Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

SOFERI : Lasati 50cm de la bordura sa trecem, si noi(biciclisti/motociclisti/scuteristi).

hitman1234
post 15 Oct 2009, 10:00
Post #31


Bringing secsi back


Group: Members
Posts: 1.791
Joined: 9 February 08




nu,sunt din bucuresti,dar nu pot sa remarc ca suntem,cu mici exceptii, mitici..

"nu-i las frate,de-al dreacu!!!nu vreau io"
"pai si cu te ajuta?ajungi mai repede la celalat semafor?"
"nu frate dar nu vreau io..ce ei ma respecta pe mine??"

unde ajungem cu mentalitatea asta?chiar asa avem toti contracte de semnat de nu sufera amanare si ne grabim mereu? daca esti suficient de important,lumea te va astepta, nu-i cazul sa ne facem viata amara unul altuia cand oricum maine o luam de la capat..parca suntem niste furnicute furioase intr-un borcan..


--------------------
bemfe vewe .
"Cearta pe net ca e ca paraolimpiada: chiar daca castigi, tot handicapat esti." Nalodaniel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 15 Oct 2009, 10:12
Post #32


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




QUOTE
daca esti suficient de important,lumea te va astepta


da.. si daca nu esti suficient de important, nu te asteapta. Cand ai intarziat la serviciu spune-i patronului ca ai stat sa dai prioritate la biciclisti sa vedem ce spune radmasa.gif radmasa.gif

Cu deosebit repect,
Mitica Ambreaj


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hitman1234
post 15 Oct 2009, 10:16
Post #33


Bringing secsi back


Group: Members
Posts: 1.791
Joined: 9 February 08




scuze de off dar:
- sunt asa multi ai dreq biciclistii astia de stai juma de ora sa le dai prioritati? ei sunt cauza intersectiilor blocate?
- daca te lipesti de bordura (n-a cerut nimeni prioritate speciala de bicicleta,doar un pic de loc sa se strecoare pe langa masini la semafoare) ajungi mult mai repede la serviciu?


--------------------
bemfe vewe .
"Cearta pe net ca e ca paraolimpiada: chiar daca castigi, tot handicapat esti." Nalodaniel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Oct 2009, 10:28
Post #34


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




balanel (si nu numai), iata cateva spicuiri din legislatia rutiera valabila in acest moment:

QUOTE
Art. 14. - In circulatia pe drumurile publice bicicleta trebuie sa fie:
d) echipata in fata cu lumina de culoare alba sau galbena, iar in spate cu lumina de culoare rosie si cu cel
putin un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, vizibil, de aceeasi culoare;
e) echipata cu elemente sau dispozitive care, in miscare, formeaza un cerc continuu, fluorescentreflectorizante
de culoare portocalie fixate pe spitele rotilor.

Art. 100. - Vehiculele trebuie conduse numai pe drumurile, partile carosabile, benzile sau pistele stabilite
pentru categoria din care fac parte. In cazul in care pe drumurile publice nu sunt amenajate benzi sau piste
speciale pentru mopede, biciclete si celelalte vehicule fara motor, acestea pot fi conduse si pe acostament in
sensul de mers, daca circulatia se poate face fara pericol.


Art. 160. - (1) Bicicletele si mopedele, atunci cand circula pe drumul public, trebuie conduse numai pe un
singur rand.
(3) Daca pe directia de deplasare exista o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare, conducatorii
vehiculelor prevazute la alin. (1) sunt obligati sa circule numai pe aceasta pista. Se interzice circulatia altor
participanti la trafic pe pista pentru biciclete.

(4) Se recomanda ca, in circulatia pe drumurile publice, biciclistul sa poarte casca de protectie omologata.

