Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

1066 Pages « < 958 959 960 961 962 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Colțul supăraților, un loc la cafenea de vărsat necazuri...

papa_mulo
post 13 Dec 2017, 09:41
Post #28771


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Draga mircea, nu e nici un complex de inferioritate, e o realitate. Nu ne mai vindem tara pt ca nu prea mai avem ce. De cand e lumea asta statele puternice le-au exploatat pe cele mai slabe. Cand nu mai ai armata, nu iti mai produci singur mancarea, nu mai ai resurse(le-ai vandut), importi totul, se cheama ca esti o tara in coma si la un moment dat cineva va hotara sa ne opreasca perfuziile. Ma socheaza seninatatea unora...cica gandire fesenista. Toate statele au servicii de informatii interne si externe, cu ce s-or ocupa astea? Cu siguranta nationala, pt ca in permanenta cineva incearca ceva, prin diverse metode de orice natura. Noi nu avem de ce sa ne ingrijoram, ne apara aliatii...si in 40 ne-au aparat.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 13 Dec 2017, 10:12
Post #28772


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(MuciX @ 12 Dec 2017, 14:41)
Sa nu devenim patimasi ca pe dacia, eu chiar incerc sa ma educ aici. smile.gif
Revenind: de ce a fost nevoie sa mute contributiile din ograda unuia in a celuilalt, desi aceeasi entitate ii va vira statului si este responsabila si dupa care va veni statul in caz de nasoale?
De ce nu puteau modifica legislatia in timp ce lasau angajatii cu acelasi nivel de contributii.
Efectiv nu inteleg de ce daca A plateste X si B plateste Y, unde Y<X constituie un avantaj ca dupa modificare A sa plateasca Y si B sa plateasca X, in conditiile in care tot A e la timona.
*



un motiv foarte simplu e acesta...daca s-au gandit la el. Contributiile platite de angajat sunt "impozite" cu retinere la sursa, astfel in momentul in care tie iti vireaza netul atunci vireaza si la stat partea ta de contributie, altfel cel putin pana acum multi ani era de caz penal. in genere angajatorul vira acele sume de bani. partea angajatorului era virata mai greu, mai tarziu si fara consecinte de ordin penal...doar niste penalitati datorate bugetului care nu erau recuperate, erau sterse asa ca o bonificatie daca isi achita contributiile restante etc. Acum toata manevra e sa colecteze mult mai usor si mai repede niste bani la buget.

partea naspa e pentru angajator daca peste o perioada (lunga/scurta) se modifica legislatia cu 360 grade angajatorul ramane sa plateasca niste salarii majorate, caci in dreptul muncii un drept castigat nu mai poate sa fie luat....bine se poate lua dar inseamna modificari ample pe toata structura societatii (bine marea majoritate schimba denumirea unui serv sau birou, roteste cadrele si modifica anumite atributii si poate asa diminueaza si fondul de salarii).


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 13 Dec 2017, 10:19
Post #28773


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




QUOTE(UXE @ 13 Dec 2017, 09:35)
[attachmentid=1628077446]
*



Exact pentru asta vreau sa-mi gipan 4*2, sa stau relaxat ca nu ating masina pe dedesubt la diverse gropi, borduri etc...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
icsfails
post 13 Dec 2017, 10:34
Post #28774


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 30 January 16




QUOTE(tatimeu @ 13 Dec 2017, 10:12)
partea naspa e pentru angajator daca peste o perioada (lunga/scurta) se modifica legislatia cu 360 grade angajatorul ramane sa plateasca niste salarii majorate
*



QUOTE(Farfuridi)
ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica
icon_mrgreen.gif

This post has been edited by icsfails: 13 Dec 2017, 10:35


--------------------
Renault Talisman TCe 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 13 Dec 2017, 13:01
Post #28775


