Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reparate frana de mana megane II.1

skorpio_bog
post 20 Sep 2011, 11:34
Post #31


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Da, sunt imbracate in piele (echiparea privilege). Solutia data de mine mi se pare mai utila decat celelalte cu lipituri si alte modificari in interiorul manerului si este mai comoda deoarece nu mai trebuie descusuta pielea de pe maner si desfacut apoi manerul.

Daca te referi la capacul din fata cotierei, cel cu butoanele de incalzire in scaune, acela se scoate simplu, prin tragere. Ridici capacul cotierei cel cu piele si cu varful degetelor tragi de capacul din spatele franei spre in fata masinii (cu frana de mana lasata bineinteles). Nu prea ai ce sa rupi pe acolo oricat de tare ai trage. Doar daca ai butoane de incalzire in scaune sau pentru senzori de parcare din fabrica sa ai grija cand tragi, sa scoti mufele din butoane dupa declipsare.

This post has been edited by skorpio_bog: 20 Sep 2011, 11:35


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gheo_c
post 22 Sep 2011, 12:27
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 20 September 10




Multumesc!

Ai dreptate se scoate foarte usor capacu de la frana de mana.
Solutia data de tine este foarte eleganta si utila, mai ales pentru cei care au acest nivel de echipare. Mai ramane sa gasesc arcul.

This post has been edited by gheo_c: 22 Sep 2011, 12:28


--------------------
renault/ dacia megane 2 1.6 16V/ supernova confort 2005/2002 - b29nsy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tuz
post 19 Dec 2011, 21:18
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 30 January 09
From: Iasi




Eu am folosit alta metoda mai simpla si mai la indemana fiecaruia si eu zic destul de rapida.De explicat nu are sens, se vede si din poze...La inceput am folosit elastic smile.gif am folosit si, arc dar elasticul mi s-a parut mai puternic....si sunt pe toate drumurile...

DSC00138.JPG ( Size: 549.03k ) Number of downloads: 3039
DSC00144.JPG ( Size: 640.84k ) Number of downloads: 3458
DSC00139.JPG ( Size: 534.25k ) Number of downloads: 3395



Asta am facut vara....acum e iarna ....si mai am frana de mana smile.gif)


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 80CP 2005 Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 10 Jul 2012, 15:33
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




As vrea sa stiu si eu doar cum se desface manerul din plastic de la frana, cu grija fara sa rup plasticul.

Nimeni nu a postat poza cum se desface din cleme, fara sa rupi fiindca este un plastic casant.


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 12 Jul 2012, 11:19
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Voi nu ati dat toate datele pentru demontarea plasticului de la maneta de frana fiindca dupa ce am desfacut cele 2 suruburi care prind plasticul, apoi am incercat sa bag o surubelnita sa departez cele 2 jumatati de plastic.

NU POT.

Cum dr...... ati facut ca eu nu pot ?

Ma chinui de 2 ore sa-l departez si mi se pare casant ca sa fortez tare.

12 Jul 2012, 18:27:
Am reusit sa desfac praselele din plastic de la frana de mana.
Cred ca cine a conceput sistemul asta s-a gandit sa nu se mai repare ci sa se inlocuie tot mecanismul.
Aveam si eu rupt tubul din plastic in care intra piciorusul metalic de la arc ca sa-l tina comprimat.

12 Jul 2012, 18:33:
Am facut si eu la fel ca SorinCT.

Am montat apoi totul la loc.

Cand am strans cele doua jumatati de prasele de plastic, NU am auzit nici un clanc ca si cum s-ar fi prins la loc clemele.
Sper sa nu am surpriza sa se departeze sa faca joc si sa se vada urat.

In schimb se aude si prinde de la primul pinten iar pa pintenul 4 blocheaza rotile.

12 Jul 2012, 18:34:
Pun o poza cu toate ca s-au mai pus pe tema asta.

This post has been edited by cosmin_69: 12 Jul 2012, 18:34

Attached thumbnail(s)
Fotografie010.jpg ( Size: 551.33k ) Number of downloads: 3177


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Simi19
post 23 Aug 2012, 09:09
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 27 August 08




am si eu o problema cu frana de mana

-ridic mana de mana -- totu bine si frumos aici, frana de mana tine, n-are nici o treaba
-dar cand sa apas butonul ca sa las frana de mana jos, acesta nu mai functioneaza...nu se mai elibereaza frana de mana.

Credeti ca e aceeasi problema cu cele descrise mai sus?

