Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Faza scurta cu lupe - Megane II 2008, probleme faza scurta Megane II

timx
post 18 Jan 2014, 13:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 November 12




Salut,

Megane II/2008 - faza scurta e periculos de slaba.

Am fost la Renault, le-am spus care-i problema si ca as vrea sa-mi pun xenon pe faza scurta avand in vedere ca lumina e foarte slaba. Mi-au zis ca daca lupele sunt matuite ori murdare nu ma ajuta xenonul. OK. Se pot spala lupele? Nu, mi-au zis.

Inainte sa trec la fapte vreau sa intreb pe cei care au avut aceeasi problema cum au rezolvat-o.

This post has been edited by timx: 18 Jan 2014, 13:35


--------------------
Renault Megane II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 18 Jan 2014, 14:26
Post #2


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Presupun ca becuri noi halogen ai incercat, nu?
Am un prieten care a patit aceasi chestie la o Corolla (faruri cu lupa + xenon OEM). Nu a rezolvat nimic pana nu a schimbat farul cu totul.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutCristian87
post 18 Jan 2014, 15:45
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 10 December 12
From: Bucuresti




Ai verificat becurile sa fie puse in pozitia corecta?Ca un pic daca sunt miscate lumineaza foarte prost.Si uite citeste si aici http://www.reno.ro/Curatare-lupa-far-t251706.html poate te ajuta cu ceva.


--------------------
Renault Megane III 2014 1.5 dCI - B-XXX-KRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
timx
post 18 Jan 2014, 17:30
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 November 12




1. N-am incercat cu halogene ca asa mi-au zis aia de la Renault ca nu ajuta
2. N-am verificat pozitia becurilor ca nu ma pricep


--------------------
Renault Megane II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
frmoett
post 18 Jan 2014, 17:53
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 17 December 04




timx legat de pozitia becurilor eu chiar azi am schimbat unul pe partea stanga azi si mi-am pus aceasi intrebare ca l-am schimbat pe bajabaite si aveam dubii ca e in pozitie buna. Am tras masina cat mai aproape de un bloc , cam la 1.5m , am aprins farurile si ochiometric asa sa zic am verificat cum bat (inaltime si forma luminii sa fie pozitionate corect).


--------------------
Renault Megane II 2007 / Manager
Renault Megane Sedan Manager 2007, 1.5 dCi, 85 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 18 Jan 2014, 20:46
Post #6


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Poti sa inlocuiesti lupele daca sunt duse.


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iDoctor
post 18 Jan 2014, 23:29
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.062
Joined: 12 October 13




daca nu demontezi geamul nu poti inlocui lupele la farurile cu halogen , daca ai faruri cu xenon merge .

This post has been edited by iDoctor: 18 Jan 2014, 23:30


--------------------
Renault Megane 2011 / 150 hp - B-02-TYM
Nu mai am rabdare pentru prosti , ca este prea multi . dar multi .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emanoil87
post 19 Jan 2014, 21:36
Post #8


SIRBU MARCEL EMANOIL


Group: Members
Posts: 28
Joined: 28 September 10
From: CRAIOVA




Si eu am avut aceleasi probleme cu faza scurta,am mers la Reprezentanta si mi_au zis k am lupele afumate pentru k am schimbat prea multe becuri,cand se ardea unul cand altul si lumina noaptea nu aveam nici un gram.imi era frica s plec la un drum lung cu masina, am curatat lupele cu bumbac alb sa vad dace iese ceva negreala,nu a iesit nimic..am pus mama becurilor cele mai scumpe 65 de euro efect xenon..tot nu aveam vizibilitate...Si intr?un final am cumparat un KIT XENON 6000K cu 150 de lei..si d e2 ani nu mai am probleme de genul asta.Le dau jos cnd trec RAR_ul si l pun la loc dupa. bafta tongue.gif


--------------------
renault megane sedan expresion 1.5 dci 2008 expresion - 8222 FSJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 19 Jan 2014, 23:38
Post #9


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Daca optai pentru 4300k aveai si mai multa lumina dry.gif .