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




QUOTE(papa_mulo @ 13 Dec 2017, 09:41)
Draga mircea, nu e nici un complex de inferioritate, e o realitate. Nu ne mai vindem tara pt ca nu prea mai avem ce. De cand e lumea asta statele puternice le-au exploatat pe cele mai slabe. Cand nu mai ai armata, nu iti mai produci singur mancarea, nu mai ai resurse(le-ai vandut), importi totul, se cheama ca esti o tara in coma si la un moment dat cineva va hotara sa ne opreasca perfuziile. Ma socheaza seninatatea unora...cica gandire fesenista. Toate statele au servicii de informatii interne si externe, cu ce s-or ocupa astea?  Cu siguranta nationala, pt ca in permanenta cineva incearca ceva, prin diverse metode de orice natura. Noi nu avem de ce sa ne ingrijoram, ne apara aliatii...si in 40 ne-au aparat.
*



Da papa, de bun simt ceea ce zici, dar ceea ce nu spui e ca Romania in cazul de fata n-a avut niciodata mare lucru de oferit, dovada ca majoritatea bijuteriilor industriei romanesti au fost valorificate la fier vechi.

Nu avem armata, dar n-am avut niciodata armata, nici in primul razboi mondial, nici in al doilea, cu atat mai putin dupa ce am devenit gubernie.
Mancarea, sa fim seriosi, problema alimentara n-a rezolvat-o si n-o va rezolva nimeni prea curand.

Cine sa opreasca perfuziile ? Oculta mondiala ? Serios, asta e din aceeasi categorie cu card/drac-ul cu care se lupta adeptii BOR sau cu dacopatia ce i-a cuprins pe altii. Sa nu mai vorbim de pericolul unguresc....din nefericire oamenii au avut intotdeauna un apetit catre conspiratii, cu cat mai neverosimile, cu atat mai interesante.

Ce fac serviciile secrete, cred ca e secretul lui Polichinelle, multi stau intr-un loc caldut cu un salariu bun si nu fac absolut nimic. Oare ce fac omologii lor din Germania, de exemplu, ca doar aflaram ca Frau Merkel era ascultata de americani de dimineata pana seara, sau ce fac serviciile franceze, ca doar ne-am trezit cu un val de atentate fara precedent, asta e intrebarea.

Ca cei puternici ii asupresc pe cei slabi cred ca e un adevar universal, dar mijloacele prin care o fac sunt intr-o continua transformare, iar statul national asa cum il stim pare ca a devenit perimat, asta desi s-a straduit sa extraga si ultima picatura de la omul de rand.

Asta cu ne apara altii, e interesanta. Nu stiu de ce nu poti sa accepti ca nu contam.
Cine vroiai sa te apere in '40 cand declarasei razboi US, fara sa ai vreo treaba cu ei.
Ca mergeam cu Aliatii de la inceput, sau cu nemtii rezultatul final tot acolo era.

Concluzia draga papa, e ca toate aceste mituri fsn-iste, sunt de-un fals desavarsit si au fost fabricate ca sa incerce a acoperi realitatea trista: saracia si mizeria in care se zbatea un intreg popor in Epoca de Aur si ulterior in democratia originala a lui Ilici. La final de 1996, dupa 42 ani de comunism si inca 7 ani de Ilici, salariul mediu net in Romania ajunsese la 88 de dolari pe luna.






--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 13 Dec 2017, 18:27
Post #28776


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(papa_mulo @ 12 Dec 2017, 20:09)
Repet ca poate nu s-a auzit: statul roman desi teoretic ar putea sa trimita la plimbare o firma ca schweinhofer, practic nu are sange in instalatie. Vin toti ambasadorii peste ei, opresc toate fondurile ue, codrutele scot dosarele samd.  Cum crezi tu ca o sa blocheze conturile unei multinationale mari? Voi nu faceti diferenta intre teorie si practica. Statele puternice isi permit sa faca dastea, noi suntem pelea putzii. Daca carrefour si mega image si inca vreo doua vor sa faca misto de noi isi inchid magazinele o saptamana si murim de foame.
*



