Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 6 7 8 9 10 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Caseta directie, Stie cineva daca se poate repara?

stany
post 27 Apr 2015, 12:59
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 382
Joined: 29 August 10
From: Vaslui




imi poate spune si mie cineva in mare cam care ar fi pasii sa dau caseta jos ? Am cumparat o caseta Sh si as vrea sa o schimb eu dar nu am apucat sa ma uit inca pe sub masina cum e pozitionata. Va multumesc !


--------------------
Renault laguna 1.6, 2002, expression. Seat Leon S, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stany
post 7 May 2015, 21:50
Post #212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 382
Joined: 29 August 10
From: Vaslui




am schimbat si caseta de directie...ca de obicei mecanicii de la noi prefera sa schimbe la ghici...m-am dus la constatare mi se spune ca am joc in caseta si la bieletele antiruliu...neavand prea mare incredere si datorita pretului mare pe manopera am decis sa schimb eu caseta...am luat o caseta sh completa cu capete de bara bielete (140 lei), am inlocuit-o si surpriza jocul la cea veche nu era din caseta era din bieletele de directie ...caseta de pe masina la prima vedere pierde foarte putin ulei dar nu are joc ( 135.000 km) . La constatare imi spune ca trebuie schimbate bieletele antiruliu cand defapt bucsile de la bara stabilizatoare erau duse. Acum e frumos si liniste doar o bucsa la brat ar mai fi pe care nici nu au vazut-o ca era rupta.


--------------------
Renault laguna 1.6, 2002, expression. Seat Leon S, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo_cst
post 7 May 2015, 21:58
Post #213


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16 February 13




Si cu caseta veche ce faci??? o vinzi? o dai de pomana ? zi un pret


--------------------
Renault Laguna Laguna 2002, 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stany
post 8 May 2015, 14:51
Post #214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 382
Joined: 29 August 10
From: Vaslui




e pentru volan pe dreapta. nu cred ca te ajuta.


--------------------
Renault laguna 1.6, 2002, expression. Seat Leon S, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tepes969
post 16 Jun 2015, 13:08
Post #215


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 31 July 08




Buna ziua poate sa imi spuna cineva ce sctie pe simeringul din caseta de directie pt laguna 2 sau care sunt cotele si daca e lafel si cel din caseta.
Multumesc.


--------------------
renault laguna 2 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu G
post 22 Jun 2015, 10:45
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 647
Joined: 14 July 10




tepes969, cotele simeringului de la bucsa din caseta de directie pe partea dreapta sunt.
26 mm cota interioara
38 mm cota exterioara
7 mm grosimea simeringului



Attached thumbnail(s)
P1010990.JPG ( Size: 171.23k ) Number of downloads: 619


--------------------
Renault scenic 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin89
post 15 May 2018, 14:41
Post #217


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 20 May 10




salut, am nevoie (daca ma ajuta cineva) de dimensiunile o'ringurilor care vin pe conductele de servo care intra in caseta de directie.
Mentionez ca pierdea ulei pe acolo si am schimbat cu o ring de culoare negru din comert dar dupa 2 saptamani curge iar....
Vreau sa dau comanda de oring rosu(cum a fost originalul) dar din pacate l am aruncat si nu am dimensiunea...
Va multumesc si sper ca ma poate ajuta cineva.


--------------------
renault clio 2008 - ph-25-pms
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 18 Nov 2019, 15:45
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Intrebare intrebatoare: merita sa incerc reconditionarea casetei de directie (in cazul in care se constata ca este de reparat) SAU sa iau una noua?
https://www.autoeco.ro/caseta-directie/rena...-2.0+16v/18577/

Si ce lichid de servodirectie sa pun? In garantie mi s-a schimbat cu Castrol dar daca e mai bun/special ce de Renault si stie cineva denumirea... Elf Renaultmatic cumva?

This post has been edited by audiofilu': 18 Nov 2019, 15:54


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 18 Nov 2019, 19:06
Post #219


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




QUOTE(costin89 @ 15 May 2018, 14:41)
salut, am nevoie (daca ma ajuta cineva) de dimensiunile o'ringurilor care vin pe conductele de servo care intra in caseta de directie.
Mentionez ca pierdea ulei pe acolo si am schimbat cu o ring de culoare negru din comert dar dupa 2 saptamani curge iar....
Vreau sa dau comanda de oring rosu(cum a fost originalul) dar din pacate l am aruncat si nu am dimensiunea...
Va multumesc si sper ca ma poate ajuta cineva.
*


Vorbeste pe PM cu userii trami și Liviu G pentru dimensiuni de oringuri.
Bafta multa


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 18 Nov 2019, 20:43
Post #220


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Astia sunt imposibili: ce ulei de servodirectie sa pun in Leguma?
https://ulei-hidraulic.compari.ro/elf/
Ori G3 ori D2? Mai exista si D3...


