Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tutorial demontat bord Laguna II, Demontare si izolare

Steve From Oradea
post 11 Mar 2012, 18:31
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Buna.

Am decis sambata asta dupa masa sa incerc sa demontez bordul si am reusit smile.gif
Ce e si mai surprinzator ca am reusit sa-l montez inapoi, si totul functioneaza smile.gif
Timpul de lucru la demontat, singur, aproximativ 2 ore.
Demontat bordul, adica tot ce e prins de bord cu suruburi : partea de sus a bordului, aeratoarele, ansamblu casetofon, etc. - 1 ora
Atasez si cateva poze.
Cauza demontarii a fost in primul rand reducerea zgomotelor si in al doilea rand strangerea suruburilor care fixeaza ansamblul casetofon (a fost demontat acel ansamblu si nu am reusit sa strang suruburile).
Dupa ce am demontat bordul si am desfacut pe bucati, am inceput sa dau cu silicon sanitar transparent cam peste tot unde intra in contact plastic cu plastic, la imbinari etc. Dupa care am inceput sa pun piesele unul cate unul la loc, dupa montarea pieselor, unde era cazul, completarea cu silicon pe margine.
Montarea bordului am reusit destul de repede, fara mari probleme, tot singur. Va atrag atentia insa la senzorul de soare, care e in mijlocul bordului aproape de parbriz, mai exact la mufa si la cablul senzorului. In momentul in care pozitionati bordul la loc e foarte dificil de a scoate acea mufa prin gaura respectiva unde sta senzorul. E bine daca legati o ata, ceva, de mufa respectiva si treceti ata prin acea gaura inainte de a aseza bordul in pozitia finala, astfel dupa montaj reusiti sa trageti, scoateti mufa prin acea gaura. La fel se poate proceda si cu tweeterele din bord, eu personal nu am avut probleme cu ele.
Scuze pt calitatea pozelor, unele nu au iesit chiar OK.
Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie.
Ah, si cel mai important, rezultatul este super OK, sau redus mult acele mici zgomote (greierasi).

This post has been edited by Steve From Oradea: 11 Mar 2012, 19:04


Attached thumbnail(s)
SDC10001.JPG ( Size: 3.58mb ) Number of downloads: 3856
SDC10002.JPG ( Size: 3.62mb ) Number of downloads: 4209


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 11 Mar 2012, 18:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Pai si unde sunt pozele cu pasii demontarii bordului?


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 11 Mar 2012, 18:45
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Poze:

11 Mar 2012, 19:01:
Poze cu demontare nu am facut, pt ca fiind singur nu am avut timp sa fac si poze in timpul demontarii, respectiv sa mai discutut de n ori si e chiar simplu. Cate 2 suruburi lateral, un surub in spatele casetofonului, unul in spatele ceasurilor de bord, 2 sub scrumiera, care defapt tine cotiera de bord, si un surub care tine airbagul pasager chiar deasupra filtrului polen.DUpa ce ai demontat ceasurile de bord, displayul mijloc, casetofonul, comanda A.C., volanul si tot ce e pe ax, cititorul de cartela, scrumiera, torpedou, cele doua plastice din capetele bordului (dreapta- unde poti dezactiva airbagul pasager, daca e echipata masina cu comutator,stanga - unde sunt sigurantele) si acele suruburi. Se trage un pic mai tare din cele doua capete a bordului pana cand sare din locasul lui si incet , ridicand un pic in sus si manevrand cu atentie se scoate bordul. E recomandat sa demontati plasticurile de pe stalpurile laterale, pt care trebuie demontate parasolarele. Fiindca am inceput toata treaba singur si sambata cam pe la ora 4 dupa masa, nu prea mi-am permis sa pierd timp cu fotografii ca trebuia sa termin la lumina zilei. Restul operatiunii am facut seara in casa deja. Daca aveti ceva nelamuriri va pot ajuta.
Inca ceva poze:

11 Mar 2012, 21:14:
O poza pt cei care vor sa demonteze cutia casetofonului, atentie la acele cleme de fixare, pe care trebuie sa le strangeti, presati si in acelasi timp sa trageti cutia spre fata bordului, bine-nteles dupa ce ati scos cele 4 suruburi (2 sus, 2 jos). Cele 2 suruburi jos, mai exact plasticul in care intra acele suruburi sunt un pic scufundate, nu stiu cum sa va explic, dar o sa va dati seama cand vedeti, deci acolo trebuie un pic fortat plasticul ca sa iasa.

