Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

46 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie masina

mihai_dorin
post 22 Mar 2016, 21:13
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




1200 si atat...


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 22 Mar 2016, 21:58
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




QUOTE(AndreiMR @ 20 Mar 2016, 16:01)
Seat Toledo, ca si Skoda Rapid de altfel, e o masina de clasa mica, pe platforma de Skoda Fabia. Asta vine cu anumite dezavantaje fata de o masina de clasa compacta...


Vraja! Care ar fi dezavantajele mentionate comparativ cu o "compacta"? Rapid are spatiu la picioare mai mare pt. pasagerii din spate si volum mai mare porbagaj comparativ Megane 3 ST, care e peste orice compacta mai putin ultimul Golf Variant. Deci, despre ce vorbesti, mai ales ca Rapid e compacta (cauta pe net).

mihai_dorin Rapid-ul are unele hibe. Incearca totusi altceva. wink.gif

This post has been edited by m3st_tce: 22 Mar 2016, 22:03


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 22 Mar 2016, 22:11
Post #93


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(m3st_tce @ 22 Mar 2016, 21:58)
Vraja! Care ar fi dezavantajele mentionate comparative cu o "compacta"? Are spatiu la picioare mai mare pt. pasagerii din spate si volum mai mare porbagaj comparativ Megane 3 ST, care e peste orice compacta mai putin ultimul Golf Variant. Deci, despre ce vorbesti, mai ales ca Rapid e compacta (cauta pe net).

mihai_dorin Rapid-ul are unele hibe. Incearca totusi altceva. wink.gif
*



Rapid NU e compacta, e o Fabia putin mai grasa. Daca pe tine te-a pacalit marketingul Skoda, bravo lor...in clasa compacta Skoda au Octavia. A, ca ei fac masinile cu lungimea la limita de sus a claselor din care fac parte, e alta poveste, dar asta nu schimba locul unde se incadreaza ele.

Cat despre dezavantaje, primul, si cel mai evident, dat fiind platforma de clasa mica, e latimea interioara. Degeaba ai spatiu la cap si la genunchi daca te freci la coate cu pasagerul de langa tine. Si in orice masina de clasa mica se intampla asta, chiar si pe locurile din fata. Apoi, tinuta de drum. Masina ingusta cu suspensie simplista rezulta intr-un confort mai mic fata de o masina de categorie superioara...nu il simti prin oras sau pe drumuri scurte, dar fa cateva sute de km dintr-o bucata si o sa vezi diferenta. Un alt dezavantaj al platformei de clasa mica sta in anumite solutii tehnologice, cu influente asupra sigurantei, la care se adauga si antifonarea mai slaba. Si mai sunt si altele, oricine a condus masini de clase diferite le poate sesiza

Iar portbagajul ala e mare ca volum, dar nepractic ca forma...ca la orice sedan de pe lumea asta. Daca chiar ai nevoie sa cari ceva cu o masina, un hatch sau un break iti ofera mai mult spatiu real, le poti incarca pana sus, poti rabata bancheta si prin spatiul ala poti baga si altceva decat scanduri...exista si Rapid Hatch, ok, dar ala face ca Nissan Tiida sa fie o capodopera de design pe langa el

