Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Lucas sau bosch, cilindrii receptori spate

dj_bonssay
post 22 Oct 2010, 20:32
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 5 October 07




Cauciucurile pe spate cum sunt? Eficacitatea franarii nu e numai din mecanica ci si din calitatea caucioacelor...


--------------------
Renault 19 1993, Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 22 Oct 2010, 21:29
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Asta in conditii de trafic, pt ca la ITP pe rulourile alea acoperite cu tartan, care mai au si crampoane...deci cauciuc pe cauciuc si asta in absenta de pietris sau nisip, plus ca roata este afundata intre doua rulouri si astfel suprafata de contact este mai mare decat pe teren plat ....conteaza prea putin pentru relevanta testului.

Si amortizoarele sunt importante

PS
Nu cred ca tomas s-ar fi dus la ITP cu anvelopele devenite slick-uri

This post has been edited by BLUE R 19: 22 Oct 2010, 21:34


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_bonssay
post 23 Oct 2010, 04:04
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 5 October 07




Oricum nu poti sa compari un cauciuc de F1 cu cele cu care se circula...


--------------------
Renault 19 1993, Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 23 Oct 2010, 20:39
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Ei, vorba vine... lise, fara profil...

Slick-uri nu se folosesc doar in F 1, la raliuri in probele pe asfalt e mult mai aproape



--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliynutz_84
post 28 Oct 2010, 17:17
Post #35


renault 19


Group: Members
Posts: 184
Joined: 4 November 07
From: ZALAU




salutare tuturor!

am fost astazi la un service si am schimbat garniturile la cilindrii receptori si din pacate nu am rezolvat nimic. Frana spate de picior canci. ba mai mult pe dreapta imi curege lichidu de frana, ceva nu a pus bine mecanicu, am iarasi la el si am cumparat alte garnituri si tot asa si cu alea vechi nu curgea numai umezea ft. putin. frana de mana tine aia au zis ca trece la inspectie.
mentionez ca pe cilindrii nu scria nimic, nici lucas nici bosch. in interior era un pistonas mai lung si unu ft. scurt. da garniturile parca erau de acolo.

acuma nici nu stiu ce sa mai cumpar. cilindrii sau pompa centrala. trebuia sa ascult sfatul vostru si sa iau cilindrii cu totu da daca e din pompa si nu baga presiune pe circuitu de pe spate?

help! sad.gif


--------------------
renault 19 1991 benzina 1721 cm F3NL740 54 kw - SJ 65 ALY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 28 Oct 2010, 21:05
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Un lucru este clar: cilindrii tot trebuie sa-i iai, daca nu ai rezolvat cu garniturile schimbate. Doar iti curg, nu ?

Urmareste sa-ti aeriseasca bine sistemul si sa stranga reglajul pana baga greu tamburul. Mecanismul autoreglajului desfacut, curatat filetul si uns, plus rulat de mai multe ori filetul. Sa monteze corect sistemul si arcurile. Daca nu e bun schimbat. Dupa montaj trebuie apasat de mai multe ori complet pedala pt auto reglaj (vreo 20). Sabotii sa fie buni...evident.

Pompa las-o la sfarsit, dupa ce rezolvi spatele. Fata franeaza, nu? Curge pe la pompa ?


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tynn
post 28 Oct 2010, 21:43
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.222
Joined: 3 August 05
From: Constanta




Acelasi lucru te sfatuiesc si eu din nou: schimba cilindrii receptori cu unii noi,nu e neaparat sa fie originali Renault. Eu am pus unii aftermarket italieni ( firma no name...) acum vreo 2-3 ani nu am mai avut probleme cu ei.
Eu zic ca ai sa scapi de probleme daca ai si sabotii buni.
Sistemul de autoreglaj daca nu isi face treaba, fa reglajul manual cat sa simti ca freaca usor sabotii pe tambur ca sa iei ITP-ul si ulterior il schimbi si p'ala.
Bafta!


