Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Apa in Clio / Symbol, cauze, remedii, solutii

totezan
post 7 May 2004, 08:19
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 7 May 04




Poate nu o sa va vina sa credeti dar imi intra apa in partea fata dreapta.
Cum imi da o ploaie cat de mica se face fleasca mocheta sub presul din fata dreapta. Ma inebuneste, nu stiu ce sa ii mai fac. Interesant este ca presul pe partea de sus e perfect uscat, dar cand il ridici sub el este balta in toata regula. Am verificat chederele (parbriz si usa), pragurile, gurile de scurgere din usi si din compartimentul motor (sub stergatoare), am luat-o centimetru cu centimetru, efectiv nu stiu ce sa ii mai fac. Iar pe timp de toamna-iarna cand umezeala(ploi sau zapada) persista mai multe luni mai scapa apa si in partea din stanga(sofer). Si sunt aproape convins ca daca merg la service or sa ma "abureasca" si problema tot nerezolvata va ramane. Daca cineva a mai intilnita o astfel de situatie este bine venit cu orice propunere, recomandare.
Va multumesc!
Clio Symbol model Octombrie 2000


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 7 May 2004, 08:39
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Salut.
Si la mine a intrat apa, dar eu am gasit repede sursa: gaura unde s-a introdus cabul alarmei.
Insa despre uscare pot sa-ti spun ....
Eu am Symbol II, dar cred ca acest lucru nu s-a scimbat:
sub mocheta, de la sinele scaunelor din fata pana mai sus de pedale este un burete gros de 2cm pentru izolare fonica mai buna. Buretele acela trage apa in ea, si este imposibil sa se usuce singur.
Trebuie scose scaunele, scoasa mocheta si buretele si uscate cumva. Eu l-am pus pe calorifer de 60 grade si o saptamana a stat acolo pana s-a uscat ... iti dai sema ca singur, in masina nu se va usca niciodata.
Odata demontate toate lucrurile din masina cred ca ai sanse mult mai bune sa vezi de unde vine apa.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 7 May 2004, 11:16
Post #3


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




verifica ce a zis si david. toate modificarile aduse masinii. dupa aceea eventual scoti bordul si dai cu furtunul. vezi ce se intampla.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 7 May 2004, 21:44
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




si iati ceva silicon pe langa tine ! sigur o sa ai nevoie ... si la bine si la rau


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 3 Aug 2004, 04:11
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




credeam ca numai fosta mea supernova poate face asa ceva c....


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 3 Aug 2004, 22:36
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Supernova are 21 de puncte de infiltrare a apei cunoscute de fabrica, te rog frumos!
Acepta ca padure fara uscaturi nu prea exista, cu atat mai mult in domeniul auto.


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
altair
post 5 Nov 2007, 11:47
Post #7


-<>-


Group: Members
Posts: 102
Joined: 10 August 05
From: Galati




sa inteleg ca nu au mai fost probleme de genul: apa in portbagaj ?


--------------------
Renault Symbol Fidji 2007 1.5 dCi 70CP - zzz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 5 Nov 2007, 13:05
Post #8


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




te rog mai intai verifica furtunul de scurgere a ac-ului sa nu fie infundat chiar daca nu ai folosit AC. de la ploaie si mizerii se poate infunda si iti inunda masina. Acest lucru a fost patit de un coleg/prieten (recunosc la logan mellow.gif )


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristiciursa
post 11 Jun 2009, 14:23
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 June 09




pe Symbolul meu Fidji, problema a fost cand am remarcat cu surprindere ca lampa de pe plafon era pe jumatate plina cu apa... sad.gif Masina luata din reprezentanta, absolut noua...La service, diagnosticul a fost "infiltrare pe la montajul antenei", problema " rezolvata" de ei in prima faza prin demontarea plafonierei si strangerea la maxim a surubului...Surpriza, fiind incastrat in plastic, surubul a cedat. Urmatorul remediu, un adeziv pe baza de silicon, solutie romaneasca, dar care se pare ca functioneaza... sleep.gif . Ma intreb insa, restul de apa, care nu a incaput in plafoniera, unde a ajuns... huh.gif


