Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitionare Espace 2006

Mihai8586
post 3 Oct 2017, 13:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 October 17




Buna ziu. Doresc sa achizitionez un Espace 2006, 2.2, cutie automata, Initiale Paris, 250.000 km reali. As dorii cateva pareri din partea detinatorilor de Espace. Pana acum am auzit de la a sa zisi cunascatori si mecanici(din auzite) numai lucruri rele: cutia automata se strica repede nu mai recunoaste D si in R scoate un sunet mai pronuntat, bordu fiind electronic incepe sa se stinga si sa se aprinda( datorita caldurii contactele(lipiturile) pieselor electronice devin imperfecte), cititorul cartelei nu mai functioneaza, consumul in oras cat si afara este mare.
Imi place foarte mult masina si dabea astept sfaturile/parerile voastre pozitive cat si negative cu problemelele care le-ati avut.


--------------------
Nissan Primera 2005 P12
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Delis
post 3 Oct 2017, 13:24
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 24 September 17




QUOTE(Mihai8586 @ 3 Oct 2017, 13:04)
Buna ziu. Doresc sa achizitionez un Espace 2006, 2.2, cutie automata, Initiale Paris, 250.000 km reali. As dorii cateva pareri din partea detinatorilor de Espace. Pana acum am auzit de la a sa zisi cunascatori si mecanici(din auzite) numai lucruri rele: cutia automata se strica repede nu mai recunoaste D si in R scoate un sunet mai pronuntat, bordu fiind electronic incepe sa se stinga si sa se aprinda( datorita caldurii contactele(lipiturile) pieselor electronice devin imperfecte), cititorul cartelei nu mai functioneaza, consumul in oras cat si afara este mare.
Imi place foarte mult masina si dabea astept sfaturile/parerile voastre pozitive cat si negative cu problemelele care le-ati avut.
*


Si foarte multe probleme la motorul de 2200 dci


--------------------
Renault Espace 4 2007 privilege 2000 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bujorel
post 3 Oct 2017, 13:24
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 March 17




In toată documentarea privind achiziționarea unui espace,motorul ăsta era de evitat,cel de 2.0 dci fiind mai reușit.Valva egr cade des,de aici numai belele.În schimb,varianta initiale are dotări de top...dacă e un preț sub 5000 euro eu zic că merită,cu condiția să mai bagi ulterior bani când o pica ceva...cu bordul...cum e norocul...al meu încă merge perfect.


--------------------
Renault Grand espace 2006,2.0turbo benzină,gpl - B 354 ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Delis
post 3 Oct 2017, 13:28
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 24 September 17




QUOTE(Bujorel @ 3 Oct 2017, 13:24)
In toată documentarea privind achiziționarea unui espace,motorul ăsta era de evitat,cel de 2.0 dci fiind mai reușit.Valva egr cade des,de aici numai belele.În schimb,varianta initiale are dotări de top...dacă e un preț sub 5000 euro eu zic că merită,cu condiția să mai bagi ulterior bani când o pica ceva...cu bordul...cum e norocul...al meu încă merge perfect.
*


Motorul de 2.0 dci il am eu si are 300000 de mii de km
Si inca merge perfect


--------------------
Renault Espace 4 2007 privilege 2000 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lepadatu_alexander
post 3 Oct 2017, 19:09
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 9 February 09
From: Ocna Mureș/ Alba




Bună! Am achiziționat și eu de curând un Grand Espace 2.0 dci din 2010, INITIALE PARIS, mașină super îngrijită cu 151 000 km reali la bord, mașină de reprezentanță, 10 000 euro. Extraordinară mașină, am avut înainte VW Sharan model 2005 timp de 4 ani. Nu există grad de comparație, totul este la superlativ comparativ cu sharanul, din păcate și consumul este și el la superlativ. Sharanul îmi scotea consum mediu de 7,5 l/100km, Espace-ul nu ia nici mai mult dar nici mai puțin de 9,5-10 l /100km. Cam asta ar fi singura nemulțumire până acum, în rest o mașină extraordinară din toate punctele de vedere. Succes în găsirea mașinii dorite și la cât mai puține surprize neplăcute.


--------------------
Renault Grand Espace 2010 Initiale 2.0 dCI 173 CP - AB-89-LEP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PiroskaZoli
post 3 Oct 2017, 19:57
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 September 17




Salut. Motoarele G9T 2,2 dCi au sistem de distribuție combinat, pinioane și curea, cu prea multe piese în mișcare, înlocuirea lor este destul de costisitoare. Supapa EGR nu este una reușită, nici sistemul de injecție diesel, cablajul electric din compartimentul motor lasă și el de dorit, sunt destule probleme și cu perfericele (senzori, traductori, etc.). Personal aș recomanda M9R 2,0 dCi. Cutiile automate fabricate după 2006 nu mai "suferă" de acele boli, de care ai amintit mai sus. Baftă!


--------------------
Renault Kangoo 1.4 Mpi, Espace IV 2.0 dCi 2001 si 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
segcm
post 4 Oct 2017, 23:04
Post #7


... Entertainer


Group: Members
Posts: 642
Joined: 7 December 04
From: UE




Salut. Am scris pe thread-ul cu comparația între Espace și grand espace din experienta mea cu aceasta mașină.
As mai adauga: ferește-te cât poți de 2.2dci. Este un motor derivat din tehnologia anilor 90, evident updatat la normele anilor 2000. Poți verifica pe forumuri ca s-au montat și pe laguna 2, x-trail 1, velsatis. Vei vedea pb grave egr, biele ieșite prin bloc la 50k km, turbine căzute prematur etc. Alt dezavantaj ar fi ca e euro 3 și impozitul de 5~6x mai mare decât 2.0dci (evident ca si asigurarea).

Cutiile automate Renault de pana în 2012 nu sunt cele mai fiabile. Chiar și la 2.0dci cutia are bube mari. O singura garnitura separă lichidul de răcire de uleiul din cutie și în F multe cazuri cedează aceasta garnitură, astfel antigelul ajunge în cutie, se amesteca cu uleiul, și într-o prima faza nu prezintă simptome, astfel ca ajungi sa distrugi cutia. Evident ca nu poți verifica nimic printr-o zona de vizitare sau ceva de genul ci doar prin demontare de subansamble mari cu costuri mari de manopera. Recomand doar 2.0dci, cutie manuala atât dpdv costuri/fiabilitate cât și pentru consum.
Baftă!

This post has been edited by segcm: 4 Oct 2017, 23:06


--------------------
Renault Grand ESPACE - 2.0 dci Automat 2012 Initiale Paris - ** *1 ***
Fara semnatura
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:18
Dacia