Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Opel Insignia sau Renault Latitude?, Sunt indecis

b76bgaarh
post 25 May 2014, 13:52
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




in manual ce scrie?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 25 May 2014, 14:10
Post #182


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(arschery @ 24 May 2014, 22:46)
Salut, sunt nou pe aici, abea am primit un Latitude alb, si prima mea impresie : ma simt in ea exact ca in prima mea masina un Mercedes 244 care era super confortabila.
Asa cum probabil s-a inteles am primit si eu in sfarsit masina dupa 9 luni de asteptare..... sincer am dat comanda acum 9 luni si a venit acum si a venit cu tapiseria neagra desi era comandata bej....

A fost cumva vreo reducere de 50% din pret pentru cele 2 chestii bolduite de ai acceptat masina?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arschery
post 13 Jun 2014, 21:01
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 10 November 10




Scuze de intarziere, nu nu a fost ceva special, pur si simplu nu mai avem rabdare sa astept inca 6 luni sa vina alta. Navigatia este varza, chiar si in orasele mari, in Bucuresti sunt strazi care nu exzista pe harta iar in Buzau nu sunt nume de strazi , vede ca este strada dar nu stie ce nume are, asa ca nu luati navigatia este o porcarie. Tableta este alta porcarie, are mai multe aplicatii care nu fac nimic, in rest am primit un card SD, care se contecteaza la pc faci cont pe Rlink store si activeti aplicatii dupa care pui cardul in masina si teoretic trebuie sa ia aplicatiile, insa nu functioneaza me chinui de 2 saptamani si am cedat nervos, am aruncat cardul si acum am bagat alt card cu muzica acolo. Sistemul audio este fenomenal, ma refer la cel Bose. Are cineva habar unde merge sa montez statia CB? eu nu am gasit o solutie sad.gif, si va rog sa-mi spuneti cum sa pun poze ca nu ma descurc. A si am montat folie pe ea la firma aia din Pitesti sunt foarte multumit de rezultat


--------------------
FORD FOCUS 2010 - B67YPR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 15 Jun 2014, 06:42
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




E ciudat ce spui de navigatie. Nu are Romania completa dar se descurca totusi onorabil. La mine a stiut pana si drumul forestier spre Pestera.
La problema cu aplicatiile nu stiu ce sa zic; sistemul e destul de nou, poate se mai aseaza, poate mai apar update-uri. Eu zic sa nu renunti.
Spui ca ai scos cardul; pai si de unde citeste hartile pentru navigatie? Sau e alt sistem decat TomTom?
Pentru muzica, eu am pus un stick USB din ala minuscul in slotul din cotiera centrala.
De curiozitate si ca sa vedem cat de actuale sunt hartile de navigatie, putem sa verificam ceva: la tine, autostrada A2 ajunge pana la Constanta? La mine se opreste la Cernavoda (softul e din 2011) si nu am aruncat 70 de euroi pentru update doar pentru atata lucru.

Ce e statia CB?

This post has been edited by dili: 15 Jun 2014, 06:43


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arschery
post 15 Jun 2014, 16:35
Post #185


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 10 November 10




Da Dili, la mine autostrada merge pana la Constanta, onorabil nu este deajuns pentru mine, am fost la mare ieri, si am vrut sa ajung in Navodari, GPs-ul a ajuns pe autostrada, am luato pe drumul de Tulcea si acolo am murit, ma baga pe un drum mic de 1 banda la stanga din cel principal. Eu sunt obisnuit cu IGO cu versiunea de harti Q1 2014, pana la nivel de numar de cladire, hartile alea au si cel mai micut drum din Romania. Am scos cardul fiindca nu mai am nevoie de navigatia Renault care sustin in continuare ca este o porcarie, am GPS IGO pe tableta, diferenta este covarsitoare.

Ai reusit sa vezi un clip video pe porcaria asta de sistem integrat Renault? nu vede nici mpg, nici avi, mp4, m4a, nimic.
Singurul lucru de care sunt dezamagit la masina asta este tableta caruia nu-i pot gasi nici o intrebuintare.

This post has been edited by arschery: 15 Jun 2014, 16:39


--------------------
FORD FOCUS 2010 - B67YPR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byl11
post 16 Jun 2014, 12:15
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 377
Joined: 25 February 05




aa, cu navigatia in Romania este o problema, nici in Craiova nu stie numele de strazi, dar daca o sa mergi in europa vei ramane incantat de cum functioneaza. in plus are si o actualizare care te fereste pe cat poate de blocajele de pe autostrazi


--------------------
renault Latitude 2011/150cp/diesel - dj11byl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leolache
post 16 Jun 2014, 17:42
Post #187


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 13




Cu ultimul update (aprilie 2014), Romania are acoperire excelenta (ei zic undeva la peste 95%), insa, din pacate, costa (aprox. 70 EUR/an).


