Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Caseta de directie defecta, pompa servo

danutz_r
post 13 Jan 2009, 15:25
Post #61


© ...membru cu symbol ™


Group: Members
Posts: 596
Joined: 27 October 06
From: Bucuresti ... u.e




am fost sa echilibrez rotile iar concluzia a fost trista sad.gif ... trei jante au necesitat roluire iar un cauciuc trebuie inlocuit, acesta uzandu-se neuniform....

partea buna este ca am scapat de acel tremurat si de trasul dreapta, partea nasoala este ca acum trage usor stanga smile.gif , cred ca urmeaza si o geometrie
excl.gif ca fapt divers toata distractia a costat 200 lei

imi poate recomanda cineva o locatie pt efectuarea geometriei, eventual si un pret ???

This post has been edited by danutz_r: 13 Jan 2009, 16:04


--------------------
renault symbol fidji 1.5 dci 80 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2003
post 14 Jan 2009, 09:56
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 22 December 08




1)masina mea nu bate dreapta f mult, dar se simte, indiferent pe ce drum merg. Daca am un drum drept si merg pe el, usor, o ia dreapta(spre exemplu pe Calea Unirii). Unui prieten ii bate rau de tot dreapta, chiar trebuie sa tragi de volan sa o tii pe directie(are modelul dci) Dar nu pot sa spun ca e o boala a acestei marci, pur si simplu asta mi s-a intamplat mie.
Il cred pe Crisolro ca lui ii merge drept, dar eu am masina din 2003, si din 2005-2006 a inceput sa bata. Am schimbat bielete, pivoti, cap bara, am facut geometrie, echilibrare, roluire la o janta, si tot asa. Nu ma deranjeaza tare. m-am obisnuit, dar nu mi se pare normal.
2)pt Miria: bataile din volan au fost de la caseta, asa au inceput si la mine, prin batai in volan.
Dar daca acum zgomotul se aude in roti, eu cred ca e din terminale (bielete de directie, cap bara, pivoti). Parerea mea.


--------------------
Renault Clio 2003, Symbol, 1,4l, 8 valve - b28teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 14 Jan 2009, 10:54
Post #63


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Am cauciucuri noi si "echilibate" de service-ul de la care le-am cumparat, dar tot trage dreapta. Am citit mai sus ca se recomanda geometria si in cel mai rau caz schimbarea bieletor de directie. dry.gif Are cineva idee cat costa acestea ? Sper sa nu fie vorba (si) de caseta de directie, ca-i dau foc... Eventual merg la dezmembrari, in fine... mai mai gandesc cu incendierea. smile.gif

Si tot apropos de trag dreapta din cauza drumului si / sau ca asa "face" toate... rolleyes.gif

Daca iau mana de pe volanul Hyundai-ului din semnatura, indiferent cu ce viteza acesta ruleaza, masina merge DREPT !

Deci ?


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 14 Jan 2009, 11:52
Post #64


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




In teorie ca sa vezi daca e de la roti sau nu (gumele in sine) poti schimba stanga cu dreapta (de test) si vezi daca trage dreapta in continuare ... daca nu poti merge sa faci o verificare a geometriei (acolo, de cele mai multe ori iti vor spune si daca sunt ceva probleme la bieletele de directie) si rezolvi ... daca ceva trebuie schimbat se va plati doar verificarea (asa e acolo unde merg eu cu masina de obicei - e in Mures) ... bieletele de directie - tocmai o schimba pe cea din dreapta un cunoscut (la symbol 1.4 8v) si a dat pe ea 110 ron (nu renault normal), iar manopera nu e chiar asa "mortala".


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2003
post 14 Jan 2009, 12:27
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 22 December 08




Eu am schimbat in decembrie bieletele cu 68 RON/bucata+50 RON manopera totala. Am schimbat si capul de bara pe dreapta (70 RON), deci nu te duce la multi bani. Daca vrei pise originale, o bieleta costa 200 RON.
Nu cred ca e de la caseta, nu o lua chiar asa in tragic, hai sa nu ne gandim din prima la ce e mai rau.
Trage rau dreapta??


--------------------
Renault Clio 2003, Symbol, 1,4l, 8 valve - b28teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 14 Jan 2009, 13:03
Post #66


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Am omis sa va spun ceva...

Mi-am adus aminte ca nu mai bagasem aer in pneuri de muuuulta vreme, mai ales ca o perioada cu Clio s-a dat mai mult nevasta-mea. Dupa ce am fost la vulcanizare si am "rezolvat" problema, am constatat ca nu mai trage atat de tare, dar tot trage... rolleyes.gif


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 14 Jan 2009, 13:31
Post #67


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Cert este ca ar trebui sa testezi "acest tras dreapta" si in afara localitatii la viteza legala dar mai mare de 50-60km/h ... in practica atunci ar trebui sa traga mai tare (mai brusc, cum sa zic) ... dar daca nu ai mai fost la o geometrie de vreun an atunci oricum poti merge sa faci o verificare "de control".