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 20 Jan 2014, 06:52
Post #10


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




lupele se pot schimba si sunt ceva de genul 100 - 150 ron perechea (eu le-am schimbat)


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
menyayto2
post 20 Jan 2014, 10:18
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 3 February 10
From: Bucuresti




Salut, lupele ies prin spatele farului?


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 1.5 DCI 86CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj sky
post 20 Jan 2014, 15:23
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 15 November 13
From: Tirgu Mures




La modelele fara xenon nu poti scoate lupele prin spate sigur, doar prin demontarea sticlei. La cele cu xenon nu stiu dar a raspuns un coleg mai sus ca da, se poate.
Legat de spalatul farului, se recomanda apa demineralizata, calduta si un sapun(detergent) cu ph cat mai aproape de zero. Altfel iese treaba tot buna dar cu pete care totusi deranjeaza.

This post has been edited by dj sky: 20 Jan 2014, 15:24


--------------------
Renault Megane 2008 Sedan - ms08dsi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucianian
post 20 Jan 2014, 15:48
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 1 September 12




QUOTE(emanoil87 @ 19 Jan 2014, 22:36)
Si eu am avut aceleasi probleme cu faza scurta,am mers la Reprezentanta si mi_au zis k am lupele afumate pentru k am schimbat prea multe becuri,cand se ardea unul cand altul si lumina noaptea nu aveam nici un gram.imi era frica s plec la un drum lung cu masina, am curatat lupele cu bumbac alb sa vad dace iese ceva negreala,nu a iesit nimic..am pus mama becurilor cele mai scumpe 65 de euro efect xenon..tot nu aveam vizibilitate...Si intr?un final am cumparat un KIT XENON 6000K cu 150 de lei..si d e2 ani nu mai am probleme de genul asta.Le dau jos cnd trec RAR_ul si l pun la loc dupa. bafta tongue.gif
*




Tu ai scapat de probleme si noi, ceilalti participanti la trafic avem una in plus!


--------------------
renault megane 2007 - b97hhh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emanoil87
post 25 Jan 2014, 19:55
Post #14


SIRBU MARCEL EMANOIL


Group: Members
Posts: 28
Joined: 28 September 10
From: CRAIOVA




QUOTE(lucianian @ 20 Jan 2014, 15:48)
Tu ai scapat de probleme si noi, ceilalti participanti la trafic avem una in plus!
*


Cel putin lucianian pot vedea si eu ca toti ceilalti participanti la trafic sa vad oamenii care merg pe strada noaptea.....sa nu mai stau cu frica,si stai linistit ca nu deranjez pe nimeni aici in Spania vin doar vara in tara si atunci timp de o luna:)) Eu doar asa am scapat de problema asta. sanatate si DRUMURI BUNE icon_mrgreen.gif


--------------------
renault megane sedan expresion 1.5 dci 2008 expresion - 8222 FSJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
timx
post 30 Jan 2014, 22:33
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 November 12




Multumesc pentru sfaturi insa am trecut la fapte.

Am schimbat farurile cu totul (am avut pe masina Valeo). Am pus DEPO. Becuri Osram Nightbreaker 55W.

”Mesterii” de la Renault au spus - dupa ce le-au schimbat - cand sa le regleze ca nu piot ca nu-s bune farurile!!! Luati Valeo ca alea-s bune!!!

Rezultatul: am lumina puternica insa nu bate prea departe (adica faza e, dupa mine, cam prea scurta si nu vad destul de departe ca sa evit eventuale problema - adica sa nu iau pe vreunu pe capota.

Le-am mai reglat din suruburi dar vad ca inca mai trebuie. Mai insist.


--------------------
Renault Megane II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxstb
post 20 Feb 2014, 15:31
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 18 April 12




Lupa se scoate , e prinsa cu 4 suruburi (T15 parca) pe care le vezi in imaginea de mai jos incercute cu rosu.

