Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Companii de transport aeriene + aeroporturi, pareri & experiente & costuri

valeron_x
post 13 Jun 2008, 17:01
Post #61


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




QUOTE(gibonu @ 9 Jun 2008, 16:17)
Ma rog, hotelul ca hotelul, insa mai nasol este daca ai o alta cursa de prins si nu mai ajungi la ea din cauza intarzierii primei curse.
Eu nu prea intelg cum n-ai stiut ca are escala la Bologna. Pe site-ul lor este dat forte clar ca sunt curse de Paris directe si curse cu escala la Bologna.
Nu ti-a zis agentul de la care ai luat biletul?
*



o sa fac pe desteptul ca nu ma pot abtine, cu precizarea ca am pretentia ca inca stiu sa citesc (cel putin in limba romana, engleza, franceza, italiana, spaniola, sarba si albaneza): la momentul la care am facut rezervarea, pe site-ul myair zobrul era prezentat ca o cursa fara escala ph34r.gif
cum am scris si mai sus, rezervarea mi-am facut-o fara a apela la vreo agentie, intrucat ma gandesc ca mai ieftin decat pot sa iau de la sursa, nu as avea cum sa iau de la un intermediar, care traieste fix din prestarea de servicii


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 16 Jul 2008, 15:44
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




planurile referitoare la dezvoltarea aeroportului BANEASA:
"construirea unui nou terminal de pasageri. Acesta va fi dedicat plecarilor externe, iar actuala aerogara va fi dedicata plecarilor interne si sosirilor interne si externe. Legat de masurile de protectie a mediului, in acest an se va reface sistemul de evacuare a apelor uzate, care include si construirea unei statii de tratare-epurare a acestora. Tot in acest domeniu, intentionam ca, intr-un viitor nu prea indepartat, dupa finalizarea lucrarilor la suprafetele de miscare, sa instalam un sistem de deflectoare de zgomot, care sa reduca propagarea zgomotului produs de aeronave la decolare si aterizare."

http://www.cronicaromana.ro/aeroportul-ban...le-de-oras.html


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 16 Jul 2008, 15:51
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(valeron_x @ 13 Jun 2008, 18:01)
cum am scris si mai sus, rezervarea mi-am facut-o fara a apela la vreo agentie, intrucat ma gandesc ca mai ieftin decat pot sa iau de la sursa, nu as avea cum sa iau de la un intermediar, care traieste fix din prestarea de servicii
*


Da, traieste din prestarea de servicii, tocmai de aceea are si experienta si te poate informa asupra detaliilor legate de zbor. Totul are un pret: comisionul agentului este justificat(sau ar trebui sa fie) si prin informatii suplimentare, cumpararea directa implicand o cercetare mai amanuntita a serviciului(produsului)-de exemplu un telefon la compania aeriana inainte de cumpararea biletului.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 11 Aug 2008, 21:09
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




"O aeronava Tarom cu destinatia Sofia s-a intoars din drum, la 25 de minute dupa decolarea de pe Aeroportul Henri Coanda, dupa ce comandantul a sesizat o mica defectiune la bord, anunta Realitatea TV.

Purtatorul de cuvant al companiei, Madalin Tudor, a afirmat ca defectiunea a aparut la instalatia de climatizare, dar nu s-a pus problema depresurizarii avionului."

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-39163...climatizare.htm


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionescu
post 12 Aug 2008, 12:40
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 24 January 06
From: Romania




