Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nissan Qashqai - prezentare

A l e x
post 19 May 2007, 20:19
Post #31


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




E ok masina, nu zic nu, dar as lua-o doar super dotata, 4wd, etc.., si atunci ar ajunge cam scumpa...

This post has been edited by A l e x: 19 May 2007, 20:19


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 21 May 2007, 12:52
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




mie mi se parte FOARTE scumpa masinuta asta si nu cred ca isi merita banii.

mie imi place f. mult Qashqai-ul si il studiez cu mare atentie. insa pretul cu care Badsi il vinde in .ro este absolut nesimtit fiind cu aprox 1500 EUR mai scump ca in .FR si cu aprox 3000 EUR mai scump ca in .Bg

hai sa o luam cu inceputul: Nissan Qashqai este o masina un pic mai mare decat o compacta si un pic mai mic decat un SUV compact. deci putem sa il evaluam raportandu-ne la cele 2 clase:

1. comparatia cu clasa compacta:
in varianta 1,6 115CP tractiune fatza, echipare Tekna, NIssan Qashqai costa 20.000 EUR in conditiile in care nu are ESP

un Golf 5 similar costa 18.000 EUR iar un Focus aprox 17500. nu mai amintim aici de megane, 307 si C4 ca diferenta de pret este si mai mare

diferentele se adancesc si mai mult trecand la diesel: un Qashqai de 1,5dci costa aprox 22000 EUR !!! cred ca baietasii astia abereaza !

considerati justificate diferentele de pret ? eu unul nu.

2. hai sa ne uitam un pic la SUV-urile compacte cu care Qashqai se aseamana oarescum

Nissan Qashqai 2.0 benzina 4x4: 25000 EUR DDP !!! ce-i drept, are dotari destul de generoase

amintim asa in treacat ca un Sportage & Tucson costa cam 20000 EUR DDP
ne uitam un pic la RAV 2.0 benzina 150 CP: varianta de intrare este tot 25000 EUR insa nu are ESP, climatronic si magazie CD. in schimb are motor mai competent, este mai incapator, are un interior mai ingrijit, intr-un cuvant face parte dintr-o alta clasa. la dotari echivalente RAV 4 ajunge la 27000 EUR DDP ceea ce nu e chiar asa de departe fatza de cei 25000 ai Nissan-ului. De asemenea tot la 27000 vine si HONDA CRV cu dotari complete (mai putin piele, Navi si trapa) si deja am trecut cu totul in alta liga

precum se vede Nissan Qashqai este pozitionat ca pret cu mult peste masinile compacte si f aproape de SUV-uri, desi ca dimensiuni si finisaje se apropie de primele, doar garda la sol fiind similara cu cele din urma


ca o parerea personala si cu dezamagire pot spune ca nu as da banii pe un qashqai intrucat fie ma opresc la o compacta sau o familiala mai ieftina si mai bine dotata, fie mai fac un mic efort si avansez catre ceva mult mai competent

cred ca in momentul de fatza nissan qashqai are pret de trufanda, similar pretului cireselor din piata la sf de mai. asteptam sa mai scada, sau mergem la cumparaturi in bulgaura


--------------------
307 berlina, 1.6 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 21 May 2007, 13:45
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Si mie mi se pare ca e o prapastie financiara la capitolul motor!
In rest e tare frumos! wub.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 21 May 2007, 13:59
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




Deocamdata e scump si la alte capitole, nu doar in ce priveste motorizarile. S-a facut aici comparatia cu VW Golf, care este el insusi o masina relativ scumpa. La Golf, sistemul 4Motion (care include ESP) costa 1.590 euro, iar la Qashqai sistemul de tractiune All Mode este 2.200 euro. Cutia automata pe motorul 2.0 dCI de la Nissan este 1.700 euro, iar la Golf 1.620 euro. Cu observatia ca pe Qashqai e voba de o cutie automata conventionala (obisnuita), pe cand la Golf e vorba de cutia DSG cu dublu ambreiaj, cu o dinamica mai buna si un consum mai mic de carburant.
Dar este vorba de un model nou, care a intrat intr-un segment de nisa unde nu prea are concurenta, iar in versiunea 2.0 dCI + All Mode + cutie automata se poate spune ca este chiar unicul de pe piata.


