Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

53 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ITP - Inspectia Tehnica Periodica

adi_ar
post 10 Jan 2008, 11:24
Post #121


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Este cam vaga descrierea.
In principiu, daca ciobitura nu este de natura sa impiedice vizibilitatea (unii zic sa nu fie in zona "calcata" de stregatoare) se poate "lua" ITP-ul.
Cu oglinda sparta, nu stiu cu certitudine dar cred ca nu se poate.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 10 Jan 2008, 21:58
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Buna.Nu vreau sa va retin prea mult.Am citit o gramada de comentarii referitoare la mult-hulitele ITP-uri.Oameni buni,inainte de a "da cu piatra" este mult mai simplu sa cititi cu atentie afisele postate OBLIGATORIU in toate statiile ITP autorizate de RAR.Sunt diferente foarte mari intre testarea masinilor pe benzina si intre cele diesel!Insa domniile voastre faceti foarte frecvent greseala de a nu tine cont de aceste diferente.Pentru orice informatie va stau la dispozitie.Vreau sa precizez ca fac parte din tagma "cretinilor","jegosilor"sau mai stiu si eu cum ne spuneti d-vs.Nu vreau sa fac pe victima sau sa pozez in corectul-corectilor.Nu!Dar vreau sa incerc sa va lamuresc(atat cat si cum pot) cum sta treaba cu inspectiile tehnice,domeniu de care ne "frecam" toti,insa foarte putini incearca sa vada si dincolo de prejudecati!Trebuie insa sa recunosc(jenat) faptul ca prejudecatile d-vs sunt intemeiate si alimentate constant de multi dintre colegii mei.Sa fiti sanatosi si va invit sa imi spuneti cu ce va pot fi de folos.Numa'-bine!M[/B] smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 11 Jan 2008, 09:50
Post #123


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Bine-ai venit pe forum !

Daca tot ne oferi ajutorul tau, de ce nu postezi continutul acelor "afisele postate OBLIGATORIU in toate statiile ITP autorizate de RAR" sa nu facem un drum degeaba pana la statia ITP numai pentru ca sa ne zgaiim la panouri slinoase, "intamplator" puse deasupra unor dulapuri cu scule, butoaie cu vaselina etc.
Am economisi ceva timp si am fi mai informati, inainte de a prezenta masina la inspectie.

Cat despre epitetele mentionate, inainte de toate, nu cred ca pe acest forum s-au facut asemnea aprecieri, cred ca te referi la alte forumuri.

Numai bine !

LE

This post has been edited by adi_ar: 11 Jan 2008, 12:10


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 11 Jan 2008, 11:54
Post #124


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




Da bine, spus, si mai spune-ne si unde anume lucrezi, poate avem noroc si facem ITP-ul la tine, m-as bucura sa intalnesc in sfarsit un om corect intr-un service. Si zic inca o data : corect. N-am nevoie de favoruri, dar nici de magarie, rea-vointa, flegma, greata, priviri plictisite, scarpinat la c...e sau in fund, ãããããã-uri prelungite, eventual cascaturi, indicatii cu aratatorul in stil de mafiot felicitat de ziua lui etc s.a.m.d.

Chiar imi pare bine ca ai postat. Poate se mai schimba ceva pe-aici (romanica), mai ales ca esti constient ca intr-adevar unii colegi de-ai tai au creat renumele negativ al discutatei categorii profesionale. Hai atunci pana la capat, zi-ne ce si cum - si eu unul vin bucuros la tine la ITP.

A! Si nu e nevoie de nume. Pune numai adresa.


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 12 Jan 2008, 07:46
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Va salut domnilor.In primul rand vreau sa va multumesc pentru cuvintele de intampinare si pentru gandurile bune.Mai departe vreau sa mentionez faptul ca sunt din Timisoara.Mai multe nu va pot spune deoarece cred ca ar fi curata neobrazare sa ma apuc sa-mi fac reclama pe forum!Deci nu cred ca merita sa bateti atata drum pentru o amarata de inspectie(ma refer la d-l din Bucuresti) iar la d-l din Arad vreau sa-i spun ca am intalnit(la cursurile si reautorizarile ce le facem regulat la RAR-Bucuresti) mai multi baieti din Arad ce pareau oameni de toata isprava.Este imposibil sa nu gasiti baremi unul care sa fie dispus sa va serveasca omeneste si nu cu mainile bagate pana la coate in buzunarele nadragilor ca sa-si cantareasca "bijuteriile" sau sa va masoare din priviri sa incerce sa-si da seama daca sunteti(sau nu) dispus sa "cotizati".Metehne de-ale noastre,deh...Ce vreau insa sa va pun in vedere este faptul ca de cand cu noul program de supraveghere instalat de RAR in toate statiile itp toate aceste metehne precum si subiectivismul inspectorilor vor tinde spre 0!S-a incheiat cu ciubucareala,mica atentie sau cu un ochi inchis ca sa vezi mai putine.Daca nu ati aflat de acest nou program pot reveni cu precizari.Referitor la corectitudinea mea...Hmm,aici vreau sa va spun ca da,incerc sa fiu cat de cat corect in ceea ce fac si sa imi servesc cat ma pricep eu de bine clientii insa se mai intampla sa am si eu o zi proasta,sa ma trezesc cu fata la cearsaf sau sa ma cert si eu cu unul sau altul.Oameni suntem shi noi!Dar vreau sa scot in evidenta ca daca exista doar un pic de bunavointa(in sensul strict al cuvantului) atat din partea mea(inspector) cat si din partea d-vs(client) sa stiti ca lucrurile merg cu totul altfel!Interesul meu este sa plecati multumit din statie(INDIFERENT daca ati primit sau nu itp-ul!!) nu injurand sau fluierand a paguba!Acum va rog sa ma scuzati.Am niste probleme de sanatate si trebuie sa merg la doctor insa incerc sa ma intorc cat pot de repede ca sa incerc sa va mai raspund la intrebarile din posturile anterioare.Ciao!M smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 Jan 2008, 07:59
Post #126


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Eu ziceam sa ne ajuti cu fapta !
Adica sa postezi acele conditii si norme, respectiv sa dai sfaturi utile membrilor forumului, pentru a nu se prezenta nepregatiti la ITP.

