Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Suport/tampon motor Latitude

Rares84
post 17 Mar 2017, 16:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 16 March 17




Salut,
Sunt posesorul unui Latitude 2.0 , 127kw, an fab 2011, cumparat de 1 an de zile (200.000 km in prezent), si am intampinat de ceva timp urmatoarea problema: Vibratii puternice in bord/volan...
La service-ul Dacia/Renault mi-au zis ca probabil este din cauza unui tampon/suport motor care ar trebui inlocuit dar ca se gaseste doar pe original si costa in jur de 1000 lei bucata.
Intrebarile mele sunt:
1. Stie cineva daca exista si merita sa cumpar piese after market mai ieftine?
2. Trebuie schimbate neaparat toate tampoanele de sustinere ale motorului, cum mi-au zis si de la service ca ar fi indicat sau doar cel uzat?
3. Daca aveti ceva contacte unde as putea gasi acest suport / tampon? (Eu am cautat si am primit doar o oferta de pret de la egaraje(sper sa nu fie considerata reclama) la pretul de 585 lei, dar nu sunt sigur ca potriveste sau ca e original, cum spun ei.
Multumesc si astept ajutorul vostru


--------------------
Renault Latitude 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 21 Mar 2017, 09:11
Post #2


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Salut,
1000 de lei pentru un suport motor nu e putin, in pretul asta intra si manopera?

1. Piese aftermarket pentru Latitude nu sunt prea multe pe piata, la producatorii mai seriosi de articulatii (TRW, Lemforder) nu am gasit nimic. Aceeasi poveste ar fi la majoritatea pieselor consumabile, ai de ales intre producatori de piese slabe sau piese de origine.
2. Daca banii nu sunt o problema, ar fi foarte bine sa schimbi toti suportii motor si nu mai ai treaba inca vreo 5 ani de aici inainte. Un mecanic de incredere poate sa iti spuna starea fiecaruia si care trebuie schimbat.
3. Pentru vibratii in habitaclu, din cate stiu eu, este de vina suportul hidroelastic si are codul 112105736R pe original si costa cam 550 de lei pe la diferite magazine online.
Codul este luat de la Laguna 3 cu motorul de 2.0dci 127kW, la partea de mecanica motor sunt cam identice.

Si la mine incepe sa aibe ceva vibratii in interior la relanti, mai ales cand stau la semafor si este in Drive. Un prieten cu Laguna III 2.0 T (benzina) are la fel vibratii in interior la relanti... M-am cam consolat cu ideea ca "asa face toate". Daca se agraveaza situatia o sa il schimb si eu.

Numai bine!
Adrian


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rares84
post 31 Mar 2017, 16:17
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 16 March 17




Salut AdR!@N,
In primul rand mersi de sfaturi.
Am primit un raspuns de la un baiat de la repr DaciaRenault, din apropierea mea unde mi-am facut toate service-urile/reviziile , si mi-a gasit suportul tampon, chiar la pret ok, 500 lei (ORIGINAL) + manopera, si mi-a zis ca sa il schimb doar acesta, ca nu are rost deocamdata si celelalte (la asta o sa ma gandesc daca le schimb pe toate , cum zici si tu, ar fi mai ok sa le schimb odata pe toate sa nu mai am treaba).
Sper ca dupa ce o sa il schimb sa scap de vibratii, ca sincer aceasta este prima problema "grava" cu care m-am confruntat de cand am masina (de 20.000km), in rest sunt foarte multumit de ea.
La inceput eram putin sceptic in ceea ce priveste marca Renault (tineam cont mult de parerile celorlalti) , dar dupa ce am achizitionat modelul acesta, mi-am schimbat drastic parerea, sincer si prietenii mei si-au schimbat-o biggrin.gif .
E bine de stiut ca multe piese la motor se potrivesc de la Laguna III, mersi.
Dupa ce o sa reusesc sa ajung la service sa il schimb am sa te anunt sa zic cum au decurs lucrurile si daca am schimbat de vibratii.
O zi faina si ne auzim,
Rares


--------------------
Renault Latitude 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rares84
post 1 May 2017, 09:54
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 16 March 17




Salut din nou,
Vreau doar sa anunt ca mi-am schimbat tamponul de la motor de vreo saptamana si sunt f f bucuros ca nu mai vibreaza masina chiar deloc..zici ca i-a luat durerea cu mana smile.gif.
Asadar, mecanicul meu de la Dacia/Renault a avut dreptate..doar "acel" suport tampon a fost problema.
Mersi AdR!@N pentru ajutor si pareri.
O zi faina tuturor