--------------------
Renault Symbol 2005 - CJ 24 DOI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 11 Jun 2009, 15:03
Post #10


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Daca nu sunt urme prin masina inseamna ca aia era toata smile.gif ... am mai vazut vreo doua cazuri de acest gen ... ambele rezolvate cu putin silicon (fara a strica vreun surub piulita filet etc.) ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ady_Einstein
post 23 Jun 2009, 07:18
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 June 09




Salutare tuturor

O problema cu apa am si eu, dupa orice ploaie gasesc apa (dar multa) pe mocheta, in dreapta spate si sub pedalier. Daca ploua mult, se umple chiar si compartimentul acela de sub scaune. Cred ca scot poate si cate 3 litri o data.

De fiecare data cand ies din masina verific sa fie inchise bine geamurile, pentru ca am inteles ca se poate ca din cauza ca nu sunt electrice pe spate sa se lase singure cativa milimetri. Degeaba...

Masina este noua, fabricata anul trecut si am fost de doua ori pana acum la garantie cu ea.

Prima data mi s-a spus ca era o problema la vasul de colectare a condensului ce se face la aerul conditionat. Nu prea am fost multumit de raspuns, mai ales ca nu mersese cu aerul conditionat, fiind iarna. In plus asta nu explica nici in cea mai mica masura cantitatea mare de apa pe care o gaseam

A doua oara am fost si au bagat apa cu presiune pe ea. Atunci chiar s-a intamplat de avea un geam pe spate un pic deschis, pentru ca o aerisisem (deja incepe sa prinda miros) si nu il inchisesem bine.

Ieri spre exemplu, dupa o ploaie torentiala, am iesit cu inca 2 prieteni si am verificat peste tot. Este culmea faptul ca se face balta jos si in rest mocheta, banchetele, chederele sunt uscate. Singurul loc pe unde umezeala urca un pic si in sus, este la suruburile de la centura. Ma gandesc nu cumva sa se scurga prin stalp cumva. Centurile le-am verificat si sunt uscate pe ambele parti.

Acum ma duc iar cu ea, la vreo 2 luni de ultima data, pentru ca nu prea am avut timp in ultima vreme.

Fiind aproape convins ca o sa primesc iar vreun raspuns idiotic, m-am gandit ca poate tot pe forumuri sa imi gasesc vreo solutie.

Daca s-a mai lovit cineva de o astfel de problema as fi tare recunoscator pentru un reply.

Merci

This post has been edited by Ady_Einstein: 23 Jun 2009, 07:39


--------------------
Renault Symbol 2008 Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ady_Einstein
post 26 Jun 2009, 18:41
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 June 09




Am dat astazi telefon la service (ei nu au bienvoit sa dea nici un semn pana acum) si mi-a spus cea care a raspuns ca au gasit pe unde curgea (dar nu a stiut sa imi spuna) si ca mai aveau de uscat mocheta, urmand sa ma sune ei dupa 16:00. Normal ca nu m-au mai sunat.

Oricum, revin cu detalii dupa ce aflu mai multe, poate sunt de ajutor si altora.



--------------------
Renault Symbol 2008 Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aifodor
post 26 Jun 2009, 21:00
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 25 June 09
From: Harghita




Buna.
Am si eu cate ceva de spus in legatura cu apa, care intra.
Mai inainte aveam un Skoda Fabia, la care tot intra apa in partea dreapta, spate. Nimeni, la nici un service nu a reusit sa afle pe unde intra. La un moment dat am mers la reprezentanta Skoda din M. Ciuc, si acolo au descoperit, ca problema este in usa din spate, dreapta. Daca scoti acoperirea usii, mai jos este structura din metal, pe care sunt fixate deschizatorul, motorul pentru geam, etc. Intre structura din metal si usa este pus ceva burete, ca si izolator de lichid si praf. Din cauza gropilor si a drumului prost acest izolator s-a rupt si a cazut, si aici intra apa. (de pe partea de sus a masinii apa este condusa pe usa, apoi pe geam, si acolo curge jos, intrand in masina). Astia de la service au schimbat buretele cu silicon (au lipit structura din lemn in usa), si gata nu mai curgea apa.
Mie mi se pare ca si la Renault este o structura similara in usa.
Am povestit aceste lucruri ca sa nu patit cum am patit eu cu Skoda. Merita incercat.