Attached thumbnail(s)
2013_12_12_19.27.01.jpg ( Size: 150.27k ) Number of downloads: 3107


--------------------
Renault Megane 2.2 , 1.5 dci , 63 kW 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iDoctor
post 20 Feb 2014, 21:52
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.062
Joined: 12 October 13




nu se pot scoate lupele la farurile cu becuri h7h7h7h7h7h7h .


--------------------
Renault Megane 2011 / 150 hp - B-02-TYM
Nu mai am rabdare pentru prosti , ca este prea multi . dar multi .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxe12003
post 9 Oct 2016, 14:33
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 22 January 10
From: Focsani




Poate ajută pe cineva. Lupele întradevăr nu se pot scoate din far, dar se pot roti și curăța. În timp, pe ele se depune un praf alburiu, pe interior și pe exteriorul lor, care estompează cantitatea de lumină care trece prin ele. Eu am desfăcut cele 2 sau 3 șuruburi care le fixează de suportul lor și am reușit, cu ajutorul unei sârme mai groase, înfășurate în servețele umede, să le curăț și să arate transparente din nou. Am rotit lupa în far ca să pot șterge pe toate părțile, interior și exterior. Dacă, să spunem, lumina de întâlnire bătea acum la 50% din capacitatea ei originală de far nou și acum am câștigat prin ștergere 25 - 30%, eu sunt foarte mulțumit. Operațiunea durează maxim jumătate de oră pentru far, unul mai îndemânatic ca mine poate desface, șterge și pune șuruburile la loc în maxim 10 minute. În poza intermediară se poate vedea acea peliculă albă care acoperă lupa, e ștersă numai pe jumătate, pentru a se vedea diferența. Operațiunea ”Lupa”, repetată o dată la doi ani, poate menține lumina bună mult timp. În conbinație cu becuri Narva 50+, care bat mult mai bine ca Philips 130+, dar la sub jumătate de preț, (testate personal pe mașina mea și a prietenului meu, faruri identice, eu Narva și faruri mătuite, el, Philips și faruri polish-ate și foliate) poți avea o lumină foarte bună.

Sper că am fost de ajutor. O zi bună și să ne auzim de bine...T.J.

Attached thumbnail(s)
1Lupa_murdara1.JPG ( Size: 1.52mb ) Number of downloads: 2886
2Lupa_murdara2.JPG ( Size: 1.19mb ) Number of downloads: 2664
3Lupa_intermediara.jpg ( Size: 498.25k ) Number of downloads: 2642
Lupa_final1.JPG ( Size: 1.67mb ) Number of downloads: 2650
Lupa_final2.JPG ( Size: 1.7mb ) Number of downloads: 700
Lupa_final3.JPG ( Size: 679.21k ) Number of downloads: 669
Lupa_final4.JPG ( Size: 1.59mb ) Number of downloads: 661


--------------------
Renault Megane 2.2, 1.6, 16v 2008 - VN33ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ekisim
post 9 Oct 2016, 15:15
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 16 August 16
From: Turda Jud. Cluj




Aceeași problemă o am si eu la megane-ul meu cu farurile cu lupa.
Noaptea nu mă pot deplasa cu faza scurta, trebuie să aprind si proiectoarele de ceata, altfel nu vad nimic.
Poti detalia un pic cum ai procedat, ai făcut treaba asta singur, sau ai apelat la un electrician auto?


--------------------
Renault Megane ll 1.5 dci 86Cp facelift An 2007 combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxe12003
post 9 Oct 2016, 17:49
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 22 January 10
From: Focsani




