Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Drum spre mare, Brasov-Constanta-Mangalia

Winy
post 25 Jul 2006, 09:51
Post #1


my Silver Bullet


Group: Members
Posts: 90
Joined: 17 October 05
From: Kronstadt




Cine stie cum sunt drumurile de la Ploiesti via Albesti-Paleologu,Urziceni,Slobozia,Tandarei,Vadu Oii,Constanta,Mangalia nu am fost de mult in zona asta si vreau sa ajung la Mangalia la o gazda


--------------------
Captur Life 90 Tce - 2016 - KAP
Doua lucruri sunt infinite, Spatiul si Prostia ~ Albert E.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 25 Jul 2006, 09:57
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Varianta de drum catre mare via Urziceni-Slobozia e chiar ok, e mai lung dar drumul e bun si e si mai putin circulat.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorucioby
post 25 Jul 2006, 10:09
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 22 December 04




ieri am venit de la mare pe drumul asta e super numai grija la radare 16 pina in brasov traiasca cei de la Cobra care fac detectoare


--------------------
Dacia 1310 berlina - sv-02-chw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carlisian
post 25 Jul 2006, 10:23
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 3 February 05
From: BRASOV, pe un deal




Nu se poate intra de la Slobozia pe autostrada?
Nu e mai scurt prin Fetesti?


--------------------
Renault Symbol 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 25 Jul 2006, 10:28
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Exista o diferenta de 40 km in plus pe varianta Slobozia fata de autostrada soarelui.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 25 Jul 2006, 12:24
Post #6


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




HA HA HA !!!! Tandarei? Sa nu te puna dracu s-o iei p-acolo. Am trecut ieri si nu imi mai trebuie toata viata mea. Pe unele portiuni de drum se circula cu 15 kmph si tot ti-e mila de masina. In rest numai drum plombat si cu gropi, bineinteles ca nu e nici un radar la 80-90 cu cat se poate circula chiar era inutil. Indicatoare puse super naspa sau care lipsesc cu desavarsire, o harta nu-ti strica.

P.S.: Pe autostrada pana in Fetesti am vazut o singura caruta, dupa care a intors politia si l-a oprit. E o treaba buna zic eu. Oricum m-a pufnit rasul cand am vazut-o smile.gif)


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 25 Jul 2006, 12:33
Post #7


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Vineri plec si am ales urmatorul traseu:

Deva-Sibiu-Transfagarasan-Curtea de Arges-Pitesti-Bucuresti-Fetesti- C-ta-Eforie
~ 800 km

As face si eu un om de zapada in drum spre mare biggrin.gif

Timp este, benzina de asemenea smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 25 Jul 2006, 13:22
Post #8


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(argon @ 25 Jul 2006, 13:33)
Vineri plec si am ales urmatorul traseu:

Măi nene, de ce nu te duci tu la Balaton? Cred că este mai aproape de tine decât marea.
Sau, să pun altfel întrebarea: care-i rațiunea pentru care ai vrut neapărat la mare? blink.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 25 Jul 2006, 13:25
Post #9


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Hai ma Dragos nu are voie sa ii placa omului marea? Esti de belea radmasa.gif Eu nu as lasa litoralul romanesc, Costinesti mai exact pt nimic. Am fost si in Italia.
Costinesti RULESSSS!!!


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 25 Jul 2006, 13:37
Post #10


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(DragosP @ 25 Jul 2006, 14:22)
Măi nene, de ce nu te duci tu la Balaton? Cred că este mai aproape de tine decât marea.
Sau, să pun altfel întrebarea: care-i rațiunea pentru care ai vrut neapărat la mare? blink.gif
*




Am fost si la Balaton mai in primavara, e mai aproape ,e frumos, civilizat, acceptabil ca pret, dar lipseste..marea biggrin.gif
Merg in fiecare an la noi, si incerc sa evit manelele, mizeria, jegul, jmecherii, si vad doar partea buna..care mai e..putin da' mai e.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 25 Jul 2006, 15:22
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(argon @ 25 Jul 2006, 13:33)
Deva-Sibiu-Transfagarasan-Curtea de Arges-Pitesti-Bucuresti-Fetesti- C-ta-Eforie
~ 800 km

De unde D-zeu ai tu 800 de km pe drumul asta, nu-mi pot imagina... Poate ai vrut sa zici Balcic sau Albena, cu iesire prin Vama?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 25 Jul 2006, 18:11
Post #12


