Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum se schimbă placuțele de frână față, Megane 2.1

mafia_ooops
post 4 May 2008, 12:51
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 23 September 07




Schimbat plăcuțe frână față MEGANE 2.1

Set plăcuțe frână față FERODO PREMIER seria FDB 1544
1.jpg ( Size: 97.84k ) Number of downloads: 14763

1. Se asigură mașina cu frâna de mână, eu am pus si niște pietre la roți să fiu sigur, se ia de volan dreapta sau stânga maxim (depinde la ce roata montați), se ridică mașina cu cricul; se dă roata jos;. poza 1.
2.jpg ( Size: 158.3k ) Number of downloads: 16360

2. Cu o șurubelniță mai „sănătoasa” se îndepărtează etrierul de plăcuță, împingând exact cum arată săgeata din poză 2;
3. Cu o cheie de 13 se desface șurubul care fixează etrierul, șurub reprezentat printr-o săgeata in poza 3;
3.jpg ( Size: 111.91k ) Number of downloads: 20262

4. Se ridica din partea de jos a etrierului (poza 4) si se prinde exact ca in poza 5 pentru a avea acces si a putea lucra;
4.jpg ( Size: 106.35k ) Number of downloads: 22722

5. Tot cu ajutorul șurubelniței se îndepărtează cu grija plăcuta de disc - poza 6;
6. In poza 7 este fotografiat unul din cei 4 suporți (cleme) din tabla. Clemele vin odată cu plăcutele si se înlocuiesc si ele. Fiecare clemă se fixează pe etrier.
5.jpg ( Size: 85.44k ) Number of downloads: 21596

7. Poza 8 prezintă cele 4 cleme, iar in vârful săgeților se află acea tăbliță, cu ajutorul ei se fixează clema de etrier (o să vedeți la montare exact).
8. Poza 9 – plăcutele vechi.
6.jpg ( Size: 112.93k ) Number of downloads: 11472

9. Poza 10 – plăcutele noi + clemele +cele 2 șuruburi pentru fixarea etrierului care se schimba si ele.
10. Poza 11 – comparație intre plăcutele vechi si o plăcuta noua. Am încercuit să arăt ca e aceeași denumire cu cele vechi, adică FERODO 185.
7.jpg ( Size: 124.55k ) Number of downloads: 9843

11. Poza 12,13 – comparație la grosimea in „carne” intre plăcute, cele vechi sunt la jumătate (nu le voi schimba).
8.jpg ( Size: 91.21k ) Number of downloads: 8869

12. Poza 14 – montat (de forma) plăcuțele noi.
13. Poza 15 – la închiderea etrierului cilindru va lovi plăcutele si nu se va putea închide. Cu cheia de desfăcut prezoanele roții, am împins cilindru ușor spre interior exact ca în poză.
9.jpg ( Size: 144.47k ) Number of downloads: 9495

14. Poza 16 –se vede cum etrierul a coborăt si vine fix pe pozitie.
10.jpg ( Size: 108.5k ) Number of downloads: 9236

Se înfiletează șurubul din poza 3, dar se schimbă cu cel nou venit in cutia cu plăcuțele de frână, se strânge bine si se montează roata la loc.
ATENTIE!!
Înainte de a pleca de pe loc, dați câteva pedale la frână până aceasta se întărește !!!!
Succes si aștept colegii de forum să completeze acest tutorial, de ex. cum se schimbă plăcuțele de frână pe spate, sau discuri de frâna etc…



--------------------
Reno Megane 2.1 2005
Megane Sedan 2005, 1.6 16V Benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xgoldmine
post 4 May 2008, 14:06
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 11 November 07




Frumos, felicitari pentru un DIY bine facut!