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2008
Dacia Duster Prestige 4x4 Dci 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliynutz_84
post 29 Oct 2010, 21:43
Post #38


renault 19


Group: Members
Posts: 184
Joined: 4 November 07
From: ZALAU




urasc tipu asta de masina defapt urasc renou. de fiecare data cand trebe sa repar ceva sau sa schimb ceva numai probleme plus ca piesele sunt ft scumpe si pe langa asta aceeasi piesa are o mie de modele diferite. francezii astia in fiecare dimineata cand sau trezit au scimbat ceva la masinile astea. motive:

astazi am luat cilindrii, am comandat lucas ca dupa cum v-am spus nu scrie pe cele de pe masina ce sistem sunt. 80 de lei cilindru. mia spus ca are la 60 ceva italian cum zicea si tynn, acelasi cod cu lucas. avea pe stoc lucas da numai pe o parte si am zis sa-mi dea alea cu 60. cand sa le ridic numai unu a venit. am luat ala care a venit si lucasu care il avusera pe stoc ca doar erau la fel. cand sa montez lucasu priviti in poze ce am avut io si ce am cumparat.

din prima nu au potrivit gaurile de prindere, aia sa rezolvat cu o pila rotunda si un semi. l-am montat sus am pus sabotii, cand sa bag tamburu ce sa mai intre, cilindru era mai lung cu vreo 2 mm se vede si in poza. m-am dus din nou la magazica, dim. mi-au fost spusa ca vine si celalalt italian pe la ora 14, nu a venit si nici nu mai venea ca cica a fost nu stiu ce eroare. au cautat ei pe stoc si hop au mai gasit un lacas mai scurt numai ca nu avea aerisitor, sa vezi sa nu crezi hai ca ala a potrivit cumva da tot cu gaurile modificate(poza).

am trecut la cealalta parte cu cilindru italian, la lungime era identic cu ce averam pe masina dar surpriza, nu am putu desface conduca ca cine a mai umblat acolo a distru capu hexagon de la conducta si de la cilindru si de mijlocu puntii.

m-am lasat pagubas si am zis ca acuma tot una mi hai sa iau macar pistonasele din ala nou sa le pun in ala de pe masina macar fie pistonase noi in el dar din nou surpriza, pistonasu mic era mai mare cu aproape un jumatate de centimetru mai lung ca si ce aveam io.

dracu sa le ia de piese si de renouri, pana la urma am lasat pistonu lung nou si pistonu scurt vechi si la revedere ca eram gata sa fac foc sub ea.

am vazut si pe forum, probleme cu aia pb. cu aia pb. cu puntea si sa ma .... in cine o inventat masina asta. toata masina e o problema.

cu prima ocazie ma scap de ea si am sa trec la opel ca trebuia sa fac de mult treaba asta.

gata m-am descarcat nitel. scuze ca am scris un roman.

salutare!

Attached thumbnail(s)
P291010_10.29.jpg ( Size: 518.39k ) Number of downloads: 159
P291010_10.39.jpg ( Size: 496.52k ) Number of downloads: 175
P291010_11.15.jpg ( Size: 385.58k ) Number of downloads: 173
P291010_13.19.jpg ( Size: 436.62k ) Number of downloads: 165
P291010_13.20.jpg ( Size: 441.5k ) Number of downloads: 166


--------------------
renault 19 1991 benzina 1721 cm F3NL740 54 kw - SJ 65 ALY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj_bonssay
post 30 Oct 2010, 02:12
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 5 October 07




Acum poate intelege toata lumea de ce am spus "mergeti cu piesa in mana". Cei la care faceti comanda masoara distanta intre gaurile de prindere, diametru, grosime... intr-adevar R19 nu este pentru cei "saraci cu duhul" si decat sa o tii sa faci improvizatii mai bine iei Opel si o dai pe asta la cineva care apreciaza calitatea. Bafta multa!


--------------------
Renault 19 1993, Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 30 Oct 2010, 07:26
Post #40


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Alinut, nu e vina nimanui ca ti-ai luat o masina pe care nu o poti intretine, nici a renoului, nici a francezului.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enache sorin
post 30 Oct 2010, 20:36
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 27 November 09




VA SALUT! MAI ESTE SI SIPSA DE EXPERIENTA! SCUZE!


--------------------
renault 25 baccara 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tynn
post 31 Oct 2010, 09:48
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.222
Joined: 3 August 05
From: Constanta




Alinutz, cred ca esti si mai ghinionist de fel... Eu nu am avut niciodata probleme cu nepotriviri de piese si am schimbat destule la masina ( toata bucsaraia fata, placute, saboti, cilindrii spate etc.) si tot timpul s-au potrivit. Si nu au fost piese de origine, ci aftermarket toate.
Intr-adevar, probleme cu suruburi si piluite intepenite am avut si eu, dar e alta poveste...