Vreau sa felicit pe cei care au deschis acest subiect si imi place si tonul subiectului pe care doresc sa il mentin si pe care il salut.
Companii mari: TAROM - excelent si un sincer bravo atit de la mine cat si de la straini, KLM - daca nu isi revin e pacat, pentru ca avioanele lor sunt cam neintretinute, mancarea foarte proasta, Lufthansa - ok, United Airlines - servicii bune pentru un zbor lung, Finnair - excelent, am zburat la Nagoya si inapoi cu ei, impecabil si mancare foarte buna, iar pretul 800E super-rezonabil, Alitalia - de evitat, mi-au pierdut si furat din bagaje, multe intarzieri. La aceste companii nu am avut parte de intarzieri.
Companii mici: BlueAir - foarte buni, dar se cam chinuie sa impuna monopol, Wizz Air - foarte buni, ar putea sa nu se mai intinda ca o placinta ca nu mai face fatza, dar are preturile cele mai bune, MyAir - de toata jena, SkyEurope - ok.
La capitolul intarzieri: BlueAir - 3 ore la unul din cele 6 zboruri dus-intors pe care le-am facut, cauza: defectiune. WizzAir - din cele 3 zboruri, unul cu 6 ore la Cluj, cauza: vreme proasta si defectiune. MyAir - 8 ore, 1 zbor, cauza: ceata deasa si foarte grea.
Aeroporturi: Schiphol - e cat un oras, frumos, modern, curat, dar cam aglomerat, Munchen - curat si eficient, Paris-Orly - jegos, vechi, Helsinki-Vantaa - mic, curat, frumos si cu parchet pe jos smile.gif, Chicago - murdar, imputit,
Atlanta - foarte frumos, curat si cu multe posibilitati de recreere, Bradley - mic, ok, Washington-Dulles - invechit, dezorganizat, se sta la cozi, pute a hamburgheri, New Orleans-Louis Armstrong - curat, ok, Milano-Malpensa, o degringolada generala, facut fara nici un fel de logica, Maastricht-Aachen - mic, curat, dar inghesuit, Koln-Bonn - foarte ok, Brussel-Charleroi - foarte foarte inghesuit si asezat aiurea, Brussel-Zaventem - ok, cam neintretinut, Dortmund- de marime medie, foarte curat si bine construit, Budapesta-Feryhegi - foarte ok, Cracovia-Ioan Paul al 2-lea, nou, curat, inghesuit la bagaje, in constructie.
Aeroporturi romanesti: Otopeni - mic, dar foarte eficient si curat, ar trebui s isi dezvolte mai mult partea de recreere - cafenele, baruri etc, precum si legatura cu orasul. 783 e admirabil, dar mai trebuie si ceva cu legatura directa la Gara de Nord. Baneasa - mult prea mic, este ca o gara, ar fi eficient dar este prea ingust. Ca legatura cu orasul, insa sta foarte bine, deoarece il are pe 5 la Unirii, pe 131 la Romana, pe 205 la Gara de Nord. Aeroportul din Cluj e in constructie si se vaface frumos. Ca legatura cu orasul sta bine, linia 8 de autobuze mergand cam la 10 minute pana in centru.
Am inteles ca se va construi un aeroport in sud. Sustin aceasta idee deoarece este foarte mult spatiu acolo, pentru un aeroport de anvergura culegaturi bune cu orasul.
Despre servicii, datorita numarului mare de zboruri, calitatea acestora scade considerabil. In plus, nu uitati ca zbor de cost redus inseamna ca nu totul poate merge perfect. Nici nu se garanteaza legaturile cu zborurisi ora de plecare. E simplu: platind taxe mult mai mici de aeroport, acordarea pistei de zbor se face aleatoriu, daca are nevoie ala marem i-o ia. Ce nu imi place este ca nu ofera servicii bune de mancare atunci cand apar probleme de acest gen.
Ca tarife: Wizz Air sunt cei mai buni din acest punct de vedere, la care poti prinde si cu o saptamina inainte zbor cu 80E. Depinde cum ai noroc. La Wizz in general cam ai. Apoi este Blue-Air care au tarife mai mari, deoarece platesc taxe mai mari de aeroport, dar la care siguranta plecarii si a sosirii e mult mai ridicata. Tocmai datorita taxelor maimari pe care le dau aeroportului.

This post has been edited by Ionescu: 12 Aug 2008, 14:16


--------------------
Dacia Duster 2014, Benzina & GPL, 2x4, 1598cc, 73kW=105CP
Traficul in Romania e Infern: Intra toti si scapa cine poate...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 13 Aug 2008, 12:36
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




http://www.curentul.ro/index.php/Actualita...-reparatii.html

Aeroportul Internațional Aurel Vlaicu (Băneasa) va fi închis în perioada 29 septembrie - 12 octombrie, pentru definitivarea unei lucrări de reparație la pistă,


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 20 Aug 2008, 09:58
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora-403...rt-capitala.htm

"Guvernul ar putea discuta, in sedinta de astazi, un proiect de hotarare privind aprobarea realizarii unui aeroport in zona Bucurestiului "

daca se va face intr-o zona fara metrou si fara autostrada de acces e inutil


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionescu
post 21 Aug 2008, 12:29
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 24 January 06
From: Romania




E adevarat ca accesul e foarte important. Dar se poat eface drum pe-acolo, nu e nevoie neaparata de autostrada. Drum bun sa fie si o linie de tren/metrou/autobuz care sa te duca de acolo pana in oras. Ideea e ca trebuie un aeroport foarte mare, care sa faca fata traficului tot mai intens.