--------------------
Renault Megane 2.2 Pack Autentique 2006 - DJ 11 AID
BMW 320D E90 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr_viorel
post 5 May 2008, 08:12
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 558
Joined: 11 January 08
From: Craiova, Dolj




Salut! Ieri am verificat placutele frana fata. Dupa cum se vede in semnatura M2.1 al meu este tot din 2005, dar este diferit constructiv la sistemul de franare fata. 1. Plachetii sunt Ferodo, dar cel din interior are prins prin constructie un fel de cos care intra in cilindrul de frana. Deci la demontare se scoate o data cu etrierul si trebuiesc desfacute ambele suruburi, altfel nu se basculeaza.
2. Suruburile de prindere a etrierilor se desfac cu un imbuss de 7 si sunt acoperite cu un cilindru de plastic, prevazut cu un dop, care acopera gaura de imbuss.
3. Etrierul are oarecare mobilitate datorita unui arc exterior in forma de U cu bratele scurte, fixate in partea prinsa pe butuc, iar partea lunga apasa pe port cilindru.


--------------------
RENAULT Megane 2.1 dec. 2005-confort expression, 1,5dci, 101HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manucu
post 6 May 2008, 11:21
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 3 November 06
From: Iasi




bravo, mafia!

This post has been edited by manucu01: 6 May 2008, 11:32


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16V 2006 - IS-07-MAN
Ea - foarte multumita de Meganescu :)
El - Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST 109 CP BLACk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin209
post 10 May 2008, 11:03
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 15 March 08
From: bucuresti




mafia multumesc mult!!!!!


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 11 May 2008, 12:39
Post #6


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Mafia mersi frumos pentru totrial.
Azi mi-am luat inima in dinti ai mi-am schimbat placute de frana la m2-ul din semnatura.
Placutele au fost cele originale ( mersi frumos Sorin) iar schimbarea lor a durat exact 1 ora pentru ambele roti. La prima a fost mai greu ca ba ma uitam la tutorial ba la roata. La a doua in 10 minute am terminat.
Pentru cei care vor face pe viitor, NU SARITI punctul 2 pentru ca va chinuiti la final sa impingeti pistonul.



--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_jianu
post 20 Jul 2008, 14:02
Post #7


Megane Rider


Group: Members
Posts: 184
Joined: 13 June 06
From: Craiova




Bravo mafia, fain tutorialu biggrin.gif
Am si eu o mare rugaminte, dintre cei care au reusit sa isi schimbe placutele, mai are cineva clemele acelea din tabla, ce fixeaza placutele? Mi-a sarit d la o groapa, sau nu stiu c s-a intamplat cu ea, dar de ceva timp se aude un zdrancanit enervant cand dau in gropi
A fost la mecanic, mi-a spus ca din cauza acelei cleme, placuta nu mai sta fixa si da in etrier...parte proasta e ca placutele le-am schimbat recent, iar cleme ...cum a scris si mafia, vin odata cu placutele... si sincer, nu as vrea sa dau banii din nou pe ele sad.gif
V-as fi recunoscator, platesc eu transportul si asa mai departe
Va multumesc!!!


--------------------
Renault Megane II 2005
Renault Megane 2.1 1.5dci 74kW Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafia_ooops
post 21 Jul 2008, 09:36
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 23 September 07




Un sfat pt."catalin_jianu", mergi intr-un service reno, vezi in ce zi au programat o revizie cu schimbare placute frana si mergi in acea zi, vb cu mecanicu sau proprietaru masinii si iti ei clema, sau vb cu un mecanic sa iti pastreze o clema, promiti si tu o bere. Exact asa a patit un prieten cu un opel corsa, dar pana sa ajunga in service a rezolvat "romandeste", a pus niste lame de metal in locul clemei si vad ca are o saptamana si nu se aude, dar sigur vor cadea. Succes.


--------------------
Reno Megane 2.1 2005
Megane Sedan 2005, 1.6 16V Benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 23 Jul 2008, 12:47
Post #9


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




iti dau eu cleme din alea cate vrei... am adunat un pumn in 4 ani smile.gif
vad ca esti din Craiova... eu fix peste o saptamana voi fi in drum inspre si dinspre Timisoara si poti veni la tren sa le iei
clemele sunt de doua tipuri .. dar o sa-ti aduc din fiecare ca sa ai

lasa-mi mesaj pe PM daca ti se pare ok asa

This post has been edited by Meghitzanul: 23 Jul 2008, 12:48


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 14 Jan 2009, 20:38
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




daca placutele de frana,atat de pe fata cat si spate,se tocesc,te anunta in bord ca trebuiesc inlocuite? blush.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 17 Jan 2009, 16:42
Post #11