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 18 Nov 2019, 21:10
Post #221


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




QUOTE(busu 12 @ 18 Nov 2019, 19:06)
Vorbeste pe PM cu userii trami și Liviu G pentru dimensiuni de oringuri.
Bafta multa
*

costin89
Ia oring rosu de origine.Trebuie sa dai seria de sasiu VIN. Comanda la autoeco sau unix.
Bafta

This post has been edited by busu 12: 18 Nov 2019, 21:12


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costy2.0
post 20 Nov 2019, 16:09
Post #222


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 27 October 18




Salutare. Aufiofilu, si eu am luat caseta de directie,saptamana trecuta,sh, e ca noua,fara pic de joc,intre timp,am gasit pe olx kit de bucse caseta,250 lei,noi.. Eu o sa iau un set si le pun pe caseta ce o voi da jos,sa o am de rezerva ca noua. Despre lichid trebuie sa ma interesez si eu,de care e,voi opta pt elf.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2006 2.0dci 150hp Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 20 Nov 2019, 17:32
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Nu stiu ce sa zic de astea SH eventual trimise la distanta, fara verificare inainte, e la risc. Nu spun ca nu pot fi ok dar mai degraba pot sa nu fie.
Am luat de la Liviu de pe forum o singura bucsa cu 250 de lei acum vreo 5 ani, nici acum nu e montata pentru ca eu as avea probleme in celalalt capat al casetei.
Kit cu 250 de lei e mai avantajos decat ce am luat eu dar... deja am luat.

Ma mai interesez despre reconditionare apoi daca treaba costa aproape cat una noua...


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 26 Nov 2019, 22:26
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




QUOTE(audiofilu' @ 18 Nov 2019, 20:43)
Ce ulei de servodirectie sa pun in Leguma?
https://ulei-hidraulic.compari.ro/elf/
Ori G3 ori D2? Mai exista si D3...
*



Stie cineva? Are cineva vreo documentatie?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 28 Nov 2019, 08:46
Post #225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




QUOTE(audiofilu' @ 20 Nov 2019, 17:32)
Ma mai interesez despre reconditionare apoi daca treaba costa aproape cat una noua...
*


Am gasit un service, reconditionarea nu poate fi sub 800 de lei, inclusiv ulei (care costa 30 de lei) si geometrie (care costa 60-80 de lei), restul manopera si kitul de reparatie.
Pai una noua pleaca de la putin peste 650 de lei...


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costy2.0
post 2 Dec 2019, 11:44
Post #226


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 27 October 18




Siiii revin. S-a pus caseta de directie (+ volanta si altele), dar...inca se mai simt batai in volan pe drum de tara,cu bolovani,ce-i drept,mai putine. Din cautari pe net si ce mi-a spus si mecanicul, e posibil sa existe joc la crucea cardanica ce e pe traseul coloanei de directie,ori in cutia coloanei de directie,undeva sub bord,pana aproape de volan,acolo exista niste coroane cu bile care isi fac joc (buba cunoscuta). Nu ma deranjeaza foarte tare,dar nu am gasit ax volan/coloana directie, nou/a..doar sh. Nu ar fi problema,ca o verific inainte,dar nu am idee daca sunt la fel cu cele de pe motorizari 1.9 nfl sau fl..
Cat despre caseta de directie sh, e foarte buna. Fara joc,fara scurgeri smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2006 2.0dci 150hp Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 23 Oct 2020, 19:11
Post #227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Discutam zilele trecute la service (cand am schimbat cateva comonente de directie si suspensie) si de cloncaneala de pe Laguna 2 cauzata ori de caseta de directie ori de ansamblul coloana volan.
Hai sa spunem sa o caseta se inlocuieste cu una noua, teapana DAR cum se poate rigidiza ansamblul telescopic al coloanei volanului, crucile cardanice si tot ce intra in lantul asta de iubire?

