Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

sonda temperatura nu merge, reno 25 2068 diesel

loredan_f
post 11 Jun 2014, 15:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 June 14




buna ziua, am un renault 25 2068cm motorina , recarosat. indicatorul de temperatura nu mi mai merge si nici sonda de temp nu indica nimic. Daca pun firele la masa se apride becul respectiv acul de la temp se ridica. O sonda am schimbat o, de la alpadrino, am montat o si nu imi indica nimic. as vrea sa masor daca se poate sondele. chiar nu stiu cum as putea sa rezolv. este vara si temperatura creste nu am nici un indicator:(.
Va multumesc in avans pentru raspunsuri!

This post has been edited by loredan_f: 12 Jun 2014, 12:18


--------------------
renault renault 25 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R20
post 21 Jun 2014, 23:31
Post #2


R20 (prima mea masina)


Group: Members
Posts: 253
Joined: 22 September 06
From: Bucuresti




Salut,

Daca nu ai recarosat-o cu un model identic trebuie sa verifici daca sondele sunt compatibile cu noul bord(normal deschis/normal inchis si CTP/CTN).

Stai linistit, ca problema nu este grava.
Din ceea ce spui rezulta ca sonda care-ti aprinde becul este defecta. Asta e clar! caci daca era de tip "normal inchis" iti aprindea becul din momentul in care puneai contactul.
Cea care-ti indica temperatura este ori defecta, ori de tipul CTP(referinta catre pozitiv). Daca ai pus firul la masa si indicatorul din bord se ridica la maximum inseamna ca iti trebuie o sonda CTN(referinta catre negativ - Negative Temperature Coefficient).

Toate cele bune.

P.S.
Sa nu te superi daca nu o sa-ti raspund la eventuale intrebari ulteriaore, caci prezenta mea in acest forum este meteorica. Oricum, cauta si vezi unde s-a mai discutat despre sonde. Tot aici poti sa gasesti si manualul de reparatii.
Succes!





--------------------
R25GTX/R25 Baccara 1985/1990 Masini din vremea cand firma Renault se respecta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loredan_f
post 1 Aug 2014, 10:18
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 June 14




iti multumesc foarte frumos de raspuns! o osa caut o sont cum mi ai spus.. specific la magazin!


--------------------
renault renault 25 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 06:14
Dacia