Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Latitude, pareri si impresii

SorinCT
post 8 Nov 2011, 14:31
Post #31


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Nu, eu nu blochez biggrin.gif
De obicei las masina langa facultate (ori la bariera la maternitate ori orin parcarea din spate de la biblioteca judeteana. Cand e sa merg cu masina la bourbon intotdeauna o las ori in fata pe langa intrare (daca e loc) ori in capatul strazii sus pe trotoar.
Oricum, intotdeauna admir masina. Faptul ca e extrem de rara in oras o face si mai atragatoare smile.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 8 Nov 2011, 15:03
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




@SorinCT
Esti norocos: in toate zonele descrise de tine parcarea e un fel de "mission impossible", inclusiv la Bourbon in fata.
Oricum, ti-am retinut numarul si marca masinii dry.gif , asa ca-ti pot oferi locul de la mine din fata casei, care s-a eliberat dupa ce a plecat Laguna la Renault la Olteanu.

Sorry de off topic.

This post has been edited by dili: 8 Nov 2011, 15:29


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 8 Nov 2011, 15:36
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Suspensia independentă în sine e un lucru bun. Nu știu din ce cauză ai probleme cu ținuta de drum; ori amortizoarele sînt prea moi, ori altceva nu-i bine reglat sau proiectat, dar nu faptul că-i independentă e cauza. Dacă mașina dansează cu suspensie independentă, atunci probabil că ar dansa și mai tare dacă ar avea punte rigidă.
Pe Mondeo am suspensie independentă pe spate și se lipește de șosea de zici că-i pe șine. Și la Scorpio era la fel.

This post has been edited by VladSoare: 8 Nov 2011, 15:40


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 8 Nov 2011, 16:47
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




ca tot se cheama pareri si impresii... la inceput nu mi-a placut mai deloc... acum... daca as putea, mi-as lua un V6 dCi CVA...


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
whitecollar
post 8 Nov 2011, 16:56
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 September 11
From: Timisoara




QUOTE(dili @ 8 Nov 2011, 14:17)

@R19/16v
La tehnica sunt bata dar presupun ca imaginile alea demonstreaza ca "rama", colegul nostru, se inseala. Eu stiu ca Latitude are puntea fata de la Laguna 3 si puntea spate de la Nissan (nu stiu exact dar inclin sa cred ca Maxima), adica independenta multilink. Cand au dat rotile jos sa schimb anvelopele, am vazut pe spate niste chestii care arata a bascule si pivoti si nici urma de ax intre rotile spate.
*




Ai zis foarte bine, masina vine cu o suspensie spate multi-link, dezvoltata de catre nissan (vezi atasamentele - pag. 4 si 15).

PS: Eleronul spate cred ca-l pun pe pietele cu cocalari, pentru ca, la o cautare succinta pe vanzari auto din Vest, masinile nu au asa ceva, indiferent de echipare. Poate o fi optional, dar in cazul de fata cred ca vor sa-l atinga pe cocalar cat mai mult la suflet: crom, piele crem, eleron, janta mare.
Si pe Fluence au facut la fel ... in Est dau pragurile si ornamentele de prag pe echipari Dinamique/Privilege vopsite in culoarea caroseriei, in Vest acestea venind in fond negru. In Asia si Tarile din Golf aduc Privilege cu cutie automata, deschidere electrica portbagaj si trapa carburant, afisaj digital, scaune electrice, Bose etc. In schimb le dau mai putine motoare sau alte dotari mai neinsemnate (cruise control bla, bla).

Attached File(s)
Attached File  Renault_12454_1_5.pdf ( 1.94mb ) Number of downloads: 311


--------------------
Renault Fluence 2010 Privilege 1.6 16v Arkamys usb parasolare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 8 Nov 2011, 17:59
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




15900 euro oferta la renault.ro pana pe 20.11.2011 ce vremuri bani sa ia

This post has been edited by valikris2002: 8 Nov 2011, 18:00


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 8 Nov 2011, 20:05
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




QUOTE(VladSoare @ 8 Nov 2011, 15:36)
Suspensia independentă în sine e un lucru bun. Nu știu din ce cauză ai probleme cu ținuta de drum; ori amortizoarele sînt prea moi, ori altceva nu-i bine reglat sau proiectat, dar nu faptul că-i independentă e cauza. Dacă mașina dansează cu suspensie independentă, atunci probabil că ar dansa și mai tare dacă ar avea punte rigidă.
*