Va multumesc pentru timp smile.gif


--------------------
Renault Megane Expression 2008 1.5dCI - B91HSV
Dacia Solenza 1.4 MPI 2004 - B41FXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 30 Aug 2012, 09:27
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




@tuz
oare clema aia ce este pusa pe tija de la ce ai luat-o?
mersi


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gorelinio
post 1 Sep 2012, 17:03
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 6 January 11
From: Constanta




Eu am aceeasi problema cu butonul de la manerul franei de mana....s-a rupt acel locas din cat am vazut in pozele voastre si din simptoma care o are

Problema este urmatoarea: eu am acest tip de schimbator si nu stiu cum sa il desfac...trebuie sa scot pielea de pe maner si apoi are suruburi acolo sau cum ar trebuii sa il desfac???

Attached thumbnail(s)
Vand_frana_de_mana_varianta_Privilege_Megane_2__1.jpg ( Size: 43.93k ) Number of downloads: 2826


--------------------
renault Megane Sedan 2.2 2006/1.5 DCI/60KW/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gorelinio
post 8 Sep 2012, 16:04
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 6 January 11
From: Constanta




am reusit si eu sa rezolv problema si acum prinde chiar primul dinte...eu a trebuit sa desfac pielea de pe maner, frumos de la cusatura, si asa am ajuns la buba...

cateva poza cu lucrarea...

This post has been edited by gorelinio: 8 Sep 2012, 16:04

Attached thumbnail(s)
2012_09_08_16.10.49.jpg ( Size: 1.59mb ) Number of downloads: 1184
2012_09_08_16.11.01.jpg ( Size: 1.46mb ) Number of downloads: 1145
2012_09_08_16.17.19.jpg ( Size: 1.5mb ) Number of downloads: 1105


--------------------
renault Megane Sedan 2.2 2006/1.5 DCI/60KW/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Simi19
post 21 Sep 2012, 14:51
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 27 August 08




mi-am reparat si eu frana de mana si`s very happy.

Din pacate, la mine era mai naspa decat s-a vorbit aici pe forum. Eu aveam ambele santuri rupte - si cel in care intra surubu cat si cel in care intra "fierul" de la frana.

Mai intai am sunat la cei de la Renault sa ii intreb cat m-ar costa - raspuns: "14 milioane cu tot cu montaj" -- eee, atunci avem o problema. Am cautat plasticul pe la dezmembrari - slabe sanse sa il gasesc.

Asa ca am luat problema in mainile mele: am scos plasticul de la frana de mana (cum s-a explicat in tutoriale) si l-am luat in casa si sa vad ce pot sa ii fac. Ideile folosite de colegi de pe forum, nu prea aveam cum sa le aplic, erau sparte prea rau ambele santuri. Asa ca, m-am dus si mi-am luat niste poxipol si superglue. Cu poxipolul am refacut santurile, am lasat sa se usuce, am intrat cu bormasina si am refacut gaurile. Cu superglue am pus sa se prinda mai bine poxipolul de plastic -- plasticul de la frana de mana este un plastic foarte prost. Dupa ce am lasat toate astea sa se usuceam luat plasticul l-am pus pe masina, am strans totu p-acolo si ... am tras frana de mana --- merge mai bine ca la inceput smile.gif


--------------------
Renault Megane Expression 2008 1.5dCI - B91HSV
Dacia Solenza 1.4 MPI 2004 - B41FXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 28 Sep 2012, 09:10
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Tine si acum dupa reparatie, nu mai scapa, dar cele doua jumatati de maner de plastic nu mai stau perfect lipite.

Probabil s-a rupt vreo clema la demontare .
Le prind in cateva puncte cu picatura.
Asta este.


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valer 2007
post 26 Feb 2013, 15:48
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 November 07




