Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme keyless entry Laguna III, solutii, recomandari

r4zzw4n
post 4 Jan 2019, 10:41
Post #61


Razvan


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 June 08





tek_IDs - am folosit DDT + Derelek .


andru1973 - > diferenta intre o broasca cu 5 fire si cea cu 4 , este functia de superblocare ... "super condamnation" cum o denumesc francezii . Asta nu afecteaza functionalitatea de keyless.
Ultima adaptare a broastei a fost facuta dupa nshpee mii de teste cu alt calc de usa, alta broasca, alt maner, alt senzor ...

Toate usile se blocheaza keyless , dar ... doar partea dreapta se deblocheaza daca trag manerul de doua ori. Pe stanga pot trage si de 10 ori ...

Incerc sa ma ocup azi de toata schema electrica a usii, verificare fir cu fir .. usa -> UCH. Ceva nu comunica ... smile.gif


--------------------
Laguna GT 2.0 Laguna GT 2.0 2009 - 02 RZW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 4 Jan 2019, 11:11
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




posibil a ai probleme pe motoras de la broasca eu de-aia am umblat la ea ,prima data am curatat motorasul si o perioada nu am avut probleme ,a2a oara am schimbat motorasul,si de atunci nu am mai avut probleme.boala lor e motorasul ala (asa se spune)tot asa aveam si eu probleme trbuia sa inchid si sa deschid de mai multe ori din telecomanda ai un tutorial ,din ce spui ai probleme pe motoras


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r4zzw4n
post 4 Jan 2019, 11:38
Post #63


Razvan


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 June 08




@andru1973 - de unde ai luat acel motoras ?

Am vazut si tutorialul, am incercat sa fac o broasca ca in acel tutorial .. tot n a functionat:)

Tnks.

4 Jan 2019, 11:41:
Daca intereseaza pe cineva schemele electrice pentru sistemul keyless go / entry .

This post has been edited by r4zzw4n: 4 Jan 2019, 11:41

Attached File(s)
Attached File  schema_2015.pdf ( 27.2k ) Number of downloads: 102
Attached File  schema_2008.pdf ( 56.48k ) Number of downloads: 54
Attached File  schema_uch_cititor_cartela.pdf ( 21.54k ) Number of downloads: 79
Attached File  S27.pdf ( 136.45k ) Number of downloads: 49
Attached File  DETECTOR_PREZEN___M_NER_FA___ST_NGA_VEHICUL_F_R__CHEIE.pdf ( 43.46k ) Number of downloads: 87


--------------------
Laguna GT 2.0 Laguna GT 2.0 2009 - 02 RZW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 4 Jan 2019, 12:16
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




motorasele le-am luat din dezmembrari ,mai am vreo 5 prin portbagaj sa am de rezerva in caz ca mai am probleme,pina in ziua de azi nu am probleme si sper sa nu mai am ,se potrivesc si de la megane 3 clio 3


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F gabi
post 20 Jan 2019, 12:26
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 December 18




buna se pare ca si eu am aceeas problema cu motorasul de la yala am un renault laguna 3 din 2015 si deja nu mai pot inchide nici cu telecomanda dau comanda de inchidere de vreo 10 ori ca sa se inchida si atunci vace un zgomot scurt si se inchde daca ma puteti ajuta sa gasesc motorasul cae se potriveste pe aliexpress eu am gasit ceva dar nu stiu daca e acesta care se poriveste
https://www.aliexpress.com/item/AZGIANT-ori...sAbTest=ae803_4


--------------------
Renault Laguna 3 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 20 Jan 2019, 16:05
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Că motoraș par identice,dar axul nu știu cît de lung,și îți mai trebuie și "melcul" daca poți scoate de la cel vechi se rezolva, așa vezi și dimensiunile de la ax


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F gabi
post 21 Jan 2019, 20:28
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 December 18




azi am vorbit cu un producator de pe aliexpess si am trimis o poza facuta de voi eu inca nu am demontat usa pana nu am motorasul dar voi ati desfacut usa si puteti sa ajutati pe cei care mai au problema asta, eu pun linkul ce m-ia ofereit producatorul voi stiti daca este acest motoras are si dimensiunile scrise va rog sa imi scrieti va multumesc https://www.aliexpress.com/item/AZGIANT-car....7b942e0e1tzXu7

This post has been edited by F gabi: 21 Jan 2019, 20:35


--------------------
Renault Laguna 3 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 22 Jan 2019, 11:13
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




Din ce vad in pozele puse de colegi si ce este in link-ul de pe aliexpress, pinionul melcat de pe ali parca are mai multe nervuri dar cred ca este ok doar sa nu fie cu totul prea lung si nu sa intre in locasul lui, in caz de ceva cred ca se poate scoate acel pinion melcat si pus pe axul noului motor.

