Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Proiectoare ceata, A schimbat careva?

Dan73
post 11 Mar 2008, 22:53
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Am proiectorul de pe stanga spart (de vina: criblura folosita ca material antiderapant). Intrebarea e daca a mai schimbat cineva proiectorul, daca e o operatiune dificila si daca e vreo chichita pe acolo. Mentionez ca vreau sa eludez mersul in service si sa fac operatiunea singur. Am dat deja jos spoilerul, maine dimineata imi vine si proiectorul pe care speram sa il am azi (200 lei noi). Nu prea am apucat sa vad cum e montat proiectorul ca deja daduse bezna si nu dispuneam decat de un bec chior.
Deci, ca sa nu o lungesc, multumesc anticipat.

LE: Inca o intrebare:
Ar fi fost posibil accesul la proiector de sub masina ridicata pe elevator dand scutul jos? Intreb pentru la demontarea aparatorii de la roata am rupt o agrafa din aia de prindere si mi-e cam ciuda. Agrafa sau clema brad parca ii spune.

This post has been edited by dan73205: 11 Mar 2008, 23:22


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtdragos
post 12 Mar 2008, 09:33
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 June 06




pretul este cam mare mi se pare pt proiector...eu am platit cam 120 ron pe ambele proiectoare...le-am schimbat in curte si doar la cel din dreapta am urcat masina pe o bordura...trebuie sa te intinzi putin pe jos si se rezolva fara sa dai scutul jos...vei avea de desfacut numai plastice...iti trebuie rabdare si maini subtiri...ai nevoie si de o surubelnita (daca nu ma insel T45)...BAFTA


--------------------
Renault/Dacia Laguna II 1.9 dci SOFT DIMSPORT, 2004 Privilege Logan 1,6 16v, 2007 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tacufmr_lagunaII
post 12 Mar 2008, 09:41
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 599
Joined: 25 April 07
From: Brasov




Daca deja ai demontat spoilerul jumatate de problema este rezolvata. proiectorul este prins cu 2 suruburi, simplu de desfacut. Este mult mai greu sa incerci sa-l schimbi fara sa demontezi spoilerul. Despre pret, este un pic cam mare, dar banuiesc ca este piesa originala (Valeo). Si eu am schimbat proiectorul pe stanga si pretul a fost de 165 RON (Valeo). Spor la treaba si nu te grabi ca sa nu mai strici ceva. wink.gif


--------------------
Renault Laguna II 2007, 1.9 dci, 131 CP - BV - 32 - UMY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 12 Mar 2008, 23:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




L-am schimbat. E simpla treaba. Cele doua suruburi sunt imbus (sau torx parca le mai zice). Aveam chei de cand am desfacut fata de usa asa ca a fost usor. Un pic mai grea a fost cuplarea fisei de curent ca trebuia sa apropii spoilerul destul de mult ca sa ajunga. Am vazut ca proiectorul are o rotita de reglaj dar am lasat-o in pace. Parca bate o idee mai sus decat cel vechi dar vag de tot.
A...si e Valeo da...asta e, asa e cand te grabesti, te costa mai mult. smile.gif

This post has been edited by dan73205: 12 Mar 2008, 23:54


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_0434
post 13 Mar 2008, 22:37
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 26 December 06




aveti poze ?ceva care sa ma ajute si pe mine sa schimb un bec ars la un proiector pe stanga???


--------------------
renault laguna II 2002 1.9 dci 79kw estate expresion
ex laguna II
peugeot 407 2.0 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 14 Mar 2008, 19:06
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Nu schimbatul becului/proiectorului e problema. Daca ajungi la el e destul de simplu. Complicat e pana ajungi la proiector. Trebuie desfacut spoilerul din fata. Intai trebuie sa dai jos aparatoarea de la roata. In partea de jos spoilerul e prins in aparatoare cu un surub introdus de jos in sus. In partea de sus mai exista un surub cu contrapiulita care se prinde de tabla si care trebuie scos apoi desfaci din cleme de plastic. Nu trebuie sa il desfaci complet daca ai probleme doar pe o parte. Tragi de el incepand din lateral si iese...greu dar iese. Cum spuneam nu il desfaci de tot ci doar cat sa iti intre mana si sa ai vizibilitate. Eu am facut treaba fara sa o ridic pe elevator insa acum m-a intepenit spatele. Succes!