This post has been edited by Steve From Oradea: 11 Mar 2012, 21:14

Attached thumbnail(s)
SDC10003.JPG ( Size: 995.73k ) Number of downloads: 4072
SDC10004.JPG ( Size: 1.18mb ) Number of downloads: 3802
SDC10005.JPG ( Size: 1.09mb ) Number of downloads: 3648
SDC10006.JPG ( Size: 1.11mb ) Number of downloads: 1034
SDC10007.JPG ( Size: 1.12mb ) Number of downloads: 915
SDC10008.JPG ( Size: 997.67k ) Number of downloads: 883
SDC10009.JPG ( Size: 1.05mb ) Number of downloads: 954
SDC10010.JPG ( Size: 1.06mb ) Number of downloads: 975
SDC10011.JPG ( Size: 1.01mb ) Number of downloads: 1079
SDC10016.JPG ( Size: 1.02mb ) Number of downloads: 1143
SDC10017.JPG ( Size: 924.26k ) Number of downloads: 1126
SDC10018.JPG ( Size: 921.86k ) Number of downloads: 1035
SDC10019.JPG ( Size: 881.47k ) Number of downloads: 1028
SDC10020.JPG ( Size: 1001.17k ) Number of downloads: 1018
SDC10021.JPG ( Size: 1020.13k ) Number of downloads: 917
SDC10022.JPG ( Size: 1004.94k ) Number of downloads: 820
SDC10023.JPG ( Size: 998.37k ) Number of downloads: 836
SDC10024.JPG ( Size: 1.01mb ) Number of downloads: 932
SDC10027.JPG ( Size: 1.08mb ) Number of downloads: 1140
SDC10006_explic.jpg ( Size: 373.2k ) Number of downloads: 1070


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 11 Mar 2012, 21:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




usita de la casetofon cum o dau jos smile.gif smile.gif smile.gif


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 11 Mar 2012, 22:02
Post #5


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Daca imi arati cum sa demontez si usita de la cdplayer, ai o bere biggrin.gif

Mi s-a defectat de ceva timp, si nu pot deschide decat fortat. Asta + un aerator care are lamelele defecte.

Oricum, bun tutorial, voi avea nevoie de el in curand, sa mai rezolv din greieri, doar sa dea putin caldura.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 11 Mar 2012, 22:20
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Am adaugat poza cu cutia casetofonului unde se vede cat de cat sistemul acela care actioneaza usa. Fara sa scoateti bordul si sa scoateti cutia respectiva nu prea aveti sanse sa dati jos usa, sau mai ales sa-l puneti la loc. Daca aveti cutia scoasa insa va dati seama imediat cum se scoate usa si cum functioneaza. Eu prima oara am scos cutia fara sa dau jos bordul, am scos torpedoul si parca ceasurile si ca mare acrobatie am reusit cumva sa desfac cele 4 suruburi, dar la montare nu am reusit sa le strang cum trebuie si din acest motiv am decis sa dau bordul jos. E mai usor sa dai jos bordul cu totul decat sa te chinui. Eventual daca aveti pe cineva sa va ajuta, atunci fara probleme se da jos bordul in 30 minute. Inainte de toate bine-nteles se deconecteaza bateria (si + si -) pt a nu avea probleme cu airbagurile.