--------------------
Renault Clio III 2008 / 1,5 Dci / 85CP / Dynamique / - 06-YAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ady_Einstein
post 29 Jun 2009, 19:49
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 June 09




Am luat-o azi si m-am umplut de nervi ca ala de la receptie nu a stiut sa imi spuna ce avea de intra apa, si mecanicii care s-au ocupat nu erau ...

"Nu era etansata bine."

Pai bine, bine, asta stiam si eu, ca d-aia intra apa, dar unde? ... In fine, cum am luat-o din service am dus-o si am dat cu apa pe ea, si cu presiune si fara, din toate partile si directiile posibile si deocamdata n-am gasit apa. Mai tarziu ies pe la ea, ca vad ca a inceput ploaia.

Sincer nu sunt foarte convins. Sper sa se fi rezolvat, dar nu ar fi prima data cand imi fac sperante degeaba.


--------------------
Renault Symbol 2008 Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hyro
post 2 Jul 2009, 20:58
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 4 April 09




Salut,
Aceasta problema cu apa am avut-o si eu. Mai exact in partea pasagerului in fata si sub scaunul acestuia cind ploua tare gaseam apa si tot buretele de sub mocheta era ud pina sus sub bord. De unde era problema? M-am intrebat , am cautat pe unde intra apa si ...............iar m-am intrebat...........

Raspunsul a fost simplu la mine.
1.Am scos piesa din plastic dintre parbriz si capota fata si am observat ca erau infundate gaurile de evacuare a apei. Presupunerea mea e ca atunci cind ploua apa neavind pe unde sa se scurga se aduna acolo si refuleaza in masina prin tubulatura de la aerul conditionat.
2. Acu un an si ceva am avut un mic accident si mestereii care au reparat-o, in partea dreapta sub acea piesa din plastic de care am zis la pct 1 au uitat sa monteze o mica piesa care colecta apa de pe parbriz si o directiona spre gaura de scurgere de la roata. In lipsa acelei piese apa care se scurgea pe parbriz se prelingea in cuva de la ventilatorul de la aerul conditionat.

In consecinta am curatat gaurile si am pus piesa lipsa inapoi si acu sper sa nu mai am apa in masina......... de vreo saptamina nu mai am apa in masina chiar daca a plouat.

Numai bine

This post has been edited by Hyro: 2 Jul 2009, 21:00


--------------------
Renault Clio 2 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rncster
post 14 Jul 2009, 08:11
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 8 May 08




Apa in masina dupa ploaie - Renault Clio

Tot din ciclul despre masina mea Renault Clio 1.5 dci, mi-am amintit ca la aproape un an de la cumparare, dupa o noapte in care a plouat, am vrut sa plec cu masina intr-o vizita, insa surpriza: in partea pasagerului din dreapta soferului plutea o sticla de plastic pe care o uitasem in masina.
Un strat de apa de aproape 4-5 cm aparuse in masina. Am verificat geamurile, poate am uitat unul deschis, insa nu. Nu era nici de la aerul conditionat, doar masina a fost oprita.
Oricum a durat vre-o 2 saptamani pana sa aflu de ce intra apa in masina cand ploua, doar nu aveam dacie. Am cautat pe net, am mai gasit cateva cazuri, dar nimeni nu stia ce se intampla.

Follow up:

Am renuntat a merge in service, intrucat am vazut ca nici ceilalti nu au gasit rezolvarea problemei, ci doar pareri si ridicari din umeri.
Solutia: Din cauza ca a stat mai mult parcata sub copaci, a intrat multa mizeri, praf, pamant in sistemul de evacuare/scugere a apelor de sub grila de plastic a parbrizului (grila de sub stergatoarele auto). Atentie, evacuarea acestora nu se face pe sub aripile din fata ale masinii, ci printr-un furtunas, al carui capat de scurgere poate fi gasit intre motor si caroserie. Se baga mana intre caroserie si motor pe langa vasul cu antigel, si dai de acest furtun. Furtun care are in capul lui un fel de dop/caciula taiata pentru a permite scurgerea apei. Insa acest dop se infunda cu mizerie si pamant(frunze, praf, puf), astupand scurgerea apei prin furtun, astfel ca apa se va scurge in masina pe langa conductele/sitemul de ventilatie al masinii.
Am tras acesta caciulita din capul furtunului, si problema a fost rezolvata .


