Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megan Estate cu dci 90CP

MiticaLGN
post 30 Apr 2017, 11:41
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 29 January 07
From: Bucuresti




Salut all
Am o oferta destul de buna pentru un Life dci cu 90CP, dar sunt un pic dezorientat..
Nu am condus diesel niciodata (carnet din 2006) si nici nu am avut timp sa ma documentez despre motorul respectiv.
Toate calculele mele erau facute pe tce 130 CP..
Anterior am avut logan 1.6.16v (inca in folosinta) si kia ceed sw 1.4 109 CP..
Cum e motorul asta? Face fata la Estate? E fiabil? (stiu ca la logan 1 era unul care baga pilitura baia de ulte parca, ca sa nu mai zic de fumigenele de taxiuri )
Eu merg cam 75-80% in oras...


--------------------
Logan Prestige KIA CEED SW BEST 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosCatalin
post 30 Apr 2017, 11:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 13 January 17




Daca mergi 80% pe oras si faci mai putin de 20.000km pe an ia benzina! Si parerea mea este sa iei macar un Zen. Life pare putin trist in interior, iar la exterior arata mult mai bine luminile de zi pe Zen (pe life are doar 6 leduri in partea de jos) + jantele mai ok pe zen, chiar daca sunt de tabla, acel capac si forma lor arata mai bine (nu iti dai seama ca nu sunt de aliaj). Cotiera, geamuri electrice spate cu impuls, senzor lumina si ploaie etc.. sunt o gramada de optiuni in plus pe zen la doar 1.000€. Parere personala...


--------------------
Dacia Logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 30 Apr 2017, 15:59
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




1000 de vorbe nu fac cat un drive test. Motorul este ok, pilitura era acum multi ani iar taxiurile sunt fumigene pt ca au km la bord cat o sa faci tu probabil toata viata...sau jumatate de viata. Eu am mers cu taxi logan dci si cu 550k la bord. 90 de cai nu sunt multi la acea masina dar se va misca oarecum asemanator cu cele doua masini ale tale de care ai amintit.

This post has been edited by papa_mulo: 30 Apr 2017, 16:04


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 2 May 2017, 15:19
Post #4


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Saptamana asta imi ajunge si mie masinuta. E Estate ZEN, 1.5dci, 90CP, super oferta de destocare - masina e fabricatie 2016.

Daca poti astepta, eu cred ca vineri sau cel tarziu luni o ridic de la dealer si iti zic ce si cum.

Bafta!


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dbn
post 21 Aug 2017, 23:44
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 June 17




QUOTE(chris_t @ 2 May 2017, 15:19)
Saptamana asta imi ajunge si mie masinuta. E Estate ZEN, 1.5dci, 90CP, super oferta de destocare - masina e fabricatie 2016.

Daca poti astepta, eu cred ca vineri sau cel tarziu luni o ridic de la dealer si iti zic ce si cum.

Bafta!
*



Salut
Ia spune-ne chris cum e cu zen-ul estate de 90 ca si eu am aceeasi masina.
As fi vrut sa stiu si parerea altcuiva fix vis-a-vis de masina asta smile.gif
La mine in familie, privit per ansamblu, pana acum, a fost o alegere super.


--------------------
Renault Megane 2017 Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 22 Aug 2017, 09:54
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Avand in vedere ca e diesel sugerez sa mergi neaparat la test drive, doar ca sa simti diferenta de diesel vs benzina daca tu zici ca nu ai mai condus niciodata un diesel. Motorul este fiabil, insa asa cum s-a zis mai sus, daca faci putini km merita benzina luata.

Dieselul este inversul benzinei la mers. Unde benzina urca in ture sus si pastreaza putere, un diesel se plafoneaza la turatii mari, insa tine putere mare (cuplu) la turatii joase. Dieselul e mai zgomotos si in unele situatii induce si vibratii mai mari in caroserie, etc. Daca nu esti obisnuit cu diesel si il conduci ca benzina, vei avea impresia ca e un motor puturos, insa nu e asa, diferenta tine doar de modul de exploatare. Dupa ce te obisnuiesti ti se va parea super bun si cu un consum imbatabil.