This post has been edited by mugur_mugurel: 22 Jan 2019, 11:15


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 22 Jan 2019, 18:50
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




QUOTE(F gabi @ 21 Jan 2019, 19:28)
azi am vorbit cu un producator de pe aliexpess si am trimis o poza facuta de voi eu inca nu am demontat usa pana nu am motorasul dar voi ati desfacut usa si puteti sa ajutati pe cei care mai au problema asta, eu pun linkul ce m-ia ofereit producatorul voi stiti daca este acest motoras are si dimensiunile scrise va rog sa imi scrieti va multumesc https://www.aliexpress.com/item/AZGIANT-car....7b942e0e1tzXu7
*



poți face comanda ,l-am măsurat și eu și e identic,îți las o poza ,nu știu dacă se vede bine

Attached thumbnail(s)
WhatsApp_Image_2019_01_22_at_17.45.49.jpeg ( Size: 75.85k ) Number of downloads: 660


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dincarel
post 24 Jan 2019, 15:50
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 2 July 15




Salutare!
Poate sa-mi spuna cineva cum se demonteaza panoul de la usa dreapta spate?
Am probleme cu deschiderea usii, mai sus mentionate, prin apropierea cardului.
Vreau sa verific conexiunile mufelor, daca nu cumva sunt oxidate. Pana acum cateva zile, se deschidea, dar din ce in ce mai rar.... Acum nu se mai deschide deloc. Celelalte usi nu sunt cu probleme, iar daca vreau sa o deschid, doar bag mana intre manerul si senzorul usii din fata.
Nu am descoperit decat un surub in scoica manerului de deschidere din interior...

This post has been edited by dincarel: 24 Jan 2019, 15:51


--------------------
renault laguna 3 2010: 1,5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 24 Jan 2019, 18:05
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




nu e de la mufe ,e de la motoraș,se demontează exact ca și cel din fata (panoul)


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 24 Jan 2019, 20:51
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(dincarel @ 24 Jan 2019, 16:50)
Salutare!
Poate sa-mi spuna cineva cum se demonteaza panoul de la usa dreapta spate?
Am probleme cu deschiderea usii, mai sus mentionate, prin apropierea cardului.
Vreau sa verific conexiunile mufelor, daca nu cumva sunt oxidate. Pana acum cateva zile, se deschidea, dar din ce in ce mai rar.... Acum nu se mai deschide deloc. Celelalte usi nu sunt cu probleme, iar daca vreau sa o deschid, doar bag mana intre manerul si senzorul usii din fata.
Nu am descoperit decat un surub in scoica manerului de deschidere din interior...
*


Fara garaj sau macar interiorul masini incalzit bine te sfatuiesc sa nu tragi de panoul de usa .
Ai incercat sa armezi si sa dezarmezi de doua ori din butonul telecomenzi .La mine la prima dezarmare nu se deschide usa soferului.Inchid din card si mai deschid odata.Pana la primavara
sper sa nu crape 100%.

24 Jan 2019, 21:53:
Suspectez o parghie uzata sau un pinion , pentru ca actuatorul se aude de fiecare data.


This post has been edited by ProfiBv: 24 Jan 2019, 20:53


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 24 Jan 2019, 22:59
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Nu ai pirghie,sau actuator,cînd desfaci ai sa vezi,boala lor acel motoraș,vezi că ai topic cum se demonstrează încuietoarea de la ușă


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 25 Jan 2019, 00:32
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(andru1973 @ 24 Jan 2019, 23:59)
Nu ai pirghie,sau actuator,cînd desfaci ai sa vezi,boala lor acel motoraș,vezi că ai topic cum se demonstrează încuietoarea de la ușă
*


Gata Mestere l-am gasit.Maine incing masina si ma apuc de ea.
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=279...dpost&p=4640171
Dau un vin fiert pentru documentarea foto...


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 25 Jan 2019, 10:39
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Sa știi ca as bea un vin fiert,de 13 ani numai știu cum e un vin fiert alcoholic.gif coolspeak.gif


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dincarel
post 1 Feb 2019, 19:58
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 2 July 15




QUOTE(andru1973 @ 24 Jan 2019, 18:05)
nu e de la mufe ,e de la motoraș,se demontează exact ca și cel din fata (panoul)
*


Problema mea e ca senzorul nu functioneaza atunci cand introduci mana in manerul usii. Nu trimite un semnal ca sa deschida usa.
Nu vad ce legatura ar avea cu acel motoras din moment ce usa se inchide si deschide din telecomanda sau actionand senzorii de la celelalte usi.
Cat priveste panoul usii, am vazut topicul demontare usa fata si singura asemanare e ca are un surub mascat in scoica manerului de deschidere din interior si atat. Banuiesc, doar ca trebuie declipsata. O sa incerc acum ca e mai cald afara si am sa scriu daca am reusit.