--------------------
rncster rncster rncster - rncster
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
virgilpopa
post 7 Aug 2009, 21:02
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 14 February 07
From: Bucuresti




Are 3 scurgeri pt apa.Una acolo pe centru la furtunasul cu caciula si alte doua in laterale care se scurg printre pantalonii din plastic de sub aripi.Trebuiesc desfundate toate in special cele laterale pt ca au spatiu mic de scurgere ,chiar si o frunza le poate infunda.


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji,AC automat 04/2008 - 1,4 -8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serban24
post 7 Oct 2009, 14:40
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 30 September 09
From: BUCURESTI




am si eu aceeasi problema apa in masina pe ambele parti...bine eu am luat de curand masina si nu stiu de cati ani e uda mocheta aia...in fine ideea e ca am vrut sa curat si eu acele guri de scurgere de sub plasticul de la parbriz numai ca nu pot da jos stergatoarele neam...cineva care le a scos imi spune si mie prin ce metoda se dau jos? si piulitele s a desfacut ingrozitor d greu...a si inca ceva,cand am ridicat putin mocheta din dreapta ca sa se mai usuce am observat langa stalpul de plastic de sub bord in dreapta niste fire cu o mufa care nu este bagata nicaieri ..oare de la ce o fi?

This post has been edited by serban24: 7 Oct 2009, 15:15


--------------------
toyota yaris 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazarvictor80
post 8 Oct 2009, 23:51
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 28 March 09




Salut,

si eu am avut problema cu apa in masina, sub presul din dreapta. A aparut anul trecut cand a inceput vara. Initial, nu am stiut de la ce este, insa dupa cateva zile mi-am dat seama ca se umezeste cand folosesc aerul conditionat.
Eu am luat masina la 45.000 km si nu am verificat filtrul de polen (care nu era montat). Aeroterma si furtunul de scurgere erau infundate cu noroi (praf + condens) si tot condensul se scurge in masina. Dupa ce am curatat bine nu am mai avut problema.

Bafta.


--------------------
Renault Symbol 2005 - B-03-NLI
Renault Clio 2005 1,4 8V 75CP
august 2007 - 45.000 km
mai 2008 -60.000 km
octombrie 2008 - 75000km
iulie 2009 -90.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 9 Oct 2009, 06:15
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




Eu am dat stergatoarele jos la Clio 3 si cred ca este acelasi sistem: dupa ce scoti piulitele tragi ferm de stergator caci sistemul lui de fixare pe ax este zimtat (axul cu zimti pe exterior iar stergatorul cu zimtii pe interior), deci se trage direct in sus si nu cu miscari stanga/dreapta (de rotire) pt a nu-i distruge dintii!!! Daca insisti trebuie sa iasa. Sa fi atent la pozitia veche a stergatoarelor pt a nu le modifica cursa.
Referitor la mufa libera citeste tutorialul "Cum sa faci lumina in torpedo" caci s-ar putea sa fie pregatirea pt lampa din torpedo.
Sper sa-ti fi fost de folos.

This post has been edited by 95puf: 9 Oct 2009, 06:17


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serban24
post 9 Oct 2009, 09:16
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 30 September 09
From: BUCURESTI




multam. am reusit intr un final ..dar pana nu am folosit si ciocanul nu au vrut sa iasa neam nu au fost scoase niciodata era super ruginite si oxidate..am curatat si eu gurile de scurgere. cea din dreapta si centru erau acoperite cu pamant .cea de pe partea soferului nu avea nimic era ok. cutia filtrului era aliniata pe gaura am turnat apa in ea si curge direct p teava jos...acum sper sa se fi rezolvat...astept prima ploaie. multumesc tuturor.


--------------------
toyota yaris 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Un_dus
post 23 May 2010, 11:07
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 23 June 05
From: Bucuresti




Salutare tuturor,

Cu o ocazia zilelor astea mai ploioase m-am trezit cu o surpriza mai putin placuta, in sensul ca imi intra apa cred pe langa antena si se strange acolo unde e senzorul de clima si luminile din fata.