Nu le pot numi chiar probleme; cred ca, mai degraba, a fost trecerea de la Laguna3, care e mult mai rigida, la o tinuta de drum mult mai elastica.
La drum se aseaza impecabil, la 170 sta lipita de sosea fara probleme. In "curbele" de pe A2 nu a zis nici pas la 150-160.
Senzatia de (foarte usor) balans stanga-dreapta o am la viteze mici si cand da intr-o groapa numai cu una din roti. E o chestie de fractiune de secunda si care nu necesita practic nici o reactie din partea soferului. Daca e un sant in care intra ambele roti din spate simultan, senzatia de balans nu apare.
Poate o fi si de la distanta mare dintre axa spate si fundul masinii.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 8 Nov 2011, 20:07
Post #38


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




QUOTE(dili @ 8 Nov 2011, 10:01)

@connectorxp



Stiu sistemul de la un unchi cu o Laguna 3 phase 2 si l-am torturat in fel si chip si foarte greu scoti distorsiuni din el, comparat cu ce gasesti la Skoda sau Toyota.

Cabasse este destul de anemic, Arkamys-ul era un compromis bun pentru cine nu doreste sa arunce cu bani pe o echipare de acest tip.

La nivelul 30 din 32 apar distorsiuni, care multi nu le vor sesiza din prima, deci un mare BRAVO pentru BOSE si Renault, nu de fraieri cer preturile alea pe o lini audio BOSE.


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 8 Nov 2011, 21:57
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Si pentru mine Cabasse a fost o dezamagire, pt ca-i stiam profesionisti in materie de boxe. E drept ca vorbesc de boxe de ambient cu design futurist, dar a fost o dezamagire, raportat chiar si la sistemul no name de pe Megane 2. Ca sa nu mai zic ca boxa din portiera dreapta fata de la Laguna 3 mi-a barait din prima zi, noroc ca mi-a fost lene sa dau fata de usa jos.
Cu Bose lucrurile s-au schimbat fundamental, sunetul e absolut cristal. Tweetere-le fata sunt cam neinspirat plasate ca design (dupa gustul meu sunt ca doua tate in coltul de sus al portierei) dar probabil ca asa-si fac mai bine treaba.

This post has been edited by dili: 8 Nov 2011, 22:00


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 9 Nov 2011, 00:43
Post #40


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




In general Tweeter-ele cu pozitionare directa catre capul soferului suna mai bine, decat cele cu reflexie din parbrizul masinii, dar asta nu inseamna ca toate masinile cu tweeter-e montate pe stalpul a suna bine (sunt masino precum Kia Sorento, Venga si Cee'd, care cu toate boxele lor nici nu dau senzatia de prezenta unor inalte pe acolo). De obicei, acele tweeter-e plasate pe usi maresc senzatia de spatialitate fara sa fie nevoie de munca foarte multa pe parte de soft (codecul Arkamys inclus in liniile audio BOSE face o treaba minutate).

Vreau asta pe masina rolleyes.gif
1282980466.jpg

This post has been edited by connectorxp: 9 Nov 2011, 00:44


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rama
post 9 Nov 2011, 17:59
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 22 August 08
From: Bucuresti




Eu stiam ca este o Laguna deghizata.
Se pare ca nu .

Asta este foarte bine . Ma bucur ca la segmentul asta de pret (bun de altfel) au reusit sa faca o masina ok. Daca si Laguna avea aceleasi suspensii ar fi fost genial. Sper latitude sa vanda mai mult decit Safrane sau Vel Satis.

felicitari pentu alegere. cred ca la segmentul asta de pret masina asta nu are concurenta, ca si dotari/pret


--------------------
Megane 2.1 Coupe Cabriolet 2004 / 2.0 16V 136 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 9 Nov 2011, 20:40
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Laguna cred ca s-a dorit a fi mai tapana; la lansare, multi au zis ca e cel mai "nemtesc" Renault de pana acum.
Latitude e mai barca dar mi-mi place asa, mai ales ca barca, daca bagi pedala, la nevoie, are niste draci de nu se poate.