This post has been edited by Steve From Oradea: 11 Mar 2012, 22:30

Attached thumbnail(s)
SDC10011_explic.jpg ( Size: 399.72k ) Number of downloads: 1462
SDC10012_explic.jpg ( Size: 236.44k ) Number of downloads: 3992


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 11 Mar 2012, 23:24
Post #7


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




E ceva de lucru, intr-adevar. Frumos descris.

Sunt curios insa cat tine siliconul acela, si daca nu isi pierde in timp din proprietati, incat sa distanteze partile din bord. Sincer, greierii de acolo sunt cei mai iritanti, si ma gandeam daca o banda de cauciuc nu ar fi mai potrivita pe toate imbinarile.

Eventual, daca poti zice concret unde sunt suruburi si daca sunt chestii mai speciale la care sa fii atent (chestia cu scosul airbagului de exemplu).

This post has been edited by renodood: 11 Mar 2012, 23:25


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 12 Mar 2012, 08:41
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




in loc de silicon se poate pune pasla fonomin si toate imbinarile tapitate cu un material care sa nu faca zgomot la frecare, si adio greieri pentru totdeauna. in aproximativ o luna voi demonta si eu si asa voi face. In plus se mai si izoleaza putin fonic

This post has been edited by gsalexandru: 12 Mar 2012, 08:42


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 12 Mar 2012, 10:33
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




M-am gandit si eu sa folosesc pasla, dar in primul rand are deja un strat de pasla, se vede si pe una dintre poze, in al 2-lea rand la imbinari nu ai cum sa pui pasla pt ca nu ai spatiu, adica partile mobile care se pot desface de pe bord sunt prinse cu suruburi si cu niste clipsuri, care nu intra la loc daca pui un strat de pasla intre cele 2 suprafete. Eventual ceva foarte subtire. La suruburi nu e nimic deosebit, sunt vreo 20, dar sunt la vedere, sunt in cruce si se desfac fara probleme. La airbag pasager, cand dai jos bordul, are un cablu, care pe la vreo 30 cm de la airbag are o mufa, care trebuie desfacut inainte de a demonta bordul de pe masina. Efectiv airbagul de pe bord se desface din 4 suruburi torx20 fara nici o smecherie.


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emilian69
post 12 Mar 2012, 11:29
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 279
Joined: 19 February 11




Salut. Scuze pentru off topic dar vreau sa-mi spuna si mie cineva care stie din ce se compune distributia la o Laguna II 1,9 dci 88 kw 120 hp, pentru ca as vrea sa o schimb si am intrebat doi useri care au de vinzare asa ceva si mi-au dat diferite chituri de distributie nici unul la fel cu celalalt. Multumesc si inca o data scuze.


--------------------
Renault Laguna II 2001 Dynamique - TR-04-
Cine nu este cu noi este impotriva noastra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 12 Mar 2012, 11:35
Post #11


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(gsalexandru @ 12 Mar 2012, 08:41)
in loc de silicon se poate pune pasla fonomin si toate imbinarile tapitate cu un material care sa nu faca zgomot la frecare, si adio greieri pentru totdeauna. in aproximativ o luna voi demonta si eu si asa voi face. In plus se mai si izoleaza putin fonic
*


Ar fi perfect daca ai putea poza pasii biggrin.gif

In plus, daca iese treaba cu pasla, trec si eu la treaba.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 12 Mar 2012, 11:45
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Si eu imi cer scuze dar pe aceasta cale rog un moderator sa pune postul lui emilian69 la locul potrivit.


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 12 Mar 2012, 11:55
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




cu siguranta voi face poze. la clipsuri ma refeream la un material subtire, tocmai pentru ca stiu ca nu este loc (am mai facut aceasta operatiune pe alocuri, si am avut succes 100% importiva greierilor)


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 12 Mar 2012, 12:48
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




La mine o sursa de zgomote e usita torpedoului. Aveti ceva idei legat de rezolvare? Poate nu am observat pana acum acele zgomote ce vin de la usa respectiva, dar acum ca nu mai aud greierasii din bord am sesizat smile.gif


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 12 Mar 2012, 13:31
Post #15


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Si eu aveam zgomote de la torpedou, dar nu era de la usita, ci de la becul de acolo, care era dezlipit, si juca intruna pe acolo. Pe imbinari am dat cu WD40, unde era metal, si au disparut zgomotele.

