Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Modul comanda RCS/RCD pentru Logan

cristutz
post 25 May 2005, 20:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 December 04




Ce ziceti, ai pus vre-unu satelit de comanda de la volan pe Logan. Se potrivesc alea de R.Clio si daca da, unde se gasesc si cat costa?


--------------------
LOGAN Laureate 1.4MPI - xXx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 May 2005, 20:35
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Incearca la ipso. Si se potrivesc sigur. Stiu eu unul pe o Solenza, si e acelasi RCD...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 25 May 2005, 22:24
Post #3


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




La IPSO gasesti la aprox 2 milioane cu tot cu montaj ( atat era acum 1 an), insa vezi sa fie modelul de pe clio 1


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristutz
post 26 May 2005, 00:46
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 December 04




am inteles.. o sa ma duc sa vad preturile..


--------------------
LOGAN Laureate 1.4MPI - xXx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_iuly
post 29 May 2005, 21:33
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 13 February 05
From: Bucuresti




Scuzati, poate pare deplasata intrebarea mea, dar ce este si cum se mananca un modul de comanda???

Control pe volan sau telecomanda?


--------------------
Dacia Logan -
It's nice to be important, but
It's more important to be nice!
------------------------- Scooter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 29 May 2005, 22:34
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




e in partea dreapta a volanului in spatele lui si ai pe el comenzi pentru radio. acelasi de pe Megane 1 si Clio

This post has been edited by KarM'ac: 29 May 2005, 22:34


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 30 May 2005, 11:16
Post #7


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(Gabi @ 26 May 2005, 00:24)
La IPSO gasesti la aprox 2 milioane cu tot cu montaj ( atat era acum 1 an), insa vezi sa fie modelul de pe clio 1
*





grahhhh, cam scumput totusi


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 30 May 2005, 12:04
Post #8


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Tarzy ... exista o vorba: obrazul subtire cu cheltuiala se tine. Eu unu am asa ceva si iti spun ca merita, mai ales la slz ( din cauza pozitiei unde e aseazat cassetofonu/cdplayerul). La logan poate ca nu ar fi nevoie insa ... odata obisnuit cu el ... e bine


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganelul
post 30 May 2005, 23:13
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 11 January 05




Modulul de comanda nu e cel de pe Megan 1 si din aceasta cauza nu merge la cdplayerul sau casetofonul de logan. Modulul e functioneaza doar pe cdplayere sau casetofoane sony si e produs de sony si se conecteaza printr-o mufa jack la aparatele sony, am vazut eu unu montat pe un cas sony nu la logan. La service costa cam 60euro modulul, nu stiu cat costa in alta parte. Mp3 playerul sony 3300 poate fi folosit si cu telecomanda.


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 30 May 2005, 23:53
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Eu zic ca merge sigur si ala de Clio si Megane 1 pe CD-u original (ca e aceasi scula). Probabil tu te referi la cele oferite ca accesorii de Dacia. La Sony am si eu o telecomanda rotativa si e o bijuterie.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 May 2005, 10:59
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Loganelule, ti se pare tie ca am zis eu ceva despre "poate" s-ar potrivi cel de pe clio? Am zis ca "se potriveste". Merge sigur, se potrivesc cu siguranta, fara dubii, indiscutabil, garantat etc.
Ce naiba mai, mai cititi si voi topicul inainte de a zice prostioare...
Modulul de pe clio se potriveste la cass-ul de pe logan. Fara nici un sony in fraza, fara alte abrambureli.
Stiu personal modulul montat si functional (repet MONTAT SI FUNCTIONAL) de la Gabi? Pricepi ca ala merge fara probleme? Ba Solenza are inclusiv suportul de prindere pe coloana volanului la locul lui din fabrica(e o tabla cu gaura filetata...). Si suportul al nu are alt scop decat prinderea modulului de volan...Si asta din cauza derivarii coloenei din cea de clio...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 31 May 2005, 11:23
Post #12


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Loganelule scuze ca iti spun dar ... esti pe aratura rau de tot. Modulul de care se vorbeste aici il am montat eu pe masina. Este de pe clio/megane/kangoo. Modelul modulului este cel rotund si nu patratos. O sa iti pun poze sa te convingi ( desi nu stiu ce mare cucerire as obtine). Si by the way cum spunea si Klaus. Solenza este echipata cu culoana de la kangoo ( ca stiu ca ala nu avea volanul reglabil) si supriza ... are inclusiv suportul pentru modulul de volan.
Gata rog moderatorii ariei sa dea stingerea aici ca deja o sa se inceapa sa se vorbeasca pe langa subiect


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 31 May 2005, 12:46
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




poze?


