Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Opel Insignia sau Renault Latitude?, Sunt indecis

dan22y
post 12 Apr 2011, 12:25
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.500
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




QUOTE(dan22y @ 11 Apr 2011, 14:08)
insa rotile de 18" pe drumuri mai proaste... se simte... scutura destul de bine...
*


Drumurile pe care am fost cu ea, nu semanau deloc cu piatra cubica sad.gif si de aici spun ca se simtea la confort mai ales...


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 12 Apr 2011, 13:08
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




M i h a i , eu vorbeam despre cat de "mari" sunt pierderile intr-o transmisie automatica clasica.....adica aproape insignifiante. sper ca nu doreste nimeni o discutie (cel putin nu in topicul asta) despre cum s-a ajuns la valoarea de 2% pentru pierderile intr-o transmisie automatica (in principiu se poate afla din carti de specialitate informatia respectiva). atentie, prin "pierderi in transmisie" nu inseamna pierderi de timpi etc! intre transmisiile automatice, cele secventiale sau cele automate tip dual clutch sunt diferente constructive datorate in special "erei" in care au fost proiectate si tipului de masina caruia i-a fost destinata.


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 12 Apr 2011, 13:27
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(BOG @ 12 Apr 2011, 12:23)
Eu am zis de Skoda sau Toyota pentru ca de ceva vreme mai ales la primii s-au mai modificat parametrii de pret.....o configurare la Octavia cu DSG pana in 27.000 si o comparatie cu Latitude n-ar strica.

Pana la urma ideal e sa-ti alegi masina pe care ti-o permiti. Un motor de 3.0 aduce pe langa taxe si consum si ceva mai multi bani la service.
*



cum sa compari Octavia cu Latitude? E o diferenta uriasa de confort, tinuta de drum, dotari, lux, etc.

Pentru cine isi permite un Latitude V6 dCi de 3.0 si 240 de cai e o alegere frumoasa (in ceea ce priveste motorul si dotarile)


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 12 Apr 2011, 15:10
Post #64


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Cu octavia nu, dar cu superb ce zici? Macar sa mearga latitude cum merge superbul .Au motorizari mai multe plus unele variante 4x4. La exterior sunt urate ambele. (mie nu imi plac) .


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 12 Apr 2011, 15:17
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(M i h a i @ 12 Apr 2011, 15:10)
Macar sa mearga latitude cum merge superbul .
*



si crezi ca nu merge?


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 12 Apr 2011, 15:18
Post #66


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




ai mers cu el?


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 12 Apr 2011, 15:38
Post #67


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(Modus @ 12 Apr 2011, 15:17)
si crezi ca nu merge?
*


Eu cred ca nu merge.Cu superb am mers in diferite conditii (cu doua motorizari diferite) si mi-a lasat o impresie foarte buna.Este beton masina. Cu latitude nu am avut ocazia dar pur si simplu nu cred ca imi va lasa aceeasi impresie precum superb.Cand va fi la test drive o sa ma dau cu ea si o sa mi spun parerea , parerea care nu va fi deloc subiectiva pt ca nu imi place niciuna..Nu intelege ca sunt fan skoda.Daca as fi avut banii acestia nu îi dadeam pe niciuna dintre cele doua.Imi place skoda la fel de mult ca renault wink.gif ...adica mai deloc.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 12 Apr 2011, 16:11
Post #68


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




@Modus

Putem sa comparam orice...chiar si pere cu mere...de aia e inca democratie!

Dar ca sa mai pun un argument: ia sa analizam lista dotarilor si echiparilor de la Skoda si de la Renault....cate tipuri de jante spre exemplu poti alege la primii si cate la francezi?


Pe de alta parte daca tot vorbim de variante....la A6 dupa 2007 sunt niste oferte excelente. Eu m-as gandi foarte bine!