Ca sunt baieti buni si in Arad, stiu prea bine! Sunt peste tot si mai buni ... si mai rai ! smile.gif

Cat despre "atinsul" la buzunar, asa cum il "ating" pe baiatul de la spalatorie pentru ca se dovedeste constiicios cu cotloanele masinii, nu vad de ce n-as face-o, din proprie initiativa, cu oricine imi face un serviciu .
Daca serviciul este ca-mi spune "aualeu do'le, e praf masina ... e praf, praf dar as putea sa mai rezolv ceva ... mai inchid ochii !" fara sa-mi dea un sfat corect si competent, asteptand sa "ma simt", imi vine sa-i trag un sut in dos !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 12 Jan 2008, 09:15
Post #127


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Subscriu la cerinta lui adi_ar de informatii utile. De exemplu eu nu am facut niciodata ITP-ul si mi-ar prinde bine o informare inainte de a-mi face ITP-ul.


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 12 Jan 2008, 10:25
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Bine d-lor.Scuze pentru poliloghiile anterioare.Am vrut doar sa stiti cu cine stati de vorba!Ma voi limita strict la informatii!Insa daca doriti sa va transcriu toate informatiile ce sunt pe panoul nostru de afisaj ,la "viteza" cu care scriu eu cred ca mi-ar lua cam o saptamana!Un prim sfat.Daca cumva treceti pe langa reprezentanta RAR din judetul d-vs,intrati si cumparati-va un RNTR-1.Acest regulament este"biblia" celor ce fac itp-uri.Nu cred sa fie prea scump(ultima data cand am cumparat unul,prin August '07 a fost 7 lei pare-mi-se) shi va asigur ca vetzi gasi singuri foarte multe raspunsuri la intrebarile d-vs.Ma supara faptul ca cei de la RAR-Buc. nu au binevoit sa si-l posteze pe saitul lor oficial!Daca avetzi si alte intrebari va pot raspunde mult mai scurt shi mai exact dupa ce in prealabil ati citit prevederile ce va intereseaza din RNTR.Eu o sa incep sa postez (cat de des pot) informatii punctuale pe fiecare etapa a itp.
Prima operatziune ce se face este identificarea masinii,si anume:serii caroserie/motor,culoare,tip,numar de omologare etc.ATENTIE!!Indiferent ce neconcordata apare intre acte shi masina conduce automat si obligatoriu la respingerea masinii si indrumarea spre RAR pentru rezolvarea neconcordantelor(e.g. schimbare de motor,culoare,destinatie vehicul etc)Daca identificarea a fost facuta cu succes,se valideaza optiunea "Identificare" in calculculatorul statiei si se trece la verificarea propriu zisa.Functie de organizarea fiecarei statii itp etapele pot sa difere ca ordine insa pana la final oricum trebuiesc parcurse toate.De pilda la mine in statie urmatoarea operatiune ce o efectuez esta asa-numitul test de gaze respectiv gradul de opacitate.Aici sunt foarte multe de spus!!!O sa despart clar masinile diesel de cele pe benzina pentru ca se face foarte des confuzie intre modul de testare a unia sau alta.Din pacate acum nu mai am timp dar voi reveni cat pot de curnd!Ciao la voi!M smile.gif smile.gif

12 Jan 2008, 11:06:
P.S.Mare zapacit sunt!Am uitat sa va precizez ce acte trebuie sa aveti neaparat la d-vs cand doriti sa efectuati itp-ul.
1.Cartea de identitate a masinii IN ORIGINAL.Atentie se admit copii dupa carte DOAR la masinile cumparate in leasing sau prin diferite modalitati bancare,insa aceste copii trebuie sa fie clare(usor lizibile) si sa poarte mentiunea"conform cu originalul" precum si stampila bancii sau a firmei de leasing.
2.Certificatul de inmatriculare(talonul)
3.Buletinul sau cartea de identitate a persoanei CE PREZINTA masina la itp.NU este obligatoriu sa fie proprietarul masini,persoana ce aduce masina la verificare.
4.Polita RCA in termen de valabilitate.
O ultima precizare:masina cand intra pe flux trebuie sa fie curata.Bine "curata" in limita bunului-simt,deoarece nimeni nu spune ca daca ploua/ninge afara d-vs sa veniti cu masina in punga!Dar nici (cum patim destul de des)cu noroi intarit de-o palma pe toata partea jos.Deasemenea sa fie cat de cat curata shi in compartimentul motor(nu de alta dar se fac si poze la motor si e jenant cand ridici cate o capota si mai ca nu iese vre-un sarpe sau un soboloan de sub ea!)deoarece trebuiesc citite seriile motor shi la multe masini sub capota se afla si seria caroseriei.Na va salut si voi reveni cu amanunte despre testele de gaze.Ciao