Am făcut singur, fără ajutor, dar cu puțin ajutor din ce am mai citit pe aici. Am cumpărat un set de faruri cu aceeași problemă, asta ca să nu le dau jos pe ale mele. Nu știam exact cum se face așa că unul dintre ele l-am luat mai mult ca și test să văd ce și cum, dacă stric să nu-mi pară rău. Deci:
1. Scoți capăcelul din spatele becului de scurtă.
2. Ai să vezi 3 sau două șurubele cu torx, nu știu să-și spun mărimea, dar e mic. La un far erau 3, la unul mai nou, două, pesemne economia Renault. Acele șurubele trebuie desfăcute, două din ele se desfac ușor, celălalt puțin mai greu e acces puțin mai dificil. Dar merge.
3. După ce ai desfăcut șurubelele, ai să vezi că lupa, împreună cu oglinda și suportul de bec se pot ridica sau învârti în far. Faci rost de un electrod sau o bucată de sârmă ceva mai groasă ca să nu poți tu să o îndoi cu mâna, ci cu un patent, ca să ai fermitate când ștergi lupa. Îi faci la un capăt ca un cârlig, sau mai bine zis un cot la 90 de grade și apoi pui șervețele umede, sau cu ce vrei tu să ștergi. Eu am ales varianta asta că mi-era mai la îndemână. Presupun că alte variante erau mai bune, dar eu sunt mulțumit și așa. Pui mai multe ca să acoperi total sârma și să lași niște șervețele să și atârne înspre înafară libere, te ajută mai bine la curățit. Apoi bagi ușor sârma sub lupa pe care, în același timp o ridici ușor și găsești poziții de șters. Lupa se poate chiar roti la 180 de grade în far, cu atenție, te ajută la șters. Apoi, după ce ai dat bine și verifici pe partea cu sticla, bagi și prin interiorul ansamblului cu lupă, are niște găuri de aaces pe unde poți băga sârma. Ștergi cât poți de bine, poți să dai și cu cârpă uscată apoi, dacă vrei, fiecare cum vrea. Apoi, șuruburile, cu atenție și cam asta e tot. E foarte simplu. Ideea e că lupa e absolut clară acum, ca nouă, ceea ce e minunat.
Dacă mai sunt nelămuriri, întreabă, fără probleme, de asta suntem aici, să ne ajutăm unii pe alții.

Tel: 0765553303 - Teodor

This post has been edited by zamolxe12003: 9 Oct 2016, 19:53


--------------------
Renault Megane 2.2, 1.6, 16v 2008 - VN33ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TomachE
post 9 Oct 2016, 18:47
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 553
Joined: 20 August 15
From: Bucuresti




Mai bine ii lasi un nr de telefon ?! tongue.gif


--------------------
Megane II 1.6/16v 82kW 112 cp Break 2005 - B 301 AAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxe12003
post 21 Oct 2016, 21:38
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 22 January 10
From: Focsani




Și cam ăsta ar fi rezultatul final al curățirii lupelor și al schimbării becurilor Narva 50+ cu Narva 90+. În stânga, lupele necurățate cu Narva 50+, în dreapta, lupe curățate și Narva 90+. Pozele din stânga sunt mai apropiate de perete sau de tir, dacă mă dădeam mai înapoi ieșea și mai puțină lumină față de poze. Deci un nou atu pentru Narva 90+ cu lupe curate. Estimez că m-am apropiat la 85 - 90% din puterea farurilor noi nouțe.

Ca și completare, becurile Narva 50+ deja băteau mai bine și mai alb ca Philips 130+, la mai puțin de umătate de preț. Narva 90+ le spulberă, pur și simplu, la 80 de lei setul, față de Philips - 110-130 lei. Deci Philips = marketing pe bani.

Attached thumbnail(s)
Test1.jpg ( Size: 2.46mb ) Number of downloads: 949
Test2.jpg ( Size: 3.23mb ) Number of downloads: 720
Test3.jpg ( Size: 2.8mb ) Number of downloads: 698


--------------------
Renault Megane 2.2, 1.6, 16v 2008 - VN33ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
patrik06
post 2 Nov 2016, 12:47
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 13 November 11




Toata operatiunea ai facuto cu farul demotat nu ? ca eu am incercat sa l curat dar nu am reusit . abia schimb un bec radmasa.gif


--------------------
renault megan 1.6 16v 2008 expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxe12003
post 3 Nov 2016, 11:21
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 22 January 10
From: Focsani




Evident ca farurile trebuie date jos de pe masina, odata cu bara. Bare se desface doar de desupra si din suruburile laterale ale aparatorilor de noroi, carenajul rotii. Apoi se inclina in fata si se aseaza pe un suport oarecare , ramanand prinsa in suruburile de sub bara, de la scut. E mult mai simplu asa si nu trebuoe nici elevator, se poate desface si in fata blocului.