This post has been edited by BOG: 12 Apr 2011, 16:13


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian42
post 12 Apr 2011, 20:32
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 January 08
From: galati




omul a cerut o parere despre insignia si latitude,aproape toti ii propun alte modele sau marci asadar eu cred ca ar putea sa aleaga putin si cu sufletul, respectiv modelul in care se simte cel mai bine sau care ii ofera cele mai placute senzatii cand il va conduce


--------------------
renault grand scenic 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petre 1
post 12 Apr 2011, 23:48
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 December 06
From: Bucuresti




Intre cele doua si eu (ca multi altii)as obta pentru Insignia,dar am vazut de curand pe stada un Noul Peugeot 508,care pe configurator mi-a iesit pe la 26.000 E.(varianta diesel 6 trepte,echipare medie)


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 13 Apr 2011, 08:20
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




sefu' sotului meu si-a luat insignia..sotu' mi-a zis ca-i ok masina..el fiind mai inalt se 'introduce' mai greu pe locu' pasagerului..mi-a zis ca are zvac, este confortabila pe sosea se tine bine..ca dezavantaje ar fi dimensiunile..la cat e bucurestiu' de sufocat cam greu cu parcatu'..nu stiu cat e de mare latitude..tipu' asta a inchiriat garaj pt ea..daca-ti permiti intretinerea ei,ulterior,este ok..sa nu bagatelizezi intretinerea unui astfel de model..tipului cam ii pare rau ca s-a aruncat la insignia..desi are niste venituri bune..casco,cauciucuri de iarna,etc. stii si tu..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 13 Apr 2011, 09:08
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(M i h a i @ 12 Apr 2011, 16:10)
Cu octavia nu, dar cu superb ce zici? .....
*



down.gif

Din punctul meu de vedere, numele masinii este exact opusul modului in care arata. Mi se pare oribila. Iar cand iti iei o masina de peste 20.000 Euro mi se pare normal sa ai pretentii la tot, inclusiv la aspect. Cand iti iei un Logan zici ca mai inchizi ochii, ti-ai luat masina sub 10k, te uiti doar la functionalitate. Dar la 20k+ e alta poveste. Parerea mea.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 13 Apr 2011, 09:14
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




'ai ca ati facut praf si topicul asta! Nu mai intelege nimic initiatorul!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 13 Apr 2011, 09:15
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Eu as alege Passat CC, sau noul Passat. Stima


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 13 Apr 2011, 09:15
Post #75


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




Opel Insignia....au niste promotii interesante acum!


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 13 Apr 2011, 09:45
Post #76


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




@Solon
imi aduci aminte de Foca, si ar merge sa arunci replica lui: "Mediocrule!!!" radmasa.gif

ontopic.
am vazut mai devreme in trafic un "logitudine" din asta de la reno, negru.
arata foarte bine din exact acelasi unghi ca cel alb prezentat mai devreme de colegul. in sensul in care negrul il prinde bine, dar daca nu avea sigla reno pe spate, direct facelift de sonata (o generatie mai veche) zici ca este.
n-am treaba cu prejudecati, dar asa arata masina.


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 13 Apr 2011, 10:07
Post #77


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Dacă aș fi în locul inițiatorului topic-ului, aș pune pe hârtie toate mașinile pe care mi le-aș putea cumpăra cu banii de care dispun, le-aș studia aspectul, le-aș tăia pe cele care nu-mi plac, apoi pe cele cu dotări insuficiente, apoi aș face un test drive cu ce ar rămâne și aș cumpăra ce-mi place mai mult. Din câte am observat, în zilele noastre cam toate mărcile, în afară de cele foarte consacrate (adică scumpe rău), au ceva probleme - mai pe la motor, mai pe la restul mecanicii deci orice ai face, dacă e cu ghinion, tot cam pe acolo ajungi. smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 13 Apr 2011, 10:15
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.500
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




QUOTE(dan22y @ 11 Apr 2011, 14:08)
Cel mai bine, faci un drive-test cu ambele, pui pe foaie, plusurile si minusurile fiecaruia si decizi.
*



Asta vis-a-vis de ce spunea colegul VyRuZ wink.gif


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanOltu
post 13 Apr 2011, 11:14
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 12 April 11




Salutare,

Imi permit sa spun cateva cuvinte despre Insignia, desi poate ca ar fi considerat un soi de conflict de interese (deoarece este postat chiar pe acest forum anuntul de vanzare am masinii mele). Ma voi rezuma la a spune lucruri generale si informatii pe care poate nu multi le stiu, incercand in acelasi timp sa pastrez un ton obiectiv.