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 14 Jan 2009, 13:39
Post #68


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Din decembrie si pana acum am mers de 2 ori "afara" si am parcurs aproximativ 600 km, atat cu viteze mici prin localitati, cat si cu viteze mari (inclusiv pe A1)... si tot asa se comporta... dar vorba ta, o sa merg cat mai curand sa fac o geometrie.

Merci de sfaturi Andrei. wink.gif


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miria
post 14 Jan 2009, 14:03
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 1 September 08




Mai numai am batai in volan,le-am avut dar acum de cand am schimbat caseta au disparut.Dar v-am spus dimineata prima data cand dau din volan traoncane spui ca se rupe.Adevarul ca am facut si tam tam in service pana sa imi schmbe caseta,ca imi spuneau ca asa fac toate.La ultima vizita dupa schimbare caseta,am observat ca la o roata daca treceam peste denivelari se auzea un mic cloncanit ,s-au uitat si mi-au spus ca nu stiu ce mi-au strans la directie .De atunci si cu frigul asta imi troncane .Sunt afon cu mecanica nu stiu ce sa fac ,la Renault nu ma duc din nou stiti vreun service sa se uite la directie si sa dea un verdict ceva.Sunt hotarat sambata sa o pun masina pe capre in fata si dupa aceea sa misc din volan sa vad de unde se aude acest trocanit.Multumesc!


--------------------
Renault /Range Rover xxx 2006/2011
http://medicaldiecast.weebly.com/index.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2003
post 16 Jan 2009, 14:21
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 22 December 08




daca se aude troncanit cand treci peste calea ferata, e f posibil sa fie de la flanse. Un coleg cu Megane, chiar problema asta a avut-o: troncanea cand trecea peste obstacole(linii de tramvai), initial am crezut amandoi ca e de la caseta, a fost la service, i-au schimbat flansele, si, spre placuta lui surpriza, nu mai aude troncanitul.


--------------------
Renault Clio 2003, Symbol, 1,4l, 8 valve - b28teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shpikar
post 24 Jan 2009, 14:49
Post #71


SHP


Group: Members
Posts: 3
Joined: 5 January 09
From: Bucuresti




Salut!

Am si eu un Clio Symbol fidji 1.4 8v an fabricatie 2008 care se pare ca are probleme la caseta de directie.

Am vazut ca imi mergea mai greu volanu, ca numai imi revenea la pozitia normala si ca scoate sunete ciudate rau si m-am hotarat sa fac revizia mai repede ( 14350 de km) oamenii de la Meridian nu au avut nici o problema. chiar m-au invitat sa stau langa masina in timpul reviziei sa pun intrebari si au zis ca analizeaza problema. ok am fost foarte multumit de chestia asta. Mecanicul fiind un baiat foarte de treaba s-a uitat la toate m-a instruit ce sa zic in caz ca nu vor astia sa imi schimbe caseta pe garantie....

totu bine si frumos in afara de problema cu caseta de directie care pana la urma au zis ca mi-o inlocuiesc pe garantie ar mai fi o problema la mine cu pierderile d ulei cica ar fi de la un semering ceva. La sfarsitul saptamanii acestuia astept telefon de la ei ca sa duc masina in service.

Legat de tot ce am scris mai sus, vreunu dintre voi a avut vreo problema cu meridianu? ca sa stiu si eu la ce sa ma astept. si legat de costuri ar trebui sa ma astept sa mai dau vreun ban ceva? amandoua problemele fiind facute pe garantie!


--------------------
Renault Symbol 2008 - B - 87 - SHP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 24 Jan 2009, 17:25
Post #72


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Eu am avut doar un "contact" cu Merdian Vest, atunci cand am schimbat placutele si am fost multumit de service.
Atata timp cat reparatiile se efectueaza in baza garantiei nu mai trebuie sa dai nici un ban in plus.
Succes! wink.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2003
post 27 Jan 2009, 17:38
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 22 December 08




1)Pt Shipkar: eu daca as fi in locul tau, nu as da nimic (spaga, bacsis, atentie). Vezi, daca dam, tot noi ii invatam asa, si apoi ne miram ca nu se uita la noi daca nu le dam bacsis.
Plus, ca, pt orice operatie pe garantie, nu tr sa platesti nimic.

2)Caseta mea iar face probleme (pacane). Cat a fost frig inghetase vaselina (din bucse, probabil), si nu mai avea joc, acum , cum a venit caldura, vaselina s-a topit si a reaparut jocul. Asa ca, tot va trebui sa reconditionez caseta.


