Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

schimbare bucse bara stabilizatoare fata

maruk84
post 7 Jun 2011, 23:20
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 29 December 10
From: ostroveni,dolj




nu am schibat bucsele pentru ca nu am avut timp financiar, doar am improvizat o solutie de moment care vad ca se dovedeste benefica,am completat cu cauciuc pe partea interioara a bucselor unde se strang ele pe bara,cauciuc am pus o bucatica mica de 2 cm cat sa-mi permmita sa strang suruburile la loc, pentru aceasta operatiune am avut nevoie de o inelara de 13 cu clichet,am desfacut roata,apoi bieleta antiruliu si dupa m-am apucat sa desfac suruburile de la bucse,pe cel dinspre faruri de tot iar pe cel din spate doar cativa mm am ridicat apoi de barta si a completat cu cauciuc dupa care am reluat operatiunea in ordine inversa.
am scris aici pentru ca un coleg m-a intrebat pe mesaj privat cum am facut,dar eu nu-i ot raspunde decat aici pt ca nu pot timite mesaje private.

Din cate stiu eu, sunt doua metode pentru schimbarea bucselor bara stabilizatoare:

Prima metoda presupune coborarea cadrului motor cu cca 10cm pentru a avea accea la suruburile care fixeaza bara stabilizatoare pe cadrul motor. Fiind destul de complicata nu o sa o prezint aici.

A doua metoda este relativ simpla fiind obligatoriu sa folositi o cheie inelara cu clicket de 13. In plus sunt necesare chei pentru desfacerea bieletelor antiruliu.
Pe scurt se procedeazza astfel:
- Se slabesc suruburile care fixeza rotile fata.
- Se ridica si se suspenda partea fata a masinii(preferabil e sa aveti capre).
- Se demonteaza rotile fata.
- Pentru fiecare parte(stanga si dreapta), se desface unul dintre capetele bieletei antiruliu, fie cel prins de amortizozr, fie cel prins de bara stabilizatoare.
- Verificati starea bucselor bara stabilizatoare miscand puternic de bara.


- Se desfac cele patru suruburi care fixeaza bara stabilizatoare pe cadrul motor.
Pentru bucsa de pe partea dreapta, surubul pozitionat inspre faruri poate fi desfacut din compartimentul motor, cu o cheie tubulara de 13 cu prelungitor. Surubul pozitionat catre habitaclu se desface fara coborarea cadrului motor, numai cu cheia inelara de 13 cu clicket.
Pe partea stanga, ambele suruburi se desfac folosind cheia inelara de 13 cu clicket.

IMPORTANT: Suruburile dinspre habitaclu nu trebuies desfacute complet, slabirea acestora fiind suficienta pentru extragerea clemelor de fixare dupa indepartarea completa a suruburilor dinspre fata.

- Se indeparteaza clemele de fixare apoi se scot bucsele vechi.
- Pentru montarea bucselor noi se procedeaza in sens invers descrierii de mai sus.


Mult succes!DSCN1745.JPG ( Size: 7.55k ) Number of downloads: 6525


Attached thumbnail(s)
DSCN1748.JPG ( Size: 6.39k ) Number of downloads: 7351
DSCN1750.JPG ( Size: 9.07k ) Number of downloads: 6812
DSCN1752.JPG ( Size: 7.84k ) Number of downloads: 6248
DSCN1753.JPG ( Size: 7.73k ) Number of downloads: 5990


--------------------
renault laguna 2 2003 - dj 11 mru
laguna II 1.9 dci, 74 KW, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dethave
post 10 Jun 2011, 08:26
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 557
Joined: 11 April 09




Foarte tari pozele!Mi-au fost de mare ajutor:noroc cu descrierea...


--------------------
renault espace the race,2002 - vl-19-ran
Nu masina e vinovata...rombul de pe capota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maruk84
post 13 Jun 2011, 15:11
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 29 December 10
From: ostroveni,dolj




pentru poze si descriere sa-i multumim lui vf1bg0 este meritul lui,noroc cu el ca si eu am avut mare nevoie si la fel mi-au fost de mare folos.