Nu am condus si nu am vazut modelul de la Renault de aceea ma voi rezuma strict la Insignia.

In primul rand dealerii tuturor marcilor ofera modele de test drive care sunt dotate mediu si cu motorizare uzuala. Dealerii le vor vinde apoi, de aceea le configureaza la un nivel mediu astfel incat sa largeasca gama de potentiali clienti pentru acestea.
Nu veti conduce o masina de drive test cu toate sistemele de stabilitate, nu veti conduce poate modele care sa aiba vreo tapiterie mai deosebita sau motorizare mai puternica. In plus testdrive-ul este mult prea scurt si nerelevant pentru a vedea potentialul adevarat al unei masini. Sigur, poti observa butoanele de pe consola centrala, poti vedea scurt cam cum te simti la volan, etc.
Eu unul am testat si vazut masini timp de 2 luni + citit tone de informatii pe internet inainte sa ma hotarasc ce sa cumpar.

Trecand peste acesta introducere as dori sa punctez cateva aspecte.
Pe Insignia se poate opta pentru sistemul flex-ride care monitorizeaza in mod constant dinamica masinii si a drumului ajustand taria si flexibilitatea tuturor amortizoarelor in timp real. Fara acest sistem activat masina topaie frumos pe sosea. Cel mai probabil cei care cumpara o Insignia nu comanda acest sistem pentru ca fie nu sunt informati corespunzator, fie nu cred ca va face asa mare diferenta. Din pacate pentru acestia inspiratia nu a fost punctul lor forte.
In fine, din experienta proprie, in momentul in care sistemul se activeaza atunci coloana de directie devine agila si raspunde prompt comenzilor, la fel si acceleratia (parca sta sa musti un pic din pedala), iar masina se lipeste de sosea... Un test extrem de simplu este pe un drum virajat (ex: serpentine) se merge pe modul normal si apoi se apasa butonul sport smile.gif Am mers si cu masini mai pretentioase (dar fara sisteme gen magnetic ride de la audi care ar fi corespondentul in acest caz) si va spun pe cuvant sta mai bine pe sosea, simtitor mai bine.
Odata cu acest sistem apar si doua butoane pe bord: butonul Sport si butonul Tour. In mod uzual masina este setata sa mearga in modul normal. La apasarea butornului Sport se activeaza sistemul flex ride si se intampla lucrurile de care abia povesteam, iar la apasarea butonului Tour soselele din Bucuresti par foarte comode.

Trecand la motoare... multi nu stiu dar Opel, ca si alti producatori, diferentiaza sistemele de franare si directie intre anumite game de motorizari/echipari. Aici vin cu 2 exemple:
[1] Discurile de frana pentru motoarele 2.0diesel 110cp, 130cp si 160cp si benzina 1.6i 115cp, 1.8i 140cp sunt mult mai mici decat la motorizarile mai puternice. De aceea poate ca pentru unele drive-teste masina pare sa franzeaz greoi... chiar franeaza mai greoi smile.gif In schimb motoarele 1.6T 180cp, 2.0T220cp, 2.8T260cp au un sistem mai performant si in plus placutele de frana sunt sportive si mai eficiente.
[2] Sistemul de directie este mai robust pentru jantele de minim 18", iar pentru cele pe 20" este unul special.
Pe de alta parte din experienta altor posesori unele motorizari nu sunt recomandate: 1.6i 115cp, 1.8i 140cp, 2.0d 110cp si 2.0d 130cp.

Am citit pareri despre jantele de 18" cum ca ar fi prea dure, sau ca s-ar simti soseaua prea dur din cauza lor. Aici nu e tocmai corecta afirmatia. Jantele de 18" vin incaltate cu anvelope 245/45 R18, ceea ce inseamna ca grosimea totala a anelopei este un strop mai mare de 110mm. O anvelopa uzuala de tipul 205/55 R16, cum are multa lume, are grosimea totala 112.75mm. Problema de fond este data de dinamica amortizoarelor care, asemeni celorlalte marci germane, sunt mai dure. Eu cand mi-am ales sistemul flex ride m-am gandit si la acest apect in sensul ca atunci cand merg in afara orasului voi folosi mai mult setarea sport, iar in Bucuresti voi folosi mai mult setarea Tour (pentru ca nu am nevoie de super sportivitate ci de confort). Din pacate cei care nu opteaza pentru sistemul flex ride vor primi o masina care are intr-adevar un comportament ceva mai rigid, dar care totusi este mai confortabil ca la o compacta.