Inca ceva, pot sa-i raspund colegului St de pe topicul vecin la intrebarea daca retrogradeaza din 6 in 4. Raspunsul e da, azi am simtit clar cum retrogradeaza din 6 in 5 si apoi, imediat, din 5 in 4. Cred ca fenomenul s-a produs pt ca abia schimbase din 5 in 6, era pe la 80-90 si a trebuit sa-i dau pedala la fund. S-a simtit clar cum a coborit 2 trepte, una dupa alta dar, repet, cred ca asta s-a intamplat si pt ca viteza era destul de mica, 80-90.
Daca apas la fel pe la 100-110, nu mai coboara mai jos de 5 si, in functie de gradul de apasare al acceleratiei, s-a intamplat sa ramana in treapta 5 si pana pe la 130.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Nov 2011, 09:16
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Cutia e automată clasică, planetară? Sau e DSG?


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 10 Nov 2011, 11:51
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Sa mor daca stiu despre ce vorbesti...


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dimitrivegas
post 10 Nov 2011, 12:36
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 29 January 11
From: Timisoara




Un nene a pus mai sus brosura de prezentare a masinii ... daca se arunca p-acolo o privire se putea afla ca Latitude foloseste cutia automata AJO.


AJO gearbox

Developed within the framework of the Alliance, in conjunction with the Japanese partner Jatco, the AJ0 was offered on the New Scenic at the end of 2006 and, at the
start of 2007, on the Espace. It is an auto-adaptive logical gearbox which identifies the type of driving and the gradient of the road. The fi rst gear is shorter (18%) and the sixth longer (7%) than the former BVA5. The gearbox offers a feature which goes from 5 to 6.1 (ratio between the reductions of the 1st and 6th speeds).

In this way, it contributes to the dynamic improvement of starting up, while reducing the fuel consumption (8% on average) and the ambient noise, especially during motorway driving (2500 rpm at 130 km per hour). It is astonishingly smooth, due to the automatic transmission gear change, which gives improved fuel consumption and driving pleasure. With smooth intermediary changes, the gear speeds are lowered which limits the noise effect and offers greater driving and acoustic comfort. At the same time, this BVA6 offers a button command which contributes to driving pleasure (when driving faster or on a slippery road, when braking or changing down a gear for example). Renault has made great efforts to reduce braking distance and an optimised gear system and system of internal friction results in reduced fuel consumption on all engines equipped with it.



--------------------
Renault Megane II Sedan/ Fluence 2006 Expression/2010 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Nov 2011, 12:36
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE
Sa mor daca stiu despre ce vorbesti...

smile.gif
Pe scurt:

Automata clasică are o construcție specială, cu arborii băgați unul într-altul, plus niște seturi de roți dințate, "planetele", care fac legătura dintre ei. Diversele rapoarte de transmisie nu se mai obțin prin cuplarea unor perechi de roți dințate mici sau mari, ci prin blocarea sau eliberarea unor părți din transmisie. În loc de ambreiaj are un convertor hidraulic, care-i o incintă toroidală plină cu ulei. La ralanti jumătatea dinspre motor se învîrte, agitînd uleiul, dar nu are putere să miște și cealaltă jumătate. Cînd iei piciorul de pe frînă și accelerezi, turația crește, iar uleiul începe să miște palele celei de-a doua jumătăți, punînd mașina în mișcare. În acest fel poți sta pe loc fără să moară motorul.

Avantaje: construcție relativ simplă, robustă, fiabilitate dovedită de-a lungul deceniilor, poate suporta cupluri foarte mari. "Alunecarea" convertorului hidraulic permite accelerări ceva mai rapide (e oarecum similară cu un ambreiaj ținut la jumătate în prima fază a unei accelerări puternice).
Dezavantaje: mărime, greutate, consum mai mare.

