Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inlocuire carb solex cu carb de dacie la renault18, caut inlocuire solex cu cel de dacie

renault_18
post 2 Mar 2008, 19:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 10 February 08




caut mecanic care sa-mi inlocuiasca carburatorul solex,cu unul de dacie.si sa-l regleze.de preferat nu dupa ureche.este vorba despre un renault 18


--------------------
renault 18 1979 - B O3 JCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 2 Mar 2008, 21:30
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




tocmai am postat cum se face reglajul unui carburator solex de R18.
Nu schimba nimic, regleaza-l pe asta si o sa fi foarte multumit.
Vezi aici daca este la fel si daca se potriveste la tine. Daca nu, fa niste poze cu carb tau si am sa te ajut.


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor cristian
post 7 Mar 2009, 21:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 5 May 07
From: Bucuresti




eu am avut 18gtl si iti pot spune ca daca a venit momentul sa moara carburatorul nu mai ai ce sa-i faci.se macina cauciucul de pe membrane si benzina se infiltreaza pe acolo.rezulta un consum al dracului de mare ,fum mers in socuri,ralanti instabil.eu am patit-o cu membrana de la econostat si degeaba am inlocuit-o cu una de la oltcit,au flexibilitate diferita .baga-i de dacie,asta este,vei avea un consum decent dar trebuie putina indemanare la modificarea parghiei de acceleratie.


--------------------
renault LagunaII 1.8,16v 2003limousine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elbengoso
post 24 Sep 2009, 21:20
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 20 September 09




solex-ul este foarte usor de reparat si se merita sa incerci sa-l repari pana sa pui unu de CARFIL. eventual daca gasesti un WEBBER original de pe R12. cu ala de dacia o sa fie motorul strans de gat, iarna o sa se chinuie de o sa blestemi ziua in care ti-a venit ideea. iar economia nici nu o sa o simti pt ca nu o sa existe tongue.gif. daca te intereseaza am eu un SOLEX (de pe un R18 - 1647 cmc) pe care il dau pe un bogdaproste) cu soc automat prindere in 2 prezoane (idem cel de dacia) cu tot cu incalzitor.
0754684124 - Adi


--------------------
RENAULT 25 Turbo-DX 1986 - CV69LMR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 08:31
Dacia