La capitolul siguranta cred ca nu exista vre-un model cunoscut de clasa medie care sa nu aiba note peste 'bravo'.

La capitolul vizibilitate parerea mea este ca farurile adaptive sunt geniale... am mers cu multe masini echipate cu faruri cu xenon insa nu am ramas la fel de impresionat. Incerc sa fiu obiectiv smile.gif dar chiar am ramas impresionat. Poate ca ar trebui sa dedic mai multe randuri acestui aspect, dar cred ca pana nu experimentezi nu poti avea o parere obiectiva. Am atasat un link cu modul de functionare.
Clipuri demo Insignia
Vizibilitatea posterioara este ceva mai limitata din cauza formei masinii si a oglinzilor. Este un compromis cu care te obisnuiesti destul de repede.

La capitolul spatiu interior + portbagaj eu zic ca sta bine, in spate plafonul este cam jos, dar in rest dimensiunile sunt generoase.

Capitolul scaune si tapiterie... ei bine aici mie unul nu mi-a placut tapiteria textila, dand impresia de ieftin. Pielea 'plina' e ok dar nu ceva iesit din comun. Singura fita pe care mi-am permis-o au fost scaunele sport din piele perforata care intr-adevar sunt excelente.
Ulterior a aparut si o versiune de tapiterie textila care arata bine si vine pe modelul de scaun profilat sport, insa nu stiu sa va spun pe ce echipare.

Consola centrala este incarcata si plina de butoane. E un lucru suparator la inceput dar te obisnuiesti... mai ales cu cele de la clima. In mod normal se folosesc doar cateva dintre ele oricum. De asemenea pentru un design placut recomand ecranul mare color, altfel aspectul este stirbit.

Despre capitolul fiabilitate pot spune din experienta de aproape 30mii km ca sunt foarte multumit... nici o problema serioasa. De fapt singurele probleme au fost 2 la numar: la receptia posturilor radio (se pierdea semnalul) si o garnitura defecta la intake ce dadea un sunet mai gros la aspirarea aeruui si care a fost schimbata la reprezentanta pe garantie.

Ca o concluzie si o parere personala: Masina asta merita cumparata la un nivel de echipare peste mediu si motorizari peste medii + cateva optionale cheie care sa exprime bine potentialul ei (flex ride, adaptive forward lighting, echipare sport/cosmo, etc.). Altfel te vei trezi cu ceva incomplet, sub ceea ce poate reprezenta modelul cu pricina, si care (poate) nu corespunde dorintelor tale.
Daca aveti posibilitatea faceti un drive test de minim 10-15km cu o insignia cu flex ride si motor de minim 160cp, plus un drum noaptea cu farurile adaptive.


Cam atat smile.gif


Multumesc,
Razvan



--------------------
Opel Insignia 1.6T 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian42
post 13 Apr 2011, 13:12
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 January 08
From: galati




am vazut unul alb azi dimineata in galati ,elegant dar nu spectaculos.
,,prostul nu este prost destul daca nu este si fudul" urca o bordura de 15-20 cm desi gasea loc si in parcarea de alaturi

13 Apr 2011, 13:13:
am uitat ce era mai important Latitude

This post has been edited by iulian42: 13 Apr 2011, 13:13


--------------------
renault grand scenic 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 13 Apr 2011, 13:34
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.500
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




@RazvanOltu: cat a fost masina pe care o ai nedumerire.gif

This post has been edited by dan22y: 13 Apr 2011, 13:34


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 13 Apr 2011, 14:09
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




smile.gif
@dan22yy: vezi aici, gasesti in primul post informatiile, inclusiv un document word detaliat. Raspunsul este evident, pretul nu este deloc mic smile.gif Dar pentru cine isi permite si considera ca merita ....

http://www.reno.ro/-VAND-Opel-Insingnia-t209543.html


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanOltu
post 13 Apr 2011, 14:29
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 12 April 11




Nu vreau sa spamez acest topic cu detalii despre masina mea, doar am vrut sa aduc informatii (cat de obiective am putut) despre Insignia in general, evident bazat si pe experienta proprie.