--------------------
renault laguna 2 2003 - dj 11 mru
laguna II 1.9 dci, 74 KW, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flax1000
post 23 Oct 2011, 13:56
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 192
Joined: 12 January 07
From: Gurahont Arad




Nu se vede nimic in pozele astea de mai sus


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16 V 2001 - AR 00 FLA
Do you think I am human?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 23 Oct 2011, 15:10
Post #5


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




Nu puteti pune poze mai mari? ca ma intereseaza si pe mine schimbarea bucselor.


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 23 Nov 2011, 18:12
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Pina la urma pentru schimbarea bucselor trebuie umbla si la bieletele antiruliu???


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bold.cristian
post 16 Dec 2011, 16:34
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 27 February 10




@audiofilu
Pai cam trebuie, altfel sta tot ansamblul tensionat..si iti faci munca mai nasoala. Oricum bieletele se desfac repede.

In partea dreapta a masinii...ajungi la bucsa aia,cu greu. In stanga..nu imi dau seama cum poti desface, sau cu ce...?

Cine are explicatii suplimentare / poze ?


--------------------
Renault (pr) Koleos 2.0DCi BVA 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 16 Dec 2011, 16:52
Post #8


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Se demonteaza jugul(berceaux)in partea din spate si asa se poate ajunge sa demontezi/montezi bucsa.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bold.cristian
post 6 Jan 2012, 15:38
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 27 February 10




QUOTE(espacern @ 16 Dec 2011, 16:52)
Se demonteaza jugul(berceaux)in partea din spate si asa se poate ajunge sa demontezi/montezi bucsa.

@+
*



Da..am aruncat un ochi prin manual. Stiu cam ce si cum e ...
Jugul trebuie sprijinit cu un cric nu? Nu am sanse sa raman cu alte piese in brate daca il desfac?

E de facut acasa sau nu chiar?


--------------------
Renault (pr) Koleos 2.0DCi BVA 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 23 Mar 2013, 13:01
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




Cam cat costa un set bucse bara stabilizatoare ?


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
holtandrei
post 1 Jun 2013, 15:45
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 13 April 13




QUOTE(ritter @ 23 Mar 2013, 13:01)
Cam cat costa un set bucse bara stabilizatoare ?
*



undeva la 75 pe febi, lemforder peste 150
poti pune febi ca tin cat de cat
daca nu vrei sa te chinui dute la un service
daca desfaci jugul, cum a descris un coleg, va trebui sa mergi la reglaj directie


OFFTOPIC:

Daca cineva vrea sa schimbe si trapejii, sa nu cumpere decat lemforder sau orig, restul nu vor tine, iar in eftinisme is moi bucsile ( cauciucul din ele ) si o sa inceapa sa bata si sa sune nasol, aviz celor cu motoare peste 2.0 indiferent ca e diesel sau benzina


--------------------
Renault Laguna II Grandtour 2.2 DCi 2003 / Dynamique - BH 59 EIH
If there is no struggle, there is no progress.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Praetorian1
post 18 Sep 2013, 19:29
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 435
Joined: 11 January 11




miultumim de tutorial.....eu am ales calea mai simpla si anume Service. Fiind un loc greu accesibil , reprezentanta Renault 75Ron manopera+150 Bucse. Dezavantaj bani multi Avantaj 2 ani garantie lucrare/bucse!


--------------------
2 bucati de Renault Laguna2 2002 1.9 dci 120cp / 2003 1.6i - Phone : 0734943...
Nu te pune cu un nebun !! Te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mada74
post 3 Jun 2015, 17:52
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 12 December 12
From: Timisoara Freidorf




QUOTE(maruk84 @ 8 Jun 2011, 00:20)
nu am schibat bucsele pentru ca nu am avut timp financiar, doar am improvizat o solutie de moment care vad ca se dovedeste benefica,am completat cu cauciuc pe partea interioara a bucselor unde se strang ele pe bara,cauciuc am pus o bucatica mica de 2 cm cat sa-mi permmita sa strang suruburile la loc, pentru aceasta operatiune am avut nevoie de o inelara de 13 cu clichet,am desfacut roata,apoi bieleta antiruliu si dupa m-am apucat sa desfac suruburile de la bucse,pe cel dinspre faruri de tot iar pe cel din spate doar cativa mm am ridicat apoi de barta si a completat cu cauciuc dupa care am reluat operatiunea in ordine inversa.
am scris aici pentru ca un coleg m-a intrebat pe mesaj privat cum am facut,dar eu nu-i ot raspunde decat aici pt ca nu pot timite mesaje private.