This post has been edited by AndreiMR: 22 Mar 2016, 22:13


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 22 Mar 2016, 22:49
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Mestere, vorbesti fara sa stii despre ce vorbesti. Eu conduc masina aia (daca nu ai observat semnatura).
1. Privitor de clasa lu' Rapid: eu te-am rugat sa te uiti pe net. Doar nu au confiscat cei de la Skoda internetul!? Hai, incearca un "search", nu doare!
2. Latimea interioara, da, e redusa. E lata cam cat o Corolla 2000. Insa nu asta califica o compacta (verifica pe net criteriile). Comparativ cu "clasa mica" (Polo, Fiesta etc.) e mai lata...
3. Ai fost tu pe locurile din spate, sa spui ca te "freci la coate cu pasagerul de langa tine"? Sau poate tu si amicul aveti cate 150kg, atunci inteleg si imi cer scuze pentru inoportunare. Ce sa mai spun de spatiul lateral pt. locurile fata (comparabil cu Golf 6, sper ca asta intra la compacte...).
4. Ce treaba are siguranta (verifica NCAP-ul, pe net desigur smile.gif ) sau antifonarea cu clasa? Ai facut un benchmark, sau care-i spilul? E drept, Rapid nu sta f. bine la antifonare, insa asta n-are legatura cu clasa. Doar daca inventam principii noi de clasificare.
5. Aia cu condusul m-a "spart"! Sa inteleg ca ai condus Rapid? Hai sa-ti spun: Rapid e mai usoara si mai fasneata ca Megane (unul din motivele pt. care am cumparat-o, lucru ce e de fapt bine!). Sau poate compactele se simt "mare fel" (deci si Rapid, cf. clasificarilor oficiale)? wink.gif
6. Portbagaj "nepractic ca forma"? Nimic mai fals! Si apropo, Rapid e hatchback nu sedan. Ala care-i spui hatch e Rapid Spaceback, un combi mai "modern", mai scurta ca originalul.
7. Nu vorbesc de Nissan Tiida. Nu o cunosc, nu vorbesc. (a o vedea pe strada nu inseamna ca o cunosti, intelegi?)
Bafta!

L.E. Chiar daca m-ai citat complet, nu cred ca ai observat ca NU am recomandat Rapid. Are lipsurile lui EVIDENTE! Si nu vorbesc doar de antifonare, si in nici un caz de clasa!

This post has been edited by m3st_tce: 22 Mar 2016, 22:58


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 22 Mar 2016, 22:58
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




Rapid e răspunsul skoda la Logan. Din păcate nu e pe platforma mbq și asta spune tot.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 22 Mar 2016, 23:08
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Daca e sa fim rigurosi, Rapid e raspunsul VAG la piata China (un shape-up la Rapid-ul vandut in India). Apoi a inceput sa sa vinda in vestul Europei (din motive de criza) si ulterior in est.
Masina prezinta solutii ergonomice f. interesante (lucru care m-a atras), chiar si la modelul de baza achizitionat (nu am gasit ca s-ar merita unul mai rasarit, scuze Skoda). In timp am reusit insa sa am "sentimente" amestecate fata de ea. Ramane insa avantajul major: consumul.


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 22 Mar 2016, 23:32
Post #97


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(m3st_tce @ 22 Mar 2016, 22:49)
Mestere, vorbesti fara sa stii despre ce vorbesti. Eu conduc masina aia (daca nu ai observat semnatura).
1. Privitor de clasa lu' Rapid: eu te-am rugat sa te uiti pe net. Doar nu au confiscat cei de la Skoda internetul!? Hai, incearca un "search", nu doare!
2. Latimea interioara, da, e redusa. E lata cam cat o Corolla 2000. Insa nu asta califica o compacta (verifica pe net criteriile). Comparativ cu "clasa mica" (Polo, Fiesta etc.) e mai lata...
3. Ai fost tu pe locurile din spate, sa spui ca te "freci la coate cu pasagerul de langa tine"? Sau poate tu si amicul aveti cate 150kg, atunci inteleg si imi cer scuze pentru inoportunare. Ce sa mai spun de spatiul lateral pt. locurile fata (comparabil cu Golf 6, sper ca asta intra la compacte...).
4. Ce treaba are siguranta (verifica NCAP-ul, pe net desigur smile.gif ) sau antifonarea cu clasa? Ai facut un benchmark, sau care-i spilul? E drept, Rapid nu sta f. bine la antifonare, insa asta n-are legatura cu clasa. Doar daca inventam principii noi de clasificare.
5. Aia cu condusul m-a "spart"! Sa inteleg ca ai condus Rapid? Hai sa-ti spun: Rapid e mai usoara si mai fasneata ca Megane (unul din motivele pt. care am cumparat-o, lucru ce e de fapt bine!). Sau poate compactele se simt "mare fel" (deci si Rapid, cf. clasificarilor oficiale)? wink.gif
6. Portbagaj "nepractic ca forma"? Nimic mai fals! Si apropo, Rapid e hatchback nu sedan. Ala care-i spui hatch e Rapid Spaceback, un combi mai "modern", mai scurta ca originalul.
7. Nu vorbesc de Nissan Tiida. Nu o cunosc, nu vorbesc. (a o vedea pe strada nu inseamna ca o cunosti, intelegi?)
Bafta!