Ce am vrut sa evidentiez este ca Insignia merita cumparata doar cu un motor mai puternic si doar dotata peste medie. Sigur ca pretul e mai mare, dar parerea mea este ca daca vrei o versiune ieftina atunci aia e fix ce o sa primesti... banii investiti ar fi prea multi pentru ceva care nu s-ar ridica la pretentiile modelului.
A fost la un moment dat in presa dat un soi de raport care spunea ca in vest mare majoritate a modelelor Insignia au fost cumparate cu dotari peste medie si motoare mai puternice (in top fiind 2.0d 160cp si 1.6T 180cp). Cam asta zic si eu...

E ca si cum te-ai intreba (pastrand proportiile) cum o fi un audi a4 1.6 cu nivelul de echipare standard (in care dotarile sunt cam limitate si aspectul lasa de dorit) fata de un 3.0 sline cu navigatie, piele, etc.

Numai bine,
Razvan


--------------------
Opel Insignia 1.6T 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 13 Apr 2011, 14:34
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




test cu Laguna cu 4 roti directoare si 2.0 dCi de 180 de cai (chiar daca e varianta coupé trebuie sa aiba putina relevanta si pentru berlina cu acelasi motor si cu 4 roti directoare) http://www.zf.ro/auto/test-auto-zf-renault...ie-foto-8105132


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 13 Apr 2011, 14:43
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




Comentez si eu asa ca sa ma bag in seama:

-Insignia imi place cum arata dar costul de 31.500 mi se pare mult prea mare;
-Eram turat dupa un Latitude , dar dupa ce am vazut masina m-am dezumflat ( partea din fata mi se pare total aiurea);
-Peugeot 508 mi se pare super, dar pana nu vad unul live....


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanOltu
post 13 Apr 2011, 15:02
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 12 April 11




La Insignia am avut o reducere si masina a fost totusi sub 30mii, acela a fost pretul de lista.

Eu cand m-am uitat dupa alte modele din aceeasi clasa am dorit de asemenea un motor mai puternic si dotari bine peste medie, insa ce m-a convins pe mine a fost insusi pretul de achizitie care este mai bun la aceleasi dotari. Sa stii ca ce am spus despre echiparile de baza si motoarele de intrare este valabil la majoritatea marcilor si modelelor. Am incercat sa vad peste modul cum arata modelul x sau y, m-au interesat foarte mult si detaliile tehnice mai ascunse sau dotarile suplimentare. Aspectul in sine e doar o boaba dintr-un borcan care poate sa fie plin de surprize.
Fiecare are propriile pretentii, asteptari si dorinte de la o masina. Este un lucru normal.

P.S. Cand vine vorba de masini un pasionat ('care sunt' smile.gif ) se uita la fiecare amanunt in parte si despica firul in sapte,... de doua ori.


--------------------
Opel Insignia 1.6T 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 18 Apr 2011, 07:28
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




Trebuie sa recunosc ca am nevoie de vitamina A.
Am vazut 2 latitude in trafic asa ca subscriu si eu pentru unul , mai ales ca termin leasingul in 2 luni.. RO_flag.gif


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maxy25
post 5 May 2011, 19:38
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 26 March 11




Pe Volvo , nu-l recomanda nimeni, S 60, S 80 mi se par OK , sta F.bine la capitolul siguranta , motor , aspect exterior placut. Nu stiu cum stau la consum


--------------------
renault megane 1,6 16v classic 2001 - bv79bcm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 5 May 2011, 19:54
Post #89


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




La consum nu-i mare diferenta, insa la bani (pentru dotari similare), da!


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 5 May 2011, 21:54
Post #90


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




Am vazut un latitude in trafic , mi-a placut , nici nu zici ca e renault smile.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 10:40
Dacia