This post has been edited by dincarel: 1 Feb 2019, 20:01


--------------------
renault laguna 3 2010: 1,5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 1 Feb 2019, 22:43
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(dincarel @ 1 Feb 2019, 20:58)
Problema mea e ca senzorul nu functioneaza atunci cand introduci mana in manerul usii. Nu trimite un semnal ca sa deschida usa.
...
*



Poate ai senzorul respectiv mai matuit sau chiar murdar.
La mine da si eroare pe clip , dar de , nu a crapat 100% si maine-i sarbatoare si uite asa trebuie sa aman.
Sambata trecuta chiar ar fi mers vinul fiert ,a nins gospodareste si nu avea rost sa ma apuc.
Oricum trebuie sa vina si incalzirea pentru scaunele spate (din China) , am material izolator suplimentar pentru usi.... si poate fac o claca biggrin.gif .
Vreme sa fie.

Attached thumbnail(s)
IMG_20181218_172510.jpg ( Size: 2.09mb ) Number of downloads: 580
IMG_20181218_172540.jpg ( Size: 2.66mb ) Number of downloads: 528


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 2 Feb 2019, 09:53
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Senzorul cînd da semnal da pentru toate ușile,nu da doar pentru ușa unde bagi mîna,că să înțelegi,cînd nu a deschis tu dai din butonul de la cartelă,deja ai dat al 2lea semnal și atunci a deschis, dacă vrei să înțelegi,asta e boala la yalele ăstea,acel motoraș, eu nu am keyless,dar la ușă de la șofer închidea și deschidea cînd vroia, trebuia să dau din telecomandă de mai multe ori,oricum faci ce vrei e mașina ta și banii tăi, eu am spus ce se întâmplă

This post has been edited by andru1973: 2 Feb 2019, 09:54


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dincarel
post 2 Feb 2019, 20:09
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 2 July 15




QUOTE(andru1973 @ 2 Feb 2019, 09:53)
Senzorul cînd da semnal da pentru toate ușile,nu da doar pentru ușa unde bagi mîna,că să înțelegi,cînd nu a deschis tu dai din butonul de la cartelă,deja ai dat al 2lea semnal și atunci a deschis, dacă vrei să înțelegi,asta e boala la yalele ăstea,acel motoraș, eu nu am keyless,dar la ușă de la șofer închidea și deschidea cînd vroia, trebuia să dau din telecomandă de mai multe ori,oricum faci ce vrei e mașina ta și banii tăi, eu am spus ce se întâmplă
*


De acord cu tine. da semnal sa deschida toate usile, dar la mine, senzorul de la usa din spate stanga nu da semnal cand bagi mana in maner. De fapt nu folosesc cardul ca sa deschid acea usa, ci bag mana la manerul usii din fata (comoditatea bat-o vina sa nu scot cardul din buzunar) si atunci o deschid pe cea din spate. Desigur, merge deschisa si din cartela. Problema mea s-ar putea sa fi aparut din cauza unui montaj neglijent in service, vreo mufa prost cuplata sau chiar contacte oxidate. Cu 10 luni in urma, usa a fost inlocuita ca urmare a unui accident si cei de la asigurari au dat usa noua cu toate ca se putea indrepta. Eu optam pentru reparatie si nu pentru inlocuire. Aveam un sentiment ca nu o sa mai fie ca inainte....
Pana acum cateva saptamani se deschidea normal din senzor...


--------------------
renault laguna 3 2010: 1,5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dincarel
post 12 Feb 2019, 22:08
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 2 July 15




Am rezolvat problema. Panoul usii spate se demonteaza astfel:
1. Se scoate surubul mascat de un dop, din scoica manerului de deschidere, apoi tragem putin de partea de sus pana se desprinde din pintenii de fixare pe panou, dupa care, manerul de deschidere cu tot cu scoica il introducem in interior, ca sa se elibereze panoul. foto 1
2. Cu o surubelnita finuta se scoate incepand dinspre partea din spate plasticul ce contine si butonul de actionare a geamului. Nu incercati sa incepeti din fata, pentru ca are un pinten de fixare si fortand se poate rupe. foto 2
3. Se scoate din golul suportului de plastic al butonului geamului o clema alba de plastic prin tragere usoara. Ne putem ajuta de un cleste spit cu varfuri. foto 3 si 4
4. Incepem sa declipsam panoul incepand cu partea din spate spre jos, iar dupa desprindere se ridica cu totul ca sa iasa si din zona geamului.
La montare se procedeaza invers ca la demontare.
Asta cu demontarea panoului...
Am scos mufele din interior cu destula truda si le-am curatat cu spray pentru contacte. Se pare ca era un contact oxidat sau imperfect, ca de atunci senzorul functioneaza si usa se deschide prin introducerea mainii in maner.
Nu era vorba de niciun motoras.