salut...
am patit-o si eu de vreo saptamana cu frana de mana...nu mai actiona
...am desfacut plasticele ..aici nu am gasit un raspuns clar...asa ca am zis ca e bine sa scriu si eu ceva despre asta...Acele plastice...au si niste clamitze...dar pe interiorul lor sunt lipite in cateva locuri...asa ca va trebui sa fortati cu o surubelnita dreapta...o sa se mai rupa din picioruse...dar asta e.
..reconstructia piciorusului rupt pe jumatate...eu am facut-o cu poxipol....efectiv faci o pasta groasa si te apuci de refacut piciorusul lipsa si daca si piciorusul care tine chestia aia metalica cu arc,e rupt..lipit cu picatura....apoi bagat poxipol de jur imprejurul "piciorusului"...ca la piramide...la baza spre varf cat de mult poxipol.
...in timp ce se usuca...eu am luat o agrafa de birou si am facut gaura(unde intra un capat de la arc),cat inca poxipolu era semiintarit...si am tot rotunjit formele...e ca lutul...se poate lucra cu el cateva minute bune....la sfarsit...am turnat picatura..peste tot ...mai putin in gaura unde intra arculetul ala si in gaura unde intra tija cu oldsurub.
...se monteaza la loc...eu nu as mai pune nimic sa se relipeasca plastice..ca nush cat va tine...dar acum am din nou utila frana de mana...si e si mai silentioasa....a se unge si clichetul cu un spray de profil..
bafta....apropo..pozele sunt de mare folos...dar nimeni nu a postat...o poza in care sa intelegi unde si cum statea capatul drept al arcului ala.


--------------------
renault megane 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistefan
post 27 Jan 2014, 14:10
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 15 February 12
From: Sibiu




Ca sa nu mai deschid alt topic o sa scriu aici, insa e oarecum tangential subiectului pentru ca INCA eu am reusit sa nu rup nimic prin maneta de la frana de mana.
Am insa o problema cu frana de mana inca de cand am luat masina la 100.000 km
Frana prinde doar "ajutata" ce cea de picior. Daca trag doar de maneta nu prinde aproape deloc si se opreste pe la jumatatea cursei. Probabil daca as trage mai tare as rupe ceva prin maneta. Daca insa o calc la fund pe cea de picior si trag, cursa e completa si prinde beton. Sa mentionez ca am discuri pe spate.
Eu m-am obisnuit, insa vroiau sa ma pice la ITP cu toate ca le-am aratat ca daca fac treaba aia, frana altfel e beton.. in fine.. ei asteptau de fapt o spaga.
La ultima revizie (pe care eu o fac la Dacia pt ca am un var acolo, iar Renault-ul in Sibiu sunt magari mari), mi-au zis ca ei stiu in principiu ce e prin etrierul spate si cum functioneaza frana de mana, pt ca nu au frane spate pe discuri la nici un model de Dacia, nici macar pe Dusterurile de top. I said WTF?!!! ohmy.gif .. in fine. Au zis ca daca vreau si am timp, desfacem unul si "vedem ce si cum". A mai avut cineva problema asta si sa-i fi gasit leac? Macar sa le dau baietilor niste sugestii.

Multumesc.

This post has been edited by adistefan: 27 Jan 2014, 14:11


--------------------
Renault Captur 1.3 Tce 130 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorriinn
post 9 Jun 2014, 19:07
Post #44


Romania Trotter


Group: Members
Posts: 355
Joined: 20 February 07
From: Craiova




fratilor cum ati reusit sa scoateti cele doua suruburi cu care sunt prinse pransele de plastic? mi-am rupt degetele pe acolo si nu am reusit...nici nu vreau sa ma apuc sa demontez toata cotiera...


aprope sistemul mi se pare ca e diferit pe megane 2.2, bucata aia de metal e invelita de plasticul pranselor si sus si jos

ma dispera, nu mai tine decat dupa 5-6 ridicari frana 183.gif 183.gif 183.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 Expression 1.6 - PH .. ...
Uimit de ce vad pe strada...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gutui
post 10 Jun 2014, 09:32
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 May 08




eu am desfacut cu o surubelnita mica, pt computere...aia incape....dar mai simplu este sa dai scaunele in fata si sa desfaci cele doua suruburi (torx-daca nu ma insel) din spate de jos de la cotiera...si apoi ai spatiu de lucru berechet.

10 Jun 2014, 12:47:
scuze pt off topic, dar poate reuseste cineva sa ma ajute/sa-mi explice ce se intampla...sau sa ma trimita pe un alt topic........
*** Problema se manifesta asa: frana mea de mana este stricata de vreo 2 ani, am desfacut ambele sufe din piulitele de sub cotiera, dar nu inteleg, de ce, uneori, destul de des, la accelerari ceva mai in forta (nu exagerate) mi se aprinde in bord martorul care apartine franei de mana si bup-uri(unul mai mai multe bip-uri daca martorul clipeste). masina nu se manifesta in niciun fel, functioneaza ok, dar nu stiu ce vrea sa zica martorul asta...plss HELP. ..dati-mi PM sau directionare catre alt topic sau orice, dar daca stiti ce e, explicati-mi si mie va rog. (Poate avea legatura cu faptul ca tot de vreo 2 ani mi se aude in zona distributie--compresor AC -- alternator-- un sunet ca un rulment, de genul huruit care la accelerare fluiera) ???