Unul din locurile foarte ciudate de unde aveam vibratii a fost oglinda retrovizoare, care tremura intre 2400-3000rpm ca o albina biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
norby_puma
post 12 Mar 2012, 22:56
Post #16


Inginer in devenire


Group: Members
Posts: 587
Joined: 3 April 08
From: Satu Mare




Cum se scoate displayul de la cass?


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 2004/Emotion - SM 60 TNG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu_pl
post 12 Mar 2012, 23:34
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 29 August 09




renodood ai echiparea cu retrovizoare simpla sa inteleg? si eu patesc la fel. am incercat sa misc de ea dar nu mi se pare slabita e totusi ciudat cum de intra in vibratie. m-am uitat cu atentie si am observat ca este lipita cu un soi de banda dubla adeziva destul de groasa si cred ca de aici si capteaza anumite vibratii? blink.gif


--------------------
Renault LagunaII 2005 1,9dci 101cai - PH 83 LGN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 13 Mar 2012, 08:08
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




norby_puma: Daca te referi la displayul din mijloc, il tragi un pic mai tare in sus, dar nu mult doar 1 cm dupa care spre tine. Iese usor. E suficient daca pui mana pe bord si doar cu degetele incerci sa impingi in sus.


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 13 Mar 2012, 14:51
Post #19


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(Liviu_pl @ 12 Mar 2012, 23:34)
renodood ai echiparea cu retrovizoare simpla sa inteleg? si eu patesc la fel. am incercat sa misc de ea dar nu mi se pare slabita e totusi ciudat cum de intra in vibratie. m-am uitat cu atentie si am observat ca este lipita cu un soi de banda dubla adeziva destul de groasa si cred ca de aici si capteaza anumite vibratii? blink.gif
*


Da, e simpla. La mine cred ca intrase praf pe acolo, asa ca am sucit-o de cateva ori in toate partile, pana se rotea usor. Tot asa au disparut si zgomotele, de acolo cel putin. Ca in bord tot mai am destule...

Initial am tras de ea sa o scot, dar am vazut ca nu iese, si apoi am tot rotit-o si a rezolvat problema. Presupun ca un degresant nu ar strica, dar nu am idee daca va ramane fixa dupa, asa ca mai bine incerci asa intai.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu_pl
post 13 Mar 2012, 15:55
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 29 August 09




nu mai zic nici eu de bord ca e de belea 053.gif am tot citit topicul si ma gandesc si eu sa il desfac dar imi este cam teama... cumva daca desfac partea de sus a bordului (unde este ecranul cd playerului) am acces la gura de aerisire centrala? mi-au cazut panaramele alea de ghidaje si ma seaca + ca una s-a blocat


--------------------
Renault LagunaII 2005 1,9dci 101cai - PH 83 LGN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 13 Mar 2012, 16:38
Post #21


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Nope, nu ai. Trebuie dat jos tot bordul, chestie pe care o voi face doar sa mai dea putin caldura, ca am adunat o ferma de greieri acolo biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor cristian
post 13 Mar 2012, 17:02
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 5 May 07
From: Bucuresti




QUOTE(renodood @ 11 Mar 2012, 22:02)
Daca imi arati cum sa demontez si usita de la cdplayer, ai o bere biggrin.gif

Mi s-a defectat de ceva timp, si nu pot deschide decat fortat. Asta + un aerator care are lamelele defecte.