1. schweinhofer nu si-a platit taxele datorate statului roman? nu prea stiu povestea lor, dar daca te uiti pe lista datornicilor de la anaf o sa vezi ca de fapt firmele de stat sunt in top datornici.
2. Sa presupunem ca statul romana n-are 00 sa se indrepte impotriva unei multinationale si sa-i blocheze ANAF conturile. Insa cu noua lege nu blocheaza conturi, dar deschide dosar penal actionarilor? Cum are 00 sa deschida dosar penal (o consecinta mult mai grava decat o poprire) dar n-are sa blocheze conturi...?

This post has been edited by St: 13 Dec 2017, 18:28


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 13 Dec 2017, 19:56
Post #28777


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Le deschide dosar, dar cum actionarii nu sunt in Romania si nici nu dau pe aici, ii doare la tenesi...plus ca, in multe din situatii, actionarii sunt firmele-mama din strainatate sau cutii postale, nu actionarii (persoane fizice) respectivelor firme...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 13 Dec 2017, 20:12
Post #28778


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Bine ai venit. Chiar aveam nevoie de tine aici sa ne explici.
Daca ai apucat sa studiezi problema, explica-mi si mie, cum inclina decizia-schimbarea asta balanta in favoarea statului?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 13 Dec 2017, 22:40
Post #28779


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Nu m-a preocupat prea mult, ca pe mine nu ma afecteaza, fiind bugetar. Acum, pana nu apar si normele de aplicare, ca sa se stie cum se va face in mod real toata treaba, nu stiu ce sa zic.
Probabil mizeaza pe un concept de responsabilizare a angajatilor, care sa puna presiune dupa aia pe angajatori daca nu le vireaza la timp contributiile. Sau, idee pe care am mai auzit-o, dar care nu are legatura cu orientarea politica a actualei puteri, se pregateste ceva mai interesant, de tipul IRS-ului din State sau a impozitului global din Franta, lumea ia toti banii in mana si isi vireaza singura toate darile catre stat, cu deducerile aferente...daca e asa, mai ales ca se vorbea si de acei consultanti fiscali, va fi urat, ca lumea nu e educata pentru asa ceva...vor fi putini cei care vor declara cum trebuie, marea masa nu va sti ce are de facut si se genereaza haos...de aici la divide et impera mai e doar un pas...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 13 Dec 2017, 22:54
Post #28780


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




O tratare mai pe larg a subiectului este aici:

Cateva extrase:
" În schimb, proiectul de act normativ introduce o incriminare ”nou-nouță” a unor fapte care nu au practic nicio legătură cu impozitele și contribuțiile sociale, anume, însăși nereținerea și nevărsarea impozitelor cu reținere la sursă, aplicabile în cazul redevențelor, dobânzilor etc. În plus, ca lucrurile să fie complete, din motivația publică oficială a adoptării acestui proiect de act normativ nu doar că nu transpar motivele care fundamentează necesitatea acestei incriminări, ci, mai mult, aceasta nu este nici măcar amintită că ar fi introdusă în lege, fiind considerată ”business as usual”, deși, realitatea este una cu totul diferită. De altfel, nu doar că niciodată în ultimii 25 ani această faptă nu a fost considerată altceva decât contravenție (i.e. sancționabilă cu amendă și, desigur, cu plata de obligații fiscale accesorii de tipul dobânzilor și, după caz, penalităților și, respectiv majorărilor de întârziere), ci, mai mult, nu există niciun motiv logic și coerent pentru care o asemenea măsură legislativă să fie introdusă. Or, dacă alte aspecte legate de acest act normativ au fost abordate deja în media (e.g. necesitatea introducerii unui prag de semnificație, necesitatea majorării termenului prevăzut de lege a cărui scurgere face ca legea să fie infracțiune etc.). credem că ar trebui expuse câteva comentarii și cu privire la aceste dispoziții legale ce incriminează această nouă infracțiune propusă de proiectul de lege.

