Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

DRL pe Laguna 2, varianta cu Xenon OEM

melcu
post 6 Aug 2012, 07:46
Post #1


Halatu'...cat e halatu' ?


Group: Members
Posts: 1.140
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti / Pottstown, PA,USA




Salut,
Dupa cateva momente de ezitare m-am inarmat cu rabdare si m-am apucat sa instalez modulul DRL pe Laguna din dotare ( Laguna 2). Cum ati aflat deja, pe Laguna 2 nu se poate conecta modulul direct in compartimentul cu sigurante intrucat francezul s-a gandit sa monteze o singura siguranta de 20A pentru ambele becuri, si dat fiind acestea nu se poate realiza modularea intensitatii luminoase.
Din pacate singura varianta este sa taiem cateva fire, insa nu va speriati intrucat este mult mai usor decat pare.

Inainte de va apuca de lucru va trebui sa constientizati ca lucrati direct pe instalatia electrica, undele fire putand avea curent pe ele. De aceea va recomand ca inainte de toate sa deconectati bornele de la baterie.

Dupa ce ati deconectat bornele, undeva in dreapta bateriei (cum priviti masina) exista mufa din imagine (multe fire, inconfundabila)
mufa.jpg ( Size: 153.89k ) Number of downloads: 1556


Identificam firele de faza lunga si respectiv pozitie (am facut eu asta pentru voi tongue.gif )

IMG_0698.JPG ( Size: 139.54k ) Number of downloads: 1753


Aceste fire corespund cu mufa farului

mufa_far.jpg ( Size: 174.08k ) Number of downloads: 1714


Firul intitulat de mine "comanda faza lunga" undeva pe traseu, la vreo 15-20cm de mufa se uneste cu 2 fire orange, adica fix acele fire care duc la mufele de la far. (din pacate aici nu am poza intrucat nu am mai reusit sa desfac blestematul cela de izolir alb ....)

Se taie exact in punctul in care se unesc si ne vor rezulta 2 fire orange (care merg spre becuri) si un fir crem (cel de comanda faza lunga). Pe fiecare din firele orange legam corespondentul albastru din modulul DRL (respectiv Pereche 1 la becul din stanga; pereche 2 la becul din dreapta). Va veti da seama imediat care este unul si celalalt, intrucat pentru stanga firul coboara spre far, iar pentru partea dreapta continua prin manunchiul de cabluri). Firele maro din modul (pereche 1 + pereche 2) se unesc si se conecteaza la firul de comanda faza lunga (firul crem ce vine din mufa de langa baterie).

Comanda DRL ON (+12v dupa contact) eu am luat-o de pe motorasul de la far, intrucat nu am reusit sa identific alt fir/sigurata care sa aibe +12v dupa punerea contactului). Motorasul de la far are 3 fire, iar firul cu +12v contact este cel galben!

Comanda DRL OFF se va lua direct de pe firul mov (identificat in prima poza ca si "comanda pozitii").

+12V (maro gros din DRL) l-am legat printr-o siguranta de 10A direct pe borna de + a bateriei
GND (negru) l-am legat direct pe borna - a bateriei.



This post has been edited by melcu: 6 Aug 2012, 11:42


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Privilege 3.0 V6 CVA - B-33-RTN
Toyota Yaris Sol 1.33 VVT-i - B-202-CSM
Totoya Prius V-Five - HRL-1459

Formatez drivere de cooler...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 22:07
Dacia