Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages « < 17 18 19 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Latitude, pareri si impresii

LATITUDE
post 5 Feb 2017, 17:18
Post #541


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 29 January 17




sunt proaspat posesor al unui latitude 2.0 dci 150 cp accidentat si as avea nevoie de plansa de bord cu airbaguri fata ...pareri despre model va rog viteza de croaziera,consum ,fiabilitate ///mai am un scenic 1.5 2005 106 cp si este extraordinara din toate punctele...
wub.gif

This post has been edited by LATITUDE: 5 Feb 2017, 17:24


--------------------
renault latitude 2011 initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 6 Feb 2017, 10:56
Post #542


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




@mudman1
Oglinda centrala este normala/clasica, si nu am senzori de presiune in roti... de aici am dedus si eu ca este Luxury. Oglinda electrocrom am pe Laguna 2, stiu cum functioneaza, este destul de comod sa ai dotarea respectiva. Nu inteleg cum de, cei de la reno, au pus-o pe lista de optionale , iar dotari mult mai costisitoare sunt standard precum: masaj in scaun, navigatia, roata de rezerva din aliaj. Probabil ceva trebuia sa fie in plus la Initiale.
Cochetez sa vad daca oglinda de pe Laguna 3 potriveste, oglinda electrocrom de latitude este cam greu de gasit. Deasemenea, pe viitor, vreau sa pun si senzorii in roti. La laguna 2 am ambele dotari si aici parca imi lipsesc. Pe L2 sistemul de monitorizare presiune roti are si un receptor, latitudele, am inteles ca nu are nevoie de receptor fiindca senzorii comunica cu UCH pe frecventa cartelei (433MHz). Inca nu stiu exact configuratia....mai studiez.
Si eu sunt foarte multumit de prestatia masinii, intradevar, consumul este ceva mai mare, dar nu cine stie ce, CVA-ul are o parte din vina si cei 175 de cai sunt dezvoltati din combustibil, nu din aer. Vad ca cei cu 150CP si CV manuala au consumuri comparative cu lagunele 1.9 si 2.0 dci.

@LATITUDE
Imi pare rau de starea masinii tale, din pacate e cam greu cu piesele non-uzuale la Latitude, masina este cam rara pe strazi, iar cele accidentate, majoritatea sunt lovite frontal.
Daca citesti cele cateva pagini de pe acest topic, poti sa iti faci o parere despre model. Fiabilitatea pare sa fie peste media reno, pe tot topicul cu latitude nu gasesti probleme serioase.
Motorul 2.0 dci (M9R) este cel mai reusit diesel facut de reno in ultimii 20 de ani, legat de FAP iarasi nu se plange nimeni, greieri la interior - inca nu isi fac simtita prezenta dupa 5 ani si 150 de mii de km.
Viteza de croaziera, pentru CVA: la 100-110 nu simte nimeni din masina ca ai viteza respectiva, pe autostrada 130 pe pilot este in elementul ei. Despre consum, nu pot sa ma pronunt concret, petru ca eu am automata, unde consumul este ceva mai mare. Eu am avut consumul pe la 6.3-6.7% extern si 7-8% mixt (mai mult extern decat oras). Strict oras, cred ca sare de 10% lejer.
Nu pot sa iti urez decat sa iti pui masina la punct cat de repede si sa te bucuri de ea!

Numai bine!
Adrian


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LATITUDE
post 6 Feb 2017, 16:15
Post #543


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 29 January 17




multumesc adrian...


--------------------
renault latitude 2011 initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurel1989
post 25 Nov 2017, 10:27
Post #544


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 14 June 16




Salutare.
Vin si eu cu o intrebare.... sau mai degraba niste sfaturi biggrin.gif
Ma tot bate gandul... si tot citesc pe aici pareri de Latitude, deci sa va explic cum sta treaba...
Momentan detin o Laguna 3 de care sunt ft ft ft multumit, dar de ceva timp ma bate gandul rau de tot sa o inlocuiesc si cunosc o Latitude despre care stiu tot, masina are 64000 km, revizii la timp, ingrijita... de la firma la care lucrez, insa pretul este piperat si la negociere nu prea ma pot apropia, mai exact pretul este vreo 11000 € (sper sa o scot la 10000) si ma mai gandesc sa merg in germanica dupa un Vw tiguan, insa ma tot gandesc la probleme, nu cunosc masina... etc. Laguna pe care o am m-a purtat ft fesela tot timpul si m-a rasplatit inzecit pt grija mea fata de ea...
Desi toti spun ca e reno... ca e frantuzeasca... ca etc, tind sa cred ca reno daca ai grija de el... va tine si el cu tine.
Acum problema se pune asa... (asta ca un sfat din partea celor care au... sau daca sunt colegi care au avut si un suv... gen tiguan... kuga etc) ce se renteaza mai bine?
La latitude nu prea am vazut probleme, desi la tiguan... o galagie de probleme


--------------------
Renault Laguna 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 27 Nov 2017, 16:38
Post #545


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Salut,

Cam grea comparatia intre Latitude si mini SUV-urile mentionate mai sus.
Depinde ce iti place tie mai mult legat de aspect, pozitie de condus.

Ce iti pot spune eu este ca Latitude este una dintre cele mai fiabile renouri din ultimii 10 ani. Si ma refer la faptul ca are o droaie de dotari dar rata de defect este foarte mica.
In cazul meu, singura problema notabila in 5 ani este problema cu mini-compresorul de la masajul in scaun, in rest doar reviziile normale.

Trebuie luat in calcul si faptul ca sunt muuuuuult mai putine Latitude pe strazi comparativ cu Tiguan, de aici si mult mai multe pareri bune/rele fata de Tiguan.

In cazul tau....cea mai inteleapta decizie ar fi Latitudele, mai ales ca stii cum a fost intretinuta. E un fel de "nu da cioara din mana pe ce de pe gard".

Numai bine!
Adrian


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19 Pages « < 17 18 19
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 10:27
Dacia