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 31 May 2005, 14:11
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03






--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 31 May 2005, 17:19
Post #15


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(Gabi @ 30 May 2005, 14:04)
Tarzy ... exista o vorba: obrazul subtire cu cheltuiala se tine.  Eu unu am asa ceva si iti spun ca merita, mai ales la slz ( din cauza pozitiei unde e aseazat cassetofonu/cdplayerul).  La logan poate ca nu ar fi nevoie insa ... odata obisnuit cu el ... e bine
*




subtire, subtire da ... de 2 bulioane bag benzina ptr toata luna

stiu ca-i foarte comod, mai conduc si-un Clio de la scarbici care are asa ceva.
sper sa gasesc ceva mai ieftin totusi, ce pana mea cu 4-5 mil cred ca iau un cass cu totul care sa aiba asa ceva inclus, iar astia vor 2 mil ptr 3 butoane si-o bucata de fir.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 31 May 2005, 22:42
Post #16


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Ai dreptate tarzy insa ... eu unu acum nu ma mai despart de el decat pt un cd cu el inclus pe volan ( kenwood, alpine ) sau un cdplayer care se poate controla cu el. wink.gif


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu-ab
post 1 Jun 2005, 07:12
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 23 February 05




Eu nu mai inteleg care-i treaba cu modulul asta de comanda. Am inteles de mai sus ca se prinde pe volan. Am mai inteles ca are un fir. Dupa capul meu astea doua nu prea se impaca, pentru ca volanul ar trebui invartit iar firul incurca treaba asta.

Si nu prea-i vad utilitatea pe Logan, chiar si fara fir. Poate pe berlina, unde casetotnul statea aproape pe podea, dar aici...


--------------------
Logan Ambiance - N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Jun 2005, 08:21
Post #18


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(radu-ab @ 1 Jun 2005, 07:12)
Am inteles de mai sus ca se prinde pe volan. Am mai inteles ca are un fir. Dupa capul meu astea doua nu prea se impaca, pentru ca volanul ar trebui invartit iar firul incurca treaba asta.
Imi permiti sa-ti spun ca nu ai inteles cum trebuie? Cred ca de altfel nici nu te-ai uitat la topicul/pozele postate de Burliu... Te mai uiti inca o data la ele, le faci o analiza dupa care mai vii si faci afirmatii despre unde este montat modulul...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 1 Jun 2005, 09:53
Post #19


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(radu-ab @ 1 Jun 2005, 09:12)
Eu nu mai inteleg care-i treaba cu modulul asta de comanda. Am inteles de mai sus ca se prinde pe volan. Am mai inteles ca are un fir. Dupa capul meu astea doua nu prea se impaca, pentru ca volanul ar trebui invartit iar firul incurca treaba asta.

Si nu prea-i vad utilitatea pe Logan, chiar si fara fir. Poate pe berlina, unde casetotnul statea aproape pe podea, dar aici...
*




nu-i prins chiar de roata volanului, ci de consola volanului, dar aproape de roata

astfel incat tu cu mana drepata pe volan sa poti da la butoane

utilitatea este ca nu va trebui sa iei mana deloc de pe volan cand vrei sa umbli la volum sau sa schimbi postul la radio.



--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 10 Jun 2005, 11:23
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(tarzy @ 30 May 2005, 11:16)
grahhhh, cam scumput totusi
*



Daca nu esti dispus sa cheltui pe ceva de la mama lui, si care probabil arata si mult mai bine, poti incerca asa ceva :
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=148


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 10 Jun 2005, 15:30
Post #21


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Oare nu se pot lua butoanele de la alt volan ( opel astra .. ) si monta la Logan pentru >> http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=148


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganelul
post 10 Jun 2005, 22:48
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 11 January 05