--------------------
Renault Clio 2003, Symbol, 1,4l, 8 valve - b28teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosminph
post 29 Jan 2009, 18:58
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 29 January 09




In mai 2008 am luat un Clio/2001 1.4/8v SH* Toata vara volanul se rotea f usor chiar cu un singur deget* De cand s-a racit vremea volanul mi se cam impotriveste smile.gif Sper ca e vorba doar de vreme si nu de vreo problema cu caseta sau mai stiu eu ce* O sa maerg totusi la cineva ca sa-mi verifice lichidul sa nu se fi pierdut din el*


--------------------
Renault Clio II 2001/1.4 8V K7JA7 - GPL - PH-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hitman1234
post 29 Jan 2009, 19:58
Post #75


Bringing secsi back


Group: Members
Posts: 1.791
Joined: 9 February 08




poate revii cu detalii ca la mine s-a facut borcanul asa opac ca nu-mi dau seama cat lichid mai e..


--------------------
bemfe vewe .
"Cearta pe net ca e ca paraolimpiada: chiar daca castigi, tot handicapat esti." Nalodaniel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 30 Jan 2009, 12:53
Post #76


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




@cosminph ... de ce nu verifici tu ? desfaci capacul si te uiti, daca este lichid / daca-l vezi ca acopera chestiile de plastic din mijloc (nu stiu altfel cum sa explic) totul e ok ... daca nu te duci si cumperi lichid de servo si completezi ... pe urma vezi ce si cum


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2003
post 2 Feb 2009, 11:31
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 22 December 08




da, e usor de verificat lichidul de servo: desurubezi capacul si te uiti in bidon, sa vezi cat lichid mai ai. Eventual scoti cu degetul si plasa de plastic de sub capac, sa nu se fii rupt membrana (atentie la degete, e bine sa ai niste manusi de plastic in maini).

Dar e posibil sa fie si de la frig: vaselina (de proasta calitate) a inghetat pe undeva pe la caseta, cand se va incalzi afara va fi totul OK.


--------------------
Renault Clio 2003, Symbol, 1,4l, 8 valve - b28teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
swq1
post 5 Feb 2009, 14:53
Post #78


zeus deocamdata


Group: Members
Posts: 13
Joined: 21 January 07
From: TM




pai oricum iarna toate uleiurile de prin masina devin mai vascoase de la frig, dar dupa ce se incalzeste ar trebui sa isi revina. asta e cazul in care afara e frig rau.

subscriu la verificarea lichidului, e posibil sa il fi pierdut cumva


--------------------
Renault Symbol 2008 - TM xx NEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bdiac
post 6 Feb 2009, 19:31
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 11 August 07




mie imi trage dreapta usurel si am o cunostinta mecanic chiar la renault.....s+a uitat si a zis ca e un joc in caseta. e grav!?uliuu.....


--------------------
.......... ........... ................
fidji, 1,5dci, 85cp, phase 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2003
post 9 Feb 2009, 14:05
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 22 December 08




e grav, uliu...e grav rau pt. ca o caseta originala de Clio costa 30 mil, si una facuta de alti producatori compatibili costa min. 18 mil., la care se mai adauga si manopera de cateva milioane. Problema e ca, caseta de directie se schimba cu totul, nu se repara.
Dar daca jocul e mic, mai poti merge mult cu ea, pana sa se agraveze. Pe de alta parte exista si unle service-uri care reconditioneaza casete (cel mai frecvent le schimba bucsile din caseta), asa ca poti sa aplelezi si la unii dintre acestia.


--------------------
Renault Clio 2003, Symbol, 1,4l, 8 valve - b28teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bdiac
post 10 Feb 2009, 17:24
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 11 August 07




bine.....eu am garantie pina in noiembrie 2009. chestia asta mi a aparut la inceputu lui ianurie....deci acum o luna si un pic.! si nu mi se pare ca s.a agravat! bine ca mi-ai spus. dc nu o schimba , fac scandal.....mersi


--------------------
.......... ........... ................
fidji, 1,5dci, 85cp, phase 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2003
post 12 Feb 2009, 16:01
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 22 December 08




Daca ai garantie pana in nov. 2009, eu zic sa mergi la Renault si sa faci scandal sa iti schimbe caseta pe garantie. E obligatia lor, caseta de directie nu e ceva consumabil si nici nu e ceva neinportant sa se faca ca nu au observat.
Asa cum am spus, ea costa f mult, si daca nu o schimbi acum pe garantie la anul o schimbi cu banii tai.
Apropos, cat mai e garantia acum la Clio? Un an sau 18 luni?