Ma bate gandul sa schimb si eu caseta dar cand am citit ce a postat Costy mai sus... si cred ca buba e de acolo.
Am suspendat telescoparea volanului introducand niste pene dar tot se aud zgomote cand trag de volan ca un bezmetic. Daca merg incet , cu viraj, pe drum denivelat/macadam... atunci distractie. In rest, pe drum bun nici o problema, raspunde instant, fara eroare.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 6 Nov 2020, 19:59
Post #228


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Rog sa posteze doar cei care stiu daca este acces facil la surubul/tachetul care strange caseta pe partea stanga (sofer). Pe dreapta ar fi o bucsa, cica pe stanga nu este desi un mecanic de la Renault spune ca e si acolo. blink.gif Ori sunt 2 ori doar una?

Ca sa nu dau jos caseta doar pentru a vedea cate bucse sunt si daca este acces catre acel surub in vederea strangerii, rog sa raspunda doar cei care au verificat personal aceste lucruri.

Doar la roata stanga se simte un usor joc la miscarea rotii stanga-dreapta...

This post has been edited by audiofilu': 6 Nov 2020, 20:01


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 6 Nov 2020, 21:48
Post #229


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Acces la surubul de reglaj tachet nu ai, se poate regla doar in 2 moduri, masina ridicata pe elevator, slabit si coborat cadru motor pana se face cat de cat spatiu sau demontarea casetei de pe masina. Eu am incercat la Laguna din semnatura si nu am reusit. Daca este joc doar pe partea stanga nu este din caseta, cauta cauza in alta parte, eu pe partea stanga am avut joc din cauza pivotului, culmea este ca roata nu avea joc sus-jos ci doar stanga dreapta si bineinteles si m-am repezit la bieleta de directie si caseta si culmea jocul nu era de acolo, panarama de pivot isi facuse un joc pe directia de mers a masinii si cand miscam de roata imi dadea senzatia de joc in bieleta sau caseta, dupa inlocuirea pivotului jocul a disparut.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 7 Nov 2020, 08:49
Post #230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Oricum as vrea sa dau jos cadrul motor, sa vad in ce stare sunt bucșele, sa schimb și bucșele de la bara stabilizatoare.
Se pare că pivotul este ok pe stânga, pe dreapta a fost înlocuit acum 3 zile.
Din caseta e jocul, pe stânga, foarte puțin.
Cloncăneala poate fi și din coloana de directie.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 7 Nov 2020, 09:40
Post #231


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Eu zic totusi sa nu te grabesti cu umblatul la tachet, da jos bieleta de directie si burduful, invarte de volan maxim dreapta si apoi misca bara sus-jos, stanga-dreapta, eventual vezi daca se si roteste putin, daca nu exista joc deloc acolo degeaba umbli la tachet.

P.S. atentie la surub ca poate fi strans maxim 60 de grade conform documentatiei.( parca asa era).

This post has been edited by xmisterx: 7 Nov 2020, 09:41


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 7 Nov 2020, 16:22
Post #232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




QUOTE(xmisterx @ 7 Nov 2020, 09:40)
Eu zic totusi sa nu te grabesti cu umblatul la tachet, da jos bieleta de directie si burduful, invarte de volan maxim dreapta si apoi misca bara sus-jos, stanga-dreapta, eventual vezi daca se si roteste putin, daca nu exista joc deloc acolo degeaba umbli la tachet.

P.S. atentie la surub ca poate fi strans maxim 60 de grade conform documentatiei.( parca asa era).
*


Explic asta mecanicului doar ca... care bara? Nu cred ca aia stabilizatoare, nu? tongue.gif

Da, stiu ca se strange foarte putin acel tachet.


Din cate imi amintesc parca am luat maxim dreapta apoi mecanicul a bagat mana si a tras de portiunea cea mai apropiata de caseta si cica ar fi usor joc. In bieleta nu, in pivoti nu, amortizoarele nu au treaba la miscarea asta...
Ideea e ca umezeste foarte putin dar in cei 15 ani nu cred ca am pus mai mjult de 50ml de lichid de servodirectie, pot sa spun ca aproape nu am umblat.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 7 Nov 2020, 19:59
Post #233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Da, nu de bara stabilizatoare vorbesc ci de bara cremaliera din caseta de directie, cel mai sigur iti dai seama daca are joc cu bieletele demontate.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 8 Nov 2020, 09:58
Post #234


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Ok deci pe dreapta se rezolva cu bucsa aia pe care o am de la Liviu iar pe stânga din tachet. Nu exista simering în stânga? Umezește foarte puțin.

Totuși, nu e ok sa iau o casetă noua, chiar daca e cea mai ieftină decât să o păstrez pe asta, recondiționată? Sau și aceste casete ieftine sunt de evitat? Pleacă de pe la 660 de lei și ajung la 1500 de lei.