L.E. Chiar daca m-ai citat complet, nu cred ca ai observat ca NU am recomandat Rapid. Are lipsurile lui EVIDENTE! Si nu vorbesc doar de antifonare, si in nici un caz de clasa!
*



Mda, deci o mașină construită pe platforma Polo/Fabia, cu motoarele de Fabia, cu lățime de Fabia, cu dotări standard și opționale specifice clasei mici, deci anumite lipsuri față de clasa superioara, ajunge în clasa compactă pentru că are câțiva cm în plus la lungime. Trăiască marketingul VAG

PS: Am condus Rapid cu aceeași motorizare ca aia din semnătura ta, nu prea mult însă. E o mașină ok dacă o compari cu Logan, 301 sau C-elysee, fiindcă astea sunt de fapt concurenții, față de care eu zic că e prea scumpa totuși...dar nu suferă comparație cu mașinile care chiar sunt în clasa compactă. Nu doar dimensiunile sunt relevante la încadrarea în clase a mașinilor. În plus, poate ar trebui să te informezi care sunt diferențele între hatchback și sedan cu hayon sau mașină în 2 volume și jumătate, precum și diferențele între hatchback și break, fie el modern sau nu

This post has been edited by AndreiMR: 22 Mar 2016, 23:53


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Mar 2016, 03:33
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




Relax, cică și loganul e compacta, ca așa scrie pe wiki.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 23 Mar 2016, 08:01
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




QUOTE(AndreiMR @ 22 Mar 2016, 23:32)
...dar nu suferă comparație cu mașinile care chiar sunt în clasa compactă. Nu doar dimensiunile sunt relevante la încadrarea în clase a mașinilor. În plus, poate ar trebui să te informezi care sunt diferențele între hatchback și sedan cu hayon sau mașină în 2 volume și jumătate, precum și diferențele între hatchback și break, fie el modern sau nu

OK, inteleg, orice compacta "adevarata" e peste. Am sa tin minte cand ma urc data viitoare la volan. wink.gif
Privitor la clasificarea masinilor: nu cunosc toate criteriile de clasificare. Nici nu vreau. Pur si simplu aia care stiu si se ocupa de chestia asta (mananca si ei o paine) au pus Rapid-ul in clasa compacta si Octavia 3 in clasa D. Poate ar trebui sa le trimiti incompetentilor alora toata argumentatia de mai sus, ca alta data sa nu mai puna botul la marketing-ul VAG.


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 23 Mar 2016, 08:51
Post #100


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(b76bgaarh @ 23 Mar 2016, 03:33)
Relax, cică și loganul e compacta, ca așa scrie pe wiki.
*


Loganul, ca si Rapidul dealtfel, sunt undeva peste clasa mini si sub clasa compactelor, asa ca pentru piata europeana care clasifica in functie de segmente au fost incadrate in segmentul C, unde sunt subcompactele si compactele, astfel incat amandoua sunt incardrate ( corect zic eu ) la subcompacte.