12 Jan 2008, 19:48:
Ok,i'm back!Vreau sa va spunt cate ceva despre testul de gaze(mai corect spus gradul de opacitate al fumului) la motoarele Diesel.O conditie esentiala(dar nu suficienta) este motorul testat sa fie bine incalzit.Se incepe cu scoaterea jojei de ulei si inlocuirea ei cu un fir ce are in capatul ce ajunge in contact cu uleiul motor un senzor de temperatura.Acest senzor este cuplat la aparatul ce efectueaza testul(opacimetru) si se vizualizeaza temperatura uleiului pe unul dintre afisaje.Daca temeratura indicata este sub 60 de grade Celsius se trece la turarea motorurui la turatii relativ joase(pana in 2000-2500 rpm) pentru a incalzi motorul.Turatia nu se mentine constanta ci se lasa la relanti iara se tureaza un pic se revine la relanti si tot asa.Acest lucru nu dauneaza cu nimic motorului!Din contra mai ajuta (pe langa incalzirea propriu-zisa) shi la dezlipirea particulelor grele de pe traseul coloanei de esapament.Aceste depuneri apar vrem-nu vrem la circulatia in orase datorita mersului la turatii joase,in relanti,in conditii de motor insuficient incalzit s.a.m.d.Cand motorul a atins 60 de gr. putem trece la stabilirea turatiei maxime atinse de motor in momentul accelerarii pana "la podea".E,aici incepe intradevar partea neplacuta!Cat timp eu fac pregatirile mai sus amintite rog clientul sa citeasca un afis prin care ii aduc la cunostinta ca orice dauna pricinuita masinii in timpul testului(corect efectuat,bineinteles) nu ma implica nici pe mine nici statia in care lucrez.Daca clientul e deacord cu continuarea testului ne vedem de treaba,daca nu ne strangem jucariile ne luam ramas bun unul de la altul shi sanatate buna!In cazul in care e deacord il mai intreb (daca stie omul) de starea curelelor a filtrelor etc Daca zice ca e ok,imi montez turometrul (cuplat si acesta la opacimetru) ce imi va arata turatia reala atinsa de motor,independent de indicatiile aparatelor de bord,apoi verific turatia maxima atinsa de motor prin apasarea(ferma dar NU brutala!) pedalei de acceleratie pana la maxim(intervalul de timp in care se face accelerarea nu trebuie sa depaseasca sub nici o forma 2 secunde)In momentul care cunosc turatia atinsa o compar cu baza de date furnizata de RAR( e adevarat destul de "subtirica" si foarte rar up-gradata) sau daca nu am informatii despre respectivul tip de motor voi avea grija ca respectiva turatie sa fie mai mare sau cel putin egala cu turatia de cuplu maxim precizata in cartea de identitate a vehiculului(CIV)Daca nu se incadreaza in intervalul prescris testarea se opreste shi se respinge vehiculul la testul de gaze pentru "neindeplinirea conditiilor de masurare impuse"Avem turatia,avem temperatura ne putem apuca de treaba.Se dau 2 pedale pana la max.(considerate de curatire a tobelor) si apoi se introduce o sonda de prelevare in easpament si se acceleraza inca o data pana max.Daca valoarea opacitatii inregistrata de opacimetru este mai mica cu 0,5 unitati(ppm) fata de valoarea maxima admisa vehiculul este declarat admis sise tipareste buletinul doveditor.Daca nu,continuam incalzirea motorului pana la 80 de grade si reluam testul.Daca nici acum valoarea obtinuta nu se incadreaza in limitele impuse se mai dau inca doua accelerari shi se tipareste buletinul care contine urmatoarele:turatia de relanti,turatia maxima atinsa,timpul in care turatia maxima a fost atinsa,valoarea opacitatii fumului si temperatura la care s-a efectuat testarea.
Valori maxim admise ale K(opacitate):
-Motoare diesel aspirate(fara turbo)=> 2,5 ppm(parti per milion)
-Motoare turbo-diesel=>3,0 ppm

12 Jan 2008, 19:56:
P.S. Scuze cred ca am apasat fara sa vreau pe "add replay".Mai am de adaugat valoarea opacitatii pentru motoarele EURO 4(sau 5) care este 1,5ppm indiferent daca sunt turbo sau nu.Ar mai fi multe amanunte de spus dar deja am scris un roman!Daca aveti nevoie de precizari referitoare la cele insirate pana aici va voi raspunde strict la obiect!Salutare!M smile.gif

This post has been edited by marian-j: 12 Jan 2008, 19:56


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 Jan 2008, 19:59
Post #129


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Asta-i buna:

"Cat timp eu fac pregatirile mai sus amintite rog clientul sa citeasca un afis prin care ii aduc la cunostinta ca orice dauna pricinuita masinii in timpul testului(corect efectuat,bineinteles) nu ma implica nici pe mine nici statia in care lucrez.Daca clientul e deacord cu continuarea testului ne vedem de treaba,daca nu ne strangem jucariile ne luam ramas bun unul de la altul shi sanatate buna!"

deci omul nu stie la ce sa se astepte (zicem ca-i prima oara la ITP) da-i spui: "Vezi, daca ti-o bulesc sa nu vii cu pretentii !!!" dupa care ii dai "talpa" sa-i sara motorul ! radmasa.gif
... si te miri ca sunt stresati clientii !?!
Ne place, te rog sa continui, sunt foarte utile informatiile !
Pana aici multumim si te rog sa-i raspunzi lui Bacu - daca exista vreo sansa sa se obtina ITP-ul daca masina are parbrizul putin ciobit si o oglinda sparta?

LE

This post has been edited by adi_ar: 12 Jan 2008, 20:05


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 12 Jan 2008, 21:30
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Pt Bacu: cu oglinda sparta NU!Deasmenea as vrea sa stiu mai excat ce inseamna"putin ciobit"?Unde e ciobitura si cam ce dimensiune are ca sa pot sa ma pronunt!Ciao!M

12 Jan 2008, 21:57:
Pt adi_ar:Sorry man dar nu eu fac regulile in jocul asta ci RAR-ul!Shi eu am o masina diesel si crede-ma ca "ma ustura ficatii" cand aud bietele motoare cum urla!De fapt testul de opacitate este pt. mine cea mai nesuferita operatiune pe care trebuie s-o fac!Pe langa asta restul inspectiei este ca o plimbare in parc deoarece nu prea pot fi acuzat de subiectivism.Insa aici clientului i se poate parea ca ceea ce fac o fac din rea-vointa sau sadism.Sa stii ca uneori e nevoie de cateva zeci de accelerari pentru a "scutura" de depuneri niste tobe bine imbacsite!Shi prefer sa fac asta,cu acordul tau(client) decat sa ajungi in cine shtie ce service unde niste mecanici de duzina itzi pot paradi masina care poate nu are nimic inafara de depuneri pe traseul de evacuare!Vorba bancului: nu oricine te scufunda in "rahat" iti vrea raul!In cazul meu se traduce:nu-ti turez motorul doar de amorul artei!Chiar vreau sa te ajut desi am precizat mai sus ca turarea motoarelor nu face parte din lista mea de hobby-uri!Parol!
P.S.Daca credti ca va este util asi indrazni sa postez cateva mici"trucuri" invatate de-a lungul anilor pentru a trece mai usor aceasta scarba de test si in felul asta sa-mi simplificati si mie existenta!Ce parere aveti?Na servus!M