În primul rând, spre deosebire de nevărsarea la buget a sumelor reținute la sursă ca impozite și contribuții, nereținerea la sursă a unor impozite nu poate fi infracțiune, întrucât reprezintă o faptă de cu totul altă natură. Dacă prima are în esență menirea a unui substitut al infracțiunii de delapidare (sancționată penal), întrucât aceasta din urmă nu ar putea fi incidentă pentru simplu fapt că cel care reține la sursă, deși are în posesia sa banii care i se cuvin statului, aceștia sunt în realitate, juridic vorbind, proprii săi bani, a doua practic realizează același efect, fără însă ca acest impediment să mai aibă vreo relevanță. În schimb, nereținerea la sursă nu este niciodată mai mult decât o simplă dispută fiscală, întrucât asupra unei anumite operațiuni înregistrate în contabilitatea sa, plătitorul venitului are o interpretare care la final se dovedește a fi una contrară celei împărtășite de organul fiscal, ceea ce practic exclude sub orice formă incidența evaziunii fiscale, fiind o problemă care trebuie rezolvată la instanțele de contencios administrativ-fiscal.

În al doilea rând, este imposibil de înțeles cum ar putea să răspundă penal cineva pentru nedeclararea impozitelor datorate de o terță persoană, atât timp cât pentru nedeclararea propriilor sale impozite și taxe, atunci când legea îi stabilește o asemenea sarcină, plătitorul vizat de această nouă infracțiune nu este pasibil de închisoare, în condițiile în care de aproximativ 40-50 de ani în toate țările civilizate din lume s-a renunțat la sancționarea cu închisoarea a contribuabililor pentru neplata propriilor datorii. Faptul că plătitorul răspunde pentru aceste sume, inclusiv pentru aceste obligații fiscale accesorii, în nume propriu, ca și cum ar fi propriile sale obligații, reprezintă din punctul de vedere al statului cea mai bună ”garanție” că își va recupera respectivele sume, dacă se va dovedi că legea fiscală nu a fost corect aplicată de către cel dintâi, astfel încât chiar nu există vreun motiv nici în acest caz ca o problemă fiscală să fie artificial transferată pe tărâm penal."

Este foarte interesant asticolul.


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 14 Dec 2017, 09:51
Post #28781


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(mircea_aq @ 13 Dec 2017, 14:01)
Cine sa opreasca perfuziile ? Oculta mondiala ? Serios, asta e din aceeasi categorie cu card/drac-ul cu care se lupta adeptii BOR sau cu dacopatia ce i-a cuprins pe altii. Sa nu mai vorbim de pericolul unguresc....din nefericire oamenii au avut intotdeauna un apetit catre conspiratii, cu cat mai neverosimile, cu atat mai interesante.


Te pot combate in multe din aspectele pe care le-ai enuntat in ultima postare, am sa ma opresc insa doar asupra celui caruia i-am dat quote. Este un aspect primordial, cat timp nu cadem de acord asupra acestui aspect restul discutiilor secundare nu isi au rostul. Ma refer la momentul t0, si anume anul 1989: ce s-a intamplat in 1989? Intr-un singur an intregul bloc comunist din europa centrala si de est a cazut. Asa, in toate tarile ca la un semnal. Daca imi spui ca tu crezi ca asta s-a intamplat pur si simplu, pentru ca toate popoarele respective nu au mai suportat regimurile comuniste din tarile lor si s-au revoltat impotriva acestora, atunci incetam discutia, ca nu are nici un rost sa o continuam.
Realitatea e ca in anul acela si in cel precedent a fost o forfota de intalniri la nivel inalt intre Gorbaciov si liderii occidentului pe de-o parte, si intre Gorbaciov si liderii comunisti pe de alta,cele mai celebre fiind intalnirea de la Malta intre Bush si Gorbaciov si ultima din seria celor dintre Gorbaciov si Ceausescu in care se zice ca la final Gorbi ar fi zis ceva de genul "Nicolae, asta e ultima data cand ne mai vedem."
Ca sa nu ma lungesc, mi se pare destul de evident ca atunci totul a fost un mare "setup" facut impreuna de rusi cu americanii si statele europene din vest prin care au daramat niste regimuri politice asupra carora nu mai aveau decat partial sau deloc control. I-au eliminat si apoi si-au impartit zonele de influenta si au pus pe hartie "viitorul" pt fiecare dintre aceste tari. Daca imi spui ca da, au facut acest setup insa fara sa aiba interese economice sau de alta natura ci doar ca sa scape populatiile respective de jugul comunismului...din nou zic ca incetam discutia.
In final, asa ca fapt divers dau un copy-paste dintr-un articol aparut prin presa:

"Conform raportului DIE a Se­curității, datat la 2 decembrie 1989 -, într-un recent interviu Geoge Bush se re­ferise astfel la România: "Aș dori să văd unele acțiuni și în această țară. Nu știu când se va întâmpla acest lucru. Am trimis în România un nou ambasador, Alan Green, care îmi este prie­ten. L-am trimis în România tocmai pentru că este un om ferm și intransigent, ce cunoaște bine păre­rile mele des­pre democrație și libertate. Cred că Alan Green a plecat la 29.11.1989 spre România și el va pre­zenta punctul nos­tru de vedere, al meu personal pre­ședintelui Nicolae Ceaușescu. În orice caz, vom încerca, dar va fi foarte greu".

Același departament raportase la 1 decembrie că, în cadrul con­sul­tă­ri­lor cu administrația de la Washin­gton, Guvernele Angliei, Franței, RFG și Italiei au insistat pentru "res­pec­tarea de SUA a înțelegerilor convenite anterior cu statele vest-europene, ca fiecare dintre acestea să aibă un rol sporit în influențarea situației din Europa de Est, astfel încât să-și asi­gure promovarea propriilor interese pe termen lung în această zonă". "Cu 20 de ani în urmă i se reproșa Ro­mâ­niei că se apropie prea mult de Europa Occidentală, iar acum că nu face îndeajuns pentru a intra în Eu­ropa!", comentase situația fostul șef al diplomației, Ion Stoian.
"

Zi-mi parerea ta, ce s-a intamplat in 1989...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Dec 2017, 10:56
Post #28782


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




de un singur lucru imi pare rau ca nu s-a intamplat in '89 ... ca nu s-a gasit vreun glont ratacit sa nimereasca capul lui Nea Ilici si a celorlati care ne-au tinut pe loc 20 de ani dupa aia ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 14 Dec 2017, 11:23
Post #28783


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Tocmai, că în '89 n-au prea fost gloanțe rătăcite. Gloanțele de-atunci au fost țintite după un plan bine pus la punct.
Și chiar dacă Ilici ar fi alunecat pe scări pe o coajă de banană și și-ar fi rupt gîtul, mă îndoiesc că soarta României ar fi fost alta. Am fi avut doar o altă marionetă în locul lui. Poate pe Militaru, un criminal odios pe lîngă care Ilici pare un pudel mic și drăguț.

This post has been edited by VladSoare: 14 Dec 2017, 11:25


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 14 Dec 2017, 12:10
Post #28784


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




În cazul în care se achită venituri fără a se calcula și reține obligațiile bugetare „cu reținere la sursă”, așa cum dispun prevederile legale, plătitorul veniturilor respective este direct răspunzător și va suporta atât obligațiile bugetare respective, cât și celelalte consecințe ce decurg din aceasta, precum plata de majorări, de penalități, de amenzi și atragerea răspunderii penale, în cazul în care legea prevede acest lucru.