--------------------
Renault Clio 2003, Symbol, 1,4l, 8 valve - b28teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brohlin
post 12 Feb 2009, 16:37
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 11 June 07
From: Bucuresti




Intrebare de necunoscator: Symbol II 1.5dci din 2006 are caseta de directie electrica sau hidraulica (manuala - e scoasa din ecuatie pentru ca are servo...nu?)??

This post has been edited by Brohlin: 12 Feb 2009, 16:37


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5 dci +80CP 2006 - B-00-???
What's that coming over the hill / Is it a monster? Is it a monster?... It is my monster!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bdiac
post 12 Feb 2009, 22:58
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 11 August 07




mersi.....e 2 ani sau 100km....cu amortizoare garantie 50mii


--------------------
.......... ........... ................
fidji, 1,5dci, 85cp, phase 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Feb 2009, 23:08
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@brohlin: Clio are caseta de directie hidraulica. Benzinarul are pompa hidraulica, dieselul pompa electrica. Caseta in rest e identica.
Directie electrica e doar la Megane, coloana de directie face asistarea la o caseta simpla constructiv (ca la dacie).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 13 Feb 2009, 07:53
Post #86


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(theodor2003 @ 12 Feb 2009, 17:01)
Daca ai garantie pana in nov. 2009, eu zic sa mergi la Renault si sa faci scandal sa iti schimbe caseta pe garantie. E obligatia lor, caseta de directie nu e ceva consumabil si nici nu e ceva neinportant sa se faca ca nu au observat.
Asa cum am spus, ea costa f mult, si daca nu o schimbi acum pe garantie la anul o schimbi cu banii tai.
Apropos, cat mai e garantia acum la Clio? Un an sau 18 luni?
*




de ce sa faca scandal? la scandal cu scandal se raspunde

eu am vorbit frumos si mi-au schimbat-o fara nici cea mai mica problema
mai mult, si alte repere mai putin importante au fost schimbate fara nici cea mai mica problema si tot fara scandal

garantia este (cel putin la masina ema din dec 2007) 2 ani sau 100k km... e posibil ca cei care achizitioneaza "clio" acum sa beneficieze (poate!) de garantii mai mari prin oferte etc. dar nu mai mica de 2 ani

This post has been edited by crisolro: 13 Feb 2009, 07:54


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brohlin
post 13 Feb 2009, 11:08
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 11 June 07
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 12 Feb 2009, 23:08)
@brohlin: Clio are caseta de directie hidraulica. Benzinarul are pompa hidraulica, dieselul pompa electrica. Caseta in rest e identica.
Directie electrica e doar la Megane, coloana de directie face asistarea la o caseta simpla constructiv (ca la dacie).
*



Merci de raspuns. Am pus intrebarea asta pentru ca la mai toate magazinele online unde am intrebat, am primit raspunsul de forma: caseta electrica - x RON; caseta hidraulica - y RON.
Si eram un pic in ceata cu treaba asta. Stiam ca masina mea are directie electrica, dar atunci de ce imi mai cereau astia seria de sasiu daca toate casetele de directie sunt identice?


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5 dci +80CP 2006 - B-00-???
What's that coming over the hill / Is it a monster? Is it a monster?... It is my monster!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2003
post 16 Feb 2009, 14:22
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 22 December 08




pt Crisolro: daca ii schimba caseta fara sa strambe din nas, e foarte bine, inseamna ca sunt baieti corecti si civilizati. Numai sa nu se eschiveze, pretinzand ca e normal sa faca asa, etc, etc, pana cand trece garantia. Poate la tine jocul era evident, si nu puteau sa zica nimic, dar daca jocul din caseta e prea mic,...pot zice nu.

pt Brohlin: nu sunt toate casetele chiar la fel. Spre exemplu la benzina ele pot fi SMI (pt modelele pana in 2002) si TRW (pt modelele dupa 2003) . A mea e TRW, dar si aici sunt 2 dimensiuni, unele putin mai mari decat altele. De aceea te intreaba de seria de la sasiu: sa nu cumva sa iti dea o caseta mai lunga (sau mai scurta).
Diferenta e de cativa cm, insa suficienta sa nu se mai potirveasca bieletele.


--------------------
Renault Clio 2003, Symbol, 1,4l, 8 valve - b28teo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 21 Feb 2009, 01:29
Post #89


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




La Laguna, schimb bieletele pt prima data in 180k km. Urmeaza sa pun TRW. Stie cineva ceva de marca asta TRW ?


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonk
post 21 Feb 2009, 09:17
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 9 June 06




mrija ... iti recomand sa pui lemforder, sunt ceva mai scumpe dar fac toti banii


--------------------
Renault Megane 1 /1.4 16v 1999 - GJ-05-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 21:28
Dacia