Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Imbunatatiri Laguna III, estetice si/sau functionale

cristian_nechita
post 8 Feb 2017, 18:20
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 22 April 11




A mea e pdg (cel putin asa pare). Oare asa sa fie astea cu pdg?


--------------------
Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 8 Feb 2017, 19:55
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(Luko13 @ 8 Feb 2017, 14:47)
Sa mergeti voi cu jante pe 18 si 19 in Romanica, eu am pe 17 si tot mi se pare rigida! Oricum Laguna este o masina prea rigida pentru clasa ei. Nu stiu cum sunt cele achizitionate din Ro , poate au pachet drumuri grele ceva , dar a mea , din Franta ,e tun cand iau liniile de tramvai prin Bucuresti smile.gif)
*




Si a mea e la fel, nu cred ca are PDG, singurul indiciu ar fi ca a venit pe jante tenerife de 17". Asa cum au venit pe la toate tarile din est. E rigida de o simt la rinichi si pe 17", dar prin Romania eu merg cu ea mai moale un pic la roti. Consuma mai mult, dar macar raman cu rinichii intregi. blush.gif

Imi inchipui ca va fi un pic mai rigida cu 18" dar nu mai mult decat acum, castigul mare e pe autostrada, aici sau afara. Se pare ca e mai evoluata suspensia la Talisman, se merge bine merci cu 19" la noi si nu se plange nimeni. Nu stiu de ce pe Laguna au facut-o asa de rigida, 4control e si la talisman. Probabil ca se rezolva din arcuri si amortizoare, dar nu as intervenii in ce a proiectat francezu'. O janta mai merge schimbata, in limitele cartii si mai ales cu respectarea tolerantei circumferintei rotii. Din calcule, intre 215/50R17 si 225/45R18, abaterea la circumferinta e destul de maricica. O abatere nesemnificativa este intre actuala dimensiune pe 17" respectiv 215/50R17 si 235/40R18, aproape ca au aceiasi circumferinta, dar nu sunt omologate pentru laguna, nu am priceput de ce.

This post has been edited by digioptic: 8 Feb 2017, 20:05


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 8 Feb 2017, 21:36
Post #123


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




QUOTE(andru1973 @ 8 Feb 2017, 15:21)
e bine ca politia nu va zice nimic daca schimbi rotile ma refer la jante daca masina e prevazuta cu 16 si tu pui 17,18,19,,aici e interzis,poti pune ,dar tre sa mergi la RAR sa faci omologarea
*


la 4 control nu incap de 16, minim e 17, pentru ca "discuri" si pentru ca "etrier"


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 8 Feb 2017, 21:44
Post #124


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Mie nu mi se pare rigida cu jante de 18". Nu e mai rigida decat Seria 3 cu jante de 17" si anvelope runflat sau un A4, tot cu 17". Ba chiar absoarbe foarte bine denivelarile mici. La alea mai mari, inclusiv linii de tramvai, eu franez, dar asa am facut cu orice masina. Twingo e mai rigid, dar e mic si usor, nu cred ca se pot compara.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 9 Feb 2017, 00:03
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Cred ca fiecare are un altfel de etalon. Mie la Golf 5 si 6 mi se par cele mai rigide ... si cam inutil. Adica simti orice pietricica si cu jante de 15 si 16' desi suspensia este standard, comfort. Cred ca acea senzatie de stabilitate in curbe cam de acolo vine, dar ... rigiditatea asta omora mult mai repede bucsele si directia.
Nu stiu de ce am impresia ca sunt cel putin 3-4 nivele de "tarie" al suspensiei si la Laguna3. Am vazut vreo 3 in trafic si erau mai joase putin decat a mea ... dar e adevarat ca soferii erau in masina. Am mai vazut si cateva care erau mult mai saltate pe spate mai ales decat a mea ... si ma gandesc eu ca poate acelea aveau PDG. Cu rotile de 17 de vara arata perfect incadrarea rotilor in aripi, cu 16' normal ca par mai mici si masina mai saltata parca.
O alta impresie dupa ce am facut o tura si cu o L3 Estate cu 4Control este ca masina fiind mai grea se simte altfel pe curbe si la trecerile peste limitatoare de exemplu, iar aceleasi jante daca le pui pe o masina cu 150-170 kg mai usoara, mai ales pe spate, normal ca suspensia se comporta altfel si poate ca de acolo este si senzatie de rigiditate pe care o au altii. Doar o parere ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 9 Feb 2017, 09:33
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(mars @ 8 Feb 2017, 22:44)
Mie nu mi se pare rigida cu jante de 18". Nu e mai rigida decat Seria 3 cu jante de 17" si anvelope runflat sau un A4, tot cu 17". Ba chiar absoarbe foarte bine denivelarile mici. La alea mai mari, inclusiv linii de tramvai, eu franez, dar asa am facut cu orice masina. Twingo e mai rigid, dar e mic si usor, nu cred ca se pot compara.
*