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin-daniel
post 16 Mar 2008, 21:45
Post #7


CRIVAT


Group: Members
Posts: 103
Joined: 3 January 08
From: jilava




da fratilor si eu am o probleme cu schimbatul becurilor la proiectoare dar sa stiti ca pe primele le-am scimbat fara sa dau nimic jos ci doar capacul proiectorului de pe interiorul spoilerului dar e mai greu de scos si greu de pus mai ales becul ca trebuie prins in agrafe dar totusi NU are nimeni si pt noi o schita cum dracu' se scot proiectoarele afara si CE este cu surubul care se afla sub proiector.(Ce face?)


--------------------
RENAULT Renault Laguna 1 16.16v 1999 hatchback - IF-81-TEO
[B][COLOR=red]CRIVAT DIN SUD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 16 Mar 2008, 21:48
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




surubul de sub proiector regleaza cum bate proiectorul sus jos


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baron
post 16 May 2008, 10:23
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 28 June 04
From: Iasi




Salutare!
Mi s-a spart si mie sticla de la proiectorul din dreapta. O fi sarit vreo pietricica in el... Ce m-a surprins e faptul ca e de sticla si nu de plastic cum ar fi mult mai practic (zic eu). Eu as fi vrut sa-l dau jos si sa pun in locul sticlei o bucata de platic transparent. A mai facut cineva treaba asta?
Din cate am citit pe aici un proiector nou ar fi cam 150 lei, deci nu foarte scump. Nu stiu daca se merita sa pun plastic in locul sticlei sparte, dar am sa incerc totusi. Oricum dupa ce s-a spart sticla am acoperit proiectorul cu banda scoch ca sa nu intre mizerie la oglinda (pana acum si-a facut treaba f bine, desi e cam inestetic).
Multumesc pentru indicatiile privind demontarea...

Numai bine!


--------------------
Laguna II, 1.6l, 16v - motor K4MD-710, 2001, Expression - IS 33 BAR
Sfatul este ceea ce cerem atunci cand stim deja raspunsul, dar ne-am fi dorit sa nu-l fi stiut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 16 May 2008, 10:36
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Trebuie sa dai spoiler-ul jos. Cineva spunea ca e posibil si cu masina ridicata pe elevator dand jos scutul si probabil aparatoarea de la roata dar ca e cam chinuiala. Inlocuitul propriuzis al proiectorului e foarte simplu. Cat despre plastic...s-ar putea sa il topeasca. Distanta de la bec la sticla e mult mai mica decat in cazul farului.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baron
post 16 May 2008, 12:42
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 28 June 04
From: Iasi




Si eu ma gandeam ca e posibil sa topeasca plasticul...La vechiul meu R19 aveam plastic la proiectoare si nu au avut nimic. Asa am luat-o cu plastic si, ce-i drept, nici nu mergeam cu proiectoarele aprinse foarte mult timp. Dar parca distanta era cava mai mare decat la proiectoarele de Laguna. Cred ca am sa iau unul nou totusi...
Sunt convins ca daca-i pun o sticla taiata aiurea si prinsa "provizoriu" va tine mult mai mult decat daca as lua un proiector nou... rolleyes.gif (Murphy...)

Numai binne!


--------------------
Laguna II, 1.6l, 16v - motor K4MD-710, 2001, Expression - IS 33 BAR
Sfatul este ceea ce cerem atunci cand stim deja raspunsul, dar ne-am fi dorit sa nu-l fi stiut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_0434
post 16 May 2008, 13:07
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 26 December 06




fa un sablon din hartie la geamul proiectorului si dute la cineva specializat(geamuri rame si oglinzi) sa ti-l taie.


--------------------
renault laguna II 2002 1.9 dci 79kw estate expresion
ex laguna II
peugeot 407 2.0 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rommax2
post 24 May 2008, 14:42
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 23 January 08




Si eu am becul de la proiectorul din dreapta spart, imi intra ala in proector (chiar ramane inauntru cateva zile). Are cineva vreo idee?

Mai am o nelamuriere, ca io is din ardeal si nu stiu ce numiti voi spoiler. Este cumva vorba de bara in sine ?