Art. 161. - (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:
a) sa circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul avand semnificatia "Accesul interzis
bicicletelor";
c) sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;

e) sa circule in paralel, cu exceptia situatiilor cand participa la competitii sportive organizate;
f) sa circule in timp ce se afla sub influenta alcoolului, a produselor ori substantelor stupefiante sau a
medicamentelor cu efecte similare acestora;
i) sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un
acostament practicabil, ce poate fi folosit
;

k) sa circule pe aleile din parcuri sau din gradini publice, cu exceptia cazurilor cand nu stanjenesc circulatia
pietonilor;
o) sa traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, in timp ce se deplaseaza pe bicicleta
sau pe moped;
p) sa circule pe alte benzi decat cea de langa bordura sau acostament, cu exceptia cazurilor in care, inainte
de intersectie, trebuie sa se incadreze regulamentar pentru efectuarea virajului la stanga;

r) sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescentreflectorizante, de la lasarea serii pana in
zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa;


Deci. domnu' balanel .. va rog eu ... macar respectati legea .... atat.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 15 Oct 2009, 11:24
Post #35


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Daca tot a facut Liviu spicuirea, hai sa subliniem un aspect:
QUOTE
Art. 161. - (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:
...
e) sa circule in paralel, cu exceptia situatiilor cand participa la competitii sportive organizate;
...

Legea se refera la circulatia in paralel si insinueaza cumva circulatia in paralel cu alt biciclu dar cu atat mai mult, cel putin spiritul legii, interzice circulatia in paralel cu orice alt vehicol, de-o parte sau de alta!
Adica: ori depasesti regulamentar ori stai in coloana!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 15 Oct 2009, 11:30
Post #36


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




IN acest topic trebuie subliniat ca biciclistii sunt niste victime in traficul din bucuresti...


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 15 Oct 2009, 11:37
Post #37


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




nu stiu ce vrea sa obtina initiatorul cu topicul asta , decat discutii in contradictoriu (de fapt stiu ce vrea sa obtina dar nu o sa aiba efect) . Mai utila (si mai costisitoare evident) ar fi fost o campanie la TV sau o manifestare pe strazi...

in rest cred ca vor fi toate la fel ca si inainte de a deschide acest topic smile.gif

This post has been edited by UXE: 15 Oct 2009, 11:38


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Oct 2009, 11:57
Post #38


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Ideea este ca soferii trebuie sa CONSTIETIZEZE prezenta biciclistilor in trafic.


In plus de asta am mai gasit urmatorul text:
QUOTE
5.2 Reguli speciale privind depasirile efectuate de catre biciclete
(1) Bicicletele monotrasice pot efectua depasirea respectiv trecerea pe lânga alte vehicule si prin
partea dreapta, în sensul de mers, cu conditia sa se deplaseze precaut, cu o viteza de maxim 10
km/h, sa existe un spatiu de latime suficienta pentru a rula fara pericol de acrosare iar vehiculul în
cauza sa nu fie în miscare sau sa ruleze lent si sa nu îi fie permisa oprirea si nici virajul la dreapta
pe acea portiune;
(2) În conditii similare se admite si trecerea bicicletelor monotrasice printre sau pe lânga una sau,
dupa caz, doua siruri / coloane de vehicule, daca cele din cel putin unul dintre siruri / coloane sunt
oprite, stationate sau parcate.
(3) Posibilitatea de depasire prin partea dreapta în sensul de mers de catre bicicletele monotrasice a
unui vehicul nu se admite daca vehiculul oprit este un mijloc de transport de persoane în comun, oprit în
statie, sau daca este un vehicul apartinând serviciilor de urgenta sau de salubritate sau de
întretinere a drumului având în functiune mijloacele specifice de semnalizare.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 15 Oct 2009, 12:01
Post #39


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




Adi_ar, de unde ai ajuns la concluzia ca nu ai voie sa mergi cu bicicleta in paralel cu masinile? scrie undeva ca nu ai voie sa circuli in paralel cu masinile? Eu cred ca se refera doar la conducatorii de biciclete sau mopede sa nu circule in paralel. Oricum masinile nu prea depasesc biciclistii, ele merg paralel cu ei, pentru ca le este greu sa astepte sa treaca masinile din sens opus si te obliga sa intri in toate canalele de pe drum. Numai daca mergi cu bicicleta o sa intelegi acest mers in paralel, bara la bara biggrin.gif

This post has been edited by gruita2005: 15 Oct 2009, 12:02


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Oct 2009, 12:06
Post #40


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Sa nu uit ... textul de mai sus (ultimul citat) este un text extras din acest document.