Oricum, bun tutorial, voi avea nevoie de el in curand, sa mai rezolv din greieri, doar sa dea putin caldura.
*


ptr demontarea capacului de la player ai nevoie de o surubelnita lata dar finuta cu care detasezi intai bratele stanga-dreapta care imping usita (usita trebuie sa stea in pozitie deschisa).ele stau prinse de usita prin doua stifturi turnate pe brate si pe care le fortezi putin cu surubelnita.apoi tragi de usita in jos si o fortezi putin spre tine sa poti vedea si locurile de sus unde sta prinsa.le declipsezi in acelasi fel.eu asa am facut si a durat 5 minute.atentie cand o montezi la loc sa nu scapi ansamblul acela de sus inauntru ca nu stiu daca il mai poti trage afara,vei vedea ca este tensionat,el trage capacul in sus.


--------------------
renault LagunaII 1.8,16v 2003limousine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu_pl
post 13 Mar 2012, 17:32
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 29 August 09




am fost acum pe la masina si m-am uitat exact pe acolo pe sus...nici vorba sa pot umbla doar ca am depistat cativa greieri la care le vin de hac cat de curand. am observat ca se strange destul de muuuulta mizerie pe la imbinari gen praf si alte nebunii din aer si acelea pot si sursa catorva greierasi? am sa incerc pe la imbinari sa dau bine cu o pensula sau o periuta mai tare poate reusesc sa mai scot ceva mizerie si de pe acolo. si o intrebare off-topic: la capota daca incerci sa ridici din dreptul balamalei se ridica vreun pic? (ceva de genu a 5 mm max)


--------------------
Renault LagunaII 2005 1,9dci 101cai - PH 83 LGN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanbby
post 13 Mar 2012, 19:13
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 13 March 11




si io am de gand sa demontez tot bordu si sa pun un burete care izoleaza fonic pe perete din fata ca sa nu se auda asa tare motorul si la montarea bordului vreau sa pun si eu silicon din ala negru de etansare. cred ca e mai rezistent ca si ala transparent.
ma enerveaza cand il aud vibrand


--------------------
renault laguna 2 model privilege 2002 2,2 dci - bh 24 bby
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 14 Mar 2012, 10:26
Post #25


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(victor cristian @ 13 Mar 2012, 17:02)
ptr demontarea capacului de la player ai nevoie de o surubelnita lata dar finuta cu care detasezi intai bratele stanga-dreapta care imping usita (usita trebuie sa stea in pozitie deschisa).ele stau prinse de usita prin doua stifturi turnate pe brate si pe care le fortezi putin cu surubelnita.apoi tragi de usita in jos si o fortezi putin spre tine sa poti vedea si locurile de sus unde sta prinsa.le declipsezi in acelasi fel.eu asa am facut si a durat 5 minute.atentie cand o montezi la loc sa nu scapi ansamblul acela de sus inauntru ca nu stiu daca il mai poti trage afara,vei vedea ca este tensionat,el trage capacul in sus.
*


Problema la mine e ca orice arc sau chestie e acolo in spate care tensioneaza usa sa se inchida, sau sa culiseze fin e dus. Deci acum usita a ramas sa alunece doar pe clipsurile laterale, in spate se simte de parca ar fi 'franata', deci agata in ceva. Daca reusesc sa scot asa cum zici, ai o bere si tu biggrin.gif
QUOTE(Liviu_pl @ 13 Mar 2012, 17:32)
am fost acum pe la masina si m-am uitat exact pe acolo pe sus...nici vorba sa pot umbla doar ca am depistat cativa greieri la care le vin de hac cat de curand. am observat ca se strange destul de muuuulta mizerie pe la imbinari gen praf si alte nebunii din aer si acelea pot si sursa catorva greierasi? am sa incerc pe la imbinari sa dau bine cu o pensula sau o periuta mai tare poate reusesc sa mai scot ceva mizerie si de pe acolo. si o intrebare  off-topic: la capota daca incerci sa ridici din dreptul balamalei se ridica vreun pic? (ceva de genu a 5 mm max)
*


