Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fluctuatii turatie relanti -megan scenic 1.6 16v

vertical1
post 16 Jul 2019, 21:52
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 2 April 12




Buna seara.
Am o problema la un Megan Scenic din 1999-motor 1.6 16v.
Variaza turatia la relanti (se vede si pe turometru -insa variatia este foarte putin perceptibila).Si mai este si faptul ca are o usoara intrerupere in sarcina in treapta a adoua.Iar motorul nu trage normal.
Problemele au inceput cu o saptamana in urma , cand a inceput sa mearga in 3 , si sa nu mai traga deloc.Am inlocuit bujiile cu unele noi si am schimbat o bobina de inductie .Si s-a rezolvat cu relantiul .Acum merge rotund , insa are acea oscilatie la relanti , intreruperea usoara in sarcina ( ca un hop).Si mai ramane si pierderea de putere.Mentionez ca am inlocuit si senzorul de la volanta , cu unul nou.

Sa fie calitatea benzinei sau sa fie o bobina care sa nu lucreze in sarcina ?

Rog pe cei ce au avut aceeasi problema si au remediat-o, sa lase comentarii la obiect.

Am deschis acest topic nou , dupa ce in prealabil am cautat si alte postari asemanatoare , dar care nu au avut postate solutii concrete.

Va multumesc !


--------------------
Dacia 1300 1982 - B 35 MSC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vertical1
post 25 Jul 2019, 13:18
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 2 April 12




Problema rezolvata.


Era de la o bobina de inductie . S- a inlocuit bobina . Am scos si repus borna la baterie.Si motorul merge ca nou.

Fluctuatiile in mers relanti s-au rezolvat prin scoaterea si repunerea bornei de baterie.Probabil s-au resetat niste senzori.
Inreruperile in mers in sarcina s-au rezolvat prin inlocuirea bobinei.(Una dintre bobine avea joc din imbinarea de mijloc .Astfel in relanti mergea bine , insa in sarcina trimitea curent spre corpul chiulasei si cauza acele intreruperi.


Succes celor cu situatii similare.

This post has been edited by vertical1: 25 Jul 2019, 13:22


--------------------
Dacia 1300 1982 - B 35 MSC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:31
Dacia