Trasmisiile de tip DSG (dual shift gearbox, sau dual clutch gearbox, sau dual clutch transmission, etc.) au o construcție similară cu o cutie manuală, dar au doi arbori primari. Pe unul se află treptele 1, 3 și 5, iar pe celălalt se află treptele 2, 4, 6 și marșarierul. Fiecare arbore primar are un ambreiaj. Cele două ambreiaje sînt concentrice. Cînd stai pe loc, ambele ambreiaje sînt decuplate. Cînd slăbești frîna, primul ambreiaj se cuplează parțial, mișcînd mașina. Cînd accelerezi, ambreiajul se cuplează total. În acest timp, arborele al doilea cuplează deja treapta doua și așteaptă să-i vină rîndul. La momentul potrivit, primul ambreiaj se decuplează, în timp ce al doilea se cuplează. Cît timp conduci într-a doua, primul arbore, care acum are ambreiajul decuplat, cuplează treapta a treia și așteaptă să-i vină rîndul. Și așa mai departe.

Avantaje: mărime și greutate reduse, care o fac potrivită și pentru mașini mici. Consum redus, comparabil cu al unei cutii manuale (uneori chiar mai mic, în funcție de stilul de condus). Schimbarea treptelor se face mult mai lin și mai rapid, pentru că transmisia cuplului de la motor la roți nu se mai întrerupe deloc în timpul schimbării.
Dezavantaje: noutate (adică lipsa unor dovezi concrete privind fiabilitatea), nu suportă cupluri atît de mari ca o automată normală, la kick down poate avea o mică întîrziere, pentru că nu poate sări direct cu două trepte în jos. Plecarea de pe loc poate fi ceva mai lentă decît la o automată normală, din cauza lipsei acelei "alunecări" a convertorului hidraulic.

http://auto.howstuffworks.com/automatic-transmission.htm
http://auto.howstuffworks.com/dual-clutch-transmission.htm

Dacă ai condus ambele feluri de automate, simți diferența. Îți dai seama ușor de care ai; sînt unele finețuri care se simt. De asemenea, dacă ai jojă de ulei la ea, iar în manual îți descrie o procedură complicată de verificat nivelul, înseamnă că-i clasică.

Nu că ar avea vreo importanță de care ai. Sînt bune amîndouă. Eram doar curios. smile.gif

This post has been edited by VladSoare: 11 Nov 2011, 09:43


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 10 Nov 2011, 15:51
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Dili, s-o stapanesti sanatos! Interiorul este extrem de frumos, exteriorul nu prea ma atrage. Oarecum seamana cu safrane pe care l-am vazut prin Mexic, insa acolo aveau numai CVA cu V6 si 3.0 benzina.
Si eu mi-am dorit un Megane Sport Tourer pe benzina cu CVA, dar in Ro nu se aduce. Va trebui sa ma multumesc cu hatch CVT.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 10 Nov 2011, 18:58
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Multumesc dumid.

@VladSoare
Multe din chestiile de acolo le-am trait (sesizat si eu).

Prin amabilitatea colegului dimitrivegas, am aflat ca Latitude are cutie auto-adaptativa AJO.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darem
post 10 Nov 2011, 22:41
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 19 January 06
From: Constanta




Dap, vazut azi una bucata Latitude 13-DMI pe drum spre C-ta dinspre Cernavoda...se infige frumos in depasiri si am observat ca nu te sfiesti sa o calci cu simt de raspundere!
Frumoasa foc!!

This post has been edited by darem: 10 Nov 2011, 22:43


--------------------
renault megane SEDAN 2005 PRIVILEGE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 10 Nov 2011, 23:47
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Ha, ha, asa e, veneam de la Buc si, daca tot eram singur, nu avea rost sa pierd timpul. Singura problema e ca eram obosit mort (plecat de la 5 spre Buc), am dat si peste autocarele de la nucleara si au mai fost si 4 radare pe drum de ti se cam taie din avant...
Cam pe unde ne-am intalnit?

PS Am primit mailul, tinem legatura.

This post has been edited by dili: 10 Nov 2011, 23:51


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ardel
post 11 Nov 2011, 22:24
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 October 11




Salutare tuturor

Dili, poți sa-mi spui te rog de unde ai cumpărat covorasele de cauciuc?