Nu-ti mai argumentez de ce Loganul este ca si clasificare peste Polo pentru ca am facut-o cu argumente cand discutam treaba cu masinile de politie. Si pentru ca singurul tau argument a fost " stiu eu mai bine", permite-mi sa ma indoiesc de el

La fel e si cu Rapid. Marketingul VAG poate o vinde ca si compacta. Nu-i gresit in totalitate, insa nici 100% corect nu este.
Segmentul C, include subcompacte si compacte, asa ca daca masina apartine de segmentul C ei o pot vinde ca si compacta fara sa minta decat 50%. tongue.gif

This post has been edited by vallixx: 23 Mar 2016, 08:53


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 23 Mar 2016, 09:04
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




Here we go again! respekt.gif
lurk0000.gif
Barhi,ai legatura....... 111.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
Alfa Romeo 159 1,9 JTS, 2007 , Ford Mustang 2,3 Ecoboost, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 23 Mar 2016, 09:39
Post #102


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(vallixx @ 23 Mar 2016, 08:51)
Loganul, ca si Rapidul dealtfel, sunt undeva peste clasa mini si sub clasa compactelor, asa ca pentru piata europeana care clasifica in functie de segmente au fost incadrate in segmentul C, unde sunt subcompactele si compactele, astfel incat amandoua sunt incardrate ( corect zic eu ) la subcompacte.

Nu-ti mai argumentez de ce Loganul este ca si clasificare peste Polo pentru ca am facut-o cu argumente cand discutam treaba cu masinile de politie. Si pentru ca singurul tau argument a fost " stiu eu mai bine", permite-mi sa ma indoiesc de el

La fel e si cu Rapid. Marketingul VAG poate o vinde ca si compacta. Nu-i gresit in totalitate, insa nici 100% corect nu este.
Segmentul C, include subcompacte si compacte, asa ca daca masina apartine de segmentul C ei o pot vinde ca si compacta fara sa minta decat 50%. tongue.gif
*



Clasificarea generala e urmatoarea: clasa mini (segment A), cu Fiat Panda, VW Up, Skoda Citigo etc; clasa mica (segment B ) cu Clio, Fabia, Fiesta etc si clasa compacta (segment C) cu Megane, Octavia, Golf Focus etc. Skoda Rapid, Logan, Peugeot 301 sunt sedanuri de clasa mica...mai mari, ce-i drept, decat hatchurile pe care sunt bazate dar asta nu le incadreaza in clasa compacta. Asta e clasificarea clasica, folosita si de presa auto pentru comparative, si oarecum apropiata de segmentarea oficiala facuta de CE...unde apar niste categorii separate gen Luxury Cars si Executive Cars, dar unde modelele de clasa mica (sau supermini, cum zic englezii) sunt incadrate in segment B si modelele compacte in segment C, chiar daca la C ei zic medium cars, de fapt aici se incadreaza Golf&co. Am pus atasat si documentul CE care contine impartirea aia pe clase, in articolul 10 spune clar ca limitele intre segmente nu sunt 100% precise din cauza dimensiunilor, dar clasificarea se face si in functie de pret, imagine, dotari si optionale...de unde si argumentatia mea cum ca Rapid nu e in clasa compacta sleep.gif . Mai pun si un articol unde explicat si mai clar, exemple sunt masini americane unele si la ei difera oarecum clasificarile la anumite modele...dar se intelege ideea:
http://www.autotrends.org/2010/05/30/vehic...t-does-it-mean/

Adevarul e ca in ultima vreme distinctia dintre clase e mai greu de facut, se folosesc platforme comune pe masini de categorii diferite (Reno Megane, Talisman si Espace, de exemplu), dimensiunile au tot crescut asa ca acum un Polo e cat un Golf de acum 20 de ani, dotarile au inceput sa ajunga si in clasele mai mici...e usor de facut confuzie, si asta speculeaza marketingul celor de la Skoda. Octavia e printre cele mai mari masini de clasa compacta, e chiar mai spatioasa decat unele masini de clasa medie, Superb e cea mai mare masina de clasa medie si depaseste unele masini din clasa superioara ca dimensiuni si spatiu...asta nu face ca Octavia sa fie concurenta pentru Passat, la fel cum Superb nu e concurenta pentru Merc E-Klasse