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 21 May 2007, 16:03
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




QUOTE(Michael @ 21 May 2007, 14:59)
, iar in versiunea 2.0 dCI + All Mode + cutie automata se poate spune ca este chiar unicul de pe piata.
*




ceea ce spui tu acolo se traduce in 32.000 EUR DDP!!! cred ca este exagerat si am intrat binisor peste alta clasa

la 28000 DDP poti cumpara Chevrolet Captiva cu motor de 2.0 si 150 cp. acum am vazut ca a aparut OPel Antara (frate cu Captiva) care tot pe la 30k+ se ridica dar este SUV frate nu Crossover - trufanda pt fraierii din romanica.

vorbea cineva de masini frumoase mai inainte. pai sa se uite ce ozn de masina vinde Honda (noul Civic) la 20.000 DDP!! pai se compara cu nissan qashqai vandut la 23000 DDP( 2.0 benzina 2WD) !?

pe bune credeam ca skodele sunt cele mai nesimtite masini de pe piata noastra (ma refer ca pret) insa vad ca Badsi ii intrece de departe !

asta e, noroc cu economia asta de piata ca mai poti alege.


--------------------
307 berlina, 1.6 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 21 May 2007, 17:10
Post #36


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




godaro : Frumos spus si misto analiza. Cam asta am zis si eu dar in cuvinte mult mai putine... Simpatica masina dar e prea scumpa..


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 21 May 2007, 20:54
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




Pretul nu e totul la o masina. Cu vreo 15.000 de euro iti vei cumpara probabil si Logan 4x4, care va fi realizat pe aceeasi platforma cu Qashqai. O fi Captiva mai ieftina, dar in varianta diesel are doar o amarata de cutie manuala in 5 trepte. De cutie automata nici nu mai vorbesc. Mai exista si Hyundai Tucson, "cel mai ieftin SUV din Romania". Dar in cartea lui tehnica se recomanda sa nu fie folosit pe drumuri grele. La fel vor apare in curand Citroen C-Crosser si Peugeot 4007. Noroc cu economia asta de piata ca mai sunt si masini ieftine...
P.S.: Un Qashqai Tekna 2.0 dCi + All Mode + cutie automata este 29.400 euro DDP. Sunt convins ca cu cat ne vom indeparta mai mult de momentul lansarii comerciale si preturile vor mai scadea.

This post has been edited by Michael: 21 May 2007, 20:57


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 22 May 2007, 12:15
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




pai si ce, tu iti inchipui ca (,) Qashqai o fi vreun off roader veritabil !?

Qashqai este doar o compacta cocotzata. nu trebuie sa va lasati influentati de desenul ei. suiti-va in ea si o sa vedeti ca respecta dimensiunile unei masini compacte, cu exceptia garzii la sol.

eu unul m-am suit in masina. nevasta-mea a zis din start ca e mai inghesuita decat 307-le actual. nu are nicio importanta daca ea are dreptate sau nu, importanta este perceptia cumparatorului. dupa ce ne-am suit in Qashqai am traversat B-dul Stefan cel Mare si ne-am suit intr-un RAV4. Alta treaba: alt feeling, alta perceptie, alte finisaje, alt spatiu interior, motor mai puternic, o clasa mai sus si mai putin de 2000 EUR in plus

parerea mea este ca Nissan Qashqai trebuie asemanata mai degraba compactelor decat SUV-urilor intrucat este mai aproape ca feeling de primele.

