Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

fixare bloc de lumini, se misca cu totul !

cciulei
post 6 Apr 2007, 11:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 6 July 06




Salutare

am constatat o chestie ciudata - intreg blocul de lumini aflat imediat in spatele volanului se misca cu totul in jurul axei in stanga si in dreapta (cu toate manetele aferente - lumini, stergator, satelit audio) nu mult (cativa mm - max. 5-6) si destul de greu (am simtit asta la semnalizarea de directie cand efectiv dupa ce apesi mai tare simti ca mai aluneca in jos sau in sus inca putin)

Nu stiu daca asta se intampla de la inceput sau doar de o perioada - nu am sesizat sa deranjeze in vreun fel manetele (la semnalizare cateodata se simte ca agata mai tare la revenirea automata) sau daca are vreo legatura cu faptul ca la mine de la inceput se aude cateodata un fasait de plastic pe plastic la rotirea completa a volanului care cred ca este de la capacul asezat intre volan si blocul de lumini si care banuiesc ca nu este asezat bine.

A mai avut cineva de a face cu o asemenea problema ?


mersi,


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 DCI 100 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cciulei
post 17 Apr 2007, 10:57
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 6 July 06




salutare

in caz ca interseaza pe cineva - exista un surub de strangere a blocului de lumini in spatele volanului ...

Ca si acces :
1. se desfac capacele din spatele volanului (3 suruburi de sub volan)

2. capacul de jos iese usor iar cel care acopera blocul se ridica cu grija (are niste locase la baza manetelor de lumini, stergator si satelit din care culiseaza)

3. imediat in spatele volanului in partea de sus este un surub de fixare - cu acces oblic dinspre luneta este (la mine nu era bine strans).

operatiile inapoi - in sens invers.

Partea proasta este ca la mine si dupa strangere inca tot se mai invarte putin (e drept ca mult mai greu si nu mai este deranjant ) dar asta ma face sa cred ca sistemul de fixare nu este probabil foarte bine gandit ...









--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 DCI 100 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxe12003
post 27 Oct 2016, 10:06
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 22 January 10
From: Focsani




Multumesc. Am aceeasi chestiuta...acum stiu cum sa rezolv. Sanatate multa smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.2, 1.6, 16v 2008 - VN33ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:50
Dacia