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Nu.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rada_ady
post 19 Jan 2009, 01:27
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 16 January 09
From: Bucuresti




cele de PE FATA LE-AM SCHIMBAT tongue.gif,SE POATE SI UN TUTORIAL CU CELE DE PE SPATE pls


--------------------
Renault Megane 2 .2 2006 hach , ac man ,1,5dci
Masinile bune te duc din punctul X in punctul Y in siguranta ,Masinile magnifice...eee,astea te baga in belele
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_jianu
post 28 Feb 2009, 20:44
Post #13


Megane Rider


Group: Members
Posts: 184
Joined: 13 June 06
From: Craiova




Am reusit eu sa schimb placutele de frana de pe spate, operatiune este asemanatoare, insa trebuie o cheie speciala pentru a baga pistonasul etrierului la loc, totusi o sa va desriu operatiunea, poate o sa gasiti ca si mine, la cineva o astfel de cheie si reusiti sa schimbati placutele...

Pasii sunt identici cu ce'i descrisi de mafia la palcutele de pe fata, astfel:
1.Asigurati stabilitatea masinii, insa de aceasta data fara frana de mana, bagati-o in viteza si puneti ceva la rotile din fata

2.Ridicati masina pe cric si dati roata jos

3.Spre diferenta de operatiunea de schimbare a placutelor de pe fata, aici trebuie desfacute ambele suruburi ale etrierului.
* sper ca nu este nicio problema, am atasat cateva poze ca sa va ajut, preluate de pe un alt forum...deoarece: spre uimirea mea la magazinul de piese auto, placutele de pe spate sunt identice cu cele de la VW, Audi, Peugeot samd...bineinteles la unele modele, de exemplu golf 3 si golf 4 au placute identice, astfel afland asta, am cautat p alte forumuri ajutor in schimbarea acestor placute
- Placutele sunt cele din poza 1
- Sculele de care aveti nevoie sunt cele din poza 2
- Cele doua suruburi ale etricerului sunt cele marcate in poza 3
Tot in poza 3 o sa vedeti ca aveti nevoie de cheie de 13 si de 15 pt a desface aceste suruburi, cu cheia de 13 desfati surubul iar cu cheia de 15 trebuie tinut contra

4.Etrierul aici, nu este trebuie basculat in sus ca la placutele de pe fata, ci se da pur si simplu cu totul jos prin tragere in sus (poza 4)
Inainte de a trage de el, bateti putin cu ciocanul, sau chiar si cu cheia de roti pt a-l slabi putin

5.Scoateti placutele vechi, la fel inainte bateti putin cu ciocanul sau cheia in ele pt a le slabil iar apoi cu o surubelnita departatile de dis si scoteti-le afara.

6.Puneti noile placute, de sus in jos, o sa intre putin mai greu, locasul in care intra ele este cam fix si astfel trebuie sa impindeti putin mai tare in ele, eventual sa bateti usor cu ciocanul sau cheia de roti cum am facut eu

7.Impingeti pistonasul la loc, aici apare problema de care v-am zis la inceputul postului, spre diferenta de etrierele de pe fata, aici pistonasul nu intra prin impindegerea sa inauntru,,,el trebui infiletat in sensul acelor de ceas, exact cum se strange orice surub normal. Pt asta aveti nevoie de o cheie speciala, care sa invarta capul pistonasului. Spre diferenta de etrierul din poza, capul pistonasului nu are 2 gauri, are o cruce in relief pe care se fixeaza cheia special de care v-am spus pentru a infileta pistonasul.
Eu unul am avut norocul sa gasesc o astfel de cheie la cineva, insa cred ca se poate improviza si altceva, de exemplu ce'i de pe forumul de unde am luat eu pozele si am vazut modul in care se schimba foloseau o cheie de polizor de 115 sau 125mmm, nu stiu exact daca la etrierele noastre merge, dupa cum vedeti in poza ei au alt sistem acolo la pistonas, au acele 2 gauri in care se poate fixa cheia si cruce ca noi
* Am inteles ca tocmai din cauza franei de mana, capul pistonasului este asa, pentru ca si frana de mana si frana normal sa actioneze si sa tina la fel cand se tocesc placutele

8.Daca reusiti sa bagati pistonasul la loc, restul e simplu, etrierul se pune inapoi pe disc, peste noile placute (placutele se fixeaza pe disc in suportul special si nu pe etrier, exact ca la placutele din fata) se impinge cu mana pana cand se potrivesc gaurile suruburilor ca sa poate fi strans.
Dupa cum ati vazut in poza 1, fiecare placuta are acele 2 sarme in forma literei V care au rol de arc pentru a fixa placutele in etrier sa nu joace, cand puneti etrierul la loc acele 2 sarme vor tine contra astfel trebuie impins mai tare ca sa fixati etrierul pe cele doua gauri unde intra suruburile.