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Pe valea Oltului e cel mai scurt, sunt cam 650 km..pe Transfagarasan nustiu sigur unsure.gif nu-s 800 o fi 750 habar n-am exact.
Mai e si centura Bucurestiului, ca prin centru nu ma bag.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 25 Jul 2006, 20:17
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Bun, pentru ca insisti:
- ar fi impotriva oricarei logici ca un drum strategic ca DN7 C sa mareasca o distanta cu 100 de km ph34r.gif
Deci, de la Deva la Arad ai (orintre altele) urmatoarele variante:

1. pe centura Bucurestiului:

1.a) Deva-Sibiu-Vestem-Rm.Valcea-Pitesti-Bucuresti-Fetesti-Constanta-Eforie Nord ("pe Valea Oltului") 615 km

1.b ) Deva-Hateg-Petrosani-Brezoi-Rm.Valcea-Pitesti-Bucuresti-Fetesti-Constanta-Eforie Nord ("prin Obarsia Lotrului") 615 km

1.c) Deva-Sibiu-Cartisoara-Curtea de Arges-Pitesti-Bucuresti-Fetesti-Constanta-Eforie Nord ("pe Transfagarasan") 645 km

2. fara Bucuresti:

2.a) Deva-Sibiu-Fagaras-Brasov-Ploiesti-Urziceni-Slobozia-Fetesti-Constanta-Eforie Nord ("pe Valea Prahovei") 620 km

Cam asta ar fi distanta Deva - Eforie. Mai ai variantele prin sud, dar una mai scurta de 730 (prin Craiova-Alexandria-Calarasi) nu am gasit.

Bafta!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 25 Jul 2006, 20:26
Post #14


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Mersi mersi..problema e ca vreau pe Transfagarasan smile.gif
Sa fie km cat mai putini din partea mea...nustiu de ce am ramas cu impresia ca ar fii 800.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thegodsglory
post 25 Jul 2006, 21:51
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 31 December 04
From: B




am venit de la mare cu vreo 2 saptamani in urma. am iesit gresit din constanta: voiam spre autostrada, dar am ajuns pe la vadu oii. drumul a fost oribil, s-au format santuri, pe margine s-a umflat asfaltul, daca nu esti atent schimbi amortizoarele. am dat la pod 5ron ca sa merg 2 km prin hartoape 022.gif
sincer am fost superbucuros cand m-am intors pe autostrada.


--------------------
dacia 1310 alb-ruginiu :) - b14
it's a feature, not a bug.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Winy
post 26 Jul 2006, 09:42
Post #16


my Silver Bullet


Group: Members
Posts: 90
Joined: 17 October 05
From: Kronstadt




@Steffyx

Deci sa inteleg sa o iau din Slobozia in jos spre Fetesti pe autostrada?se poate ajunge?cu e drumul?


--------------------
Captur Life 90 Tce - 2016 - KAP
Doua lucruri sunt infinite, Spatiul si Prostia ~ Albert E.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 26 Jul 2006, 10:25
Post #17


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Prin Slobozia mi-au zis toti ca e bun drumul. Nu perfect insa merita sa scutesti km pe acolo. Dar nu o lua prin Tandarei ca mi-e mila si acum cand imi amintesc...

De la fetesti la Cernavoda circulatia pe autostrada se desfasoara in mare parte pe un singur tronson de drum, insa se circula bine si nu e aglomerat. Ai loc de 120-130 fara probleme insa atentie ste destula politie.
Bafta!


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocosma
post 26 Jul 2006, 20:21
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




@Winy

Ploiesti - Albesti Paleologu este bun, spre f. bun, drum cu 4 benzi, insa e posibil sa intalnesti radare, in localitati (Bucov, Valea Calugareasca, Albesti). La Albesti au sediul cei de la Politia DN1B si in general e masina de politie acolo. La intrarea in Albesti esti deviat pe sensul opus pentru ca se lucreaza la podul peste Cricovul Sarat, si dupa vreo 200m trebuie sa o iei la dreapta, catre Urziceni. Pe pod se circula continuu, pe o banda (nu sunt necesare blocari pentru lucrari).

Intre Albesti Paleologu si Slobozia - nu cunosc starea drumului.