--------------------
Dacia Duster 2014, Benzina & GPL, 2x4, 1598cc, 73kW=105CP
Traficul in Romania e Infern: Intra toti si scapa cine poate...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 22 Aug 2008, 15:12
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(Ionescu @ 21 Aug 2008, 12:29)
E adevarat ca accesul e foarte important. Dar ...
*



cel mai important lucru pentru un aeroport este accesul, daca faci 1ora si 30 min de la Roma la Buc si apoi 2 ore de la aeroport pana acasa, in oras, nu e deloc in regula. In aceeasi idee si asa Bucurestiul este deja dezechlibrat- locuri de munca in nord si "dormitoarele" in partea opusa- Drumul Taberei, Militari, Berceni, etc. Acum asta mai lipsea sa se mai traverseze iar Bucurestiul pentru aeroportul din sud, fara centura autostrada, cu blocaje nord-sud.
Toata lumea stie ca de fapt se urmareste iar un tun imobiliar, in zona Baneasa, unde sunt vile printre avioane ( vezi foto) si unde Pomicola Baneasa este deja cumparata.

22 Aug 2008, 15:36:
inca 2 poze fff concludente:

This post has been edited by nasty: 22 Aug 2008, 15:36

Attached File(s)
Attached File  aeroportul_Baneasa.doc ( 1.06mb ) Number of downloads: 94
Attached File  AEROPORT__2_.doc ( 1.33mb ) Number of downloads: 101
Attached File  aeroport3.doc ( 1.3mb ) Number of downloads: 102


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 31 Aug 2008, 16:32
Post #70


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Bine v-am regasit! biggrin.gif

După noi experimente:
-Lufthansa e de toată jena, au avioane mari, transcontinentale, fără monitoare în scaune, ci doar 2 monitoare centrale per compartiment, unde toată lumea urmărește ce vrea madam șefa de cabină...
-Turkish Airlines merită aplauze, au avioane cu sisteme multimedia complete, jocuri ce se pot juca în multiplayer cu orice alt pasager din avion, deasemenea telefon în fiecare scaun, cu care se poate vorbi cu orice pasager mai îndepărtat sau se poate suna, da SMS sau e-mail acasa, utilizând cardul.

Aeroporturile din Hong Kong și Singapore sunt extraordinare, și oferă acces wireless GRATUIT la internet.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 1 Sep 2008, 23:48
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




austrian arrows:feriti-va de ei!
jigodii de la cap la coada.limita bagaj:20 kg /persoana.taxa aditionala 10 euro/kg.
cantaresc si masoara la sange bagajul de mana!


tarom: lux: 25 kg /persoana.taxa aditionala 3 roni/kg.nu se uita la ce iei in cabina.

socotiti la 2 persoane cu 56 de kg o taxa suplimentara de 160 euro la austrieci, cand la romani le dadeai in plus 200 mii lei vechi.

plus ca sunt nenorociti, scarbosi in toata regula(austriecii zic), vamesu mi-a smuls practic cureaua de la pantaloni, mi-am pierdut inelul ala suplimentar, nu m-a lasat sa il caut, aproape m-a imbrancit mai departe.

plase de cumparaturi din aeroport aruncate in bataie de joc pe banda, se varsa pe acolo,,,,,si sunt totusi sute de euro pe care ii lasi la ei in tara!!!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 2 Sep 2008, 08:15
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ horsewhisperer27

austrian arrows nu-i cumva o compania low cost?
Daca da, de ce te miri ca te taxeaza la excedentul de bagaj. La Easy Jet, care cica este una dintre cele mai mari companii low-cost, scrie clar pe site ca daca ai intre 0 si 3 kg in plus, te costa 54 de euro. Nu mai zic ce preturi au peste 3 kg.
Cu taxa de 3 ron/kg la Tarom mi se pare ciudat.
Zic asta, pentru ca acum 2 sapatamini, pe aeroport la Bruxelles, la cursa Tarom de Bucuresti, aveam vreo 7 kg in plus fata de cele 25.
Gagica de la imbarcare mi-a zis foarte simplu, ca am costa 70 de euro, adica 10 euro pe kg. Norocul mea a fost ca m-a lasat cu unul din bagaje in cabina, si nu a mai fost nevoie sa platesc excednetul.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 2 Sep 2008, 10:29
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




nu e low cost!!!nu am zburat niciodaat cu low cost, nici nu intentionez.