Principalele obligații fiscale cu „stopaj la sursă” sunt:

* impozitul pe veniturile din salarii;

* impozitul pe veniturile asimilate salariilor;

* impozitul pe veniturile din pensii;

* impozitul pe veniturile din dividende, din jocuri de noroc, din premii, din dobânzi, din veniturile zilierilor, din convenții civile, din prestări de servicii, din veniturile care sunt realizate cu caracter întâmplător;

* impozitul pe veniturile din alte surse, expres prevăzute prin lege;

* contribuția pentru pensie;

* contribuția de sănătate;

* contribuția pentru șomaj.

Obligațiile fiscale se datorează de „beneficiarul” venitului, de cel căruia i se cuvine venitul, care este „subiect” al impozitului, dar obligația legală pentru a-l calcula, de a reține și de a „plăti” impozitul din veniturile pe care le acordă revine „plătitorului”, adică celui care achită venitul.


deci se vede clar care e interesul statului - atragerea cat mai usor de venituri bugetare, pe langa faptul ca se vor mandrii cu faptul ca au majorat salariile asa cum au promis radmasa.gif


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 25 Dec 2017, 13:43
Post #28785


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.445
Joined: 21 April 09




Suparat ca e Craciunul si nu e pic de zapada, in schimb e un soare de zici ca e mijlocul primaverii.

Anul trecut in timpul asta abia vedeam masina de zapada dry.gif .


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 30 Dec 2017, 12:13
Post #28786


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Ce-au avut astia frate cu aplicatiile de taxi? Dadeai acolo ce esti in cautare de taxi, apareau oferte si alegeai una. Care e problema cu asta?

https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_...-intimidare.htm


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 30 Dec 2017, 23:14
Post #28787


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Ei, hai, care-i problema... Poi Firicica degeaba va cheltuie banii pe dispeceratul Primariei? radmasa.gif
La Bucuresti chiar se aplica sintagma aia: "nu fura, autorităților nu le place concurența" smile.gif


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Highwayman
post 15 Jan 2018, 08:41
Post #28788


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.872
Joined: 30 September 04
From: Marele sat numit Bucuresti




A nins, a reinceput scoala, circulatia prin Bucuresti e o placere. valuri.gif

This post has been edited by Highwayman: 15 Jan 2018, 08:50


--------------------
- - Ex. Megane 3 2009, Ex. Megane 2 Sedane 2005
"If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut." (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 15 Jan 2018, 09:05
Post #28789


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Suntem si prosti. Fara suparare, suntem cretini si incompetenti.
Nu m-ar deranja deloc sa ne suspende tuturor permisele din oficiu si sa le dea inapoi doar celor ce le merita cu adevarat. Bine, probabil la eficienta directiei de permise ar dura inca 30 de ani sa dam cu totii examenul.

15 Jan 2018, 09:22:
Pe de alta parte, cand marea ta grija este sa castigi capital politic si avant pentru prezidentiale, e usor sa te ia zapada prin surprindere. Cine a mai auzit de sare pe drumuri?
In schimb am dat vineri de vreo cateva masini care udau si curatau asfaltul. La 9:30, desigur. blush.gif

This post has been edited by MuciX: 15 Jan 2018, 09:22


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 15 Jan 2018, 09:36
Post #28790


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Curatau asfaltul pentru a se lipi stratul de zapada mai bine cand ninge smile.gif.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 15 Jan 2018, 09:55
Post #28791


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Nici un strop de clorura din aia azi de dimineața. Derapa mașina la plecarea de pe loc. Ma rog, erau multe plecări ca deh... coloana lunga. Dar oricum, nimic!


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 15 Jan 2018, 09:59
Post #28792


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Nu e de suparati, dar eu astazi am reusit ca in 6km sa o dau de 2x pe a treia. 124.gif


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 15 Jan 2018, 10:07
Post #28793


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(Diac @ 15 Jan 2018, 10:55)
Nici un strop de clorura din aia azi de dimineața. Derapa mașina la plecarea de pe loc.
*


Da' care-i graba?!? Pe Vatra Luminoasa abia pe la ora 9.00, cand am ajuns eu la "carciuma", erea o sararita pe drum... Nu cumva sa inceapa treaba de la 6.00, doamne fereste.