spunea @michael mai inainte ca tucsonul nu poate fi bagat in gropi. te pomenesti ca NQ o fi vreun niscaiva tanc! e o simpla compacta cu garda la sol de 20 cm, si atata tot

de asemenea mai spunea ca pretul nu e totul. asa este, insa l-am comparat cu modele de referinta din cele 2 clase(adica ci Golf si RAV4) si am vazut ca e MULT mai scump decat un golf si aproape la fel ca un RAV4

deci am suficient temei sa trag concluzia ca masina este scumpa si ar mai trebui redusa cu aprox 2-3000 EUR pt a putea fi vandabila. altfel ne uitam la televizor la reclame frumoase si vom cumpara masinile care isi merita intr-adevar banii


--------------------
307 berlina, 1.6 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 22 May 2007, 12:44
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




Nici un SUV nu este un off-roader veritabil. Cu atat mai putin Qashqai, care nu este decat un CROSSOVER din clasa compacta (sau medie inferioara, potrivit ultimelor tendinte de reclasificare). Chiar producatorul il inscrie in categoria autoturismelor, nu in cea a autovehiculelor "4x4". Dar are categoric si avantajele sale. Iar cel mai important este, din punctul meu de vedere (pentru ca eu asta imi doresc), combinatia motor diesel-tractiune integrala-cutie automata, pe un vehicul compact cu o garda la sol generoasa. Desigur, asa cum am afirmat in posturile mele anterioare, pretul este (inca) unul dintre dezavantaje. Iar cei 2000-3000 de euro mai putin sunt, si in opinia mea, un "discount" corect (raportat la modelul de top).

This post has been edited by Michael: 22 May 2007, 12:49


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 23 May 2007, 07:37
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




O mica precizare: Badsi nu mai sunt importatori de cand a venit renault in romania, iar politica de preturi o aplica Renault Romania impreuna cu Nissan Europa.
Este evident ca masinuta este scumpa si mica, in afara de garda la sol mare, nu ai nici un avantaj evident la pretul respectiv.
Dar totusi, masina se adreseaza unei alte clase de cumparatori unde nu neaparat raportul pret/dotari conteaza. Adica clar masina nu este adresata cumparatorului de renault cum nici golful nu este adresat aceleasi clase de cumparatori cu megane-ul.

Si inca ceva, un off-roader veritabil poate fi numit un 4x4 cu sasiu independent, restul sunt suv-uri/4x4 de oras si zapada:) Hai sa dau si niste exemple: (patrol, terrano2, Land Cruiser.)


LE: eu compar NQ cu mazda cx-7, preturile sunt apropiate si consider clasa din care fac parte o clasa de nisa, compact SUV.

This post has been edited by morph: 23 May 2007, 07:51


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 23 May 2007, 09:33
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Bag si eu un off:
Ce ziceti de Opel Antara wub.gif wub.gif !
Parca e mai misto decat Nizanul!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 23 May 2007, 13:14
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




Ca dimensiuni, Opel Antara si, mai ales, Mazda Cx-7 joaca intr-o clasa superioara in comparatie cu Qashqai. Un rival direct pentru Qashqai ar putea fi insa viitoarea Mazda Cx-5, a carei lansare se pare ca va avea loc in primavara anului viitor la un salon auto din Statele Unite si care va fi realizata pe baza conceptului Hakaze, prezentat recent de Mazda la salonul auto de la Geneva.


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
godaro
post 24 May 2007, 12:59
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 29 April 04




voi de ce credeti ca in Romania un Qashqai costa cu aprox 1300EUR mai mult ca in Franta !? oare chiar asa de prosti suntem in fatza lor? probabil ca peste 6 luni ne vor imbia cu o reducere de 1300 EUR

priviti si voi si minunati-va. extras de pe site-ul nissan franta

"Équipements et options disponibles pour le QASHQAI ACENTA 2.0L 140ch essence All-Mode Boîte CVT 6 vit. 5 portes"

Prix de base: 25 700 €



detaliile le gasiti in link. pretul in .ro la dotari similare este de aprox 27000 EUR DDP . Echiparea "Acenta" din Franta este entry-level si pare similara cu echiparea Tekna de la noi. Versiunea "Tekna" la ei costa 30400 EUR insa este absolut full option, inclusiv navigatie, plafon sticla, xenon, jante de 17", piele


scump d-le, scump. "dincolo" e mai ieftin

mie imi este sincer ciuda. mi-ar place f. mult un Qashqai insa prefer sa ma opresc la o familiala super dotata (20000 EUR ddp) sau sa mai fac un mic efort si sa avansez la un SUV consacrat


--------------------
307 berlina, 1.6 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 24 May 2007, 13:57
Post #44


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




E clar, l-au pozitionat pe piata la un pret mult prea mare.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 24 May 2007, 14:57
Post #45


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Cu toate astea incep sa apara Qashqai-urile prin B ..