This post has been edited by AndreiMR: 23 Mar 2016, 09:47

Attached File(s)
Attached File  m1406_en.pdf ( 114.5k ) Number of downloads: 6


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Mar 2016, 10:32
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




andrei, lasal pe vallix, la el loganu, rapidu, c4 elize e compacta, tehnica nu e importanta.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Mar 2016, 10:40
Post #104


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 22 Mar 2016, 10:48)
Într-adevăr e cam lent și trebuie să apeși mai tare, dar altfel interfața e foarte bine gîndită, foarte logică, iar navigația e clară și ușor de urmărit. Iar dacă-l mai cuplezi și cu o cameră de marșarier, ecranul ăla imens e superb, vezi ca la televizor tot ce-i în spatele mașinii. Comenzile vocale merg și ele foarte bine, chiar și cu accentul meu românesc.
*



Eu am mers cu FF3 facelift ~7000km. Total de acord cu ce zici tu, mai putin treaba cu comenzile vocale. Poate din 2015 pana in 2016 au mai modificat softul, dar eu ma inteleg greu cu ele. Si nu-s singurul.

Si mai e o problema la comenzile vocale, are un "tree" pe care trebuie sa-l cam inveti ca sa le poti folosi eficient. Daca ii dai sa face ceva din afara tree-ului nu stie.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 23 Mar 2016, 10:45
Post #105


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(AndreiMR @ 23 Mar 2016, 09:39)
limitele intre segmente nu sunt 100% precise din cauza dimensiunilor, dar clasificarea se face si in functie de pret, imagine, dotari si optionale...de unde si argumentatia mea cum ca Rapid nu e in clasa compacta
*


Argumentatia ta este corecta. In plus de ce ai metionat tu, clasificarea se mai face si in functie de "cargo space", deci conteaza cat de cat si portbagajul.

Eu zic ca Rapid este o comapcta mica, adica o subcompacta asa cum o clasifica ei.

QUOTE(b76bgaarh @ 23 Mar 2016, 10:32)
andrei, lasal pe vallix, la el loganu, rapidu, c4 elize e compacta, tehnica nu e importanta.
*


Nenea, stii expresia aia romaneasca "a da ca rama in stanca"?

Ti-am zis atunci si iti zic si acum.
Loganul este SUBcompacta. Nu compacta. SUBcompacta.
Vrei cu BOLD? Ok...SUBCOMPACTA!

De ce ii dai "ca rama in stanca" cu compacta?
SUB compacta nu este acelasi lucru cu compacta, chiat ca sunt foarte apropiate.
La fel cum SUBcompacta nu este acelasi lucru cu supermini. (vezi Logan vs Polo tongue.gif )

This post has been edited by vallixx: 23 Mar 2016, 10:56


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 23 Mar 2016, 10:53
Post #106


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Pai subcompact (clasificarea din US, aceeasi cu supermini din UK) inseamna clasa mica...Fabia, Clio, Polo gen biggrin.gif In US, in subcompact se mai incadreaza si masini din clasa mini europeana, adica Fiat 500, Mini, Toyota Iq...

http://www.consumerreports.org/cro/news/20...-cars/index.htm


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 23 Mar 2016, 11:00
Post #107


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Eu merg pe clasificarea europeana, cea pe segmente, vorbim de masini europene, in tari europene. Deci de ce m-ar interesa clasificarile americane la o Skoda?

Skoda este o masina europeana, produsa in tara europeana Cehia si care apartine de un concern din tara europeana Germania.

Idem pt. Clio? Sau Polo. Sau Logan.

This post has been edited by vallixx: 23 Mar 2016, 11:02


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 23 Mar 2016, 11:05
Post #108


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Pai...eu ziceam ca in US se cheama Subcompact, in UK se cheama supermini, pe la noi se cheama clasa mica...dar e aceeasi categorie, cu diferenta ca americanii incadreaza si Fiat 500 si Mini tot acolo, fiindca oricum ei nu au astfel de masini, si nu avea sens inca o clasa. In fine, deja ajungem spre ridicol cu dezbaterea asta, pana la urma nici nu prea conteaza unde se incadreaza masina atat timp cat satisface nevoile celui care o cumpara.

