Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare filtru habitaclu, Tutorial

AdR!@N
post 2 Mar 2017, 18:02
Post #1


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Salutare dragi colegi,

Zilele trecute mi-am schimbat filtrul de aer din habitaclu si am observat ca nu este o operatiune prea usoara, asa ca fac acest tutorial in speranta ca va va ajuta.

Filtrul de polen, de fapt filtrele caci sunt 2 bucati, se gasesc in spatele torpedoului pe partea pasagerului si trebuiesc demontate cam multe pentru a avea acces.

Etape:
- se demonteaza capacul cu comutatorul de "airbag off" prin tragere in lateral;
- se desfac cele doua suruburi incercuite din lateralul torpedoului si cele 4 suruburi din interiorul torpedoului;
1.JPG ( Size: 672.09k ) Number of downloads: 554

- se trage mai cu spor de capitonajul torpedoului, va iesi cu usa cu tot;
- sub bord se demonteaza clipsul de plastic (ciupercuta) ce tine tubulatura pentru aer la picioare. Se trage in jos de tubulatura pentru a iesi complet, va iesi usor;
- dupa demontarea capitonajului torpedoului, sub el se gaseste o polita de plastic cu ceva material fonoabsorbant, se demonteaza prin tragere;
- acum avem vedere catre capacul filtrelor de polen. mai trebuiesc declipsate cablurile electrice din fata capacului filtrelor pentru a scoate/insera filtrele mai usor fara sa fie nevoie sa le indoim (ca cei de la reprezentanta)
2.JPG ( Size: 607.64k ) Number of downloads: 622
3.JPG ( Size: 751.99k ) Number of downloads: 601

- capacului filtrelor este prins cu un singur surub in partea de jos in spatele furtunului de refrigerare torpedou, in partea de sus are doar o parghie;
4.JPG ( Size: 758.04k ) Number of downloads: 598

- dupa ce am dar jos capacul, filtrele se scot pe rand prin tragere de acea lamela ( o vedeti mai exact pe filtrele noi). Trebuie declipsat si coltul de la plasticul ce vine dinspre consola centrala pentru a iesi mai usor.
5.JPG ( Size: 786.83k ) Number of downloads: 578
6.JPG ( Size: 679.07k ) Number of downloads: 192

- filtrele noi se introduc pe rand, sensul de curgere al aerului este dinspre motor spre habitaclu. se introduce complet primul filtru, apoi se ridica in sus (daca nu sta si se lasa in jos, te poti folosi de o bucata de carton impaturita de la cutie ca sa il tina putin fortat), apoi se baga si al doilea-a filtru, asta ar trebui sa intre si sa se alinieze perfect cu primul
7.JPG ( Size: 690.71k ) Number of downloads: 228
8.JPG ( Size: 596.22k ) Number of downloads: 218
9.JPG ( Size: 791.57k ) Number of downloads: 193


Se incepe remontarea elementelor in sens invers descris mai sus. Atentie la alinierea furtunului de refrigerare torpedou, inainte de a impinge torpedoul pana la capat, te poti folosi de o surubelnita pentru a le alinia.

La mine filtrele vechi erau indesate unu pe langa celalalt (unu in fata celuilalt) si ramanea aproape jumatate din fereastra de filtrare descoperita....meseriasi de la reno bash.gif

Numai bine!
Adrian


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
themastrem
post 14 May 2018, 18:18
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 March 17
From: Ploiesti




Multumesc ptr tutorial, numai francezii puteau sa faca o operatiune asa de complicata ptr schimbarea unor filtre.....


--------------------
renault Latitude 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurual
post 9 Jun 2018, 10:06
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 2 September 12
From: Galati




Eu am găsit tutorialul în manualul livrat împreuna cu filtrele, nu mai țin minte, dar parca zic eu ca era de la PURFLUX


--------------------
Renault Latitude 2014 initiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 08:32
Dacia