This post has been edited by marian-j: 12 Jan 2008, 21:57


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 12 Jan 2008, 22:19
Post #131


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Pai ce mai astepti?! Saptamana asta care vine trebuie sa fac si eu ITP-ul, e prima data. biggrin.gif Cred ca mi-ar prinde bine sa stiu cateva trucuri pentru a fi mai linistit sufleteste. smile.gif

Iti multumim pentru informatiile furnizate.


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 12 Jan 2008, 22:32
Post #132


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




marian-j, go for it! smile.gif La vara o sa fac si eu prima revizie la un diesel, deci cu cat mai multe informatii si sfaturi despre procedura, cu atat mai bine.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 12 Jan 2008, 22:59
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Pt.Bliss:pana la vara (daca ma ajutaDumnezeu) vei sti la fel de multe ca si cel care iti va face inspectia!Sper din tot sufletul insa sa nu stii tu mai multe ca el!Acum hai sa ne concentram pe Dil deorece el intra mai repede "pe teava"!Bine? Ne mai "auzim".M


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 12 Jan 2008, 23:01
Post #134


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




motor incalzit foarte bine... si la diesel talpa cat cuprinde pana ajungeti la service... mie mi-au dat o talpa scurta si gata .. da aveam uleiul la 94 de grade, minim 80, de fum nici nu s-a pus problema.. biggrin.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 13 Jan 2008, 01:26
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Pt.Dil:Omule bun aici ne contrabalansam!Tu esti "membru autentic" iar eu "incepator".Tu esti la primul itp iar eu fac inspectii de mai bine de 15 ani.Deci cred ca ne putem ajuta reciproc.Incep eu cu o intrebare:ne putem "tutui" pe forum fara sa se supere nimeni?Eu nu sunt foarte familiarizat cu acest gen de comunicare iar in ale calculatoarelor sunt un soi de autodidact.Din aceasta cauza raspund cu intarziere intrebarilor voastre,dat fiind faptul ca tatstez(spre rusinea mea) cu un singur deget si cu ochii "lipiti" de tastatura!Bine,am o circumstanta atenuanta in faptul ca sunt nascut mai devreme..Am zis "nascut mai devreme" nu "mai batran",da? biggrin.gif
Na bine,gata cu povestile!Trecem la informatii pt. posesorii de masini Diesel!Repet,Diesel!
[SIZE=7]TRIKS:
[SIZE=1]-inainte de a merge la itp incercati sa faci un drum in afara orasului folosind trepte inferioare de viteza shi turatii mai ridicate decat cele de zi cu zi.Am vorbit cu oameni care chiar se pricep la dinamica motoa-
relor termice si este mult mai avantajos sa utilizati motorul in sarcina decat sa-l turezi in gol!!(fenomenul Meurer,accelertiile/vitezele pieselor aflate in miscare s.a.m.d)In cateva cuvinte:golitiva voi tobele de cenusa sa nu trebuiasca sa le golesc eu!
-filtrele sa fie in stare cat mai buna!Un filtru de aer colmatat va poate "tranti" la test chiar daca toate celelante componente ale motorului sunt in perfecta stare!Decat sa veniti la itp cu filtrul de aer colmatat mai bine scoateti pur si simplu elementul filtrant din carcasa.Nu recomand aceasta masura decat in situatii disperate(lipsa de bani,timp,situatii de urgenta,etc.)Deasemenea un filtru de motorina inecat in impuritati va poate juca feste!Daca debitul de motorina nu ajunge in parametrii optimi la nivel de injectoare "timpul de baza"(adica cele 2 secunde MAXIM admise pentru ca motorul sa ajunga de la turatia de relanti la cea de regulator) poate fi depasit si puteti avea neplacuta surpriza sa nu treceti testul DESI nivelul opacitati fumului se incadreaza in valorile prescrise!
-cand doriti sa mergeti la itp incercati sa aveti in rezervor cea mai "buna" motorina!Aici iara pot scrie multe insa nu vreau sa ma bag in seama aiurea!Va pot spune doar faptul ca eu unul nu mai alimentez in viata mea de la pompele lu' Patriciu!Am patit(pe propriul "soric") niste chestii din cauza motorinei de nu mi-a venit sa cred ce posirca ne baga unii in rezervoare!Si daca "posirca" ar fi ieftina nu asi avea nimic de comentat!Insa scump si prost,IO,
nu mai cumpar!
-am lasat la final o chestie de care cred ca stim totii.CUREAUA DE DISTRBUTIE!Oameni buni verificati cu mare atentie intervale de inlocuire.O curea rupta duce de cele mai multe ori la distrugerea motorului.Bine,cu asta nu se darama pamantul dar reparatiile ulterioare si costul acestora sunt de natura sa va scoata din minti! Va rog mult,mai bine schimati-va cureaua inaite de a fi termenul decat sa patiti vre-un pocinog la efectuarea testului de gaze!
-mai am o chestie de spus.Nu am reusit sa ma edific asupra legaturii intre turarea motoarelor diesel si functionarea ulterioara a cutiilor de viteze automatice.Am avut cateva neplaceri de gen in sensul ca dupa ce am facut testul de opacitate la vehicule dotate cu cutii automatice, masina mai mergea decat in marsarier sau nu mai schimba vitezele in parcurs!Poate ne lamuresc alti participanti la discutii.
Vreau sa inchei cu o colectie personala de "trofee".Nu a-si mai avea parte niciodata de asemenea recolta.Toate petrecute in timp ce faceam "gazele"
1.o volanta de Saviem ce s-a spart in momentul in care am accelerat pentru prima proba de test!Mai bine de doua treimi din volanta s-au INFIPT in podeaua de beton a statiei shi ultima bucata a demolat pur si simplu o pompa de alimentare cu motorina aflata la vreo 30 de metri de locul unde testam eu camionul!Doamne-feri de mai rau...
-un radiator explodat la o Alfa-Romeo 156
-un BMW 324d automatic venit pe rotile lui si plecat din statie remorcat din cauza faptului ca a aparut o defectiune la cutie si mai mergea doar in marsarier.
-ultima si cea mai tare!S-a prezentat pentru itp o Skoda Octavia aflata in ultima luna de garantie.NOROCUL MEU!Fac incazirea de rigoare,turatia maxima obtinuta era ok si dau prima pedala din testul propriu zis!S-a auzit un scrasnit infiorator iar motorul s-a oprit in aceiasi clipa!Cobor,livid, din masina si ii explic la om ca nu am nici o vina!Spre (inca o data )norocul meu omul citise cu atentie atat afisul cu exonerarea de responsabilite cat si cel referitor la procedurile de testare.Foarte relaxat a scos telefonul mobil din buzunar si a sunat la reprezentanta Skoda.Vreau sa precizez ca numita reprezentanta nu este o dugheana de cartier!Nu tata!!Pravalie cu staif!Raspunsul primit?"Ne pare rau dar nu avem masini disponibile pentru tractare respectiv aducere pe platforma!!!"M-am taiat ca maioneza..M-am oferit sa tractez eu cu masina mea Skoda omului pana la reprezentanta.Omul(un adevarat domn) mi-a multumit si mi-a zis ca daca nu ma deranjeaza sa-l duc pana acolo imi plateste combustibilul!Nu mai insist cu amanuntele!!Ce sa-i mai ceri la bietul om cand il duci in service cu masina de nici 2 ani?Cam dupa o saptamana omul se intoarce iara in statie sa continuam inspectia!!Pana i-am scos buletinul de poluare cred ca deja aveam tensiunea 300!A ieshit din prima si de data asta am scapat cu fata curata!Dupa ce am scapat am intrebat si eu ca omul ce i-au spus cei de la service referitor la defectiunea aparuta.Pe scurt,cica un lagar al turbinei a cedat shi astffel axul turbinei s-a descentrat si bucatele infime din palele turbinei au patruns in zona supapelor.Acestea s-au blocat insantaneu shi motorul nu a mai putut functiona.Restul inspectiei a fost doar o formalitate(ce sa comentezi la o masina care nu avea nici 20.000 km?)La plecare omul ne-a multumit si ne-a asigurat ca urmatorele inspectii le va face tot la noi deorece i-a placut modul cum a fost tratat!Mai fratilor m-am sonat eu sau inca mai exista bun-simt autentic in tara asta a noastra?Salutare la toata lumea!M smile.gif