This post has been edited by vladof: 22 Aug 2017, 09:54


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dbn
post 22 Aug 2017, 14:00
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 June 17




QUOTE(vladof @ 22 Aug 2017, 09:54)
Avand in vedere ca e diesel sugerez sa mergi neaparat la test drive, doar ca sa simti diferenta de diesel vs benzina daca tu zici ca nu ai mai condus niciodata un diesel. Motorul este fiabil, insa asa cum s-a zis mai sus, daca faci putini km merita benzina luata.

Dieselul este inversul benzinei la mers. Unde benzina urca in ture sus si pastreaza putere, un diesel se plafoneaza la turatii mari, insa tine putere mare (cuplu) la turatii joase. Dieselul e mai zgomotos si in unele situatii induce si vibratii mai mari in caroserie, etc. Daca nu esti obisnuit cu diesel si il conduci ca benzina, vei avea impresia ca e un motor puturos, insa nu e asa, diferenta tine doar de modul de exploatare. Dupa ce te obisnuiesti ti se va parea super bun si cu un consum imbatabil.
*



La cum este antifonat Meganul 4, din interior nu prea simti diferenta intre motorina si benzina ca si zgomot. In rest motorul diesel 1.5 dCi e o bijuterie si o placere sa-l conduci. Te surprinde la drum intins in toate stilurile de condus, iar in oras e cel mai economic motor cu care am mers.


--------------------
Renault Megane 2017 Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LAURR
post 22 Aug 2017, 18:54
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 19 June 12
From: Cluj




QUOTE(dbn @ 22 Aug 2017, 00:44)
Salut
Ia spune-ne chris cum e cu zen-ul estate de 90 ca si eu am aceeasi masina.
As fi vrut sa stiu si parerea altcuiva fix vis-a-vis de masina asta smile.gif
La mine in familie, privit per ansamblu, pana acum, a fost o alegere super.
*


Eeee.....a fost furat de frumusetea masinii si a uitat de promisiune.


--------------------
RENAULT MEGANE2/MEGANE4SEDAN INTENSE-ROUGE/KADJAR INTENS 2005/2017/2017
Sa te feresti de inginerii care au intrat la facultate cu media de la bac.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 31 Aug 2017, 14:24
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Si fiabil? Ca economic e logic ca e mai economic decat un benzinar! Bine acum si benzinarele au turbine, deci....

This post has been edited by myreno4me: 31 Aug 2017, 14:24


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 31 Aug 2017, 14:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Sunt taxiuri in Bucuresti cu DCi-urile astea. Unii se plang ca le pica injectia pe la 300.000, dar gandeste-te ca sunt exploatate cam necorespunzator in oras. Dieselul e facut sa mearga la drumuri lungi, as zice.

Nu mi-as face probleme de fiabilitate.


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dbn
post 15 Sep 2017, 14:22
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 June 17




QUOTE(myreno4me @ 31 Aug 2017, 14:24)
Si fiabil? Ca economic e logic ca e mai economic decat un benzinar! Bine acum si benzinarele au turbine, deci....
*




QUOTE(vladof @ 31 Aug 2017, 14:29)
Sunt taxiuri in Bucuresti cu DCi-urile astea. Unii se plang ca le pica injectia pe la 300.000, dar gandeste-te ca sunt exploatate cam necorespunzator in oras. Dieselul e facut sa mearga la drumuri lungi, as zice.

Nu mi-as face probleme de fiabilitate.
*



Asta cu "diesel pt drum lung" si "benzina pentru oras" sunt basme de pe vremea "daciei 1300 si olcitului"...
Toate firmele de curierat, toti livratorii, toti reprezentantii medicali, agentii comerciali conduc masini diesel, ghici unde... in zone urbane...
Personal am schimbat 4 masini la multinationala unde prestez, colegii mei asemenea mie, toate la peste 100 000, unele la peste 200 000 km, fara probleme cu motoarele.
Atata timp cat nu mergi subturat si nu-ti bati joc de masina (adica ulei, filtre revizii in general) nu ai probleme diferite de benzina
Spor si drumuri bune!