Eu zic ca degeaba dai cu pensula pe acolo, materialele isi pierd in timp proprietatile elastice, nu mai stau lucrurile etans, se mai desfac imbinarile, iar jocurile au loc tocmai datorita spatiilor libere. Deci daca dai bordul jos si umpli golurile, ai toate sansele sa faci liniste in masina.
QUOTE(bogdanbby @ 13 Mar 2012, 19:13)
si io am de gand sa demontez tot bordu si sa pun un burete care izoleaza fonic pe perete din fata ca sa nu se auda asa tare motorul si la montarea bordului vreau sa pun si eu silicon din ala negru de etansare. cred ca e mai rezistent ca si ala transparent.
ma enerveaza cand il aud vibrand
*


Sa nu fie prea rigid doar, din ce stiu, cel transparent e ceva mai flexibil, si chiar daca il pui la suprafata de contact dintre 2 elemente care nu sunt perfect drepte, orice joc e amortizat. Oricum ar fi, eu sunt foarte curios de cum va iesi.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RuNNeRp
post 14 Mar 2012, 11:44
Post #26


Why not Zoidberg ?


Group: Members
Posts: 217
Joined: 1 October 09




salutare tuturor. Puteti sa-mi spuneti si mie care e sistemul care tine usa inchisa ? la mine de ceva vreme nu mai vrea sa stea inchisa si nici suportul de pahar nu prea mai sta apasat... e nevoie sa dau bordul jos sau pot rezolva altfel ?


--------------------
BMW 318i 1999
Ex : Laguna 2 ph 1 1.9 dCi 120 cp - Hatchback - Dynamique - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steve From Oradea
post 14 Mar 2012, 12:58
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 11 October 04
From: Oradea




Usa are un sistem de inchidere destul de enervanta. Cand inchizi usita, se intinde o foaie de metal care are tendinta sa se retraga si astfel se ridica usita cand se apasa pt deschidere. Sistemul acesta culizeaza pe niste sine si pe mijloc are un ghidaj, care cand inchizi usa se agata, si cand apesi a doua oara iese din acel ghidaj astfel se elibereaza si datorita acelei foi de metal se retrage si se ridica usita. Sper ca ati inteles ceva smile.gif
Am facut un desen, poate va ajuta mai mult! Vedere de sus!

This post has been edited by Steve From Oradea: 14 Mar 2012, 13:32

Attached thumbnail(s)
usa.jpg ( Size: 48.8k ) Number of downloads: 1246


--------------------
Renault Laguna II Dynamique 1.9dCi - 140CP 2003 - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 14 Mar 2012, 13:07
Post #28


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Asta explica de ce imi agata mie, o fi mort 'melcul' ala.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RuNNeRp
post 14 Mar 2012, 15:01
Post #29


Why not Zoidberg ?


Group: Members
Posts: 217
Joined: 1 October 09




Multumesc Steve. Daca intre timp se mai apuca cineva sa dea bordul jos, faceti si o poza cu nenorocirea aia de sistem va rog.


--------------------
BMW 318i 1999
Ex : Laguna 2 ph 1 1.9 dCi 120 cp - Hatchback - Dynamique - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_cav
post 21 Mar 2012, 10:21
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 January 11
From: ORADEA




Salutare , Steve m-ai putea ajuta sa-ti dai cu parerea despre niste greierasi din bord si sa-mi dai niste sfaturi ? Am impresia ca la grila de aer din fata care dezabureste parbrizul, se aude un zgomot de plastic desfacut, iar la curbe mai stranse sau la urcatul unei rampe, se aude ca un surub care se rostogoleste dintr-o parte in alta ! Sunt din Oradea, eventual daca imi poti da un PM cu nr de telefon sa te sun cand ai timp si daca ai vrei sa ma ajuti binenteles. Multumesc


--------------------
Renault Laguna 2 2001,1.9 dci Hatchback, 107 CP - BH-84-CAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 06:38
Dacia