QUOTE(thunder @ 30 May 2005, 23:53)
Eu zic ca merge sigur si ala de Clio si Megane 1 pe CD-u original (ca e aceasi scula). Probabil tu te referi la cele oferite ca accesorii de Dacia. La Sony am si eu o telecomanda rotativa si e o bijuterie.
*




QUOTE(klaus @ 31 May 2005, 10:59)
Mai loganelule, ti se pare tie ca am zis eu ceva despre "poate" s-ar potrivi cel de pe clio? Am zis ca "se potriveste". Merge sigur, se potrivesc cu siguranta, fara dubii, indiscutabil, garantat etc.
Ce naiba mai, mai cititi si voi topicul inainte de a zice prostioare...
Si spre uimirea ta informativa, iaca ca modulul de pe clio se potriveste la cass-ul de pe logan. Fara nici un sony in fraza, fara alte abrambureli.
Pricepi matale ca stiu personal modulul montat si functional (repet MONTAT SI FUNCTIONAL) de la Gabi? Pricepi ca ala merge fara probleme? Ba pentru cunostinta ta, Solenza are inclusiv suportul de prindere pe coloana volanului la locul lui din fabrica(e o tabla cu gaura filetata...). Si suportul al nu are alt scop decat prinderea modulului de volan...Si asta din cauza derivarii coloenei din cea de clio...
*





Mai documentati-va si dupa vorbiti. Modulul oferit de dacia pt logan e pt catetofon si cdplayer sau mp3 sony si nu e ca si cel de pe clio megan 1, e ceva gen maneta semnalizare dar mai scurta si se conecteaza la aparat printr-o mufa jack. E altceva faptul ca se potriveste cel de clio pe cdplayerul actual, dar acesta nu este oferit xa acesori de dacia. Se poate gasi separat modulul de pe clio, se imbina perfect cu plasticul din jurul volanului
?



--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 11 Jun 2005, 19:30
Post #23


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Mai loganelule se pare ca tu esti cel care vorbeste pe langa.
Aici se vorbeste de modelul de modul oferit de RENAULT si nu de DACIA. Citeste mai atent pe viitor si apoi da-ti cu parerea.
Cel de care vorbesti tu este modulul XS... si nu stiu exact nuamrul care este de el Sony si este doar pentru casetofoanele/ cdplayerele SONY.
Repet noi aici vorbim despre modulul de volan pentru casetofoanele si cdplayer-ele montate din fabrica si subliniez acest lucru , din fabrica, pe dacia SuperNova, Solenza, Logan.

p.s. Incearca pe viitor sa citesti tot si apoi sa iti dai cu parerea.


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganelul
post 11 Jun 2005, 19:44
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 11 January 05




Eu am vorbit de modulul oferit de dacia pt logan ca optional si care este cel sony si care nu cred ca este produs de renault sau de dacia pentru ca l-am mai vazut montat pe alte masini. Nu am inteles de ce nu au oferit ca optional modul de renault care se potriveste la cdplayer-ul din fabrica. Cine a montat modul de renault pe logan sa puna poze aici sa vedem si noi cum se imbina cu plasticul din jurul bordului eventual sa spuna ce modificari a mai facut. Modul de renault functioneaza doar pe cdplayerul venit cu masina sau si cu alte marci?


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 11 Jun 2005, 20:00
Post #25


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Loganelule o intrebare: vrei sa faci pe prostul sau nu stii sa citesti?( ma indoiesc de amandoua)
1. in postul nr 9 ai spus:
QUOTE
Modulul de comanda nu e cel de pe Megan 1 si din aceasta cauza nu merge la cdplayerul sau casetofonul de logan. Modulul e functioneaza doar pe cdplayere sau casetofoane sony si e produs de sony si se conecteaza printr-o mufa jack la aparatele sony, am vazut eu unu montat pe un cas sony nu la logan. La service costa cam 60euro modulul, nu stiu cat costa in alta parte. Mp3 playerul sony 3300 poate fi folosit si cu telecomanda.