Ar mai fi cateva precizari de facut:
* Folositi peria de sarma si un spray gen WD40 pt a curata suruburile, depunerile de pe etrier, de pe pistonas etc, aici se umpla mai rar si e plin de pamant intarit si alte gunoie, o sa vedeti ca si suruburile se desfac destul de greu
* Nu uitati sa strangeti bine suruburile, nu prea mult ca poate se rupe insa nici prea putin ca sa se poate desface
* Dati cateva pedale inainte sa plecati de pe loc
* Spre diferenta de vechea dacie, cand schimbati aceste placute, frana de mana va tine mai sus si nu mai jos, asta se intampla pt ca acel cablu care actioneaza etrierul se tensioneaza si el pe masura ce placutele se tocesc, o data cu pistonasul care iese mai mult in functie de uzura placutelor, astfel cand schimbati placutele sa stiti ca e normal ca frana de mana sa tina mai sus.
* Stiti bine povestea, pana cand placutele se aseaza calumea pe disc usor cu franele bruste s-ar putea sa aveti surprinze...sper sa nu fie cazul, franati din timp
* Daca cumva faceti rost de cheie pt a impinge pistonasul la loc, mare atenti cum faceti asta, aici etrietul e liber, nu mai e fixat de disc, tineti contra si incercati sa il miscati prea rau, sa nu distruge conducta de la lichidul de frana
* Mare atentie, schimbati placutele mai devreme decat cele de pe fata, in sensul ca trebuie sa le schimbati cand "grosimea in carne" este mai mare decat ar fi la cele de pe fata, dupa cum vedeti in poza, ele au un nit care prinde acele 2 sarme in forma literei V, acel nit e destul de gros, eu am avut surpriza sa vad ca de ceva km eu franam cu nitul acel:P...pt ca era mai gros decat ce mai avea placutele pe ele...schimbatile cand mai au cel mult aprox 5mm de "carne" ... daca va uitati bine se vede si in poza asta
------totusi, nu va speriati prea rau, problema nu e asa critica, acel nit nu va freca chiar p suprafata activa a discului ci pe acea margine externa care ramane cand se toceste discul.
* Poza 5 - pistonasul de etrierul lor de care v-am zis ca l-au bagat la loc invartind cu cheiua de flex
* Poza 6 - o incercare de a va arata cam cum esta capul pistonasului in cazul nostru, cu aceeasi precizare..acea cruce este in relief
* Poza 7 - cheia de flex pe care au folosit-o ei, in caz ca nu stiati cum arata
* Imi pare rau eu nu am apucat sa fac poze, aveam telu descarcat

Sper sa va ajute si sper ca intelegeti si nu am uitat nimic, eventaul puteti intreba revin cu completari
Multa bafta


Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 58.9k ) Number of downloads: 6843
2.jpg ( Size: 83.77k ) Number of downloads: 4085
3.jpg ( Size: 73.99k ) Number of downloads: 4183
4.jpg ( Size: 61.22k ) Number of downloads: 4445
5.jpg ( Size: 64.1k ) Number of downloads: 4710
6.jpg ( Size: 69.62k ) Number of downloads: 4677
7.jpg ( Size: 66.77k ) Number of downloads: 4552


--------------------
Renault Megane II 2005
Renault Megane 2.1 1.5dci 74kW Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xymzar
post 22 Jun 2009, 08:39
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 3 April 04
From: Bucuresti




Am schimbat si eu placutele pe spate.
Foarte util ce a scris Catalin.
Cu un singur amendament:
- daca se foloseste cheia de "biax" pentru comprimarea pistonului, sa nu va asteptati ca dupa 2-3 ture sa se comprime.
- aplicati 2-3 lovituri de ciocan si veti vedea ca dupa 3 ture pistonul se va comprima total.

