Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

probleme distributie, comportament ciudat dupa schimbarea distributiei

iuli23
post 6 Nov 2014, 15:45
Post #31


you have to scream if you wanna go faster


Group: Members
Posts: 1.057
Joined: 11 April 12
From: Bucuresti




poate in alta tara... Spre exemplu am un duster de la munca (1,6 16v 4x4) si cei de la service mi-au spus ca se schimba la 60.000 cureaua de accesorii si la 120.000 cea de distributie... deci probabil ca in carte asa se cere dar cum noi schbimbam in romania totul mai devreme din cauza drumurilor....Cum e pana la urma in cartea lagunei cu distrubutia?


--------------------
Renault Laguna II 2003 1.9 dci hatchback - B-CFX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 10 Feb 2018, 22:36
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Salut, am gasit topicul aceste legat de distributii.

Odisea mea e pe alte topicuri, dar, pe scurt, dupa ce am reglat tija turbinei cu ajutorul cuiva, acesta mi-a sugerat ca i se pare ca ceva parca nu e in ordine totusi la masina (desi mie mi se pare ca a inviat si ca e undeva peste 90% bine) si ca ar trebui verificata distributia daca nu cumva e montata cu 1 dinte decalat. Este posibil acest lucru pe masina din semnatura? Daca ar fi asa nu ar trebui sa observ un comportament mai nasol al functionarii? Nu as vrea sa merg la demontat si verificat de pomana.
Mie mi se pare ca masina a inviat dupa toate reperatiile efectuate si chiar daca poate nu are toti caii din talon, e undeva pe aproape zic eu.

Deci, intrebarea mea e, daca stie cineva, se poate monta decalat cu 1 sau 2 pini distributia si motorul sa functioneze (relativ) bine, dar mai ales sa nu se rupa acea pana de la fulie (sau unde e montata, sper sa nu gresesc termenii) ... in fine, este o pana la distributie care se rupe daca [...].




This post has been edited by DApophis17: 11 Feb 2018, 17:35


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:20
Dacia