Asta poate, e imburator pentru mine, poate ca a mea nu a apucat sa se "lase" biggrin.gif . Dar cred ca nu se poate compara leguma cu seria 3 si audiul A4. Vorbim de masini cu suspensie independenta pe spate. Pentru mine a fost o dezamagire totala ca macar la Talisman se puteau alinia si ei la trendul clasei. Ce sa mai zic, pana si coaja mea compacta, are "independenta" pe spate. E mult mai confortabila, dar la drum lung, nu e ca leguma, de asta ii zic si coaja... blush.gif

Apropos de "asezat" masina, am observat la compacta, care are cam 80.000Km la bord ca atunci cand o las sa curga fara sa accelerez, parcurge o distanta mai mare fata de leguma care decelereaza destul de accentuat. Am incercat si fara accelerare, deci in trepata superioara sa nu apara frana de motor, ba chair si necuplate in viteza, (pe un drum liber evident), acelasi comportament. Compacta se "duce" mult mai mult, leguma incetineste vizibil. Cand a fost suspendata la service, la schimbarea uleiului, am dat de roti si nu pareau infranate (parerea mecanicului) si nici jante fierbinti nu am. Chiar nu s-a "lasat" deloc leguma in 10500 de km ? Si cand avea putini km compacta, la fel se comporta, la un moment dat au avut acelsi numar de km...
Compacta nu cred ca are mai mult de 1300 de kg, leguma ar trebuii sa aiba o inertie mai mare la cele peste 300 de kile in plus.

In fine, eu la fel ma port cu ele, nu dau sa-mi sara maruntaiele in linii de tramvai sau alte denivelari, ma scot cu presiunea in roti pe strazile capitalei. Poate ca uneori mai enervez pe cate unu, mergand (crede el) prea incet, dar nu mereu. Am un mers cu "toata lumea", nu fac nota discordanta... rolleyes.gif


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 9 Feb 2017, 09:47
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




Sa nu ma intelegeti gresit ca as da in liniile de tramvai ca nebunul smile.gif . Tocmai din cauza rigiditatii am protejat-o tot timpul de socuri de acest gen si prefer sa incetinesc mai mult decat altii . Parerea mea este ca puntea spate o face asa rigida , nu numai suspensiile. Daca avea independenta era alta poveste. Nu stiu cum este la cele cu 4control insa am mers cu o Laguna coupe cu 4control care mi s-a parut si mai rigida ca a mea , aceea avand jante pe 18. Oricum , una peste alta e rigita rau, daaaar trec cu vederea aspectul asta deoarece in 5 ani si jumatate de cand o detin fiabilitatea ei m-a surprins placut.


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 9 Feb 2017, 09:52
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Deci vina o poarta suspensia simpla de pe spate a legumei ? Pai Talismanu e la fel, de ce cu el se merge confortabil si cu 19 ? Cred ca, cel putin la a mea care e coupe, au pus arcuri prea tari, din cate stiu, cele cu V6 dizel, au bateria in portbagaj parca. Poate le-a fost lene sa puna arcuri mai moi pe spate la cele cu "bacteria" in compartimentul motor... biggrin.gif


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 9 Feb 2017, 09:55
Post #129