Are cineva idee cum as putea sa o repar? Antena trebuie sa fie lipita sau doar stransa bine cu surubul de pe interior?

Multumesc


--------------------
Renault Symbol 2008, 1.5 DcI, Fidji - B xx xxx
10 km - 28.07.2008
10.000 km - 16.01.2009
15.000 km - 05.05.2009
30.000 km - 16.01.2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 23 May 2010, 11:13
Post #23


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Nu, nu e lipita, doar stransa. Oricum, demonteaz-o si uita-te cu atentie la garnitura.
Posibil sa fie ciupita, crapata.
Nici nu stiu daca se poate procura separat, desi ar trebui. Sau vezi poate e doar slabita piulita.
Eu personal n-as incerca s-o lipesc. Initial incearca sa determini cauza pentru care se infiltreaza apa.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steauaiulianos
post 24 May 2010, 15:51
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 24 May 10





Probleme cu apa in Clio sunt dupa cate am vazut...am achizitionat si eu un Clio Symbol 2 din 2002 1.5 dci si acum cu ploile astea si ma iales dupa ce am spalat-o eu cu presiune de apa am observat ca in partea dreapta la picioare si sub scaun se strange apa. Am incercat sa vad daca pe la usi vine dar erau uscate si chederele si usile tot. Acum cateva zile dupa ce s-a mai uscat acolo am incercat sa o spal iar dar cu ajutorul unui prieten pe care l-am pus sa stea inauntru am descoperit pe unde vine apa. Pe la usi nu intra deloc d'aia erau si uscate chederele,apa intra prin grila din fata de la stergatoare se prelinge pe acolo ea stie pe unde si intra in masina pe langa conducta de aer conditionat cred oricum in partea dreapta a consolei centrale. Am fost si la service cu ea si mi-au confirmat si cei de acolo ca trebuie etansata climatizarea. Este vorba de service-ul Serus fost IPSO. Am renuntat la serviciile lor deoarece aceasta etansare mi s-a parut foarte scumpa( aprox 400 ron) sad.gif si am zis sa incerc si la alte service-uri. Am programare la Iatsa Campina pentru saptamana urmatoare sa vedem ce fac si pe acolo smile.gif Sper sa rezolv aceasta problema.


--------------------
Renault Clio 2002 1.5 dci - PH-89-ULY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 24 May 2010, 17:35
Post #25


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(steauaiulianos @ 24 May 2010, 16:51)
Probleme cu apa in Clio sunt dupa cate am vazut...
*


Ai si tras tu repede concluzia.
Pai la unele clio sunt pentru ca ceva s-a intamplat...cum ar fi si cazul masinii tale, e vorba de repozitionarea cutiei in care este amplasat vaporizatorul (unde pui filtrul de habitaclu). De ce pretul asa mare la manopera?...pentru ca ai sa vezi si tu cat au de demontat, iar accesul este foarte dificil.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steauaiulianos
post 24 May 2010, 17:43
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 24 May 10




400 ron ???Da-o inkolo de treaba...oricum o sa merg si al iatsa ca am auzit ca e ma ieftin si compar....



--------------------
Renault Clio 2002 1.5 dci - PH-89-ULY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 24 May 2010, 17:49
Post #27


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Da corect, e mult la Serus...bine ca ai gasit la Campina si stiu aia unde sa-si bage nasu'. smile.gif
Sa revii cu detalii...


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LinK
post 25 May 2010, 09:35
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 29 March 10




@ steauaiulianos,eu sunt chiar din campina si sfatul meu ar fii sa te feresti cat poti de mult de servisul ala de la IATSA,cred ca au bucatari angajati in loc de mecanici,directii nu stiu sa regleze,la electrica sunt terminati ca sa nu mai vorbesc de mecanica,am un prieten cu un logan nou sa dus la primu schimb de ulei si dupa ce la efectuat la iei nu a ajuns mai departe de sinaia si a trebuit sa se intoarca pe platforma (ii cazuse busonul de la baie de ulei din cauza montajului deficitar)iar cand s-a intors la ei la service nici nau vrut sa auda de decontarea platformei de inlocuirea busonului plus ca sustineau sus si tare ca lucrarea nu a fost facuta la ei,pana cand le-a aratat factura smile.gif).Deci nu iti recomand sub nici o forma sevice-ul ala,incearca la CarOne jos in dn1 la iesire din Campina ,intrare spre Urleta/Mislea .Eu lucrez cu ei de ani de zile si sunt ff multumit ,plus ca mi-au reparat multe prostii facute de cei d l Iatsa Campina