QUOTE
Prezentul document este elaborat de Radu Mititean / Clubul de Cicloturism NAPOCA (CCN) în
septembrie-noiembrie 2005, agreat de organizatiile membre ale Coalitiei Nationale PRO VELO în
cadrul Conferintei Nationale PRO VELO desfasurata la Cluj-Napoca în decembrie 2005, actualizat
cu multiple completari în decembrie 2007-ianuarie 2008 si însusit de Federatia Biciclistilor din România (FBR)
în aprilie 2008. Prezentul document se bazeaza pe sinteza legislatiei si bunelor practici din peste 20 de state
dezvoltate si a fost redactat dupa consultari cu Federatia Europeana a Biciclistilor si cu organizatiile
nationale ale biciclistilor din mai multe tari europene, precum si pe baza consultarilor si documentelor anterior
adoptate de organizatiile membre ale Coalitiei Nationale PRO VELO în perioada 2002-2004.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 15 Oct 2009, 12:55
Post #41


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Mie mi s-a intamplat o faza cu deschisul usii ca sofer... smile.gif

Un biciclist mergea normal, chiar n-aveam nici o treaba cu el, pana ii deschide unu usa in fata biciclistul nici nu sta pe gand si trage de ghidon spre stanga ( spre mine )... eu? ce naiba sa fac... am tras spre stanga si eu ca sa nu il lovesc + frana. Se ingalbenise ala.

Deci neatentia este de ambele parti. Sunt destui biciclisti care trec pe rosu de exemplu sau pe trecerea de pietoni... pur si simplu nu am de unde sa stiu ca urmeaza sa treaca un biciclist nervos pe trecere. L-am claxonat pe unu in semn de atentionare si mi-a facut semn "care-i problema?"...



--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Oct 2009, 13:03
Post #42


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Care e diferenta intre un "claxon de atentionare" si un "claxon normal" ?
Sunt curios ... nu de alta dar imi iau atatea "claxoane de atentionare" de nu mai stiu ce sa fac .... ma atentioneaza ca o sa ma omoare ... ca o sa treaca pe langa mine ... ca o sa faca dreapta .. ca a scapat mana in claxon ... ca a vazut o fetita pe trotuar si vrea sa se dea macho .... nu inteleg, care e diferenta ?

De fapt, intrebarea e : care e utilitatea "claxonului de atentionare" ?


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 15 Oct 2009, 13:18
Post #43


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Liviu, cred ca depinde de intentia bizonului de la volan, care rezulta apoi in presiunea exercitata asupra claxonului cu o intensitate si o durata diferita, coroborata cu distanta fata de biciclist. Intensitatea cu care e apasat claxonul nu e simtita de viciclist, dar durata apasarii da, ca si distanta intre autoturism si bicicleta. Ceva de genul:
- claxon de avertizare: "titit, bah vezi ca vin!"
- claxon normal: "tiiiiiiiiiitiiiiittitititititttiiiiiiiiii baaaaaaaa, vezi ca viiin!"


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 15 Oct 2009, 14:12
Post #44


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Io mi-am luat casca... dupa cca 10 ani de "biciclit" prin bucuresti!
Am simtit brusc nevoia... tongue.gif


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Oct 2009, 15:00
Post #45


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ok, masina de pe banda unu lasa pietonul sa treaca chiar daca face dreapta. Dar ce ne facem cu aia de pe banda 2 care fac si ei la fel? Biciclistul este mascat de masina si zdrang ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hitman1234
post 15 Oct 2009, 15:05
Post #46


Bringing secsi back


Group: Members
Posts: 1.791
Joined: 9 February 08




QUOTE(IRONICK @ 15 Oct 2009, 16:00)
Ok, masina de pe banda unu lasa pietonul sa treaca chiar daca face dreapta. Dar ce ne facem cu aia de pe banda 2 care fac si ei la fel? Biciclistul este mascat de masina si zdrang ...
*



biciclistul nu poate traversa legal decat pe langa bicicleta..si de obicei traverseaza pe verde,cu ceilalti pietoni..


