Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Grand Scenic-rog informatii sau opinii

io12
post 29 Jan 2008, 20:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 29 January 08




Buna seara dragi proprietari de Scenic,

am o mare dilema, vrem o masina monovolum de familie (cu portbagaj mare, cu spatiu in spate caci suntem pe cale de a ne inmulti) dar cat de cat ...masina.

Ce parere aveti de Grand Scenic, e chiar asa "latareata" ? in show-room nu am vazut-o si mi-e frica sa nu ma trezesc cu o salupa. Motorizarea 1.6 16V 110 benzina cum e ? Pana acum am fost pe benzina ( renault Clio Symbol 1.4 16V 98) si avand in vedere ca suntem multi dar nu facem multi km nu am trece parca la diesel.

Am mare nevoie de un sfat. Despre acoperisul vitrat ce stiti ?

Multumesc frumos si la multi km frumosi cu Scenicurile


--------------------
renault clio 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adu2ro
post 29 Jan 2008, 22:19
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 5 November 07




Mare atentie!!!! Nu cumpara o masina doar dupa poze!! daca nu o au in show-room, asteapta pana o aduc si fa un drive test. Grand Scenic este o masina mai grea decat Scenic II pe care o am eu, iar a mea, incarcata cu 2 copii cand plecam in vacanta (e drept ca incarcam tot partbagajul, dar de aia o cumperi), nu face chiar fata la depasiri cu motor de 1,6 benzina. De aceea este bine sa o testezi intai si numai daca este ce iti trebuie sa o cumperi. Ar fi bine sa iei si copii la drive test, sa vezi cum se simt in scaune. In unele masini pot avea rau de miscare! Despre acoperisul panoramic, numai de bine. Este una din optionalele care fac toti banii la Renault. Chiar daca mai scartiie uneori trapa din cauza prafului... se curata.


--------------------
Renault Scenic II 2005 1,6i full option
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 30 Jan 2008, 00:30
Post #3


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Am avut aceeasi dilema si eu,in noiembrie anul trecut.baleiam si eu intre Scenic si Megane 1 GrandTour.Intre cele doua am observat urm. diferente:
-Scenic are o pozitionare a scaunelor mai inalta cu o vizibilitate mai buna,dar tinuta de drum mai slaba decat GrandTour ,in curbe sau in situatii limita;
-daca ai de transportat mai multe bagaje,break-ul te avantajeaza net,pt.ca ai spatiu mult mai mare in portbagaj,chiar fara sa rabatezi vreo bancheta.In plus ,ai acces mai facil la orice bagaj .In cazul Scenic-ului daca pleci in concediu ,cu siguranta ca va trebui sa rabatezi unul din scaunele din spate sau chiar sa-l lasi acasa,ca sa ai loc de bagaje.Daca nu rabatezi,iei mai putine bagaje si oricum,trebuie sa le aranjezi pe verticala,n-o sa mai vezi mai nimic prin luneta.
Sotia mea era tare impotriva ideii de Break,dar cand a vazut cat de multe bagaje incarc in masina,am uimit-o.
Despre consum.
Cu masina din semnatura am mers de Sarbatori ,incarcata cu trei adulti si bagaje in greutate de aprox. 200 kg. si am avut un consum mediu de 5.7 l/100 km.Am condus cu 90-110 km./h extraurban ,130- 140 km./h in cateva depasiri,pe un traseu variat: podis,dealuri, campie,traversari de localitati.Ce mai,ma sparg in ancheta:Timisoara-Beius(BH) -retur.Total 400 km.
In concluzie,iti recomand cu caldura un break.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 30 Jan 2008, 06:42
Post #4


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Dodone, tu vorbesti de Scenic I vs Megane I, aici se discuta despre Grand Scenic, deci versiunea mai lunga a Scenicului II. Postul tau nu are absolut nicio relevanta.

io12 : Scenicul II e o masina grea. E cu 100 kg mai grea decat un Megane, iar Grand Scenic e aproape 100 kg mai greu decat Scenicul normal, deci asta ar insemna o masina cu motor de Megane, dar cu 200 kg mai grea. E destul de mult. Motorul 1.6 16v e ok dar sunt convins ca 200 kg in plus + incarcaturi daca zici ca ai familie mare isi vor spune cuvantul.

Parerea mea e sa mergi pe varianta 1.5 105 cai, vei avea aproape acelasi nr. de cai dar un cuplu mult mai ok si o vei simti ca "trage" mult mai bine, plus e mai economica. Saaaaau, daca ai bani, 1.9 dCi si s-a terminat smecheria tongue.gif

Plafonul vitrat e frumos rau, te referi la cel fix sau la trapa panoramica ? Ambele sunt superbe, dar daca tot dai un ban, mai repede iei trapa.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 30 Jan 2008, 16:49
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Eu gasesc Scenicul II destul de spatios si foarte ok (suntem 4 pers), ma incanta ca este scurt cat Megane II Hatchback lucru care in oras se simte, dar mult mai spatios.
Insa daca mi-ar trebui o masina mai mare nu as alege Grand Scenc pentru simplu motiv ca nu imi place cum arata din lateral, prelungirea aia strica tot aspectul.
As alege Espace (care e beton) sau VW Turan.
Iar daca ar fi sa fie totusi Grand Scenic atunci motorizare 2.0 benzina sau 1.9 Diesel (asta pentru ca 2.0 Diesel inca nu se vinde in RO)



--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 30 Jan 2008, 19:22
Post #6


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




@ Alex
Dupa cum scrie,omu' are o dilema , inca. Doreste un monovolum incapator,dar sa ramana...masina.
Eu i-am sugerat sa studieze si varianta unui break,care ramane o masina,chiar spatioasa,expunandu-i avantaje si dezavantaje intre cele doua optiuni.
Chiar daca se vorbeste de modelele mai noi si mai mari,diferentele de dinamica ,stabilitate si de folosire a spatiului din portbagaj raman.
Asa ca nu cred ca postul meu nu are nici o relevanta.Ma mira exprimarea ta ,este gen postulat,nu mai lasa loc altor pareri.
In consecinta,hai sa-l lasam pe io12 sa decida singur daca postul meu are vreo relevanta sau nu.

