Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Carlig remorcare M3

redpipe74
post 18 Jan 2010, 14:35
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 28 July 09




Stie cineva vreun site cu poze,sau alte date pt un astfel de carlig,as vrea sa mi modific unul sa l pot pune pe m3,insa sub masina in spate nu par a fi gauri pt o astfel de montare,probabil ca trebuie demontata bara spate pt instalare,insa m-ar interesa o poza ,un model,eventual niste dimensiuni?Ms anticipat.

Am descoperit cum este cu carligul de remorcare-sunt doua modele care se monteaza pe sub bara din spate si cu prindere de lonjeroane-un carlig cu surb,iar unul cu maneta-preturile 7mil si 12mil.

aici ma refeream la cele comercializate de Reno,insa acum am gasit si cu 6 mil ,facute de firme in domneiu.

montaj carlig renault 240 cu tva inclus,cu prize cu tot,si monteaza si alte carlige omologate.nu numai cele REnault,toate astea la reperezentanta Renault.

Pt montarea carligului(4h) se parcurg urmatorii pasi:
1.se desfac stopurile prin gurile de vizitare prin desfacerea celor 2 tije/stop cu o bila in cap ,se desfac si mufele si se dau jos
2.se scot contraaripile suruburile se vad.
3. se desface bara din suruburile de sub bara,2 in contararipi,2 de plastic sus linga hayon,iar in laterale bara este prins in cleme dar mare atentie sa nu le rupeti.
4.se da jos bara de protectie, si se deface marginea de la portbagaj din int,e prinsa cu cleme,insa prima data se scoate capacul dreptunghiular din interiorul yalei.
5.se desface surubul de tine toba cu tubulara cu brat care se foloseste si la prinderea tijei de la carlig din stg de jos.
6.se baga tijele carligului se fixeaza ptin interiorul portbagajului in dr -2 suruburi,in stg decat unul prin interior ,celalalt prin ext am ex mai sus.
7 se decupeaza protectiile pe unde intra tijele carligului eu le am si siliconat si am pus si scotch negru.
8.intai se pun tijele apoi se pune carligul (bara centrala) care se prinde in suruburi la capete.
9.priza se pune pe dr.,sa nu fie afumata de la toba.
10.se strang bine toate suruburile dupa care urmeaza operatiunile invers de montare.


Attached thumbnail(s)
m3_1.JPG ( Size: 652.63k ) Number of downloads: 1876
m3_2.JPG ( Size: 561.39k ) Number of downloads: 2123
m3_3.JPG ( Size: 525.6k ) Number of downloads: 2076
m3_4.JPG ( Size: 553.21k ) Number of downloads: 2045
m3_5.JPG ( Size: 493.92k ) Number of downloads: 1952


--------------------
renault megane 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexbudan
post 30 Jan 2011, 17:29
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 19 May 08
From: Pitesti




Ieri am upgradat masina, la masina cu carlig. tongue.gif.

Poze, si explicatii, in cadrul jurnalului de bord: jurnal de bord - montarea carligului de remorcare

Sper sa fie de folos.

This post has been edited by alexbudan: 30 Jan 2011, 17:32


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 1.2 TCE 130 EDC 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 12 Feb 2011, 23:21
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




am o laguna 2 si unde montez si eu carligul de remorcare pentru fata ca vreu sa ma traga smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 13 Feb 2011, 13:25
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Vezi pe buza barei de protectie fata, cea nevopsita, sub farul stanga, ai un capacel. Desfaci cu o surubelnita acel capacel si vei vedea locul in care insurubezi carligul de remorcare.

Vezi ca e posibil ca acel carlig sa aiba filetul invers, si sa trebuiasca sa il insurubezi in sens invers acelor de ceasornic.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caty2k
post 6 Apr 2012, 12:32
Post #5


Catalin


Group: Members
Posts: 723
Joined: 28 December 07
From: Bucuresti




Imi puteti zice si mie cei care ati achizitionat carlige de remorcare de unde le-ati luat si cat ati dap ele ? Multumesc anticipat!


--------------------
Renault Megane III 2009 Expression - B 86 FUG
Daca vrei sa faci ceva, fa doar ceea ce-ti place!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovu85
post 6 Apr 2018, 16:56
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 28 May 09




Are cineva idee daca se potrivesc cârlige de remorcare de la alte modele/marci?


--------------------
Renault Megane III Grandtour Expression 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobolocu.marin
post 24 Nov 2018, 14:59
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 24 April 18




Salut! Sunt posesorul unui M3 din 2010, 1,5 dci, 110 cp. Azi am avut nevoie sa foloseasc remorca si , surpriza, nu functioneaza priza. Masina are un "computer pentru remorca". Ce trebuie controlat? Am controlat cu aparatul de masura dar nu ajung tensiuni la priza. Nu functioneaza nici avarii, nici semnalizare , nimic. Exista sigurante de controlat? Instalatia masinii functioneaza bine . Toate becurile functioneaza. Multumesc frumos!


--------------------
Renault Megane3 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 27 Feb 2021, 08:09
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Salutare, ai reusit cu priza aia?! radmasa.gif Glumesc, desigur, dupa trei ani presupun ca ai vandut si masina!?
Revenind la topic, are cineva fotografii cu modelul exact al carligulu si prinderea pe dedesupt?


Attached thumbnail(s)
dscf9421.jpg ( Size: 126.34k ) Number of downloads: 65


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:22
Dacia