--------------------
bemfe vewe .
"Cearta pe net ca e ca paraolimpiada: chiar daca castigi, tot handicapat esti." Nalodaniel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 15 Oct 2009, 15:09
Post #47


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




cred ca se referea la biciclistul care merge langa bordura dar o ia drept si se intersecteaza cu masina de pe banda 2 care face dreapta. Trecerea de pietoni e mai la dreapta nu pe traiectoria biciclistului smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 15 Oct 2009, 15:12
Post #48


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




bun legal... si cum se intampla deobicei??


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 15 Oct 2009, 16:03
Post #49


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(hitman1234 @ 15 Oct 2009, 16:05)
biciclistul nu poate traversa legal decat pe langa bicicleta..si de obicei traverseaza pe verde,cu ceilalti pietoni..
*



decat legal pe langa = pe bicicleta si cu viteza... daca se da jos din sa raceste la ooooo..si il bate nevasta acasa
de obicei traverseaza pe verde = categorie de biciclisti pe cale de disparitie...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 15 Oct 2009, 16:09
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




La trecerea pe zebra biciclistul trebuie sa coboare, altfel nu este pieton ci vehicul !
Cu topicul asta am vrut sa constientizez o mica parte dintre dvs. cu existenta vehiculelor pe doua roti !
Omeneste vorbind de ce un om intr-o masina, are mai multe drepturi decat un om pe bicicleta ?!


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 15 Oct 2009, 16:14
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pai din ce prezinti tu aici...cei pe bicicleta au mai multe drepturi.....pt ca se strecoara printre masinile oprite la stop....si daca vreunul nu e atent ca mai trece si altceva decat aer printre el si cel oprit pe banda alaturata...tot el e de vina....

voi de ce nu asteptati la rand??? sau daca va strecurati..de ce vreti sa va fereasca ceilalti?

pe pistele de biciclisti...de ce nu faceti scandal sa nu mai meraga pietoni?....



--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 15 Oct 2009, 16:37
Post #52


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(Axe @ 15 Oct 2009, 17:09)
La trecerea pe zebra biciclistul trebuie sa coboare
*



Aici sunt 2 cazuri...
1% coboara...si trec civilizat..
99% trec in viteza pe zebra...calare...iar daca nu îi vezi si dai peste ei...sar la bataie..se fac ca arunca bicla pe masina..etc...figuri de stil.....asta in cazul in care dai peste ei mai usurel.. icon_mrgreen.gif ... eu recomand mare grija din partea ambelor parti...iar pt biciclisti...mai multa grija...ca bara+capota+parbriz le schimbi pe casco..pe cand la o coloana rupta ai bonus un carucior cu rotile toata viata... wink.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 15 Oct 2009, 20:24
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Se pare ca marea majoritate isi gaseste tot felul de scuze pentru a nu lasa spatiu de manevra vehiculelor pe doua roti !!! Sincer nu ma asteptam la atata egoism cand am deschis topicul !!!!!!!!!!!!
Chiar este atat de greu sa lasi loc pentru categoriile mentionate sau mori de oftica pt ca ei merg si tu stai ?! (ma adresez evident la modul general)


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 15 Oct 2009, 21:07
Post #54


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




La ce te asteptai de la un forum plin de "conservari" ? biggrin.gif

Acum pe bune... Cred ca exagerezi un pic. Nu uita in ce tara traiesti. Nu pun la indoiala principiile forumistilor RENO, insa majoritari sunt altii, nu "noi". wink.gif

Imi aduc aminte ca prima lectie de condus (cu permis) pe care am dat-o nevesti-mii, a fost aia cu "Mare atentie cand faci stanga !!! mad.gif Te uiti bine de tot in oglinda sa nu vina vreun motociclist / scuterist / biciciclist si abia apoi tagi stanga de volan"... mai ales ca eu, undeva, candva, etc, etc, etc... nani.gif victorie.gif sofer8.gif intelegi tu.