foto_1.png ( Size: 889.62k ) Number of downloads: 488
foto_2.png ( Size: 854.72k ) Number of downloads: 468
foto_3.png ( Size: 955.5k ) Number of downloads: 96
foto_4.png ( Size: 817.16k ) Number of downloads: 98


--------------------
renault laguna 3 2010: 1,5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 23 Feb 2019, 17:57
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Salut băieți, știe cineva cum se scoate căpăcelul fumuriu din spatele mânerului de la portieră? De multe ori nu se deblochează din prima și trebuie să trag de câteva ori de mâner până se activează deschiderea automată. Poate este murdar și nu citesc cum trebuie senzorii.


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 24 Feb 2019, 16:37
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Da, desfaci panoul interior de la usa, demontezi manerul si iese capacelul prin interior.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 24 Feb 2019, 17:37
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Mulțumesc pentru răspuns, am crezut că se poate și pe afară, fără a demonta mânerul 😏


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna3bz
post 22 Jun 2019, 23:31
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 3 July 18




QUOTE(madhorsefuzzy @ 29 Nov 2016, 08:34)
Am avut si eu aceeasi problema cu inchiderea usii de la sofer. Bine problema poate aparea la oricare dintre cele 4 usi pentru ca, cauza este aceeasi: intrarea in scurt a motorasului din interiorul modulelor.

Motorasul intra in scurt pentru ca, in timp, praful de carbune umple cele 3 santuri ale rotorului si creeaza o suprafata continua motiv pentru care motorasul intra in scurt.

Motorasul este cel din poza. Codul lui este: fc-280sc-18180

Intamplator, desi am cautat o gramada, in dimineata asta am gasit un tutorial pentru desfacut usa si  desfacut modulul: link

Ceea ce nu vad acolo este curatarea motorasului. E foarte simpla: se desface capacul de plastic si apoi o sa fie evident care santuri au fost umplute cu praf de la carbuni.

Atentie: eu nu am rupt nit-ul de pe usa!!! Am desfacut cablul care vine in mecanism, mecanismul ramanand pe usa. E chinuiala dracului.

Eu asa am rezolvat la masina mea. Cei 800 lei doar modulul m-au facut sa ma apuc de treaba.  radmasa.gif

Cand o sa faca si celelalte usi figuri o sa stiu ce am de facut.  biggrin.gif
*




Mersi pentru link, foarte util intr-adevar, ma bate gandul sa incerc operatiunea asta de unul singur in loc sa platesc +200 euro sau cat o fi aici, probabil mai mult deoarece doar pentru o lampa de ceata (lampa mea din dezmbembrari!)+ cabluri schimbate mi-au luat ~170 eur la reprezentanta locala. Singurul lucru de care mi-e teama e ca nu o sa fie usor de montat inapoi usa. Am vazut in acel tutorial pe forumul frantuzesc ca unul dintre pasi este si scoaterea fortata a unui nit, pentru care presupun ca iti trebuie scula speciala si nit de rezerva de pus inapoi, corect? Am citit si pe un forum englezesc cateva informatii, unii scriau acolo ca au accesat modulul fara sa desfaca usa complet ci doar au dezlipit acel trim? Oare se poate si-asa sau am inteles eu gresit? unsure.gif

This post has been edited by laguna3bz: 22 Jun 2019, 23:36


--------------------
Renault Laguna III 2.0 Dci (110Kw) 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 26 Jun 2019, 09:22
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




eu am schimbat in noimbrie ambele baterii la cartele, acum iar imi arata pe bord ca una din baterii a cedat si nu imi incuie masina mereu cand plec de langa ea..asa repede sa uzeze bateriile??


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 26 Jun 2019, 10:09
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




posibil bateria sa fi fost mai veche și era putin descărcată ,am mai pățit și eu ,am pus alta și am acum vreo 4 ani cu bateria care am pus-o și nu îmi da probleme

This post has been edited by andru1973: 26 Jun 2019, 10:10


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 27 Jun 2019, 08:00
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




am luat un blister cu doua Duracell de la Kaufland...sa fi fost asa de proaste?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 27 Jun 2019, 09:26
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




posibil sa fi fost defecte


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 1 Jul 2019, 20:01
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




si eu schimb bateriile la cartele cam la 3-4 luni.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 1 Jul 2019, 21:25
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Cum am spus, o am de vreo 4 ani și încă merge,la a2a cartelă,sincer numai știu de când este,curios , pentru mine e ceva dubios sa schimbi la 3-4 luni


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 12:22
Dacia