Am facut si eu poze, le "urc" cand ajung acasa.
Pentru cei carora le place sa aiba scule acasa, am vazut in Vitan presa, dar costa cam 150 lei.



--------------------
Renault Megane II Estate 2006 / 1.5 dci-74KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_jianu
post 22 Jun 2009, 14:28
Post #15


Megane Rider


Group: Members
Posts: 184
Joined: 13 June 06
From: Craiova




Ma bucur ca ti-a fost de folos, apropo de turele pt comprimarea pistonasului sa stii ca am dat ceva la cheia aia tongue.gif , plus ca era destul de intepenit...m-am gandit la faza cu ciocanu dar am ezitat, imi era sa nu stric filetul pistonasu fortandu-l asa.

Cam mult cheia aia intradevar, ar merge sa punem mana d la mana sa luam o cheie si o imprumutam de la unu la altu:P...si asa nu cred ca schimba nimeni mai des de 2 ori palcutele pe spate cat timp tine masina icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane II 2005
Renault Megane 2.1 1.5dci 74kW Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 22 Jun 2009, 15:17
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Pistonasul ala are filet??! Pai si cum il impinge lichidul in afara?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xymzar
post 22 Jun 2009, 18:28
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 3 April 04
From: Bucuresti




Va spun ceva dar ramane intre noi.
Sambata cand am purces la schimbarea placutelor, cred ca am dat vre-o 50 de ture cu schimbul cand eu cand cumnatu' radmasa.gif si nu intra nici mort.
Am vrut sa dau si eu cu ciocanul din prima dar am zis ca totusi suntem in secolul 21 si nu mai este nevoie de ciocan, dar tot ciocanul ramane sfant.
Noroc ca am un vecin care lucreaza la Cobalcescu si a sunat un mecanic care a scos "porumbelul" cu ciocanul ca muream prost biggrin.gif

Ma apuc imediat de prelucrat pozele si le pun aici


--------------------
Renault Megane II Estate 2006 / 1.5 dci-74KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut81
post 22 Jun 2009, 22:50
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.498
Joined: 2 March 08
From: Iasi




Hai mai baieti ,chiar ciocanul sad.gif .Mecanicul ala a scos o prostie(specific lor),nu un porumbel.Operatia reuseste garantat fara ciocan.Este nevoie de 2 persoane,unul invarte pistonul si cealalta il apasa cu o bucata de lemn sau in cazul meu cu o carioca.A intrat din 3 ture si fara bataie.


--------------------
Renault Megane 2 2005 Lux Privillege - vs.01.smb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_jianu
post 26 Jun 2009, 21:02
Post #19


Megane Rider


Group: Members
Posts: 184
Joined: 13 June 06
From: Craiova




19vik, sincer sa fiu...nu stiu ce sa zic, eu unul l-am cam "infiletat" la loc ca sa zic asa, cu scula care am folosit-o si am presupus ca are un filet acolo in interior...altfel ar fi intrat la fel ca cel de la rotile din fata, pur si simplu prin impingere.

Oricum daca nu e filet cum cred eu, ceva are el acolo si atata timp cat s-a creat o cheie speciala pt pistonasu asta, nu cred ca e prea recomandat sa folosesti ciocanu:P


--------------------
Renault Megane II 2005
Renault Megane 2.1 1.5dci 74kW Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 26 Jun 2009, 22:05
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(catalin_jianu @ 26 Jun 2009, 21:02)
Oricum daca nu e filet cum cred eu, ceva are el acolo si atata timp cat s-a creat o cheie speciala pt pistonasu asta, nu cred ca e prea recomandat sa folosesti ciocanu:P
*


Folositi ciocanul...sau coada ciocanului? biggrin.gif


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gap2007
post 28 Sep 2009, 13:24
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 29 May 07




Am schimbat si eu placutele de frana fata/spate. Mentionez ca am megane 2.2. Lucrurile cam difera fata de ce e in tutorial. Am facut poze la toate operatiunile ca sa se poata face un tutorial detaliat pentru aceasta versiune (masina e din primavara 2007). Ma poate cineva ajuta sa fac tutorialul? Eu furnizez un word cu tutorialul si cineva sa il "transforme" pentru site (nu am experienta pe forumuri si nu stiu cum se poate face). Multam!