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(digioptic @ 9 Feb 2017, 10:33)
Apropos de "asezat" masina, am observat la compacta, care are cam 80.000Km la bord ca atunci cand o las sa curga fara sa accelerez, parcurge o distanta mai mare fata de leguma care decelereaza destul de accentuat. ... Compacta se "duce" mult mai mult, leguma incetineste vizibil. Cand a fost suspendata la service, la schimbarea uleiului, am dat de roti si nu pareau infranate (parerea mecanicului) si nici jante fierbinti nu am. Chiar nu s-a "lasat" deloc leguma in 10500 de km ? Si cand avea putini km compacta, la fel se comporta, la un moment dat au avut acelsi numar de km...
  Compacta nu cred ca are mai mult de 1300 de kg, leguma ar trebuii sa aiba o inertie mai mare la cele peste 300 de kile in plus.
Sesizez o problema. La mine Leguma se duce si se tot duce pe liber dar si in trepte superioare de viteza. Dintre toate masinile pe care le-am condus mi s-a parut ca are inertia cea mai mare, peste toate compactele botonate, una dintre compacte chiar avand 1375Kg si roti de 195/65 R15.

Cauza nu as putea-o intui, dar as face un test de franare unde sa se masoare rezistenta la rularea pe liber pe fiecare roata. O sa incerc sa gasesc pe acasa un test facut pe Leguma mea unde sa vezi valorile.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 9 Feb 2017, 10:29
Post #130


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(digioptic @ 9 Feb 2017, 09:33)
ma scot cu presiunea in roti pe strazile capitalei
*



Adica? Nu ai 2.6 cu 2.2 la rece? Poate de la asta ti se trage.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 9 Feb 2017, 10:57
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Posibil. Si michelinele mele vechi cu care e incaltata, cred ca sunt XL si nu se vede prea tare cand sunt mai putin umflate. 2.5 la rece pe fata si 2 pe spate, in bucuresti. Fenomenul de inertie mica la leguma in raport cu compacta l-am facut si la presiune de autostrada, dar trebuie sa recunosc, nu am facut testul dupa un drum lung. Ori, cred ca masina se strica si stand pana la urma. In 2017 ar trebuii sa hotarasc ce fac cu ea, o mai tin sau fac fericit pe cineva... blush.gif

This post has been edited by digioptic: 9 Feb 2017, 14:57


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 9 Feb 2017, 15:46
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Frana de parcare electrica. De acolo o fi??
Ca tot discutati voi de placute... mancate prea repede.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 9 Feb 2017, 16:07
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Cred ca de la prea mult stat mai degraba. Am zis mai sus ca am controlat-o la service si nu parea infranata. Frana electrica lucreaza bine. Vad la vara, daca apuc sa mai plec pe undeva, dupa ceva mi de km cum se comporta. Evident si cu alte roti.

9 Feb 2017, 20:50:
QUOTE(madhorsefuzzy @ 9 Feb 2017, 10:55)
........................
Cauza nu as putea-o intui, dar as face un test de franare unde sa se masoare rezistenta la rularea pe liber pe fiecare roata. O sa incerc sa gasesc pe acasa un test facut pe Leguma mea unde sa vezi valorile.
*



Pai am dus-o in decembrie la ITP si mi-a zis ca e in limite. Nu s-a aprins nimic pe monitor cu rosu. La testul cu franele pe rolele alea mari. Le-a invartit bine pe fiecare punte. Daca ceva nu mergea banui ca aparea in testul ala, cum nu a "iesit" nimic nici la testul cu manuta mecanicului... smile.gif


This post has been edited by digioptic: 9 Feb 2017, 19:50


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 11 Feb 2017, 15:13
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Daca nu atinge, nu se incalzesc rotile si poti invarti rotile "liber" cu mainile, atunci nu ai probleme. Uzura la placute si discuri este egala la fiecare punte in parte ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 14 Feb 2017, 19:47
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Ce uzura frate la 10500Km,facuti in majoritate pe afara, cred ca matale n-ai inteles ca io am masina doar de tinut in garaj... radmasa.gif Anul asta se decide, o mai tin, n-o mai tin, nu stiu. Am zis mai sus, se mai strica si stand.

This post has been edited by digioptic: 14 Feb 2017, 20:02


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mishu13
post 28 Oct 2017, 21:37
Post #136


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 March 16




Salut!