--------------------
Infiniti / Renault FX30dS / Megane e-tech EV60 2013 / 2022
ex BMW 420i F33 2016
ex Honda Civic 1.5T 2019
ex Renault Megane GT 1.6 TCe 2017
ex Laguna Coupe 2.0 dCi GT 2011
ex Laguna 2.0 dCi 2008 & 2.0T 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arschery
post 17 Jun 2014, 08:50
Post #188


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 10 November 10




nu am o problema cu pretul asta numai sa mearga, eu am primit masina acum cateva saptamani deci intentionez sa cred ca a venit cu updatul ala din aprilie 2014 si nu este nici pe departe acoperire de 95% cred ca este catre 50%


--------------------
FORD FOCUS 2010 - B67YPR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mudman1
post 27 Jun 2014, 14:54
Post #189


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 6 January 13




QUOTE(arschery @ 17 Jun 2014, 09:50)
nu am o problema cu pretul asta numai sa mearga, eu am primit masina acum cateva saptamani deci intentionez sa cred ca a venit cu updatul ala din aprilie 2014 si nu este nici pe departe acoperire de 95% cred ca este catre 50%
*




Eu am luat masina din dotare dar cardul a fost folosit inainte de cineva de la reno, si perioada de gratie trecuse , asa ca a trebuit sa cumpar actualizarea de 72Euro . Nu ma plang, are cateva scapari dar merge excelent.
Arschery, nu trebuia sa iei nici o masina daca nu a venit ce ai comandat, probabil ca au adus-o de undeva dintr-un show room , sau desteptul a uitat sa dea comanda. Chestia ca trebuia sa mai stai alte 6 luni, a fost o barba ca sa-ti bage pe gat ceea ce aveau in stoc. Cere discount chiar si retroactiv, n-are importanta. Masina din dotare a venit cu 6000 mai ieftina din cauza ca fusese expusa cateva luni in showroom in Bacau.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0cdi/ 175 CP/ BVA / 2013
Laguna 1 Privilege 1.8/90 cp benz. man. '93
Laguna 2 Initiale 2.2cdi/150cp BVA/2003
Toyota Corolla Sol 1.6/132cp benz. man. 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mudman1
post 5 Dec 2014, 15:05
Post #190


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 6 January 13




Dupa atitia ani , inca n-am aflat ce si-a luat initiatorul topic-ului.

Intre timp, eu am facut 27000 km si zic ca am facut o afacere buna. Toata lumea se intreaba cum este in comparatie cu altele.... Eu zic ca e unica!
Mie imi place ergonomia, consumul a inceput sa scada la un 6.1 media la drum intins chiar daca e o portiune de autostrada inclusa.
Pina la urma urmei, depinde la ce te astepti: daca vrei sa ai confortul lui S classe, demarajul unui Ferrari, fiabilitatea Toyota si exclusivismul unui RollsRoyce toate intr-o singura masina, trebuie sa te cauti la cap!
Eu am mai avut L1 si L2, si, ca masini m-au multumit fiecare.
Dupa L1 intorcea capul dupa ea pe strada lumea, ca nu prea se vazuse asa ceva.. Dupa L2 nu se uita nimeni. Acum, se pare ca nu se uita nimeni dupa Latitude pentru ca din fata seamana teribil cu Passatul la grila iar cei mai multi se uita doar doar or pricepe de ce cineva si-ar pune o sigla cu Reno pe un Passat - deci clar confuzie generala.
Cei mai multi descriu masina prin prisma: ma simt ca in mertan, ori se conduce ca un et.c.
E pe undeva ca descrierea unui vin (sau unui parfum) cand se descrie cu senzatii pe care le cunoaste toata lumea, dar , pana ce nu gusti (mirosi) din vinul acela nu poti incerca aceleasi senzatii.
Dar sa revenim:
Se conduce bine, vioi, iti ofera siguranta fizica si mentala ca ai o masina bine legata si care te protejeaza in caz de nevoie. Scaunele sunt fotolii, loc generos, pozitia un pic cam inalta pentru gustul meu, dar iti da o senzatie de siguranta.
Daca te dai tare cu ea, iti simti masina foarte docila si raspunde dupa cum te astepti la comenzi.
Motorul de 2 litri si 175 Cp e suficient pentru hadurghie si nu sunt multe masini sa o egaleze la reprize, si nici chiar la start- dar iar o spun, e o masina dedicata celor care au o experienta indelungata la volan si care acum cauta un maxim de lux si de confort cu minimum de bani.
Din fata, si din spate nu se vad cei 5 m de masina, doar in parcare cate unul se mai mira cand vede cat loc ocupa smile.gif .
E o masina destul de rara pe sosele, si nu neaparat ca nu e buna, dar in general lumea nu vrea sa iasa din anonimat afisandu-se cu ceva nou, asa ca prefera ceva comun, des intalnit si se amagesc cu siguranta ca o marca e mai buna decat cealalta: nu e chiar asa (numai daca nu ti-a trecut prin cap sa-ti iei o masina chinezeasca sau indiana).
As dori sa aflu si experientele celor ce au 100 K km sau mai mult, ca in general, toate masinile noi sunt frumoase, placute si ne incanta, dar imbatranesc, si nu toate imbatranesc frumos. biggrin.gif

This post has been edited by mudman1: 5 Dec 2014, 15:12


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0cdi/ 175 CP/ BVA / 2013
Laguna 1 Privilege 1.8/90 cp benz. man. '93
Laguna 2 Initiale 2.2cdi/150cp BVA/2003
Toyota Corolla Sol 1.6/132cp benz. man. 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vion
post 10 Dec 2014, 10:56
Post #191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 845
Joined: 20 May 10
From: Bucuresti




la postul 158 declara megane 3 rs


--------------------
dacia sandero stepway 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumitrescuandrei
post 10 Dec 2014, 20:42
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 16 December 08
From: Curtea de Arges




Mi am luat pana la urma si un Latitude...


--------------------
Renault Fan . .
Muuulte Renouri/Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 13:39
Dacia