Eu doar punctam ca marketingul Skoda e una si realitatea e alta. Daca maine vine unul sa imi vinda o bautura facuta din apa, colorant rosu, arome si alcool, mi-o prezinta ca vin de cea mai buna calitate, dar eu stiu ce contine ea si stiu si cum se face vinul adevarat, nu prea imi vine sa il cred. Cam asa si cu Rapid asta sleep.gif

This post has been edited by AndreiMR: 23 Mar 2016, 11:05


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 23 Mar 2016, 11:08
Post #109


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Da, insa e evident de ce ei o marketeaza ca si compacta.
Nu e 100% adevarat la fel cum insa nu e nici 100% fals.

This post has been edited by vallixx: 23 Mar 2016, 11:09


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 23 Mar 2016, 12:54
Post #110


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Cum zbiara orgoliile imediat ce zici ceva de masina unuia. smile.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 23 Mar 2016, 13:17
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




E super-ultra-compacta. Au compactat la ea asa tare ca nu mai intelege lumea din ce clasa este.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 23 Mar 2016, 15:05
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




QUOTE(vallixx @ 23 Mar 2016, 12:45)
La fel cum SUBcompacta nu este acelasi lucru cu supermini. (vezi cu telina vs fara telina tongue.gif )
*


Cred ca asa se intelege mai bine.... tongue.gif

This post has been edited by M.C.: 23 Mar 2016, 15:07


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
Alfa Romeo 159 1,9 JTS, 2007 , Ford Mustang 2,3 Ecoboost, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Mar 2016, 15:23
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




de la telina i se trage, vede totu marit, clase noi, de astea.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 23 Mar 2016, 15:25
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




Numa' ca era pentru tine iecsplicatia....... radmasa.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
Alfa Romeo 159 1,9 JTS, 2007 , Ford Mustang 2,3 Ecoboost, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Mar 2016, 15:26
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




eu nu mananc telina, continuatz.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 23 Mar 2016, 15:31
Post #116


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Credeai ca nu se vede?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Mar 2016, 15:35
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




ai tinut lumanarea si stii daca se vede?

ps la mine se aude.

This post has been edited by b76bgaarh: 23 Mar 2016, 15:35


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 Mar 2016, 15:52
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(St @ 23 Mar 2016, 10:40)
Eu am mers cu FF3 facelift ~7000km. Total de acord cu ce zici tu, mai putin treaba cu comenzile vocale. Poate din 2015 pana in 2016 au mai modificat softul, dar eu ma inteleg greu cu ele. Si nu-s singurul.

Si mai e o problema la comenzile vocale, are un "tree" pe care trebuie sa-l cam inveti ca sa le poti folosi eficient. Daca ii dai sa face ceva din afara tree-ului nu stie.
*

Așa e, trebuie să respecți ordinea comenzilor, nu le poți da oricum. Dar cu timpul le înveți pe cele cu care lucrezi mai des și înveți în ce ordine să le dai. Iar pînă atunci, îi ceri indicații cînd te împotmolești.
În rest, nu știu ce să zic, pe mine m-a înțeles de fiecare dată. Și nu doar Sync 2-ul, ci și voice controlul de pe Mondeo (non-Sync) îmi merge perfect. Nu știu, poate că-i place accentul meu... intrebare.gif
Sau poate că se mai uită și la om. biggrin.gif tongue.gif

This post has been edited by VladSoare: 23 Mar 2016, 15:52


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Mar 2016, 15:53
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




te stie de gicacontra.



--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 Mar 2016, 15:56
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Așa-i. Îi e frică să se pună cu mine. biggrin.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
46 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 01:41
Dacia