Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

roata rezerva renault megane 4, ce facem in caz de pana cu kitul de depanare

VALI.MARGARITESCU
post 23 Jan 2018, 09:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 November 17




Salut!

3 intrebari;

-a reparat cineva o pana de cauciuc folosind kitul de depanare?
-dupa folosirea kitului de depanare cauciucul mai este bun sau e bun de aruncat? ma refer ca odata ajuns la o vulcanizare,mai poate fi reparat conventional?
-pentru cate astfel de situatii de pana este folosit un tub de "lipici" din kitul de pana?


sperand sa nu am asemenea probleme,totusi ma gandesc sa cumpar o roata de rezerva de dimensiuni mici cu un kit de schimb(cric,coarba) si vroiam sa va intreb ce optiuni ar fi?

Exista cineva care a incercat asa ceva?ce dimensiuni ar trebui sa aiba roata.etc..etc



Multumescmult



23 Jan 2018, 09:54:
Si inca o intrebare:

mi am luat jante(tabla) si cauciuri de iarna.nu am marcat pe cauciurile de vara cu jante originale Renault 17 inch locatia de pe masina. Evident ca martorul s a aprins pe bord spunindu mi ca nu mai simte sezorii...Acum..cand le voi schimba in primavara,trebuie din nou imperechati ? Pot sa fac eu asta sau trebuie sa merg la service?

This post has been edited by VALI.MARGARITESCU: 23 Jan 2018, 09:54


--------------------
renault megane estate 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 23 Jan 2018, 11:53
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Eu nu am kit de pana de ala dar pot sa iti raspund ca esti relativ sigur sa mergi cu masina pana la prima vulcanizare dupa. Daca stii ce faci, tine mai mult, insa e bine sa mergi la vulcanizare. smile.gif Depinde cat e de mare kitul, eu cred ca minim 2-3 ori, dar din nou sunt multe tipuri nu stiu ce are renault.

La parte cu jante voiam sa-ti raspund. Ti-ai pus la jantele de tabla senzori de presiune? Daca nu, de aia nu ii vede si ai eroare. La primavara cand le pui inapoi pe alea originale dai un simplu reset la sistemul de presiune (navighezi de pe volan pana la presiune roti si tii apasat 5 secunde pe OK, sau mergi din R-Link pana la optiune si ai acolo buton direct). Nu trebuie sa mergi la niciun dealer.

Recomand sa iti cumperi senzori pentru jantele de tabla. Exista topic separat pentru asta unde vezi inclusiv link la care sunt compatbili si ok la pret (300 RON 4 senzori).

This post has been edited by vladof: 23 Jan 2018, 11:54


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 23 Jan 2018, 18:29
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Daca ai cauciucuri de vara si cauciucuri de iarna iti recomand sa tii iarna o roata de vara ca rezerva si invers. Kit-ul de pana e ok daca nu ai o gaura mai mare de nu stiu cati milimetrii.

Senzorii se pot reseta ca sa ii "reimperechezi". Nu trebuie neaprat sa pui rotile pe aceeasi pozitie. Poti sa faci asta ducandu-te de pe volan pe partea de senzori de presiune si tii mult apasat pe centru ca si cand ai reseta consumul. Dupa cativa kilometrii iti va arata din nou presiunea in roti.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 24 Jan 2018, 19:56
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(RveMO @ 23 Jan 2018, 19:29)
Daca ai cauciucuri de vara si cauciucuri de iarna iti recomand sa tii iarna o roata de vara ca rezerva si invers.


Si banuiesc ca trebuie sa cumperi si un cric+coarba ... din ce stiu kit de pana nu include astea. Confirmati?


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 24 Jan 2018, 20:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




nu mai bine faci un abonament de asistenta rutiera....vin aia frumos...iti schimba cauciucul, il platesti...astea uzuale le au si pe stoc.


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Jan 2018, 20:47
Post #6


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Cea mai buna idee! Mai ales daca faci pana pe timp de iarna, seara, pe vreun drum judetean, cu copii in masina. La fel de inutil e si kit-ul ala, daca perforatia e mai mare de patru mm.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 24 Jan 2018, 21:18
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




QUOTE(papa_mulo @ 24 Jan 2018, 19:56)
Si banuiesc ca trebuie sa cumperi si un cric+coarba ... din ce stiu kit de pana nu include astea. Confirmati?
*



Da, nu ai cric si coarba daca ai kit de pana. Nu stiu daca le ai in cazul in care iti da rezerva...de fapt e varianta cu rezerva inclusa? Tot zic sa imi iau dar nu am facut drumuri prea lungi sa imi fac griji. Un cric de 3,5 t si o coarba sunt destul de ieftine. Asistenta rutiera cred ca te costa de te rupe...


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 24 Jan 2018, 21:19
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Cu rezerva primesti cric+coarba cand cumperi masina. Vezi si tu pe net la astia care dezmembreaza...cricurile sunt aceleasi probabil ca la m2, m3 si alte renaulturi si probabil si dacia...nu cred ca sunt greu de gasit.
Da, fix cea mai buna idee...faceti voi abonament si sa ne spuneti si noua ce frumos vin aia. Aia or sta pe marginea drumului din 10 in 10 km sa va astepte pe voi sa faceti pana...

This post has been edited by papa_mulo: 24 Jan 2018, 22:46


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 25 Jan 2018, 12:40
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Eu al GT am primit rezerva de dimensiuni reduse, vine standard. Sunt de acord ca e mai bine cu rezerva, daca faci explozie pe undeva sau distrugi janta, ramai acolo.

Personal nu am facut niciodata pana, am avut noroc. smile.gif Am avut in schimb cauciucul intepat de altii, desi nu parchez aiurea sau pe locul altuia. Tine de locuitul in capitala cred. Am fost la tenis si am lasat masina in parcarea clubului si am gasit-o cu un holtsurub bagat in lateral (doar un exemplu).


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 04:14
Dacia