--------------------
- - - - -
Megane 2.2 1.5 DCI 85CP 06-2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 28 Sep 2009, 13:54
Post #22


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Pai ataseaza fisierul ala unui post.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gap2007
post 28 Sep 2009, 16:30
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 29 May 07




Asta e tutorialul pentru un megane 2.2 din 2007. Sper sa va fie de folos. Poze au fost comprimate si au mai pierdut din calitate. Daca e cineva interesat pot sa ii dau pozele originale (sunt si mai multe si se poate vedea mai bine cum se face, dar sunt 800MB sad.gif ). Arhiva e de fapt rar, dar nu permite site-ul, asa ca am redenumit-o in zip tongue.gif.

LE: Am corectat greselile gramaticale din tutorial blush.gif .Scuze!

This post has been edited by gap2007: 28 Sep 2009, 20:48

Attached File(s)
Attached File  Cum_se_schimba_placutele_de_frana.zip ( 3.21mb ) Number of downloads: 20221


--------------------
- - - - -
Megane 2.2 1.5 DCI 85CP 06-2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 28 Sep 2009, 16:40
Post #24


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Bravo! Foarte detaliat si util. Mersi cheers.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandutulescu
post 28 Sep 2009, 17:10
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 376
Joined: 8 March 07
From: Dambovita




Foarte bun tutorialul,dar cred ca te-ai grabit mai mergeau placutele cel putin 10 000km.


--------------------
megane sedane2 GPL logan laureat GPL 08 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_jianu
post 28 Sep 2009, 18:11
Post #26


Megane Rider


Group: Members
Posts: 184
Joined: 13 June 06
From: Craiova




Bravo gap2007, foarte fain tutorialu, in special pentru placutele de spate...al meu avea prea mult text:P ... apropo de asta, vad ca megane-u 2.2 are aceleasi placute pe spate ca si 2.1, bine de stiut


A...si foarte tare acea scula, buna idee, e chiar foarte usor de confectionat, felicitari inca o data

This post has been edited by catalin_jianu: 28 Sep 2009, 18:12


--------------------
Renault Megane II 2005
Renault Megane 2.1 1.5dci 74kW Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gap2007
post 28 Sep 2009, 20:23
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 29 May 07




Pentru dandutulescu
Da mai tineau, cel putin alea de fata. Alea de spate erau mai consumate, si nu aveam chef sa fac chestia asta prin ianuarie - februarie la -15 grade biggrin.gif.

Apropos, dupa ce schimbati placutele, mergeti pe o sosea mai pustie si faceti cateva cicluri de franare de la 40-90 Km/h la 0. Placutele noi nu vor "calca" perfect in santurile celor vechi, si pana se aseaza, au o eficienta mai mica. CU ocazia asta am descoperit si eu ca faza cu avariile la franare de urgenta chiar functioneaza biggrin.gif.

This post has been edited by gap2007: 28 Sep 2009, 20:25


--------------------
- - - - -
Megane 2.2 1.5 DCI 85CP 06-2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 28 Sep 2009, 21:41
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




De pe site-ul autokarma am dedus la un moment dat ca pana la 09.2005 e un sistem, de la 10.2005 altul.

This post has been edited by 19vik: 29 Sep 2009, 08:14


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rcnarcis
post 13 Oct 2009, 06:03
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 9 March 09




gap2007 MULTUMIM smile.gif smile.gif foarte interesant tutorialul


--------------------
Renault Megane2.2 1.5 106cp Lux privilege2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 22 Oct 2009, 18:23
Post #30


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Mi-am pus azi Ferordo FDB1866 pe fata cu 160 RON si pe spate m-au costat 130 ron dar nu mai tin minte modelul exact.
Mai aveam aproximativ 4mm din suprafata de grip din franele originale cu care a venit masina la aproape 80.000 km smile.gif
Inca vreo 2-3 mii si dadeam cu metal.

This post has been edited by CT-07-JGA: 22 Oct 2009, 21:02


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:23
Dacia