25 May 2010, 09:37:
Problema cu apa am avut-o si eu numa ca la mine intra prin spatele scaunului soferului pe dedesupt,sunt akolo jos in partea stanga niste doape care nu stiu ce rost au si in timp s-au pierdut si pur si simplu ma dadeam cu barca in masina smile.gif)

This post has been edited by LinK: 25 May 2010, 09:37


--------------------
renault clio 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steauaiulianos
post 27 May 2010, 12:43
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 24 May 10




Am fost ieri la iatsa avand programare la ora 10 dimineata pentru problema mea cu apa,am ajuns acolo pe la ora 9 30 sa fiu acolo ca cine stie....ma duc la receptie acolo o cucoana care bineinteles era ocupata cu altceva...imi spune sa astept putin..trec 5 10 15 min dup[a care in sf ma ia in primire...ii zic problema dupa care cheama un coleg care se ocupa cu asa ceva..ma ia in alta parte imi face o fisa de intrare ii zic ca , constatarea nu isi are rostul pentru ca eu stiu clar pe unde vine apa si daca imi dau un bidon cu apa le arat singur,deci imi fac constatarea singur..ei ma imbarliga ca n uca trebuie ca asa e procedura zic hai bine fie....o duce in spate la niste baieti le spun si lor acelasi lucru ei incep sa se uite la ea in sf ii dau de cap bine ca toata tevatura a durat undeva la 20 min sa constate ceea ce eu stiam de la inceput si le-am zis...bun apoi unu din ei zice sa imi faca un pret informativ ca sa vad daca imi convine si apoi baietii sa se apuce de ea...pleca un baiat jos spre pc si spune ca revien repede...la fel astept 5 min 10 min 15 min...se plictisise si colegii lui care asteptau un raspuns de la el ca sa treaca la treaba...zic nu ma iastept ma duc dupa el jos..cand ajung jos baiatu respectiv si uitase luase alta masina in primire pe mine ma lasase de izbeliste...se duce in sf sa vada un pret ma duc dupa el zic sa nu ma lase iar cu ochii in soare..astept si pe acolo vreo 15 min pana gaseste...si imi zice 200 ron numai sa desfaca acolo la grila de aerisire si sa se uite ce trebuie si daca trebuie alti bani si tot asa si nici nu imi garanta ca mi-o face in ziua respectiva eu trebuind sa ajung si la munca la ora 16...deja ma enervase ca m-a tinut vreo ora si 20 min numai sa constate si sa imi zica un rahat de pret...plus de asta baietii erau asa de nesiutori se uitau ca mata in calendar nici scule klumea nu aveau mam lor de service...nu am zis nu lasa ca ma intorc la serus dau 4 mil dar stiu ca baieti sunt profesionisti stiu problema lucreaza cu simt de raspundere dau garantie lucrarii si mi-o termian si repede...pai comparativ cu iatsa la serus toata treaba a durat 2 ore si 30 min si aia la iatsa imi ziceau k nu mi-o termina pe ziua respectiva.....no comment..in sf am facut treaba inca nu am incercat-o cu furtunu de apa pt k au zis baieti isa treaca 24 ore sa se usuce acolo unde au lucrat dar o sa o incerc in seara asta si revin cu comentarii..........


--------------------
Renault Clio 2002 1.5 dci - PH-89-ULY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LinK
post 28 May 2010, 10:58
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 29 March 10




@steauaiulianos,ma bucur ca te-ai convins de IATSA ,eu sunt foarte suparat pe ei si am zis ca le fac anti-reclama pe unde si cand pot ,ma bucur ca ajung si alte persoane la concluzia mea biggrin.gif


--------------------
renault clio 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:33
Dacia