This post has been edited by audiofilu': 8 Nov 2020, 10:00


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 8 Nov 2020, 18:12
Post #235


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Casetele astea ieftine sunt reconditionate, nu sunt noi, nu zice ca trebuie sa dai caseta ta la schimb? eu as reconditiona caseta de pe masina, schimbi semeringul de pe partea stanga si bucsa de pe paprtea dreapta si vezi ce se mai schimba in comportament.

This post has been edited by xmisterx: 8 Nov 2020, 18:12


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 8 Nov 2020, 20:19
Post #236


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Pe unele siteuri este mentionat acest lucru, pe altele ca e posibil sa se ceara piesa la schimb, trebuie intrebat punctual.
Pentru partea dreapta sunt asigurat, am acea bucsa (daca o fi ok, daca s-o potrivi) insa pe stanga, acel simering sau ce mai trebuie se gasesc usor sau demontez caseta de pe masina si stau cu zilele pana gasesc ceva?
Ca reper, are cineva vreun cod?


PS: am gasit la o cautare sumara ceva de genul: https://www.depozituldesimeringuri.ro/cumpa...ren0033-6446740 si nu stiu daca este ok. Oricum pare ca nu seamana cu bucsa aia de pe dreapta...
Pe de alta parte ar fi asta: https://lajumate.ro/caseta-directie-renault...ou-6809455.html care se vrea a fi noua si nu cred ca e cu piesa la schimb.
Sau de aici: https://www.pieseauto.ro/oferte/caseta-dire...rt=12&stare=nou
Oare chiar or fi noi???

Gasisem local un service care ar reconditiona insa altcineva mi-a spus ca ar merge pe nou insa nu cred ca stia ca la pretul asta nu sunt noi si ca se mai cere piesa la schimb.

This post has been edited by audiofilu': 8 Nov 2020, 21:23


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Dec 2020, 18:31
Post #237


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am strans tirantul in prima faza cu peste 180 de grade si revenea volanul mai greu si sincopat.
Am slabit putin si acum e mult mai bine, la viteza mai mare nu e greu de miscat insa la viteza mica tot trebuie tras putin de volan sa revina. Clar mai bine ca in prima faza dar volanul nu revine singur la viteza mica si rotatie mare a volanului. Nu se mai aude absolut nimic. Probabil daca se regla maxim 60 de grade cum e specificat in manual era ok. De acum asa ramane pana cand, daca voi considera ca e cazul, voi schimba caseta cu una reconditionata.
Nu eu am efectuat operatiunea.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 19 Dec 2020, 17:42
Post #238


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Hai sa vedem recomandarile voastre pentru caseta de directie, ce sa fie, ce sa fie?
Nu as risca sa iau una SH de la vreo dezmembrare, iau una reconditionata cu a mea la schimb ca asa se procedeaza. Ce si de unde?

PS: daca tirantul e strans mai mult decat trebuie, pot aparea acele pocnete la viraj de care pomeneam in alt topic, cel general pentru Laguna 2?

Sau ceva de genul:
https://www.simeringul.ro/casete-de-directie-hidraulice
https://tureal.ro/reparatie-caseta-directie...-de-fabricatie/ ?

This post has been edited by audiofilu': 19 Dec 2020, 20:46


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 26 Apr 2021, 12:31
Post #239


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Mai incerc ultima data: pentru a schimba caseta de directie, imi recomandati ceva "nou"/reconditionat de genul asta: https://www.pieseauto.ro/oferte/caseta-dire...rt=12&stare=nou sau de la dezmembrari: https://www.olx.ro/oferte/q-caseta-directie...oat_price%3Aasc?
Ar mai fi asta: https://lajumate.ro/caseta-directie-renault...ou-6809455.html
Banii nu sunt o problema dar parca nici nu as da 800 de euro fara TVA si montaj pe una noua, originala.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 12 May 2021, 14:51
Post #240


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




QUOTE(audiofilu' @ 26 Nov 2019, 22:26)
Stie cineva? Are cineva vreo documentatie?
*



G2 sau D2? Ce se pune pentru Laguna 2? Ajunge un litru sau mai sigur sa fie 2?
PS: cred ca voi trimite saptamana viitoare caseta la Zimertech sa o reconditioneze.

This post has been edited by audiofilu': 12 May 2021, 14:54


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 6 7 8 9 10 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:34
Dacia