This post has been edited by gutui: 10 Jun 2014, 12:47


--------------------
M II -11.2002 VW Jetta, diesel 1.6 -01.2013 - VN 11 LUK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 10 Jun 2014, 13:46
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(gutui @ 10 Jun 2014, 10:32)
uneori, destul de des, la accelerari ceva mai in forta (nu exagerate) mi se aprinde in bord martorul care apartine franei de mana si bup-uri(unul mai mai multe bip-uri daca martorul clipeste)
*


Nivel scazut lichid de frana => verifica/schimba placutele.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gutui
post 11 Jun 2014, 07:39
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 May 08




ooo, multumesc, sa traiesti. am simtit eu ca nu prea imi mai tin franele cum trebuie si ca tre sa fac oleaca de pedala la frana...gata, o sa ma ocup. multam fain de tot.


--------------------
M II -11.2002 VW Jetta, diesel 1.6 -01.2013 - VN 11 LUK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_calu2006@yahoo.com
post 26 Jun 2015, 19:11
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 June 15




sal in seara aceasta cand am aj acasa am tras frana de mana dar aceasta era slaba se simtea ca nu mai tine.am desfacut plasticurile pe acolo si am cosntatat ca cablul din dreapta era mai scurt ca cel din stanga asa trebuie sa fie sau sa stricat cva.c s fac?ast un sfat ms


--------------------
renault megane2 2006 privilegi pachet drumuri grele - PH 34 KLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bali
post 10 Jul 2015, 22:22
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 July 15




N am mai desfacut toate plasticurile, am lucrat prin gaura dintre picioarele manetei de frana. Maine face 3 zile de cand merge.

This post has been edited by Bali: 10 Jul 2015, 22:24

Attached thumbnail(s)
IMAG0841.jpg ( Size: 1.06mb ) Number of downloads: 665
IMAG0846.jpg ( Size: 682.19k ) Number of downloads: 550
IMAG0845.jpg ( Size: 888.21k ) Number of downloads: 465
IMAG0843.jpg ( Size: 586.76k ) Number of downloads: 462


--------------------
Renault Megan 2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdiB.
post 27 Jul 2015, 13:59
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 23 January 15
From: Braila




alex_calu am aceeasti problema ca a ta cu frana de mana.
am incercat sa scot tot ansamblul cotierei, dar nu am putut ridica in sus, ceva inca mai tine chiar daca am desfacut cele 2 torx-uri de langa mufa clip si celelalte 2 torx-uri ale cotierei din spatele scaunelor.
cineva care a patit acelasi lucru si cum a rezolvat problema franei de mana?


--------------------
Renault Megane II GrandTour 1.9dCi 96kw 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emrbs3
post 18 Aug 2015, 18:05
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 23 April 08
From: Bucuresti




M-am lovit si eu de problema cu frana de mana. Kilometri la bord 91500.
Dupa ce am inlaturat capacul de sub maneta am putut desface cele 2 suruburi de la capacele manetei cu un "butuc" adica o surubelnita scurta in cruce.
Bucuros de primul pas m-am apucat de desfacut capacele de plastic ale manetei...insa surpriza: erau LIPITE. Cred ca au umblat cei de la service cand era in garantie; drept urmare le-am trecut in revista arborele genealogic.
Dupa o lupta cu tot felul de surubelnite, cutter si alte scule am reusit sa le dezlipesc...insa tot am rupt o bucata mad.gif
Am pus arcul ca un poza lui userului "rino" dar fara sa dau gaura.
Apoi cu superglue am reparat ce-am rupt si am prins si praselele in cateva puncte ca nu mai stateau in clipsuri.
A fost nevoie si de o mica ajustare a tijei care pleaca de la buton spre pinten pentru ca desi apasam pe buton nu decupla perfect pintenul de pe cremaliera. A trebuit sa o fac mai lunga, adica sa o mai indrept putin.
Acum merge perfect, prinde de la primul dinte, are si zgomot specific si mai si decupleaza bine.

@AdiB - dupa ce desfaci cele 2 suruburi de la cotiera bagi degetele pe sub plasticul de la cotiera cam pe acolo unde au fost suruburile si tragi spre exterior si in sus.