austrian arrows este de fapt austrian airlines...echivalentul tarom, sa zic asa!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 2 Sep 2008, 10:45
Post #74


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Arrows e o divizie regionala a Austrian Airlines. Probabil ca are servicii la nivelul zborurilor domestice, interne.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 3 Sep 2008, 00:13
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




adica din alea care zboara de la viena la bucuresti! icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
ma rog, zicea pe bilete faza cu "operated by austrian arrows"!

zborul era austrian airlines, si oricum, nu ma mai apropii de ei in viata mea, de nimic ce incepe cu "austian"! icon_mrgreen.gif


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 4 Sep 2008, 16:04
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




dupa ce ca avem vreo 3 avioane, avem si ghinion:

"Un avion Tarom a fost lovit de o masina pe pista aeroportului din Barcelona."
"40 pasageri se vor intoarce astazi la Bucuresti, urmand sa fie preluati de cursa Tarom dinspre Madrid, care va face special o escala la Barcelona. Ceilalti 40 de pasageri vor fi cazati astazi la Barcelona, costurile urmand sa fie asigurate de compania Tarom, si vor reveni maine in tara"

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-42221...n-barcelona.htm


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Sep 2008, 07:56
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ nasty
Tarom-ul are 21 de avione. Cel putin asa scrie in revista aia de la bord, care o gasesti in buzunarul scaunului din fata.
Eu am zburat cu Tarom-ul la Tel Aviv odata si de doua ori la Bruxelles, si nici odata nu a fost nici o problema legata de intarziere.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 5 Sep 2008, 15:10
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(MAERSK @ 31 Aug 2008, 18:32)
Bine v-am regasit! biggrin.gif

După noi experimente:
-Lufthansa e de toată jena, au avioane mari, transcontinentale, fără monitoare în scaune, ci doar 2 monitoare centrale per compartiment, unde toată lumea urmărește ce vrea madam șefa de cabină...
*



OK, n-au ecrane in fiecare scaun. Dar in afara de asta sunt printre liniile cele mai serioase din lume. E ordine, curatenie in avion, echipamentele de bord sunt in stare impecabila (toalete, etc), rareori au intarzieri din cauze tehnice, insotitoarele de bord isi fac treaba impecabil, etc...

Plus ca ultima data m-au lasat sa vin cu peste 40kg bagaje (desi limita scrisa pe bilet era de 25kg).


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V a L y O
post 5 Sep 2008, 15:45
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 673
Joined: 27 January 07
From: Bucuresti




Stiam ca ce e peste 25Kg se plateste.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2007 - FVV
If You Have Nothing Nice to Say, Say Nothing At All.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 5 Sep 2008, 15:46
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




poate a venit din state unde in general companiile aeriene aplica regula numarului de bagaje...

majoritatea companiilor au 20Kg limita dar sunt cateva si cu 25Kg pe zborurile intracontinentale

mai nou companiile lowcost cer 5-10 euro pe bagaj inregistrat

This post has been edited by murfi: 5 Sep 2008, 15:57


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Sep 2008, 13:34
Post #81


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Eu de cate ori am zburat, evident la clasa Economy, limita a fost mereu 30 kg, iar pentru navigatori, la prezentarea carnetului de marinar, limita creste la 40 kg.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 7 Sep 2008, 15:06
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




ce noroc.nu am vazut la nimeni 30 kg!!


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 8 Sep 2008, 11:55
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05






--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 8 Sep 2008, 12:35
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




exagereare toata ziua, sa se fi dus el la o firmulita in chitila sau orice mahala din ilfov fara sa vorbeasca romana sa vedem cum se descurca smile.gif
si ca sa revin la subiect: ce companie te lasa cu 30Kg la economy in europa si fara FF ca eu n-am intalnit asa ceva?

This post has been edited by murfi: 8 Sep 2008, 12:42


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 10 Sep 2008, 11:23
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




"Cursa Tarom Bucuresti-Viena de miercuri dimineata s-a intors pe Aeroportul Henri Coanda la 20 de minute de la decolare, din cauza unor probleme tehnice. Cei 92 de pasageri nu au fost debarcati, insa comandantul aeronavei a preferat sa se intoarca pe aeroport pentru a nu pune in pericol siguranta acestora"

de remarcat diferenta intre companiile low cost, care au mereu avioanele pline ( 170-180 pasageri)si celelalte care merg cu avioane pe jumatate goale...