13 Jan 2008, 02:22:
Bingo!Va rog sa cititi ce a spus"semit"!Incet-incet incepem sa vorbim aceaiasi limba!Trebuie sa dezradacinam prejudecata ca "aia de la itp" sunt pusi acolo doar ca sa va distruga masinile si sa va faca necazuri si zile-fripte.Acordati-ne doar prezumtia de nevinovatie!Nu noi hotaram ce se face si ce nu la noi in statie!Organul ce ne coordoneaza este atotputrenicul RAR!Insa vreau sa va spun ca si atitudinea celor ce ne monitorizeaza a virat puternic de la statutul de "moguli" la cel de parteneri atat cu noi inspectorii cat mai ales cu domniile voastre,clientii!!Este clar faptul (pentru toata lumea) ca daca omul vine sa-ti dea bani NU SA ITI CEARA atunci serveste-l tata,nu-ti bate joc!Deci gata cu spaga sau cum spunea aleks(cred) mai deunazi s-a terminat cu scarpinatul la oo!Eshti bun?Ai clientiINU AI CLIENTI?Iesi de pe piata!Mori!Va asigur ca intr-un final spaga va disparea!Aaa ca la plecare clientul multumit de serviciile aduse iti lasa o carte de vizita shi asigurarile ca vei fi,la randul tau,servit in aceleasi conditii sa stiti ca va conta mai mult decat ciubucul(meschin) cu care suntem obisnuiti!Vreau sa va asigur ca si cartea de vizita a unui simplu frizer va pote scoate din niste situatii de-a dreptul jenante(un chef mai simandicos,coafeza nevestii in concediu de maternitate etc.)Deci nu dati cu piciorul in nici o ocazie de a fi politicos cu oamenii!Te miri cand si unde te poti intalni cu cel pe care l-ai desconsiderat!Si daca omul respectiv isi aminteste de tine,ai pus-o!Na cred ca v-am plictisit destul!Ciao la voi!M

13 Jan 2008, 09:53:
Buna.Postez cat de mult pot dearece saptamana ce urmeaza voi fi plecat din tara si nu stiu daca o sa am acces la net.Sa continuam cu gazele.Am uitat sa fac o precizare foarte importanta(valabila atat le diesel cat si la "benzinar")Inainte de orice test de gaze se verifica integritatea si etanseitatatea coloanei de esapament.Nu se admit scapari de gaze,scoaterea din circuit a elementelor catalitice(respectiv a filtrelor de particule) sau coloane de evacuare incomplete.Deci grija mare sa nu mergeti la inspectie cu tobele gaurite sau neetanse deoarece veti fi respins cu siguranta.Sa nu mai vorbim de incercarea de a trece testul de gaze cu catalizatorul scos din circuit!N-o sa va iasa gazele in vecii-vecilor!Ciao.M smile.gif

This post has been edited by marian-j: 13 Jan 2008, 09:53


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 13 Jan 2008, 10:37
Post #136


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Multumim pentru informatii. smile.gif Incearca sa folosesti ambele maini cand bati la tastatura.