This post has been edited by Dodone: 30 Jan 2008, 19:23


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 30 Jan 2008, 21:08
Post #7


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Dodone : Da dar omul vorbeste de Scenic II si tu ii vorbesti de Scenic I, eu te cred ca ai vrut sa-l ajuti doar ca e o boala pe forum la noi sa intrebe unul "Ce aleg ? X sau Y" si sa i se raspunda "Z"

Oricum, trecand peste asta, Scenicul II e o iluzie optica. Pare o masina mare dar nu e chiar atat de mare. Recomand Grand Scenic pentru ca sincer, portbagajul de la Scenicul normal e dezamagitor, iar daca spui ca ai drumuri cu familia, cred ca e bine sa ai un portbagaj pe masura...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 30 Jan 2008, 21:17
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Grand Scenicu' iti ofera in plus fata de Scenicu' II o lungime totala mai mare cu aprox. 50 cm, pe care o regasesti in modularitatea scaunelor din spate, adica al treilea rand, scaune in care doar copii stau confortabil sau daca le pliezi (cele 2 scaune intra in podeaua masinii si devine un spatiu plat, rezultand un portbagaj mai mare). Daca familia ta depaseste 5 membrii atunci e ok Grand Scenicu', daca nu parerea mea este ca Scenicu' II e suficient, ca spatiu si modularitate interioara.
Vw Turan este ca si masina exact ca si Scenic II, ma refer la dimensiuni.
Daca doresti un monovolum cu 7 locuri atunci incearca Espace (Grand Espace) sau Vw Sharan.
Totusi ca si motorizare, daca te decizi la Grand Scenic si eu iti sugerez o motorizare mai mare, vorba lui BigBearRo, 1,5 dCi 105cp sau 1,9 dCi 130 cp, din cauza ca masina este grea si o sa ai surpriza ca, incarcata nu mai reactioneaza asa cum credeai.
Cel mai bine te decizi vazand-o live sau in showroom, sa-ti faci o parere despre ea si daca ai sansa sa faci un drive-test neaparat, sa vezi cum trage, cum se manevreaza, cum te simti in interior, etc.

La urma urmei este alegera ta, dar sa ne spui ce model ai ales tongue.gif.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
io12
post 31 Jan 2008, 19:48
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 29 January 08




Multumesc mult, am fost la showroom Cobalcescu de 4 ori, i=am omorat cu nervii, am sucit-o si invartit-o pe toate partile, am zis ca nu mai iau nimic (familia zor cu monovolumul), am masurat, cantarit (ca-n filme cu Stan si Bran) si am facut exact cum zice Alex: Ce aleg ? X sau Y" si m-am decis la "Z" adica am ajuns la vorba lui Dodone -break.

Deocamdata lumea pare linistta in familie, caci a intrat si copilul in porbagaj si soacra are loc, si nevasta cotiera....si eu motor si poate mai putine bagaje...in viitor desi slabe sperante.

Imi pare rau daca va dezamagesc ca nu intru (inca) in clubul Scenic insa raman in reno.

Va dau veste cand dau comanda.



--------------------
renault clio 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adu2ro
post 31 Jan 2008, 21:23
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 5 November 07




Nu ne-ai dezamagit cu nimic. Totul este ca ceea ce ti-ai comandat sa fie exact ce-ti tebuie. Iar despre Scenic... nu-i mare paguba. Imi pare bine ca nu ne vom intalni la capitolul "Reparatii". Nu spun mai multe ca ma baga la "off-topic"


--------------------
Renault Scenic II 2005 1,6i full option
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 31 Jan 2008, 22:04
Post #11


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Deci , Alex , cum ramane cu relevanta?
Sper ca alta data sa fii mai moderat in exprimari ,asa cum ii sta bine unui moderator.Asa ca , o vreme, vorba lu' Buzdugan : fa-te mic, fa-te mic ....

Pentru ceilalti forumisti:imi pare rau,stiu ca nu se face , dar nu m-am putut abtine.

This post has been edited by Dodone: 31 Jan 2008, 22:05


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 31 Jan 2008, 22:21
Post #12


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Dodone : De ce sa ma fac mic cand inca consider ca am avut dreptate ? Omul a cerut informatii despre Grand Scenic II si tu i-ai vorbit de Megane I break vs. Scenic I, nu mi se pare prea relevant. Acum ca dupa postul tau omul s-a hotarat la break, coincidenta, oricum sunt convins ca nu la Megane I.

Asa ca las-o mai moale si nu-mi mai vorbi de sus ca nu ne trage de sireturi aiurea...

io12 : N-ai tradat pe nimeni ca doar nu suntem in secta. Daca Scenicul nu e masina potrivita pentru tine, mai bine sa n-o iei decat sa regreti mai tarziu, mai ales ca e o idee mai scump decat un Megane II.

Bafta in continuare. Ma gandesc ca se poate inchide.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:48
Dacia