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-42951...te-decolare.htm


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 11 Sep 2008, 14:46
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




Baltimore Washington International Airport (BWI)

este de departe unul dintre cele mai murdare, insalubre si periculoase aeroporturi , din cele cateva vazute de mine

fiind unul dintre principalele puncte de intrare in usa, este of course dotat cu punct vamal, cozile sunt haotice si dureaza nejustificat de mult, iar murdaria depaseste orice imaginatie, probabil in Botswana sa mai vezi asa ceva, inteleg foarte bine ca pe acolo trec poate zeci de mii de oameni zilnic dar asta nu inseamna ca situatia este acceptabila, prin comparatie in NYC acelasi volum de calatori, aceleasi proceduri vamale se desfasoara intr-un ambient cat se poate de placut si adecvat


era sa uit desi am intarziat 45 de minute in vama am reusit sa prindem urmatorul avion, fiind oarecum facilitati de decizia autoritatilor de a arunca toate bagajele in mijlocul unei sali imense, practic de la iesirea din vama s-a alergat asemenea unei mici turme catre urmatoarea sala, unde fiecare a trebuit sa se lupte pentru bagajul cuvenit si sa alergam alergam in continuare catre urmatorul punct de control

recomand celor care doresc sa ajunga in SUA sa ocoleasca pe cat posibil acest aeroport


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 11 Sep 2008, 20:03
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05





"O cursa KLM care urma sa decoleze de pe H. Coanda a fost anulata. Avionul, un Boeing 737, cu peste o suta de pasageri la bord a ramas la sol pentru reparatii, iar pasagerii au fost redistribuiti catre alte curse, informeaza Realitatea TV.

Reprezentantii Aeroportului Henri Coanda spun ca avionul a avut probleme inca de la decolarea din Asterdam, cand o pasare a intrat intr-unul dintre motoare. Problema a fost insa depistata abia la Buc"

http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora-432...eme-tehnice.htm


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 13 Sep 2008, 12:32
Post #88


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




In avionul ala trebuia sa se urce un prieten sa vina la Amsterdam pentru weekend. Dupa ce s-au prins aia ca avionul nu va mai zbura a fost o degringolada si un haos general, pentru ca cei de la AirFrance-KLM Romania nu erau pregatiti.

Pana la urma a ajuns a doua zi dimineata cu o cursa prin Varsovia, si va primi despagubiri in valoare de 400EUR, care acopera pretul biletului tongue.gif. Mai nasol cu aia care aveau legaturi in seara aia...

Tampenia mare a fost ca el le-a propus sa il trimita la Bruxelles sau la Frankfurt cu o alta cursa, iar de acolo sa ii suporte pretul trenului, astia refuzand pe motiv ca nu au varianta asta in proceduri...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 18 Sep 2008, 20:05
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




""I-am cerut ministrului transporturilor sa pregateasca deja masurile necesare pentru transformarea acestui aeroport intr-unul care sa serveasca intreprinderea Romaero, intreprindere de reparatii de material aviatic, si pentru zborurile de tip business, cu avioane mici, care nu provoaca poluare fonica", a declarat Tariceanu, la finalul sedintei de Guvern.

"Operatorii low-cost trebuie sa se pregateasca pentru aceasta schimbare de destinatie, care nu va prezenta niciun fel de incovenient", a spus primul ministru, adaugand ca aeroportul Baneasa nu dispune de capacitatea si de locurile de parcare necesare pentru astfel de zboruri.

In opinia sa, aeroportul "a devenit un real pericol pentru locuitorii din zona, este un aeroport care se regaseste in mijlocul orasului si exista anumite reglementari de prudenta care cer ca aeroporturile sa fie plasate in afara zonelor locuite".

Intrebat daca va fi desfiintat aeroportul Baneasa, Tariceanu nu a oferit un raspuns clar, afirmand doar ca "nu exista o intentie conturata, dar cred ca, tinand cont de dezvoltarea Bucurestiului, nu va mai putea sa supravietuiasca un aeroport in oras"



http://www.hotnews.ro/stiri-esential-44227...se-business.htm


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 19 Sep 2008, 08:27
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




Vraja marii pe faleza cu aeroportul Baneasa.
Cam cat o coasta metrul patrat de teren prin zona aia? Cam ce complexe rezidentiale / comerciale sau mai stiu eu de care s-ar putea face pe acolo?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:07
Dacia