Eu cred ca este mai convenabil ca de la Slobozia sa o iei catre Drajna (catre autostrada) - drumul are vreo 17 km iar cand am trecut ultima data pe el (in luna mai) era reparat (plombe - valurit, deci nu o stare excelenta).

De aici ti-as recomanda sa o iei pe drumul vechi, care era in stare buna in luna iunie, se putea merge lejer cu 120km/h. Nu este nici o localitate pana in Fetesti, dar poti intalni tractoare, poate carute, bicicilisti etc. Radarele cred ca sunt toate pe autostrada. Dar asta este alegerea ta - eu pe aici as lua-o.

A, si inca ceva: la Giurgeni - Vadu Oii este taxa de pod (5 ron - a mai spus-o cineva mai inainte aici), dar la podurile intre Fetesti si Cernavoda nu se mai cere taxa de cand s-au apucat de tronsonul de autostrada Fetesti - Cernavoda.

Drum bun!


--------------------
Renault Megane Estate II.1 - 2005 - 1,6 16V 115 CP - Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
modulsys
post 26 Jul 2006, 22:00
Post #19


Sofer cuminte


Group: Members
Posts: 192
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Peste vreo doua saptamani fac si eu un Brasov-Mangalia. Slobozia nu, multumesc. Anul trecut mi-am gaurit vopseaua de pe capota de la criblura ... sad.gif
Prefer 4 benzi, e mai sigur asa.

Am totusi o neclaritate: care e cel mai bun drum pentru tranzitarea Bucurestiului? Centura e OK, sau mai bine prin Bucuresti?


--------------------
Ford Focus C-MAX 2004 1.6 TDCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 27 Jul 2006, 08:08
Post #20


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Eu zic ca prin Bucuresti e ok.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Jul 2006, 08:29
Post #21


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Eu as merge pe centura, de fiecare data ma ratacesc prin Bucuresti biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
modulsys
post 27 Jul 2006, 08:49
Post #22


Sofer cuminte


Group: Members
Posts: 192
Joined: 26 May 04
From: Brasov




si eu inclin sa cred ca e mai ok prin Buc, thanks Andrei.
poti sa indici si un traseu optim? Nu stiu exact pe unde sunt zonele cu blocaje, acum cu marea asfaltare. Si n-as vrea sa imi ia >1 ora tranzitarea...



--------------------
Ford Focus C-MAX 2004 1.6 TDCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 27 Jul 2006, 09:06
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Tranzitarea Bucurestiului poate fi usoara dar la fel de bine poate fi un calvar, totul tine de ora la care se efectueaza...

Presupun ca vii pe DN1, deci, prin centru e simplu:
-P-ta Presi Libere (Scanteia)
-P-ta Victoriei
-P-ta Unirii
-dupa care intrii pe Splaiul Unirii si-o tii asa pana dai de autostrada

daca nu, la Otopeni faci stanga pe centura si mergi de-ti vine acru pana dai de aceiasi autostrada. Tre' sa recunosc n-am venit niciodata din directia asta, deci nu stiu cat de usor este din punct de vedere al orientarii.

N-are cum sa-ti ia mai mult de-o ora. Bine daca ajungi dupa 10 in Buc mai bine o iei pe centura, desi si pe acolo daca prinzi vreun blocaj cu tir-uri si camioane...
Sfatul meu, pleaca mai devreme din Brasov sa ajungi pana in 6,30-7 dimineata si taie Bucurestiul prin centru, n-ai cum sa te incurci ca mi-e greu sa cred ca e prima data cand ajungi pe la P-ta Unirii. rolleyes.gif


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Winy
post 27 Jul 2006, 09:07
Post #24


my Silver Bullet


Group: Members
Posts: 90
Joined: 17 October 05
From: Kronstadt




Va multumesc la toti wink.gif ...cred ca mi-am facut o idee despre traseu o sa merg:Brasov-Ploiesti-Albesti-Urziceni-Slobozia-Drajna(Drumul vechi)-Fetesti-Cernavoda-Constanta-Mangalia,o sa va spun la sosire cum este exact starea drumurilor......