Din cate stiu eu, sunt doua metode pentru schimbarea bucselor bara stabilizatoare:

Prima metoda presupune coborarea cadrului motor cu cca 10cm pentru a avea accea la suruburile care fixeaza bara stabilizatoare pe cadrul motor. Fiind destul de complicata nu o sa o prezint aici.

A doua metoda este relativ simpla fiind obligatoriu sa folositi o cheie inelara cu clicket de 13. In plus sunt necesare chei pentru desfacerea bieletelor antiruliu.
Pe scurt se procedeazza astfel:
  - Se slabesc suruburile care fixeza rotile fata.
  - Se ridica si se suspenda partea fata a masinii(preferabil e sa aveti capre).
  - Se demonteaza rotile fata.
  - Pentru fiecare parte(stanga si dreapta), se desface unul dintre capetele bieletei antiruliu, fie cel prins de amortizozr, fie cel prins de bara stabilizatoare.
  - Verificati starea bucselor bara stabilizatoare miscand puternic de bara.
  - Se desfac cele patru suruburi care fixeaza bara stabilizatoare pe cadrul motor.
Pentru bucsa de pe partea dreapta, surubul pozitionat inspre faruri poate fi desfacut din compartimentul motor, cu o cheie tubulara de 13 cu prelungitor. Surubul pozitionat catre habitaclu se desface fara coborarea cadrului motor, numai cu cheia inelara de 13 cu clicket.
Pe partea stanga, ambele suruburi se desfac folosind cheia inelara de 13 cu clicket.

IMPORTANT: Suruburile dinspre habitaclu nu trebuies desfacute complet, slabirea acestora fiind suficienta pentru extragerea clemelor de fixare dupa indepartarea completa a suruburilor dinspre fata.

  - Se indeparteaza clemele de fixare apoi se scot bucsele vechi.
  - Pentru montarea bucselor noi se procedeaza in sens invers descrierii de mai sus.
Mult succes!DSCN1745.JPG ( Size: 7.55k ) Number of downloads: 6525

*




o poza cu cele patru suruburi daca se poate


--------------------
Renault Laguna 2 cod motor F4P-C7-70 2001 1.8 16v 86kw 117cp Privilege - TM 74 MSY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_74
post 23 Jun 2015, 13:22
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.296
Joined: 25 May 10
From: Bucuresti




Pozele in marime reala le gasiti pe site la VF1BG0.com aka Dragos, parca + descrierea impreuna cu alte tutoriale...
Care sunt "trapejii" astia?!! Poza daca are careva pe aici...


--------------------
renault laguna2 expression2003 - b545hnj
1,9dci galben 270k km, sunt in crestere!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataieb12
post 14 Jun 2017, 14:07
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 27 January 09
From: buzau




Am si eu o intrebare. Bara de torsiune loveste in lonjeroane pe partea dreapta. Am vazut acest lucru pentru ca la viraje usoare stanga / dreapta si la viteza mica auzeam batai si le simteam in pedale si volan.

Am spus ca sunt bucsele cadru motor dar alea sunt in mintile lor am schimbat bucsele bara stabilizatoare si atunci am vazut ca bara este lovita. Pe partea soferului acolo unde sunt cele doua ghidaje bucsa bara reglata la maxim vine la 2cm distanta de lonjeron iar in partea cealalta cam la 7-8 mm este normal sa fie asa.

Pot sa fie doua modele de bara, una mai scurta si una mai lunga? Sau montajul se face cu ghidajul de pe bara pe partea pasagerului, nu pe partea soferului?

Ma exaspereaza acele batai la plecare de pe loc cu rotile putin bracate, astept ceva sfaturi!


This post has been edited by mars: 16 Jun 2017, 22:19


--------------------
dacia // renault logan // megan 2005 % 1.6mpi // 1.6 16v dopat gepelizat - fast & furious
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:50
Dacia