Stie cineva un service pentru ITP in Bucuresti la care se poate face programare? Am fost ieri la Motor Service si ei nu fac programari. biggrin.gif


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 13 Jan 2008, 11:47
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Testul de gaze pt "benzinare"Conditiile initiale seamana cu cele de la diesel(se verifica etanseitatea esapamentului,se pune in tubul jojei senzorul de temperatura se monteaza turometrul s.a.m.d) insa modul de testare propriu-zis difera radical!!!La masinile fara catalizator,cu catalizator retrofit sau asa numitele "euro 1" se face doar testul in realnti.Se are in vedere ca temperatura uleiului sa fie minim 60 de gr,turatia de relanti sa fie stabila si mai mica de 1000/rpm si se introduce sonda de prelevare a gazelor in esapament.Daca la diesel ne interesa parametrul"opacitate" aici avem in vedere componenta chimica a gazelor emise(asa se si numeste aparatul folosit la testare"analizor pe 4 gaze") Parametrul care se urmareste in cazul de fata se numeste "CO corectat" si este calculat de aparat dupa un algoritm comun tuturor marcilor de aparate folosite in statii.Nu poate fi vizualizat direct pe afisajele analizorului insa apare (mare,tare si apasat) pe buletinul de analiza editat de aparat sub prescurtarea de"COcorr."Acest parametru dicteaza daca ati trecut sau nu testul de gaze.
Valori maxime admise pt COcorr la vehiculele amintite mai sus:
-4,5 % pentru masinile fabricate pana in anul 1985 inclusiv
-3,5% pentru masinile dupa '85
Se are desemenea in vedere si concentratia de oxigen(O2) din totalul volumului de gaze.Aceasta nu trebuie sa depaseasca 3%.Daca este mai mare poate influenta grav rezultatele masuratorilor efectuate!O concentratie mare de oxigen se poate datora mai multor factori.Insir succint cativa pentru a sti unde sa fiti atenti:
-coloana de esapament perforata sau cu neetanseitati.Este foarte important ca in momentul efectuarii testului tobele sa nu"sufle".Daca sufla,picati testul si veti fi respins pentru "coloana de esapament neetansa"!
-carburatoare/injectii slabite pe galeriile de admisie.Faptul ca elementele alimentarii nu sunt bine fixate sau au garnituri/piese de etansare deteriorate,va permite accesul in motor a unui flux de aer necontrolat de carburatoare sau injectii fapt ce va saraci puternic amestecul ducand astfel la crestera nivelului de Co din gaze.Deci iara belea deoarece veti fi respins pentru "valori mai mari dect cele maxim admisibile pt COcorr"
-atentie la furtunul de vid al mecanismului de servo-frana(si in general la toate elementele ce folosesc ca sursa de vid depresiunea creata pe traseele de admisie) Sa fie etanse si in stare buna deoarece si aici putem avea surprize sa ne ajunga "aer fals" in motor.
Sa trecem la masinile catalizate ce indeplinesc norma EURO 2 sau norme superioare.Aici situatia se complica un pic deaoarece valorile maxime admise scad drastic,mai apare un parametru foarte important si anume "Lambda" shi testul de gaze se face in 2 etape.
Prima etapa prevede un test al gazelor la turatia de mers in gol(relanti)Aceleasi operatiuni premergatoare(etanseitate,sonda de temperatura,turometru etc) insa valoarea maxim admisa este mult mai mica.

13 Jan 2008, 15:52:
In a doau etapa se fece testul la "mers in gol accelerat"Se aduce motorul la o turatie cuprinsa intre 2000-3000 rpm si se mentine constanta. Dupa cateva momente(timp necesar analizorului sa stabilizeze valorile masurate) se printeaza si al doilea buletin de analiza a gazelor.Si cu asta basta!S-a incheiat testul.Se citesc valorile de pe buletine si functie de valorile respectiv se declara vehiculul admis sau respins la testul de gaze.Aici cred eu ca se face cel mai des confuzia intre diesel si benzinar deoarece omul aude un motor(diesel-ul) ca este turat de zici ca tot se sparge si la urmatoarea masina(benzinarul) motorul este turat finut pe la 2-3000 de rpm cat sa toarca usurel ca o pisica!Normal ca daca nu prea te pricepi la masini iti sare basca si incepi sa-l suspectezi pe inspector de toate cele...
Maine voi reveni cu o postare scurta in care voi preciza cu exactitate valorile maxime admise pt gaze(acum imi joaca memoria o festa si nu mai stiu cand valorile scad si mai drastic pt Euro 4 sau doar pt Euro 5)Dupa postarea de maine incheiem capitolul gaze.Astept intrebarile voastre referitoare la acest subiect si daca nu sunt putem trece la etapa urmatoare si anume testarea franelor.Ciao.M smile.gif

This post has been edited by marian-j: 13 Jan 2008, 15:52


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianxxl
post 13 Jan 2008, 20:18
Post #138


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




Care stiti unde fac si eu ITP in Buc la masina din semnatura ,fara prea multa bataie de cap?Am o fisura la parbriz in rest masina e ok.
Daca nu e voie pe forum, pls pe privat!Multumesc!
ITP trebuie facut pina pe 9.04.2008


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 14 Jan 2008, 00:35
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iaºi