This post has been edited by Winy: 27 Jul 2006, 09:47


--------------------
Captur Life 90 Tce - 2016 - KAP
Doua lucruri sunt infinite, Spatiul si Prostia ~ Albert E.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 27 Jul 2006, 09:12
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Eu sincer nu stiu ce aveti cu drumul prin Slobozia. Nu e foarte rentabil din Bucuresti, dar nici dezastru nu este. Am facut Buc-Slobozia-Mamaia in 2 weekenduri consecutive. Drajna - Slobozia se merge cu 90-100, nu mai sunt gropi decat sporadic, dar e foarte ondulat. Portiunea Slobozia - Giurgeni este IMPECABILA, comparabila cu partea buna de la A2. In CT partea cea mai proasta este culmea dupa Kogalniceanu cand se fac 4 benzi. Sunt crapaturi in sosea, dar nici vorba sa treabuiasca sa incetinesti, eu cel putin nu am facut-o. Sunt dezavantaje, e drept: depinde de unde vii, poti merge mai multi km pe acolo, sunt sate, se plateste trecerea pe pod, sunt dealurile de dupa Harsova, dar e mult mai liber. Eu nu merg "sportiv" si am facut fix 2 ore de la Slobozia pana pe plaja din Mamaia.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 27 Jul 2006, 10:30
Post #26


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




@modulsys ... asa e cum spune Marius pentru Bucuresti ... Splaiul Unirii (adica pe malul Dambovitei) ... cum "intrii" in Pta. Unirii (inainte nu se poate - oblogatoriu dreapta - si te "asezi" pe banda din stanga) ... dupa ce ai facut Dreapta faci stanga prima (Numita alfa blush.gif ) si iarasi stanga la a-3-a (prima la stanga e foarte aproape de alfa, a doua la stanga e pe langa fantani dar NU pe acolo, a-3-a la stanga e locul pe unde merg majoritatea ... si de acolo ata inainte) - prin bucuresti e lejer pana pe la 9. bafta


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 27 Jul 2006, 10:50
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Sau seara dupa 8, dar e mai nasol ca tot drumul pana la mare il faci prin bezna.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lightspeed
post 27 Jul 2006, 14:24
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 14 July 06




Dinspre Otopeni inspre A2 nu recomand nimanui sa mearga prin oras. Chiar dupa pasajul Otopeni din 3 benzi se fac 2, apoi semafoare, aglomeratie si nu in ultimul rand (daca ai ghinion) o putoare pe Splai la iesirea-nspre est de te nauceste.
Iar argumentul cu este mai liber prin oras la anumite ore... nu tine, cand e mai liber prin oras e mai liber si pe centura smile.gif


--------------------
n n n - n
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
modulsys
post 27 Jul 2006, 14:27
Post #29


Sofer cuminte


Group: Members
Posts: 192
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Va multumesc mult pentru sfaturi. Aveam o vaga idee, dar nu stiam starea actuala a drumurilor, sa nu fie devieri, etc. Voi ajunge cu siguranta in Bucuresti inainte de 8 a.m.

@Marius: cunosc piata Unirii, inca de prin '90 cand am facut armata la Garda si mi s-a acrit de stat pe Dealul Mitropoliei... wacko.gif

@Winy, sa ne spui si cum e cazarea, tot in Mangalia sau Eforie vreau sa merg si eu...

@bonzai, drumul prin Slobozia nu e rau, e bunicel. Dar sunt totusi anumite portiuni care anul trecut cel putin, m-au facut cu nervii. In plus, sunt curios sa vad cum mai e pe A2. rolleyes.gif

This post has been edited by modulsys: 27 Jul 2006, 14:30


--------------------
Ford Focus C-MAX 2004 1.6 TDCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocosma
post 29 Jul 2006, 20:41
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




Am parcurs astazi drumul Albesti Paleologu - Jilavele (o parte din tronsonul Albesti Paleologu - Urziceni). De la Albesti la Ciorani (cca. 30 km) drumul este bun. In Ciorani, drumul este sinuos (are curbe) si starea drumului incepe sa se degradeze. La iesirea din Ciorani este un indicator de 40 km/h, care mi s-a parut pus "la misto". Gresit: in scurt timp au aparut denivelari destul de mari, pe alocuri gropi - deci e bine sa mergeti pe aceasta portiune cu mai multa atentie. Am mers pana la Jilava, mai erau vreo 10 km pana la Urziceni - nu stiu cum e drumul in continuare. Deci, din cei cca. 45-50 km dintre Albesti Paleologu si Urziceni, cam jumatate sunt in stare buna, restul... stare proasta.


--------------------
Renault Megane Estate II.1 - 2005 - 1,6 16V 115 CP - Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:58
Dacia