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2008
Dacia Duster Prestige 4x4 Dci 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliynutz_84
post 31 Oct 2010, 22:33
Post #43


renault 19


Group: Members
Posts: 184
Joined: 4 November 07
From: ZALAU




QUOTE(dj_bonssay @ 30 Oct 2010, 02:12)
Acum poate intelege toata lumea de ce am spus "mergeti cu piesa in mana". Cei la care faceti comanda masoara distanta intre gaurile de prindere, diametru, grosime... intr-adevar R19 nu este pentru cei "saraci cu duhul" si decat sa o tii sa faci improvizatii mai bine iei Opel si o dai pe asta la cineva care apreciaza calitatea. Bafta multa!
*




poti sa mergi cu piesa in mana ca rar gasesti sa fie ceva pe stoc, si nu o poate masura piesa ta cu cea din poza de pe net. cilindru care era facut de italieni si avea acelasi cod cu lucas era la perfect aceasi lungime cu ce aveam eu pe masina dar pistonasu cel mic era cu 4 mm mai mare ca si ce aveam eu pe masina. umaru care inpinge sabotii era mai lung. deci am avut aceasi piesa de 3 ori pentru aceasi masina si nici una nu era la fel.

cand am mers la ala si iam zis ca nu potriveste ma auzit patronu magazinului si a zis " oooo reno?! cand aud de reno ma doare capu, aceasi piesa are o mie de modificari".

si ce vrei sa spui cu saraci cu duhul, adica r 19 e masina de lux sau cum? nu oricine isi permite un reno 19, daca zic la cineva ca am reno 19 stii ce zice? " si aiai masina?"

ce-i drept ca si am avut ghinion cu caru, de la inceput cand am luato am avut probleme cu motoru cu servo cu caldura cu o gramada. toti posesorii dinaintea mea au fost femei.


--------------------
renault 19 1991 benzina 1721 cm F3NL740 54 kw - SJ 65 ALY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vepman_ro
post 7 Nov 2010, 02:07
Post #44


VEPman


Group: Members
Posts: 1.026
Joined: 25 May 07
From: Bucuresti




femei care nu au trecut prin service tongue.gif
Si a mea a avut aceeasi soarta , pana a fiert motorul si a facut " booof" smile.gif) cu toate ca saracul bec din bord se aprinsese....dar ce mai conta o luminitza smile.gif


--------------------
Renault CAPTUR 1.5DCI 90CP EDC/ R19 GTS 1721-F3N740 2015 Dinamique / 1988 GTS - IF-80-VEP
Intreaba de 3 ori inainte de a te apuca de executie ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
john reno
post 7 Nov 2010, 22:42
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 30 December 09
From: Bucuresti




Salut. Interesant cum abordeaza unii colegi problema. Oare citi dintre noi care au luat R19 sau alta marca au stiut de cilindri receptori sau altele? Nu credeti ca ar fi mai bine sa ne ajutam colegii sa capete experienta in loc sa le dam peste nas?


--------------------
renault19 hatchback 1993 - PH10ZME
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomas
post 8 Nov 2010, 01:52
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 4 January 09
From: RM.VALCEA




Ar fi mult mai bine daca ar gandi toti ca tine JOHN.


--------------------
RENAULT 19 1.8I 1995 BERLINA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sustinromania
post 5 Jan 2015, 00:23
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 5 January 15
From: Brasov




scuze ca dezgrop dar chiar eram interesat ce a facut in continuare initiatorul
am patit si eu ce a scris dansul si daca mai are vreodata nevoie ma poate contacta - il ajut gratuit ca sa nu ziceti ca imi fac reclama ca e foarte greu cand nu ai la cine apela si nici cu finantele nu stai foarte bine...

PS se poate trece pe logan daca tinem putin cu uzina romaneasca si sunt absolut convins ca totul devine mai simplu

This post has been edited by sustinromania: 5 Jan 2015, 00:24


--------------------
skoda octavia 2001 Ambiente 1.6SR benzina combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 21:23
Dacia