--------------------
Renault Megane II Renault Megane II 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 24 May 2008, 14:55
Post #14


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Da, despre bara este vorba.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myky
post 24 May 2008, 15:06
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 7 October 07
From: Arad




QUOTE(rommax2 @ 24 May 2008, 14:42)

   Mai am o nelamuriere, ca io is din ardeal si nu stiu ce numiti voi spoiler. Este cumva vorba de bara in sine ?
*







Si in ardeal tot spoiler se numeste aproape in toate limbile asa se numeste in ce sunt montate proectoarele.

This post has been edited by myky: 24 May 2008, 15:08


--------------------
Renault laguna II expression 2003 1.9 dci 107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uiop
post 19 Jul 2008, 21:06
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 10 December 07
From: iasi




salut
si mie mi s-a spart azi sticla de la proiector! din cate vad se cam da ceva bani pe el, intrebarea ar fi daca ma duc la un geamgiu si-mi taie respectiva dimensiune se paote lipi sticla pe platic sau ce o fi acolo? am vazut ca sticla are marginile curbate, deci se va vedea un pic diferenta!
imi poate da cineva un raspuns la faza cu lipirea? si daca da cu ce material?


--------------------
renault laguna II 1,9 dCi 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 19 Jul 2008, 23:58
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Eu cred ca nu merge improvizatia asta. Banuiesc ca totusi sticla lui originala are si alt rol nu e doar de protectie.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myky
post 20 Jul 2008, 10:11
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 7 October 07
From: Arad







Stie cineva daca trebuie reglate proectoarele in inaltime sa in lateral ca si farurile sau cum le-ai montat or sa bata bine si asa?

Daca sunt reglabile de unde se regleaza?


--------------------
Renault laguna II expression 2003 1.9 dci 107CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_0434
post 20 Jul 2008, 23:05
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 26 December 06




citeste mesajul cu nr 4 smile.gif


--------------------
renault laguna II 2002 1.9 dci 79kw estate expresion
ex laguna II
peugeot 407 2.0 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IULYAN24BUC
post 20 Jul 2008, 23:53
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 20 July 08




mtdragos ne poti spune si noua de unde ai luat proiectoare asa ieftin?
si eu am unul spart de ceva timp
thx


--------------------
RENAULT LAGUNA 2 2003 - B 67 U L Y
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtdragos
post 28 Jul 2008, 12:35
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 12 June 06




scuze ca am fost plecat in concediu....la www.autokarma.ro gasiti preturi foarte bune...bafta

This post has been edited by mtdragos: 28 Jul 2008, 12:35


--------------------
Renault/Dacia Laguna II 1.9 dci SOFT DIMSPORT, 2004 Privilege Logan 1,6 16v, 2007 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusa10
post 14 Aug 2008, 22:44
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 18 December 07




Exista becuri pentru proiectoare cu lumina gen xenon?Cred ca Laguna are nevoie de becuri H 11 .


--------------------
laguna II 1,9dci 2003 privilege
“Nu aruncați gunoaiele! Din ele se fac show-uri TV”
Woody Allen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quze
post 9 Feb 2009, 14:00
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 31 October 05




Ca sa nu mai fac alt topic, se poate desface in vreun fel proiectorul in sine sa il pot curata ? Am vazut ca la mine a facut un pic de mizerie in partea de jos si parca nu as da 500 ron pe o pereche de valeo, merci.


--------------------
Skoda O2 RS 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Irish
post 9 Feb 2009, 16:27
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 11 September 08
From: Bacau .




Nu cred ca se desface .Era o metoda la faruri sa le dai fata (geamul) jos incalzinule la microunde sa se inmoaie lipiciul ,merita sa incerci daca e asa si la proiectoarele noastre .Da eu zic ca e mai simplu sal dai jos daca chiar vrei sal cureti si sa bagi pe gaura de la bec apa cu ceva solutie de curatat ,il lasi sa se inmoaie si apoi bagi jet de apa wink.gif .

Bafta !!


--------------------
Renault Laguna II 1.8 Dynamique - BC 05 JMU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quze
post 9 Feb 2009, 16:44
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 31 October 05




Am inteles, este o metoda cu apa calda, am mai facut asa ceva, bine ca stiu tipul de proiector acum. Merci wink.gif


--------------------
Skoda O2 RS 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Irish
post 9 Feb 2009, 16:57
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 11 September 08
From: Bacau .