Cu fisura la parbriz e cam dubios. Ciobitura, mai merge, depinde de zona.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 14 Jan 2008, 03:46
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Pt.Dil:nu cred ca statiile itp mai fac programari.Odata cu introducerea noului program de inspectii implementat de RAR in toate statiile masina are un interval minim de timp pe care trebuie sa-l petreaca pe fluxul de inspectie(de exemplu pt vehicule sub 3,5 tone timpul minim de inspectie permis de program este de 20 de minute)Deci chiar daca noi in statie suntem mai multi inspectori si o masina in stare buna o termini in 10-15 minute nu poti valida inspectia respectiva pana nu trec cele 20 de minute "regulamentare".Desemenea programul permite blocarea (aleatorie) in statie a vehiculului la finalul inspetie si reinspectarea sa de catre un inspector-monitor desemnat de RAR.Din acest motiv nu mai putem face programari!Daca ai bafta(sa zicem) sa-ti blocheze RAR-ul 2 masini la inceputul zilei de lucru s-au bulibasit toate programarile!!De aceea preferem sa mergem pe principiul "ca la moara" adica primul venit primul servit.
Pt.cristianxxl:nu cred ca stii dar o cerinta expresa a RAR-ului prevede ca orice masina prezentata in statie sa fie fotografiata!!Datorita acestui fapt cat si datorita programului despre care am scris mai sus nu cred ca mai risca cineva sa-ti dea itp-ul cu parbrizul fisurat!!Poti avea ghinionul sa fii selectat pt reinspectie si atunci inspectorul si-o ia urit pe "coaja" iar dumneata tot nu primesti itp-ul pana nu inlocuiesti parbrizul!!!
V-am salutat!M smile.gif smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 14 Jan 2008, 09:51
Post #141


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Multumim pentru informatii! Naspa intamplarea cu volanta, bine ca nu s-a intamplat nimic. mellow.gif

Ati avut la ITP si masini despre care v-au spus proprietarii ca au chiptuning? Cum s-au comportat?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 14 Jan 2008, 17:48
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Incep prin a-mi cere scuze pt. o inadvertenta aparuta la diferentierea anilor pt. masininile non-Euro.Corectez:
4,5% COcor in volum pt masinile construite pana in anul 1986(nu '85 cu am afirmat eu mai sus!)
3,5%COcor in volum pentru masinile construite incepand cu anul 1987
Continui cu valorile maxime admise pentru EURO 2:
0,5% COcor in volum la relanti(la turatia de relanti nu se tine cont de parametrul Lambda)
0,3% COcor in volum la turatia de mers in gol accelerat
Lambda=1 +/-0,03
Valorile maxime pt Euro3 si 4:
0,3% COcor in volum la relanti
0,2% COcor in volum la turatia de mers in gol accelerat
Lambda=1+/-0,03
Cam asta-i tot despre poluare.Un amanunut asi dori sa mai precizez si anume ca pierderile de ulei motor se incadreaza si se tarifieaza tot ca emisii poluante!
P.S.Pt.Blyss:Am avut doar doua din cate stiu eu si amandoua erau ale aceluiasi proprietar(un tip cu bani grei si "bolnav" de "japoneze"!!)Prima a fost un Subaru Impreza WRC caruia i-a facut un chip-tunning(ca altceva oricum nu mai avea ce sa-i faca!!!!) in Germania si a adus-o undeva in jur de 320 de cai!Un monstru!!A doua a fost o Honda(nu-mi mai amintesc ce model) cu un motor V6.Si la asta i-a facut chip-tunning dar rezultatele nu au fost foarte vizibile pana nu a montat shi un kit foarte performant pentru admisie precum shi un kit super-sportiv de evacuare.A mai inlocuit arcurile(si telescoapele cred?) iar la urmatoarea intalnire am vazut cum o discreta si eleganta "doamna" poate deveni o fiara de vre-o 250 de cai!O herghelie mai frate!!La testare au trecut ambele fara nici o problema(in afara faptului ca a trebuit sa avem mare grija la introducerea lor in standul de franare din cauza garzii la sol extrem de coborate!) Iar proprietarul pare supermultumit de tunnig-urile facute.Mai multe amanunte nu-ti pot furniza deoarce modificarile au fost facute intr-un atelier specializat in Germania iar proprietarul nu a asistat la operatiuni.El doar a pus masinile pe remorca le-a expediat la baietii din Germania,cand au vost gata le-a virat banii,aia i le-au expediat iapoi si sanatate buna!Toata lumea multumita!Daca mai aflu ceva promit sa te tin la curent!Ciao.M smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 14 Jan 2008, 18:13
Post #143


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Multumesc pentru lamuriri, ma interesa daca au trecut testul denoxe sau ba. Din pacate sunt un pic irelevante, cele doua exemplare fiind pe benzina iar tractorasul meu diesel. smile.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 20 Jan 2008, 07:08
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Am precizat mai sus ca ambele masini despre care vorbeam au trecut toate testele(deci clar ca si cele de gaze) fara nici un fel de problema.
Din pacate nu am facut (sau cel putin nu stiu eu) testul de opacitate a fumului la masini cu motor Diesel avand efecutat chip-tunning.
Daca ma intalnesc cu vre-un exemplar promit sa-ti dau de stire.Ciao.M smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 22 Jan 2008, 14:11
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




1) Cat de des sunt actualizate procedurile de verificare tehnica a autovehiculelor?
2)Exista un sistem de raportare/urmarire a incidentelor tehnice din timpul inspectiilor,(ca cele prezentate mai sus),in baza caruia sa se poata imbunatati procedura de lucru?
Asta in ideea ca parcul auto s-a modernizat in ultimii 4-5 ani radical .