--------------------
Renault Megane 2.2, 1.6, 16v 2008 - VN33ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_gtt
post 11 Nov 2016, 07:18
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 403
Joined: 24 March 06




nu are nici o legatura lupa ...este vorba de oglinda farului care este de proasta calitate si sa deteriorat,asa ca rezolvati problema cu un far nou.


--------------------
renault laguna 2001 - CT 16 GTT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzuca
post 12 Nov 2016, 14:08
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 March 09




Multumiri Teodor..foarte de ajutor am vorbit la telefon cheers.gif


--------------------
renault megane sedan 2008 1.5 dci lux privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin valentin
post 26 Mar 2017, 09:44
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 March 17




salutare vad ca toti zic ca nu se scot lupele di faruri ,eu am reusit sa le scot si foarte usor le-am curatat cu solutie de giamuri dar cum se baca inapoi ca spatiul ii foarte mic, daca a mai facut cineva si ma poate ajuta


--------------------
renault megane2 2007 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxe12003
post 26 Mar 2017, 14:12
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 22 January 10
From: Focsani




Păi eu nu știu CUM ai reușit să le scoți, dacă vorbim de becuri H7, evident. Eu am încercat toate pozițiile și nu au ieșit. Le-am curățat în far. Dar, cum le-ai scos, tot așa ar trebui să intre, presupun. Sau, cumva le-ai dezmembrat în două în far ca să le scoți? Dacă ai făcut asta, tot în far trebuie asamblate și ușor nu e.


--------------------
Renault Megane 2.2, 1.6, 16v 2008 - VN33ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 23 Dec 2017, 01:21
Post #29


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Porcarie de masina, porcarie de faruri... matuite, lupe murdare, becuri care se ard repede, mufa cu cablul care se pune pe bec topita si rupta...

Practic am folosit mereu doar becuri H7; si doar de calitate, Osaram si Philips, nimic altceva. Si totusi, de ce se murdareste lupa? De ce oglinda se face opaca? De ce se matuieste farul, ca si cum s-ar topi de la caldura? Si mufa, domnule... mufa aia nenorocita, cum poate sa se topeasca, din moment ce am pus doar becuri normale, de pe piata, nimic ilegal ??

Momentam circul cu lumina numai pe o parte... am pus bec nou inauntru, dar nu mai am ce "mufa" cu cabluri sa bag... s-a facut bucati...

ce solutie pot avea, inafara de a schimba farul ?

A, si inca o intrebare: prostiile astea de lupe nu se pot scoate si sa ramana in far doar becul si oglinda ?

Si inca o intrebare: praful acela alb l-am intalnit de fiecare data cand schimbam becurile in decursul anilor, in capacul farului (acela care il desfiletam). Oare de unde vine? care este sursa lui? cumva iese din interiorul becurilor arse ?

Nervi de otel tuturor! Masina asta a fost prost-gandita!


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 23 Dec 2017, 09:11
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Praful alb depus peste tot in far chiar si pe capacul de cauciuc ce acopera mufa este de fapt fum provenit de la coacerea/arderea stratului oglinda ce inconjoara becul in interiorul farului si care din conceptie este prea aproape de bec, astfel ca-l arde in timp,iar plasticul este izolator deci nu va disipa caldura primita de la bec.

Nu inteleg de ce va tot canalizati atentia pe lupe si becuri cand problema este mult mai grava...este de conceptie.

Singura solutie pe care o vad este , fie alte oglinzi (din metal) pe aceleasi lupe, fie astea restaurate/revopsite/recromate si adaptate becuri led(care sunt ilegale si foarte greu de adaptat).

Solutie temporara:Revopsirea oglinzilor originale si curatarea fumului din faruri prin desfacerea geamului transparent pentru a fi curatat pe ambele parti.Aceasta solutie dureaza relativ cat a durat si cu farul nou.

This post has been edited by megan2: 23 Dec 2017, 09:13


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 23:40
Dacia