Am o Laguna 3 TomTom DInamique din 2010 care a venit din fabrica doar cu Aux In (ca in atasament). Este cineva pe aici care a facut upgrade la USB? daca da, se poate face direct?


merci frumos

Attached thumbnail(s)
images.jpg ( Size: 4.1k ) Number of downloads: 777


--------------------
Renault Laguna 3 2010 - RN55YKT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 14 Feb 2018, 11:16
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




Buna ziua colegi, stie cineva la ce se refera lumini ambientale la laguna 3? Eu am gasit functia asta de activat intr-un modul dar nu se intampla nimic.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Feb 2018, 22:28
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Cred ca sunt luminile de la picioare si din usile fata. De genul sa se aprinda singure cand deschizi usa sau opresti motorul, deci stai linistit ca nu se transforma in OZN daca activezi functia.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
formotion
post 16 Feb 2018, 16:46
Post #139


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 23 October 11
From: bucuresti-militari




Tocmai am achizitionat un set parktronic fata valeo 632003 si binenteles panoul de butoane de la volan stanga cu butonul parktronic pe care vreau sa il adaptez la acest set.Modulul este doar acustic,nu am vrut tiganie cu display.
As avea cateva intrebari despre functionarea acestui buton:
Este un buton cu impuls sau buton blocant la apasare si apoi normal dupa apasare?
Stie cineva daca ar fii posibila si adaptarea la displayul masinii sau asta necesita alt calculator de parcare lentru masina si senzori.Masina are echipare de fabrica cu senzori spate afisati si pe displai.
Astept pareri,opinii !
Multumesc

Attached thumbnail(s)
IMG_20180216_WA0012.jpg ( Size: 167.4k ) Number of downloads: 628
medoccgejipcngnd.png ( Size: 455.79k ) Number of downloads: 597
632003.jpg ( Size: 41.85k ) Number of downloads: 567


--------------------
Renault Laguna 2011 2.0dci 131cp fap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 17 Feb 2018, 00:47
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Parerea mea este ca te complici degeaba. Instaleaza kit exact cum a fost el gandit si termini treaba ok. Eu la toate masinile am nivelul la maxim si mereu ON. Nici macar daca am gunoi si mai tipa degeaba cand plec de pe loc nu ma apuc sa il dezactivez, pentru ca dupa 10-15 km/h nu mai este activ. Nu te complica cu butonul ala , eu il am si nu l-am folosit niciodata (eu tin minte ca ar fi cu impuls) , am si in softul de la bord si la fel , odata setat, nu am mai umblat la el. Stii cum se spune, cand ceva merge, nu are rost sa-l repari/schimbi.
Si eu regret ca nu pot adapta usor camera de marsalier pe ecranul de navi, dar asta e ... ne multumim cu ce avem.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 17 Feb 2018, 01:17
Post #141


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Eugen, masina ta e non-facelift?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 17 Feb 2018, 19:04
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Este 2012, adica nu are leduri de zi in locul proiectoarelor.
Apropos de imbunatatiri, am reusit sa scap de jantele de 17 originale si acum.sunt in cautare de altele mai usoare pe 17 sau chiar pe 18 , dar pe cantarite, pt ca din ochi nu prea iese. Daca are cineva vreo idee, va astept chiar si pe privat.

This post has been edited by marius80_eugen: 17 Feb 2018, 19:09


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
formotion
post 17 Feb 2018, 21:04
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 23 October 11
From: bucuresti-militari




Senzorii montati.Maine ma apuc de cablare,bara jos etc.
Si daca tot sunt maine la mesterit am gaurit si lampile spate din usi sa le bag soclu si bec.Am sa masor la intrarea firelor din usi spate poate am direct iesire pentru bec la deschidere usa ca sa nu mai trag prea multe fire.