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 15 Oct 2009, 21:44
Post #55


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Ieri, am traversat strada pe la trecerea pietoni din fata Mall Vitan. Apare verde la pietoni, vad ca masinile opresc, cobor pe trecere si traversez. Pe partea cealalta, cand mai aveam circa 1,5-2 m pana la trotuar apare din spatiul dintre un camion oprit la semafor si bordura, un biciclist imbecil care nu acorda prioritate pietonilor, si care trece in viteza pe langa mine la 10-15cm distanta. Recunosc ca mi-a fost foarte greu sa ma stapanesc sa-l apuc de galci si sa dau cu el de pamant...mai ales ca in urma cu o zi se asistasem la o demonstratie de forta (picioare in masina si alte fite) provocata de un nemernic de scuterist care desi ii taiase calea soferului, tot el era cel suparat.

Traim intr-o lume nebuna care are nevoie de multa toleranta si de respect RECIPROC, indiferent de faptul ca esti sofer, pieton, scuterist, motociclist sau biciclist. Si in plus, regulile de circulatie sunt aceleasi pentru toata lumea.

In ultima vreme am constatat ca mult iubitii nostri caini comunitari sunt mult mai civilizati...traverseaza pe la trecerile de pietoni asteptand persoane care sa le ofere siguranta traversarii.

This post has been edited by tunderbird: 15 Oct 2009, 21:49


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 16 Oct 2009, 02:20
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Daca ar fi sa luam modelul Atena sau Amsterdam, nu stiu sigur dar exista chiar legi care reglementeaza exact ce spun eu in titlul topicului, ba mai mult la depasirea biciclistilor nu ai voie sa-l "stergi" asa la shto cum se face pe la noi. Esti filmat de toate camerele stradale si daca treci la mai putin de 1m de el iti iei amenda.
In plus oamenii in trafic sunt atat de obisnuiti cu cei pe doua roti incat acestia circula fluent exact ca un "rau" de munte pe langa bordura indiferent daca acolo este sau nu pista pt ei.(de obicei exista, nu ca la noi piste pe care zac autoturisme parcate sau merg pietonii)


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 16 Oct 2009, 10:53
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




in amsterdam exista piste.... masinile nu merg pe piste.......


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 16 Oct 2009, 11:03
Post #58


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




hai ca ploua afara si macar pentru o perioada nu o sa mai fie nevoie de cei 50 de cm - dar ce te faci daca incep acuma sa urle pietonii ca sunt stropiti - eu zic sa instauram oricum o lege prin care s anu avem voie deloc sa calcam in acei 50 de cm biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Oct 2009, 12:44
Post #59


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In Amsterdam pistele sunt INDEPENDENTE de strazi, iar acolo unde nu au avut loc de pista si strada (in centru) exista doar piste de biciclisti si amsinile sunt "tolerate" pe ele, nu au nici un fel de prioritate.
Iar asta cu " la mai putin de 1m" iti iei amenda, e hilara, in opinia mea. Ce naiba, daca biciclistul merge pe marginea pistei masina ce o sa faca, o sa mearga pe case ca pe strada trebuie sa lase un metru?
Cred ca de ma concentrez oleaca as putea pune si niste poze din Amsterdam


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 16 Oct 2009, 12:48
Post #60


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(tunderbird @ 15 Oct 2009, 22:44)
un biciclist imbecil care nu acorda prioritate pietonilor, si care trece in viteza pe langa mine la 10-15cm distanta. 
*



asta e o chestie frecventa... chiar ma mir cum de nu loveste pe nimeni. Oricum nesimtire destul de mare... "Vrem prioritate, dar uitam sa acordam"


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:49
Dacia