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 22 Jan 2008, 19:02
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Actualizarea/modernizrea metodelor de lucru in statiile itp se face aproape continuu.Incercam sa tinem pasul cu "tot ce misca" in materie pentru a fi cat de cat la zi cu noile prevederi precum si nevoia dea a face fata modernizarii explozive(asa cum corect remarcai) a parcului autoR.N.T.R.-ul("Biblia" dupa care lucram,cum am precizat mai sus) este permanent revizuit si adaugit cu tot ceea ce ne priveste in materie de norme si reglementari nou-aparute.asa numitele texte consolidate,iar daca situatia o impune primim niste circulare interne(asa numitele "S"-uri) care prin itermediul celor ce ne monitorizeaza ajung foarte rapid la noi.Multe din aceste S-uri se regasesc si pe panourile de afisaj aflate in incintele statiilor si se refera la transparenta geamurilor,dotarile minime obligatorii pt vehicule,actele necesare in vederea efectuarii itp etc.
Procedurile de lucru insa odata omologate/armonizate cu restul Europei nu se mai modifica(de exemplu testele de gaze,de franare,de verificarea farurilor etc)Acestea sufera cel mult niste imbunatatiri privitoare la precizia aparatului utilizat sau a anexelor ce le poate include in procedura de lucru(turometru,sonda de temperatura,luxmetru,pedometru,s.a.m.d) insa in esenta raman tot aceleasi.
Nu cred ca exista o evidenta a evenimentelor in statiille itpToata lumea(noastra smile.gif ) cand aude de asa ceva scuipa in san si si sopteste un Doamne-fereste.Am precizat ca nu ne face nici o placere sa facem bietele motoare Diesel sa urle insa nu poti mictiona contra vantului....Asta-i procedura si basta!Celelalte incidente ce pot aparea pe parcursul testarii(un furtun de frana plesnit,un sabot "descaltat" de garnitura de frictiune sau niste garnituri deteriorate) nu sunt atat de spectaculoase si sunt infinit mai usor de remediat decat un incident aparut la efectuarea testului de opacitate!Ideea in sine insa nu e rea!!Poate ar fi util sa se faca o statistica a acestor evenimente total dezagreabile pentru toata lumea!Ciao.M smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 23 Jan 2008, 09:49
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Daca toti ar gandi ca tine romania ar fi o lume mai buna.Multumesc si asteptam episodul urmator.


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 23 Jan 2008, 12:08
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Multumesc mult pentru aprecieri!Sa stii ca toti va trebui sa ne revizuim gandirea/comportamentul(cel putin in domeniul despre care vorbim) fiinca altfel ramanem fara clienti si usor-usor suntem "impinsi" in afara pietii fapt ce va duce la pierderea locului de munca si implicit la pierderea "painii" ce trebuia sa o punem pe masa.Nu cred sa fie cineva care sa-si doreasca acest lucru!!Aaaa ca o buna perioada de timp s-ar putea sa mai intalniti te miri ce feluri de oameni "ciudati" prin statii nu neg,dar eu cred,sincer,ca lucrurile vor merge din ce in ce mai bine.Voi va veti obisnui cu procedurile,cu faptul ca statia itp nu este nici pe departe un bau-bau,ca este mult mai simplu sa-ti pui masina la punct si sa circuli tu insuti mai in siguranta decat sa incerci diferite"fente" pt a trece itp-ul iar noi va trebui sa ne obisnuim sa va servim cat putem de bine si de repede putem!
Cu "episodul urmator" aveti nu pic de rabare.Sunt tare prins acum cu alte probleme(doctori,analize,bleah :blush) insa sper sa pot reveni cat pot de repede cu noi amanunte.Sanatate si numai bine!Ciao!M smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 29 Jan 2008, 19:45
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Ma bucura faptul ca nu au mai aparut intrebari referitoare la itp.Se pare ca m-am facut suficient de bine inteles in postarile mele anterioare iar celelalte etape ale inspectiei(cum ar fi testele de franare,directie,lumini,etc.) va sunt mult mai familiare si nu mai e cazul sa insistam asupra lor.Daca totusi mai aveti intrebari va stau la dispozitie(pe forum sau pe mail,cum doriti voi).
Vreau sa va mai spun ca in clipa de fata se afla in lucru noul RNTR-1.Titulatura completa a acestui act normativ este urmatoarea:"Reglementari privind certificarea incadrarii vehiculelor rutiere,inmatriculate,in normele tehnice privind siguranta circulatiei rutiere,protectia mediului si folosinta conform destinatiei,prin inspectia tehnica periodica-RNTR.-1"
Se pare ca acest nou regulament (conforn "Radio-sant"-ului intern) va avea la baza cel mai exigent mod de efectuare a inspectiilor si anume cel olandez.Comentariu meu(strict personal si subiectiv daca vreti) asupra acestui subiect:m-i se pare cel putin ciudat sa doresti aplicarea celui mai dur mod de testare asupra unui parc auto(e adevarat intr-o continua expansiune) ce circula pe niste drumuri de toata jalea(sau jena?) posibila!Deci eu cred ca degeaba imbracam RNTR-ul in hainute nou-noute livrate marinimos de coana Europa daca vom circula in continuare pe acealeasi drumeaguri nenorocite cu pretentii de sosele sau autostrazi!!Hai sa fim seriosi...
Ca incheiere v-asi ruga sa urmariti aparitia acestui act normativ in Monitorul Oficial sau pe Legis si sgur vom mai avea multe de vorbit.El se va gasi si de vanzre la reprezentantele RAR judetene insa cu o oarecare intarziere fata de aparitia sa in Monitor sau pe net!
Na bine,sa fiti sanatosi si spor la castig ca de munca bag-sama suneti satui,nu?Ciao.M. smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wizard24
post 30 Jan 2008, 01:48
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 8 December 06
From: Arad




Buna am si eu cateva intrebari , se apropie cat de curant ITP la masina mea, un logan laureat, si am fost zilele astea sa ma interesez unde si cum se face, masina nu am bagat-o inauntru numai am intrat si am intrebat, de ea, si am zis, ca am pleoape pe faruri si schimbata toba cu una sport,mentionez ca numai finala este schimbata catalizatorul si intermediara este la locul ei,dar omul de acolo mi-a zis ca am pleoape pe far si ca va trebui sa le dau jos, acum de dat jos nu stiu cum le mai dau ca sunt lipite cu un silicon care sa intarit si nu cred ca mai vin jos,(nu stiu ce sa fac)iar in legatura cu toba sport,va trebui sa imi fac griji din cauza ei ???multumesc
si astept un raspuns va rog

30 Jan 2008, 17:10:
Am fost la ITP azi, in cele din urma nu am scapat sa nu dau jos pleoapele de pe far....asta e, le-am dat jos si restul a fost totu-l ok!!
Deci am scapat de-o grija 2 ani icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Wizard24: 30 Jan 2008, 16:10


--------------------
Dacia Logan 2005, Laureate - AR-__-PSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
53 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:51
Dacia