--------------------
Renault Megane 2017 Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanpaul
post 15 Sep 2017, 14:53
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 19 August 17




@dbn,
Nu e niciun basm. De cand "asa fac toti" e un argument ? Faptul ca vezi masini de firma cu motorizari Diesel si traseu preponderent urban se explica prin faptul ca merg suficient de mult in oras pt a fi rentabil acel motor. Adica tocmai ce zicea @vladof - drumuri lungi. La benzinar n-ai acest necesar de traseu pt a-l incalzi si lucra in parametri.


--------------------
Renault Megane II Grand Tour 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dbn
post 15 Sep 2017, 15:29
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 June 17




@ bogdanpaul
Nu vorbesc din "vazute" ci din experienta...
Cred ca nu ai citit tot postul meu.
Ce intelegi tu prin "drumuri lungi"?
Un taxi sau un curier crezi tu ca merge mult sau putin?
Consideri drum lung o deplasare de 5 km in 30 de min fara sa opresti motorul?
Daca vorbesti de drumuri mai scurte de 2 km atunci ar fi de luat in calcul o bicicleta sau niste pantofi mai comozi biggrin.gif

Ps acum se dau si vouchere pt biciclete... laugh.gif


--------------------
Renault Megane 2017 Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 15 Sep 2017, 16:45
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Taxi diesel sunt putine, restul gaz. Curierii sunt diesel pt ca nu exista vanuri decat diesel...nu au varianta de benzina pe care sa pui gaz.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dbn
post 15 Sep 2017, 17:58
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 June 17




OK... ca sa eliminam orice legenda si sa nu mai aud scuze ca "nu gasesti taxiuri pe diesel" sau firmele de curierat au numai dube sau celelalte flote de firme fug de diesel ca drq de tamaie... vreau sa citit postarile in totalitate si sa veniti cu argumente concrete... cum ar fi ca filtrele de ulei au circuit de preincalzire a uleiului de motor...

Dati-mi 3 exemple de masini la care " le-a picat " motoru sau au avut probleme grave la motor strict pt ca a mers in regim urban...

Repet : la firma unde lucrez se circula doar cu motorina si nu a crapat nici un motor din cauza utilizarii urbane. Vorbesc de multe masini
Eu nu am vazut pe nici un site de producator, la nici un dealer scris cumva ca "daca iei masina pentru oras sa nu cumva sa cumperi diesel ca va muri careva ... si trebuie musai benzina si neaparat sa-i pui GPL"
Astept exemple clare si nu teorii de pe vremea bunicii sau referiri la "un amic cu un golf 1.9 TDI si cu EGR infundat"
Spor!


--------------------
Renault Megane 2017 Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 15 Sep 2017, 20:21
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




nu e numai motorul in joc. este vorba de egr, turbina, filtru particule. cam cat de turat poti merge in oras ca sa eviti problemele cu aceste componente care nu prea se impaca cu mersul subturat de oras. daca ai merge numai cu 1a si a2a ca un smuncit ai face sa mearga masina aia...deja cu a3a esti subturat la mersul bara la bara. o sa spui probabil ca si la benzina este egr...turbo....(dar nu are filtru particule care sa se infunde) si intradevar si la bezina este, dar...la arderea bezinei reziduurile care se depun pe acele componente sunt mai mici. Eu dupa ce schimbam uleiul la diesel dupa cateva sute de km era negru...la bezina e ca nou dupa 13k km.
fiecare alege ce vrea. eu chiar daca merg preponderent extraurban am ales benzina pentru rafinamentul motorului pe benzina care e silentios si in oras si in afara, adica nu am ales cum ar fi recomandat toata lumea: diesel. Criteriul de mai sus nu e batut in cuie dar unele argumente prezentate pe aici sunt adevarate.


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RM4SI
post 15 Sep 2017, 20:58
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 13 March 17




La M4 se aude ca regenerarea se face la nr. de kilometri. Deci faza cu filtru de particule pica. Turbina daca are turatia de cuplu nu pateste nimic. In oras nu poti mentine 1750 de ture la deplasare ? Deci cum spunea dbn: legenda.