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 24 May 2007, 18:40
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Am vazut azi unul pe DN1. E frumoasa ca masina dar avea o culoare imbecila pe ea, un gri deschis nemetalizat.Ziceai ca e data cu chit! Oribil.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 25 May 2007, 23:55
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




sunt de acord si eu ca au pozitionat pretul mult prea sus, e prea scumpa pentru ce ofera, insa sunt surprins ca incep sa vad destul de multe pe strada.. . 182.gif


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 26 May 2007, 09:34
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Am mai vazut unul azi.Gri metalizat.Asa da, arata bine!
Hai ca iau si warn-ul acum!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 28 May 2007, 08:57
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




Ultimul crossover al marcii Nissan a obtinut cel mai bun scor inregistrat vreodata in istoria Euro NCAP: 36,83 puncte din maximum de 37. Vezi tot articolul din "Cotidianul":
http://www.cotidianul.ro/index.php?id=1106...Hash=42da03483b


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 29 May 2007, 10:37
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Am vazut unul ieri in parcare. Arata super misto si exterior si interior. Insa pretul e cam nesimtit, la banii aia te bagi linistit peste un Santa Fe, care e din alta clasa.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 29 May 2007, 21:37
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Nu cred ca la banii de Qashqai te alegi cu un Santa Fe!
Mai degraba cu un Tucson! sad.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 30 May 2007, 15:53
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




QUOTE(godaro @ 24 May 2007, 13:59)
voi de ce credeti ca in Romania un Qashqai costa cu aprox 1300EUR mai mult ca in Franta !? oare chiar asa de prosti suntem in fatza lor? probabil ca peste 6 luni ne vor imbia cu o reducere de 1300 EUR


Noi stim ca aceasta masinuta este scumpa si mai stim ca este dedicata segmentului care nu gandeste 'mai bine iau o masina de familie la 20k', problema e ca te uiti printre randuri cand citesti preturile.
Eu vad ca varianta entry-level din franta e cu 10 euro mai scumpa ca cea din romania. Iar acenta nu e tekna si nici invers.
Si inca ceva si in franta si in romania varianta entry-level este cu dotare visia, restul nu mai sunt entry-level smile.gif

cri123, la banii unui Qashqai iei un hyundai:)


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 30 May 2007, 18:36
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Am inteles ca un Hyundai, intrebarea e Santa Fe sau Tucson smile.gif Mai bine un Qashqai decat Tucson.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 31 May 2007, 20:38
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(cri123 @ 30 May 2007, 19:36)
Am inteles ca un Hyundai, intrebarea e Santa Fe sau Tucson smile.gif Mai bine un Qashqai decat Tucson.
*


Pai depinde de bani, ca e o oarece diferenta de pret intre Tucson si Santa Fe!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL_BGD
post 3 Jun 2007, 08:40
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




Miscarea Qashqai nu prea ma atrage de nici o culoare; subscriu la ce spun Michael si godaro, iar extra, grila aia in care e incadrata emblema da asemanarea cu primul model de Dacie 1300... îhhh.
Din tot ce-i pe piata ca si concurenti cu aspiratii 4x4 si garda la sol mai mare (Rav&co) numai Mazda cx 7 mi se pare ok (exterior & interior); desigur, nu cunosc preturile ei, probabil ca daca le-as fi stiut, as fi tacut smile.gif (se fabrica in EU ? )


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 7 Jun 2007, 13:14
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