--------------------
Renault Latitude 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 1 May 2017, 21:25
Post #5


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Salut.
Ma bucur ca te-am putut ajuta. Poti sa imi spui cat a costat toata diatractia? Ma bate si pe mine gandul sa il schimb.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rares84
post 2 May 2017, 07:48
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 16 March 17




Salut
Pretul toatei distractii nu a fost asa mare....sa zicem...:
Suport motor - 500 lei (mai ieftin nu am gasit nici eu, doar pe original se gaseste, e cel ce are incorporat ceva sistem hidraulic...)
Manopera - 200 lei
Eu zic ca a fost ok, avand in vedere ca au trebuit sa ridice tot motorul..au avut ceva de munca.
Poate ca mi-au facut mie si ceva discount la manopera pentru ca duc multe masini de la firma la care lucrez la ei..sau cel putin vreau sa cred eu asta radmasa.gif
Oricum, 700 lei sa imi vindece o mare durere de pe suflet, nu a fost un pret mare smile.gif
Acum trebuie sa mai inlocuiesc si doi rulmenti pe fata..cica sunt cam uzati..si cam troncane cand dau de ceva gropite.
Eu zic ca am iesit bine.

This post has been edited by Rares84: 2 May 2017, 07:57


--------------------
Renault Latitude 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VaruGaby
post 21 Sep 2023, 11:45
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 19 September 23




Va Salut, sunt nou in grupul renault… am dus masina la mecanic si i am spus sa comande tampon de la Laguna 3, pana la urma se va potrivi, eu asa am inteles si arata si identic. Multumesc!


--------------------
Renault Latitude 2011 - B996VGY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai1981
post 23 Sep 2023, 20:11
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 2 August 23




Asa am citit și eu ca toți suporți de motor se potrivesc de pe laguna 3


--------------------
Renault Latitude 2011 - B379rvr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 24 Sep 2023, 12:41
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Salutare. Nu se potrivesc toti suportii de pe Laguna 3 pe Latitude. Par sa fie identici cu toate ca au coduri diferite tamponul hidroelestic partea pasager si bieleta superioara, suport bieleta inferioara si bieleta inferioara. In schimb cei de pe partea sofer spre cutie sunt total diferiti. Am verificat atat la varianta cu transmisie manuala cat si la cea automata si este aceeasi situatie.

This post has been edited by grig1960: 24 Sep 2023, 12:44

Attached thumbnail(s)
Laguna_3.gif ( Size: 41.13k ) Number of downloads: 136
Latitude.gif ( Size: 38.17k ) Number of downloads: 140


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VaruGaby
post 5 Oct 2023, 18:27
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 19 September 23




Salut la toti posesori de Latitude, mi sa luat o piatra de pe inima am schimbat doar tamponul hidrolagar si a fost luata cu mana toata durerea…nu mai trepideaza…vibreaza nimic. Am tot cautat, intrebat daca se potriveste cel de la laguna se potrivesc … Multumesc pentru ajutor ! Tot respectul pentru acest forum! O seara frumos, fara peripetii🫡


--------------------
Renault Latitude 2011 - B996VGY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edi7019
post 25 Nov 2023, 13:29
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 November 23




Buna ziua! Caut si eu tampoanele pentru motor pt Latitude 2.0 diesel si nu le gasesc! Are cineva idee unde as putea gasi aceste piese? Va mulțumesc!

25 Nov 2023, 14:29:
Buna ziua! Caut si eu tampoanele pentru motor pt Latitude 2.0 diesel si nu le gasesc! Are cineva idee unde as putea gasi aceste piese? Va mulțumesc!

This post has been edited by edi7019: 25 Nov 2023, 13:29


--------------------
Renault Latitude 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
themastrem
post 27 Jan 2024, 00:01
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 March 17
From: Ploiesti




Salutare,
Are cineva codul de la acest tampon hidro?
Mulțumesc


--------------------
renault Latitude 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 27 Jan 2024, 14:39
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Salut, in profilul tau scrie doar Renault Latitude 2011, numai ca modelul asta are o gama destul de larga de echipari in ceea ce priveste motorul si cutia de viteze si difera codul tamponului hidroelastic. Asa ca daca vrei codul corect te rog sa dai date complete despre masina, nu avem cum sa ghicim asta.

This post has been edited by grig1960: 27 Jan 2024, 14:39


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
themastrem
post 29 Jan 2024, 13:27
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 March 17
From: Ploiesti




Salutare,
Scuze, este motorul de 2L diesel. M9R daca nu ma insel, am primit PM de la Gil26.
Multumesc.


--------------------
renault Latitude 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 13:20
Dacia