Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Capota motor blocata, Scenic II 1.9 dci

aalec
post 2 Nov 2015, 19:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 29 August 15




Problema mea e urmatoarea:

Cam la 2 luni de la o revizie majora (am schimbat ulei, filtre, distributie, lichid de frana)
am vrut sa completez lichidul de parbriz. Am tras de maneta de deschidere a capotei si nimic... am apsat pe capota, i-am dat pumni deasupra incuietorii si nimic. Initial am lasat-o asa fiindca nu am avut timp de asta. Am mai fost la 2 service-uri deschise in weekend (prin zona Vitan) sa incerc sa rezolv problema dar nu au reusit nici ei sa ajunga macar la incuietoare...macar am stabilit ca problema e la incuietoarea din capota.
M-am uitat aici pe topicurile asemanatoare si am vazut ca ar fi o posibilitate sa am acces la incuietoare daca desfac plasticele de la scut si bag mana prin spatiul dintre bara si radiatoare.
OK... ma apuc serios de treaba - iau flexul tai suruburile alea stupide cu 3 fante, desfac plasticele de la scut, ma uit pe dedesupt, vad claxonul in locul in care ar trebui sa fie incuietoarea, il dau la o parte si...nimic - alte plastice.
Am desfacut fagurii din dreptul emblemei, dar aceiasi problema - nu se poate ajunge de nici o culoare la incuietoarea aia.
La momentul acesta ma gandesc ca doar cu flexul mai pot sa deschid capota. Daca aveti idei sau cunoasteti vreun mecanic priceput va rog sa ma ajutati.
Multumesc


--------------------
Renault Scenic II 2004 - AG 25 WLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 2 Dec 2015, 17:18
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Si ? Ai reusit sa distrugi masina pana la urma ? 04.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 3 Dec 2015, 11:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Salut
Trage o privire in masina,poate ai noroc sa se fi rupt cablul din maneta de care tragi sa deschizi capota sau chiar maneta in sine si poate il poti prinde cu un cleste sa tragi de el,o alta varianta ar fi sa iei un spray de WD-40 si cu tevusca aia a lui sa incerci sa bagi in incuietoarea capotei,pe sub capota cumva.Daca sa stricat incuietoarea sau sa rupt cablul undeva spre ea nu stiu cum o poti deschide.
Ma mai gandeam sa incerci cu o surubelnita dreapta sa bagi sub capota in dreptul incuietorii sa fortezi un pic ,poate sare din prima treapta si atunci ai avea loc sa faci ceva pe acolo.

P.S.
Mi-a mai venit o idee !!
Nu poti apuca piesa aia de plastic din grila,aia de care tragi cu mana sa o deschizi, cu un cleste plat ceva?

Spor!


This post has been edited by miciceii: 3 Dec 2015, 11:24


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aalec
post 17 Dec 2015, 22:12
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 29 August 15




Inca nu am reusit sa distrug masina, dar ma apropii.

Am incercat cam totul ca sa deschid capota aia, inclusiv WD40 si lovituri. Carligul de plastic pot sa il trag oricand dar nu face nimic. La clapeta de deschidere mi-a tras inclusiv cu patentul direct de fir un mecanic....evident a reusit doar sa o rupa. Oricum problema am localizat-o a fi la incuietoarea din capota - fie e rupt, fie e sarit cablul. Am un pic de acces la carligul de prindere (cel cu arcul) prin luftul dintre capota si masca fata. Am incercat sa bag o panza de bomfaier pe acolo si sa tai carligul dar nu am reusit mare lucru.
Oricum am vazut ca acest carlig se poate desuruba din capota cu un torx. Daca gasesc cumva o pozitie din care sa am acces de dedesupt la carlig poate reusesc sa rezolv problema.


--------------------
Renault Scenic II 2004 - AG 25 WLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 21 Dec 2015, 18:10
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Salutare
Incearca sa confectionezi o scula il "L" dintr-un electrod o surubelnita ceva,o portiune de vre-o 2-3 cm sa o indoi la 90 grade si sa incerci sa tragi "limba"aia metalica care tine cuiul capotei blocat,vezi ca se afla in partea dreapta cum stai cu fata la masina,introduci"scula" pe langa cuiul capotei sa prinzi "limba"aia si tragi spre dreapta ,daca nici asa nu merge iei frumos o panza de bomfaier si tai cuiul capotei si cumperi altul de la dezmembrari si cu asta ai rezolvat.
Bafta!

22 Dec 2015, 09:01:
Salutare!
Ia fii atent,aseara am deschis capota la a mea si am vazut ca,cuiul care intra in mecanismul de blocare in partea superioara are un hexagon,ma gandesc ca merge desurubat din capota si atunci nu mai strici nimic.
Incearca si chestia asta.

This post has been edited by miciceii: 22 Dec 2015, 09:01


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 29 Dec 2015, 15:38
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Salut !
Ce-ai mai facut , ai reusit sa o deschizi?


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aalec
post 4 Mar 2016, 23:12
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 29 August 15




Am reusit pana la urma sa o duc la un mecanic care sa o rezolve.
Miscarea a fost urmatoarea - dupa multe incercari esuate de a ajunge la incuietoare s-a uitat la un alt scenic II, a luat o camera pe fir conectata la un laptop si a legat-o de o tija cu magnet si a reusit cumva sa o introduca printre radiator si motor pentru a vedea ce face acolo. Apoi a luat o tija de capota de la o alta masina si i-a ascutit varful si a infipt-o intre cui si incuietoare si astfel a reusit sa o desfaca.

Se pare ca ruptura la o zona de imbinare intre 2 segmente, care era toata full-plastic. Asa ca am zis sa reproiectez eu sistemul de deschidere al capotei si am ales un cablu de bicicleta, prins direct de incuietoare, caruia i-am facut o bucla eleganta si l-am mascat dupa grila de radiator.
Acum merge totul perfect, dar recomand oricui care mai pateste acelasi lucru ca mine, sa taie direct capota ca sa nu se mai complice inutil.

By the way - am un cui de capota gratis, daca are cineva nevoie.


--------------------
Renault Scenic II 2004 - AG 25 WLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 5 Mar 2016, 17:24
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Bravo,bine ca ai rezolvat.


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristian899
post 17 Nov 2018, 20:08
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 17 November 18




Am avut si eu aceeasi problema si dupa cateva ore de munca am reusit sa o rezolv. Nu incercati prin partea din fata a masinii, printre grilajele din fata radiatorului ca e de prisos. Eu am desfacut blindajul de sub masina (7 suruburi cu cheia de 10). Dupa aceasta operatiune se poate vedea mecanismul de inchidere a capotei privind de sub masina pe langa ventilatoarele de la radiator. Odata descoperit angrenajul, eu am introdus o surubelnita lunga si am presat spre directia in care ar trage cablul ce era desprins de pe pozitie. Nu e usor deloc dar dupa cateva incercari am reusit.
Oricum incercati mai intai sa vedeti daca nu e desfacut de la maneta de tragere. Poate aveti noroc si nu trebuie sa treceti prin ce am trecut eu.
Mult noroc si sanatate.


--------------------
Renault Scenic 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gyo si atat
post 23 Nov 2018, 09:37
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 January 16




Aceași problemă cu cablul...rezolvare mai rapidă și acces la dispozitivul îcuietori este pe la roata din stânga...roata jos , plasticul de protecție demontat și pe acolo aveți acces atât la cablu și la îmbinația lor de lângă baterie,cât și la încuietoarea capotei...


--------------------
Renault Megan Scenic 2004 scenic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 23:51
Dacia