Un posibil concurent pentru Qashqai: VW Tiguan (dimensiuni aproximative: 4.42/1.81/1.68 m).
http://www.worldcarfans.com/news.cfm/count...-prototype-pics
Informatiile din articolul de pe worldcarfans sunt oficiale (furnizate de VW), iar pozele sunt facute in timpul unor teste efectuate in Namibia. Nu va lasati insa inselati de aparente, modelele respective sunt mascate (de exemplu grila fata si stopurile spate false).
Motorizari: TDI (diesel) de 140 si 170 CP, TSI (benzina) de 150, 170 si 200 CP, cutii manuale si automate in sase trepte, trei niveluri de echipare: Trend&Fun (baza), Sport&Style (pentru utilizare pe asfalt) si Track&Field (pentru utilizare pe drumuri grele).
Lansarea virtuala a modelului de serie va avea loc in cursul verii (probabil chiar in aceasta luna), iar premiera mondiala, in septembrie, la salonul auto de la Frankfurt. Ceea ce inseamna ca s-ar putea sa il vedem la SIAB, in octombrie.


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 7 Jun 2007, 14:21
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Nu prea cred ca Renault concureaza cu Volkswagen. E diferenta prea mare de pret, de calitate.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu
post 19 Jul 2007, 19:39
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 June 05




mda, si eu sunt destul de dezamagit de qashqai pana in acest moment. mai ramane sa fac un drive-test si vad ce mai zice concurenta dar pana acum nu sunt incantat si nici un compromis fericit nu pare sa fie.


--------------------
Megane2.1 Sedan
1.5 dci 100cp, Lux Privilege
Peugot 207
1.6 hdi 90cp, Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmovila
post 22 Aug 2007, 09:07
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 August 07




Cu o echipare Tekna, motor 2.0 dci, 6M/T Nissan Qashqai ajunge la 27700 euro pret cu TVA.
Mai nou a devenit si cea mai sigura masina din lume.
As vrea sa stiu ce alternative aveti la banii astia si dotarile respective?
In plus costurile de intretinere sunt f mici: reviziile la benzina se fac o data la 30kkm,iar la diesel la 20kkm.


--------------------
NISSAN PRIMERA 2006/VISIA - BC-04-NPY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 22 Aug 2007, 10:03
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




Daca ar fi sa ma raportez strict la pret, as spune Hyundai Tucson sau Kia Sportage. Daca nu doar pretul este criteriul, sunt si alte alternative, in opinia mea. Si sa luam, de exemplu, un model reprezentativ pentru clasa SUV-urilor compacte: Toyota Rav4 2.2 D-4D 136 CP.
Desi are mai putini cai, RAV4 este penalizata doar la viteza maxima - 180 km/h fata de 190 km/h Qashqai -, dar ramane mai "fasneata" la demaraj: 10.5 s fata de 10.9 Qashqai.
Ca dimensiuni, RAV4 are 4.39/1.81/1.68 fata de 4.31/1.78/1.61 Qashqai. Este, evident, mai mare. Ceea ce inseamna mai mult spatiu pentru pasageri, cat si pentru bagaje.
Sarcina utila MAXIMA la Qashqai este doar 490 kg, in timp ce sarcina utila MINIMA la RAV4 este de 550 kg. Cu alte cuvinte, daca urci vreodata in Qashqai 5 oameni de talie medie, nu prea mai ai "loc" pentru bagajele aferente, fara sa iti distrugi amortizoarele.
Desi este mai mare, consumul RAV4 este mai bun: 5.6 extraurban si 8.1 intraurban, fata de 5.9 si 8.7 la Qashqai.
Si, desigur, Toyota ramane Toyota, o marca recunoscuta pentru fiabilitate si nu numai.
Un RAV4 Executive costa 31.600 euro cu TVA, adica cu 3.900 euro mai mult decat Nissan Tekna. Ramane acum ca fiecare sa aprecieze daca ar da sau nu aceasta diferenta de bani, pentru ceea ce ofera in plus RAV4. Daca as avea banii respectivi, eu unul as da. Daca nu, m-as multumi cu un Qashqai.


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:32
Dacia