Multumesc


--------------------
Renault Latitude 2011 Luxury 175CP CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 12 Nov 2011, 07:48
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Sunt luate de la un magazin destul de mititiel de accesorii auto, de aici, din Constanta, de pe strada Poporului (daca esti din Cta are relevanta).
Au costat 80 de lei iar vanzatorul parea destul de "in tema": nu mi le-a vandut pana nu le-a probat el, personal.
Nu rup ele gura targului dar mie mi-au placut pt ca sunt de tip "tavita", adica bune si pe zloata.
La Renault inca nu au adus (cel putin in Cta) covorase de cauciuc pt Latitude. Aveau numai de "textil".


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ardel
post 12 Nov 2011, 10:57
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 October 11




Sunt din București, intr-adevăr la Renault au adus doar din material textil. Mă gândesc cu groaza ce se poate întâmpla cu covorasele textile pe care le am acum, după ce va ninge. Ce mizerie se va face in zona picioarelor soferului... Cele pe care le-ai luat tu se potrivesc? Vor proteja bine zona respectiva? Au vreo marca pe ele? Oare le pot găsi si in București? Multumesc pentru răspuns


--------------------
Renault Latitude 2011 Luxury 175CP CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 12 Nov 2011, 12:45
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Protejeaza binisor; problema e ca aluneca usor pe mocheta de dedesubt, asa ca trebuie sa le aranjezi mereu.
Daca as avea timp, le-as face niste gauri si s-ar fixa perfect pe "bumbii" aia ancorati in mocheta masinii. Ar fi solutia ideala de fixare.

This post has been edited by dili: 12 Nov 2011, 21:27


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NuAveamInspiratie
post 12 Nov 2011, 20:09
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 October 11




salut
e singuru model care imi place la design de la renault dar de curiozitate nu ti se pare putin cam moale pe viraje?
am facut un drive test si eu cu stilul meu mai sportiv nuprea m-a incantat
in rest e ok e confortabila silentioasa si destul de placuta la condus


--------------------
VW/Renault Golf6GTI/Megane 2010/2007 GTI/Expression - OT-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ardel
post 12 Nov 2011, 20:20
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 October 11




Nu recomand celor carora le place stilul sportiv. Din pct meu de vedere, e o limuzina f confortabila, sigura si f ușor de condus. Ai nevoie de confort si siguranță? E atunci e cea mai buna alegere ref raport preț / ceea ce primesti. Vrei sport? Alege altceva.


--------------------
Renault Latitude 2011 Luxury 175CP CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 12 Nov 2011, 21:33
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Din august, de cand am luat-o, tot asta repet: este fundamental diferita de Laguna 3 (inclusiv design-ul scaunelor de pe varianta Dynamique).
Este mai barca, mai moale, mai soft. Senzatia, pe drumuri de calitate, e mai degraba de plutire, desi la viteze mari se lipeste impecabil de asfalt.
Mai departe, subscriu la postul lui ardel: fiecare alege dupa propria-i dorinta.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 12 Nov 2011, 23:00
Post #58


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Trebuie sa ies si eu cu ea la o tura, mai ales daca este mai moale decat L3, fiind barcuta o face ideala pentru drumurile noastre si placuta pentru iesirile cu familia, unde sportivitatea este pe plan secund.

Am ochit un Latitude la Serus, ramane sa trec pe la ei si sa o iau la plimbare pe centura (Serus Militari).

CVA-ul de pe Latitude schimba mult mai lin (este oarecum acelasi ca si cel de pe L3 2.0 dCi) si mai comod decat un DSG iar retrogradarea o face mai rapid si mai putin violent. In schimb desi la plecarea de pe loc este oarecum mai rapid, avand avantajul convertizorului usor presurizat, per total este ma lenta si ii lipseste senzatia exploziva data de o accelerare puternica.

Oglinda retrovizoare din cabina este electrocromica sau cu comanda manuala?


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 12 Nov 2011, 23:20
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




La mine e manuala mad.gif . E dotare de baza numai pt "Initiale", de parca era mare gaura-n covrig.
S-au zgarcit ca….

This post has been edited by dili: 13 Nov 2011, 06:23


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ardel
post 13 Nov 2011, 07:03
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 October 11




Si la mine e manuala. Într-adevăr, vorba lui Dili, s-ar fi terminat lumea dacă ar fi inclus-o in standard, chestiune pe care eu o consider normala la acest nivel de echipare


--------------------
Renault Latitude 2011 Luxury 175CP CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 10:56
Dacia