Am gasit si un video ...
&feature=related

Bafta !!


--------------------
Renault Laguna II 1.8 Dynamique - BC 05 JMU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxymax
post 9 Feb 2009, 20:18
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 December 07
From: Bucuresti




stie sau a montat cineva proiectoarele aftermarket? Eu am reusit sa le montez dar nu am reusit sa le fac sa functioneze. Partea cu montajul a fost foarte simpla (maxim o ora cu tot cu ridcatul pe cric) chiar la un moment dat (pe partea dreapta) am dat de un cablu de alimentare care sa potrivit foarte bine in mufa din bec dar din pacate nu se aprinde+ca nu stiu pe stanga ce sa fac (de fapt daca ar mereg unul as trage fir si la celalalt) Are cumva idee cineva de cum as putea sa le fac sa functioneze.?


--------------------
Renault Laguna 1.9dCi Autentique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Irish
post 9 Feb 2009, 21:26
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 11 September 08
From: Bacau .




Normal cablurile trebuie sa existe in ambele parti ,si ar trebui sa fie legate la curent .Incearca pe traseul cablului poate e intrerupt pe undeva ,pe a mea aveam puse asa ca nu miam bagat nasu pe acolo sa iti pot spune exact .

Bafta !!


--------------------
Renault Laguna II 1.8 Dynamique - BC 05 JMU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IULYAN24BUC
post 28 Apr 2009, 22:21
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 20 July 08




QUOTE(mtdragos @ 28 Jul 2008, 13:35)
scuze ca am fost plecat in concediu....la www.autokarma.ro gasiti preturi foarte bune...bafta
*



AM INTRAT PE UTOKARMA SIIIII SURPRISE 267 LEI

EU AM GASIT VALEO 100 RON LA UN MAGAZIN LA MINE IN TITAN
LAS SI NR DE TEL POATE AVETI NEVOIE 0722 936 661

EU CRED CA O SA MI IAU DE AICI
AM MAI GASIT UNUL ORIGINAL TOT LA 100 RON ASA CA O SA MI IAU NOU!!!

28 Apr 2009, 23:25:
INTREBARE??
PROIECTOARELE DIFERA STANGA DE DREPTA CA MA UIT PE AUTOKARMA SI NU VAD NICI O DIFERENTA INTRE ELE!!
THX

This post has been edited by IULYAN24BUC: 28 Apr 2009, 22:25


--------------------
RENAULT LAGUNA 2 2003 - B 67 U L Y
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djpaletto
post 10 Jul 2009, 21:00
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 5 July 09




pentru demontare am avut nevoie de urmatoarele scule: 1.JPG ( Size: 361.3k ) Number of downloads: 1731


pe urma am desfacut usor protectia aia de plastic atat cat sa ai acces la surubul care prinde bara de aripa care este undeva aici: 2.JPG ( Size: 141.33k ) Number of downloads: 1966
. aceeasi poveste si pe o parte si pe cealalta. pe urma am scos grila din fata pentru a descoperi inca doua suruburi (horsuruburi): 3.JPG ( Size: 152.96k ) Number of downloads: 2074
. Dupa asta m-am mutat sub masina... acolo este un pic mai greu. protectiile de plastic sunt prinse in 3 horsuruburi si 1 surub mai maricel care prinde si bara in partea din fata: 4.JPG ( Size: 114.3k ) Number of downloads: 2071
. 5.JPG ( Size: 121.19k ) Number of downloads: 1995
. pe partea stanga aceeasi poveste. proitectorul este prins in 2 suruburi de bara, nu trebuie sa dai jos toate furtunele de la spalatoarele de faruri si ce mai e prin de bara. eu am acordat 3 ore pt povestea aceasta din cauza unui "om destept" care a spart spatele proiectorului si a lasat libera tablita de ghidaj pentru bec, tablita care a trebuit lipita, pentru ca "dansa" prin proiector si nu mai puteam pune becul la locul lui. sper ca e de ajutor ce am postat. pentru alte detalii id dead2lover. Respect pentru comunitate! Succes! Cat mai multi kilometri fara evenimente!

Attached thumbnail(s)
5.JPG ( Size: 121.19k ) Number of downloads: 543


--------------------
Laguna 3 Renault 2012 - PH-86-PNT
<<<Just BE>>>
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 16:51
Dacia