La asta ti s-a raspuns de mine, Klaus si thunder acelasi lucru: ca nu vorbim de cdplayerul sony 3300 cu care vine OPTIONAL dacia logan ci de cdplayer-ul/casetofonul stock ( cel renault)
Burliu a pus un post princare spunea unde se gaseste pozele ( insa se pare ca pentru tine e cam greu sa recitesti ce au scris altii)
iti dau eu din nou acest link. http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...ype=post&id=293
Apoi se pare ca in continuare necitind acuzi altii membri ai forumului sa se documenteze inainte de a posta. E uite ca aceasta sugestie ti-o fac eu tie acum cu urmatoarea precizare: Informeaza-te si citeste inainte de a posta un lucru care nu are legatura cu ce se discuta


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Jun 2005, 22:29
Post #26


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Loganelul draga, desi tii cu tot din-adinsul sa ai dreptate, nu ai...
Intrebarea a fost clara:
QUOTE(cristutz)
Ce ziceti, ai pus vre-unu satelit de comanda de la volan pe Logan. Se potrivesc alea de R.Clio si daca da, unde se gasesc si cat costa?
. I s-a raspuns ca se potrivesc. Intelegi... Alea de CLIO. nu era vorba de nici un Logan in fraza...
Dupa care ai venit matale si ai zis:
QUOTE(loganelul)
Modulul de comanda nu e cel de pe Megan 1 si din aceasta cauza nu merge la cdplayerul sau casetofonul de logan. Modulul e functioneaza doar pe cdplayere sau casetofoane sony si e produs de sony si se conecteaza printr-o mufa jack la aparatele sony, am vazut eu unu montat pe un cas sony nu la logan.
Atrag atentia ca nNU A FOST vorba nici o clipa de MODULUL DE VOLAN DE LOGAN, ci de cel de RENAULT.
Ca sa explic sa inteleaga tot romanul, ca vad altfel nu se poate:
Pe cass-ul de DSN/SLZ/LGN se potriveste modulul de volan de Clio 1 si megane 1. Fara probleme. Deci din nou: modulul de volan de pe clio 1/megane 1. Nu apare in fraza nici logan, nici sony...
Faptul ca pe logan sunt la optionale propuse cass-uri Sony cu modul de volan este altceva. Dar asta nu inseamna ca pe cass-ul existent (philips) nu se poate pune un modul compatibil. e, acest modul se monta pe clio 1 si megane 1... De-aia am trimis omul la IPSO, ca IPSO este si service Renault, si au module de volan pentru Clio 1 si megane 1, care se potrivesc, din intamplare si printr-o fericita coincidenta, pe cass/cd de logan... Cu nici un Sony in fraza, cu nici o optionala Logan... Aia e alta mancare de peste...

Eu in continuare nu vad in intrebare unde s-a mentionat daca se potriveste modulul oferit de dacia ca optional. repet intrebarea, ca poate nu s-a citit nici la inceputul topicului, si nici la inceputul acestui post
QUOTE(cristutz)
...Se potrivesc alea de R.Clio si daca da, unde se gasesc si cat costa?
. Unde naiba apare in aceasta fraza mentiunea de potrivire a modulelor oferite optional de dacia? rog ca pe viitor sa se si inteleaga ceea ce se scrie...



--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganelul
post 11 Jun 2005, 23:02
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 11 January 05




Gabi poza asta am vazut-o este de la solenta. Eu vreau o poza cu el montat la logan. Mi se pare destul de greu de folosit in spatele volanului, mi se pare mai practic cel oferit de dacia. La ce marci de cdplayer (mp3) mai merge acest modul.


--------------------
Dacia Logan Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Jun 2005, 23:12
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si eu as vrea-o pe nicoleta luciu la mine in pat... Oricum, este un pas inainte ca s-a vazut poza de la solenza... Ar fi un pas inainte daca s-ar si vorbi in cunostinta de cauza...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 12 Jun 2005, 08:39
Post #29


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




loganelule, logan si solenza au acelasi volan (unele) si aceeasi cochilie. deci nu mai ai ce sa vezi... exista suport special sub cochilia volanului la logan si solenza, pentru montarea acestui modul, mostenire de la Renault. Mentionez ca am desfacut bordul lui Gabi si stiu ce este acolo, chiar m-am jucat cu modulul lui si e foarte comod.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adinoshu
post 12 Jun 2005, 14:08
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 12 June 05




Cred ca o telecomanda Blaupunkt ce se monteaza pe volan e mai practic\ieftin.


--------------------
Dacia Logan - chiar e necesar?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:01
Dacia