Attached thumbnail(s)
SmartSelectImage_2018_02_17_21_00_01.jpg ( Size: 229.01k ) Number of downloads: 533
SmartSelectImage_2018_02_17_21_00_10.jpg ( Size: 220.37k ) Number of downloads: 140
SmartSelectImage_2018_02_17_21_00_19.jpg ( Size: 241.3k ) Number of downloads: 142
SmartSelectImage_2018_02_17_21_00_30.jpg ( Size: 109.08k ) Number of downloads: 140
SmartSelectImage_2018_02_17_21_00_42.jpg ( Size: 195.11k ) Number of downloads: 154
SmartSelectImage_2018_02_17_21_00_49.jpg ( Size: 266.99k ) Number of downloads: 159
SmartSelectImage_2018_02_17_21_00_56.jpg ( Size: 191.97k ) Number of downloads: 138


--------------------
Renault Laguna 2011 2.0dci 131cp fap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 17 Feb 2018, 21:08
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu nu am vazut nici o L3 cu lumini in usile spate, asa ca nu cred ca ai cablaj. Personal as pume luminile jos pe stalp decat pe usile spate. Mult mai usor si util. Personal ma deranjeaza luminile de la picioare fata si le apreciez doar pe cele din usile fata. Nu inteleg de ce nu au pus si in usile spate ...
Eu acum am vazut pozele cu sezori si iar sunt eu pesimist si as zice ca o sa-ti sune continuu senzorii de langa supotii de numar fata. Eu am patit-o si la M3 si la L3. Sansa de a nu suna este ca senzorii sa aiba un unghi mai mic de detectare decat senzorii stock.
Adica senzorul din poza 1 suna pt ca e bagat in interior, poza 2 si 4 e de la suportul numar si abia poza 3 e corecta, asta daca ii lasi in pozitiile din poze. Eu i-as scoate pe toti la nivel astfel inca sa nu aiba loc nici mizeria si nici macar apa sa ramana pe ei.

This post has been edited by marius80_eugen: 17 Feb 2018, 21:15


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
formotion
post 17 Feb 2018, 21:30
Post #145


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 23 October 11
From: bucuresti-militari




Daca fac figuri din pricina suportului am in lachet si cate 2 seturi de rame pentru ei ajustabile de 4grade si 10 grade si i voi inclina spre exterioare daca este nevoie.vad maine.
Cat despre lumini usi spate am vazut una singura pe un video pe youtube dar nu mai stiu ce nivel de echipare avea dar avea.loate erau tot cu modificari pusi asta nu stiu.


--------------------
Renault Laguna 2011 2.0dci 131cp fap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 18 Feb 2018, 10:08
Post #146


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




QUOTE(formotion @ 17 Feb 2018, 22:04)
Am sa masor la intrarea firelor din usi spate poate am direct iesire pentru bec la deschidere usa ca sa nu mai trag prea multe fire.
*



Salut,
Si eu sunt interesat de montare becuri in usile spate pe Latitude. Laguna 2 are aceasta dotare indiferent de nivelul de echipare, pe L3 si Latitude (de fapt tot L3 dar cu alta caroserie) au pus doar corpul fara bec, de parca becul ala + 1metru ce conductor faceau toti banii.
Cred ca poti gasi un +12V pe microcontactul de "usa deschisa".

Sa ne tii la curent cu evolutia lucrarilor.

Numai bine!
Adrian


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 18 Feb 2018, 12:38
Post #147


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Si eu sunt interesat de lumini in usile spate tongue.gif!


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
formotion
post 18 Feb 2018, 13:52
Post #148


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 23 October 11
From: bucuresti-militari




Poate ma ajuta cnv cu o informatie.
Am gasit in spatele blocului de reglaj lumini mufa din poza,NEINTRODUSA IN NIMIC.
stie cineva de la ce este?

Attached thumbnail(s)
SmartSelectImage_2018_02_18_13_49_19.jpg ( Size: 116.03k ) Number of downloads: 141
SmartSelectImage_2018_02_18_13_49_11.jpg ( Size: 98.13k ) Number of downloads: 100


--------------------
Renault Laguna 2011 2.0dci 131cp fap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 18 Feb 2018, 14:14
Post #149


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




QUOTE(mars @ 18 Feb 2018, 12:38)
Si eu sunt interesat de lumini in usile spate tongue.gif!
*


tu sigur ai cablaju` - daca ai piele bej pi dansa vine cu precablaj pt usile din spate.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 18 Feb 2018, 14:27
Post #150


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Fix bej ieste! Doamne, ajuta! LED-uri ii pun!


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:19
Dacia