--------------------
Fiat/Renault Sedici4X4135cpMegane2M4SIntensRougeIntense1.5110cp 2008/2005/2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 15 Sep 2017, 21:04
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




o poti mentine...daca nu mergi bara la bara...aici nu era vorba de legenda..era vorba ca fiecare alege dupa nevoi, eu am motivat alegerea mea care nu are nici o treaba cu legendele.


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LAURR
post 15 Sep 2017, 21:24
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 19 June 12
From: Cluj




Alegerea ta are legatura cu puterea nu cu, carburantul. Daca 1.6 dci avea 200 cp atunci mergeai pe diesel.


--------------------
RENAULT MEGANE2/MEGANE4SEDAN INTENSE-ROUGE/KADJAR INTENS 2005/2017/2017
Sa te feresti de inginerii care au intrat la facultate cu media de la bac.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dbn
post 15 Sep 2017, 22:46
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 June 17




@Aba La diesel uleiul se innegreste pana ajungi acasa de la revizie. E diferita arderea la motorina fata de benzina ... e mai multa chimie la mijloc.

Pana nu vine nimeni cu un exemplu clar de posesor de diesel care a fost refuzat la garantie pe motivul ca a mers in oras doar "bara la bara" si asa i s-a stricat nush ce piesa nu pot lua in considerare argumente fictive.
Nimeni nu isi ia masina ca sa mearga doar bara la bara... TRE SA FII CU CAPU sa mergi doar strict in Bucuresti si sa nu mergi macar o data pe saptamana pana la un supemarket, gratar, bunici, pescuit, privit la Luna sau ce naiba or face toti nebunii care umplu drumurile patriei weekend de weekend. Ei, si la acel drum ai timp sa o arzi si cu 3500 de ture vreo 3 Km si ai rezolvat orice problema. Personal cred ca e de ajuns ca la 1 din 3 semafoare sa schimbi mai tarziu putin si e de ajuns pentru curatarea pieselor "sensibile".
Am un coleg care inainte de fiecare ITP baga Dusterul in "regim de curse" pentru vreo 20 de Km, adica la fel ca si meganul daca bagi pedala la podea indicatorul de schimbare a treptei apare pe la 4000 de ture. La testele de noxe inginerul de la reprezentanta face testele de 2 ori ca nu ii vine sa creada.
Repet, din cateva sute de masini rulate in ultimii ani in firma nu a picat la nici una vreo piesa infundata, colmatata... etc.
Pana la urma discutati cu un inginer mecanic bun, poate sa fie si de la RAR, dar cineva care e la zi cu tehnologia si vedeti ce va spune.
Nu contest ca fiecare isi cumpara ce vrea... dar nu aruncati idei si prejudecati aiurea ca unii le iau de bune fara sa faca ceva cercetari.
Successsssss! ( turbina cool.gif )


--------------------
Renault Megane 2017 Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dbn
post 24 Sep 2017, 15:55
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 June 17




Hai oameni buni! N-am vrut sa sperii pe nimeni cu ultimul post al meu...
Mai scrieti, va rog, pareri despre M4 estate dci90 !
Stiu ca sunteti cativa posesori... nu va ascundeeeeti!
Cred ca nu sunt offtopic asa ca incep eu:
- Primii 5000km consum de 5.1L dupa CB si imi e ciuda ca nu am pastrat si o evidenta cu bonurile de la alimentari.
- dupa reset la 5000 am facut vreo 500km mixt cu vit medie 45km/h si e undeva la 4.7
- lasa tot timpul senzatia ca mai poate ceva in plus... la toate capitolele motor, spatiu, sunet...
- garda la sol mi se pare mica si e accentuata senzatia asta de bara fata care e foarte lunga si cu unghi mic. Deci mare atentie la borduri si vom vedea la iarna ce va fi... ph34r.gif

Mai scrieti si voi pareri ca poate imi mai aduc si eu aminte


--------------------
Renault Megane 2017 Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula2006
post 24 Sep 2017, 16:57
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 3 April 14




Ceea ce ai spus in legatura cu bara si garda, din pacate este ADEVARAT!!!!