--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Highwayman
post 15 Jan 2018, 10:26
Post #28794


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.872
Joined: 30 September 04
From: Marele sat numit Bucuresti




Daca nici prin fata Palatului Cotroceni nu au curatat ce pretentii sa mai avem prin alte locuri?


--------------------
- - Ex. Megane 3 2009, Ex. Megane 2 Sedane 2005
"If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut." (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata87
post 15 Jan 2018, 10:28
Post #28795


membru alb-violet


Group: Members
Posts: 590
Joined: 4 January 07
From: Timisoara




QUOTE(MuciX @ 15 Jan 2018, 10:05)
Suntem si prosti. Fara suparare, suntem cretini si incompetenti.
Nu m-ar deranja deloc sa ne suspende tuturor permisele din oficiu si sa le dea inapoi doar celor ce le merita cu adevarat. Bine, probabil la eficienta directiei de permise ar dura inca 30 de ani sa dam cu totii examenul.


Daca as avea un leu pentru fiecare data cand am zis asta in trafic... Ma minunez ce idioti au putut obtine permisul. Desi stiind cazuri care au platit pentru permis...


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 15 Jan 2018, 10:32
Post #28796


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Azi m-a amuzat sotia mea la o faza: Eram in haosul de la mihai bravu cu vatra luminoasa, in jur de ora 8. "nici nu se mai vad marcajele si astia acum umbla toti ca niste gaini oarbe". De parca atunci cand se vad marcajele ii pasa cuiva de ele. laugh.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 15 Jan 2018, 10:36
Post #28797


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Trebuie sa traiasca si tinichigeriile...


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 15 Jan 2018, 11:47
Post #28798





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Ma intreb ce numar are pozitia "prin surprindere", vad ca "autoritatilor" le place la nebunie, in fiecare iarna. In sectorul 6 nici macar nu am vazut vreun utilaj; colegul mai sus se bucura ca a folosit treapta a 3-a, eu m-am bucurat la a 2-a. Brasov, Dr. Taberei, Razoare, Cotroceni, pasajul Basarab ... totul un patinoar. In sectorul 1 utilaje erau si chiar se circula bine (cel putin pe unde am mers eu).

Am vizionat (aproape participat) si un accident pe Virtutii, in curba de la la Lacul Morii: cel din fata a calcat frina si s-a oprit perpendicular pe drum, cu botul in gardul galben (sa traiasca si tinichigiii). Mi-a fost frica sa nu intru in el sau cel din spate sa nu se prinda la timp si ma impinga in el. M-as fi multumit sa opresc la 1 milimetru de el. Am fost suprins+incintat cind masina s-a oprit cu citiva metri spatiu de rezerva in fata (si unu-doi metri liberi in spate).
Soferul cu pricina s-a cam speriat; nu stia ce sa faca, ba dadea sa coboare din masina, ba pornea motorul sa o mute. Un singur claxon (si ala scurt) s-a auzit din coloana.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 15 Jan 2018, 11:54
Post #28799


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Fascinant cum unii resusesc sa se ciocneasca, desi ne vaitam ca se merge prea incet.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Jan 2018, 12:02
Post #28800


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Sunt prea multi prosti......de aia....
Si fara sa vreau sa fi rau, prea multi provinciali mutati in Bucuresti, care nu s-au adaptat inca la mersul prin Bucuresti. Si ca sa mearga ei "safe"....fac ca "instructorul", merg incet.....ca in capul lor incet=safe.

Stim, e de kkt Bucurestiul dar toti dau buzna in el.....

This post has been edited by vallixx: 15 Jan 2018, 12:05


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1066 Pages « < 958 959 960 961 962 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 03:15
Dacia