This post has been edited by emrbs3: 18 Aug 2015, 18:07


--------------------
Renault Megane II 1.6 16v 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcosmines
post 23 Aug 2015, 11:10
Post #52


djcosmines


Group: Members
Posts: 316
Joined: 20 January 10
From: Spain




o intrebare...daca mergi asa cu 15-20 km pe ora si tragi brus frana de mana maxim , masina se opreste instantaneu cu scartait de roti....sau se opreste lejer in 3-4 metri...ca si cum apesi tu pe pedala de frana lejer... cum ar treubui sa se opreasca masina?


--------------------
Renault Megane 2 Hatchback 2004 1.5 dCI 100 cp - 3794 CTK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian.iliescu88
post 23 Aug 2015, 12:07
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 5 October 14
From: Mioveni-Arges




Cu ce te ajuta treaba asta?? Frana de mana trebuie reglata sa tina masina stationata in panta. Nici sa "inghete" rotile la primele doua click-uri, nici sa iti plece masina cu ea trasa la maxim.


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1.6 16V+GPL 11/2007 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcosmines
post 23 Aug 2015, 16:01
Post #54


djcosmines


Group: Members
Posts: 316
Joined: 20 January 10
From: Spain




QUOTE(cristian.iliescu88 @ 23 Aug 2015, 11:07)
Cu ce te ajuta treaba asta?? Frana de mana trebuie reglata sa tina masina stationata in panta. Nici sa "inghete" rotile la primele doua click-uri, nici sa iti plece masina cu ea trasa la maxim.
*




aaa, no super. Isi face treaba. Credeam ca franeaza brusc in momentul in care o actionez in mers in caz de ceva.... Era doar asa informativ. Nu ma gandeam sa fac drift cu masina smile.gif)))


--------------------
Renault Megane 2 Hatchback 2004 1.5 dCI 100 cp - 3794 CTK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdiB.
post 26 Aug 2015, 10:16
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 23 January 15
From: Braila




@emrbs3 - multumesc de sfat.

Intre timp am fost la service si e o mica problema cu frana de mana la roata stanga spate.


--------------------
Renault Megane II GrandTour 1.9dCi 96kw 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel.b
post 10 Jun 2016, 18:25
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 March 15




M-am confruntat si eu cu problema din topic si am plecat de la ideea user-ului Bali (multumesc pentru idee! smile.gif ), numai ca am rezolvat-o putin diferit: cu un arc de tensiune cu urechi si cu o bucata de sarma mai tare. Rezultatul este in poze. Ca si Bali, nu am demontat decat capacul dintre bratele manetei.IMG_5028.JPG ( Size: 3.57mb ) Number of downloads: 478
IMG_5029R.JPG ( Size: 4.23mb ) Number of downloads: 399


--------------------
Renault Megane II Sedan 2009 - B16FPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_327
post 18 Jul 2016, 20:18
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 June 12




Salut felicitari pentru acest turorial am avut si eu probleme cu frana de mana si am reusit cu ajutorul vostru sa o repar va multumesc!


--------------------
Renault megane II 2004 - B 327 CRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_ionut83
post 7 Mar 2017, 12:36
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 November 16




Megane 1.6 Benzina -2007 , au lipit din fabrica plasticul de fier . Nu s-a putut repara conform tutorialului acesta . Am facut poze mai jos :20170304_105241.jpg ( Size: 756.22k ) Number of downloads: 350

20170304_105248.jpg ( Size: 819.21k ) Number of downloads: 322

20170304_105258.jpg ( Size: 746.22k ) Number of downloads: 291

20170304_105304.jpg ( Size: 922.58k ) Number of downloads: 268


This post has been edited by espacern: 8 Mar 2017, 00:44


--------------------
Renault Megane 2008 / II - B23HAH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefanel84
post 2 Jun 2017, 10:17
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 13 February 17
From: Constanta / Navodari / Tulcea




Mulțumesc skorpio_bog ! O să aplic metoda ta. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane II 2007 / 1.6 16V / Hatchback - CT-25-NTS
Renault Megane 2 Hatchback 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin209
post 16 Aug 2017, 11:35
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 15 March 08
From: bucuresti




Salutare! Am indreptat tija din maner la megane 2005 cu "piele" (a fost relativ usor) dar la cel cu maner din plastic a fost o adevarata aventura... 2 ore mi-a luat sa desfac capacele din plastic (manerul). Am reusit sa improvizez o reparatie asemanatoare cu ce am vazut pe aici (Multumesc)
DAR intrebarea mea este :
SE POATE INLOCUI MANERUL DIN PLASTIC CU UNUL CARE ARE "PIELE" !
Multumesc!


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 15:23
Dacia