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 EDC 2017 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buf Dragos
post 7 Dec 2017, 22:53
Post #23


Buf


Group: Members
Posts: 19
Joined: 12 April 17
From: Bucuresti




Salut,

Sunt posesorul unui M4 Estate dCi 90 CP, varianta de echipare ZEN (Energy). Scaune fata incalzite + Senzori parcare ca si optiuni.

Sunt multumit de masina, nimic spectaculos ca si impresii, masina e folosita 70% din timp in oras si 30% inafara.

Consumul mediu s-a stabilizat la 5.6 l, aproape 8 000 km, fara nici o resetare a CB.

Astept anotimpul rece si temperaturi sub 0, sa vad cum se comporta dieselul iarna, si eu fac trecerea de la benzina. Am inteles ca diesel se incalzeste mai greu si exista anumite neplaceri cauzate iarna din acest motiv.

Daca aveti intrebari, incerc sa va raspund smile.gif.

Numai de bine!


--------------------
Renault Megane 4 Estate 1.5 dCi 90 CP 2016 Zen
Daring ideas are like chessmen moved forward. They may be beaten, but they may start a winning game.[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 8 Dec 2017, 07:43
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




O sa vezi ca nu exista niciun fel de neplaceri!...se incalzeste relativ repede motorul!


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
John A.
post 8 Dec 2017, 10:04
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 27 April 15




1.5 dci 90 cp de pe M3, tinut in permanenta pe 24 la sofer, 20 la copilot (sotiei ii place frigul). Pusa pe soft auto, in 3 minute incepe sa sufle si sa scoata gerul din masina. In 5-6 minute de mers intins poti sa iti dai jos haina.

This post has been edited by John A.: 8 Dec 2017, 10:04


--------------------
Renault Megane 3 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorynache
post 8 Dec 2017, 19:40
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 28 September 17
From: Vatra Dornei




As avea eu o intrebare.Daca mergi 70% prin oras de ce ai luat diesel?


--------------------
renault megane 3 RS ; megane 4 ; 2014 265/cup ; 2017 1.6 sce - Sv 07 RSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mannick
post 8 Dec 2017, 20:12
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 270
Joined: 30 April 07




O fi luat pentru ca are cuplu bun la turatii mici, si se conduce frumos in oras, in plus consuma si mai putin. Ce-aveti domne' cu alegerile oamenilor?


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, Clio E-Tech / 2007 Privilege, 2021 Intens
1.9 Dci / 130 CP + ESP, 8 airbag-uri, MP3, scaune incalzite
1.6 Hibrid / 140 CP + Pak Iarna, Pak NAV, Pak Confort, Amb Gris Vision
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buf Dragos
post 11 Dec 2017, 20:00
Post #28


Buf


Group: Members
Posts: 19
Joined: 12 April 17
From: Bucuresti




Salut,


Am dorit sa vad cum este experienta cu diesel, am avut pe benzina pana acum. Cand vine vorba de preferinte, sunt putin sceptic in ceea ce privesc motoarele mici cu turbo pe benzina. L-a test drive mi s-a parut ca trebuie turat destul de mult si consumul creste exponential. In plus, Estate-ul nu este o masina usoara, diesel-ul cred ca se preteaza mai bine, chiar si pentru utilizare predominant urbana.

Iar in momentul in care mergi la drum lung, cu 3 - 4 persoane in masina + bagaje, se schimba povestea.

Cum spunea un coleg de forum mai sus, tine de preferintele fiecaruia. Pana acum, sunt multumit de alegerea facuta.

Sarbatori cu bine!


--------------------
Renault Megane 4 Estate 1.5 dCi 90 CP 2016 Zen
Daring ideas are like chessmen moved forward. They may be beaten, but they may start a winning game.[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 12 Dec 2017, 10:10
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Si oricum intrebarea era aiurea, nu conteaza ca mergi 10% sau 90% in oras, important e cam ce inseamna in km acel 100%.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 12 Dec 2017, 10:32
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




si care e diferenta intre 10kkm ca 100% si 25kkm ca 10%?


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:54
Dacia