Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mai Trebuie sa Merg la Politie ?!, accident cu autor necunoscut

CrisTricky
post 15 Aug 2012, 18:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 August 12




Salutare,

Azi am avut ghinionul sa imi gasesc masina lovita in partea lateral dreapta in parcarea subterana Iulius Mall din Timisoara, intrebarea mea pt voi:

1) mai este obligatoriu sa merg la Politie si sa declar faptul ca mi-am gasit masina lovita in parcare ? Tinand cont de faptul ca NU am Casco deci oricum eu voi suporta costul reparatiei, service-ul unde voi merge are obligatoriu nevoie de constatarea Politie pt a-mi repara masina ?

2) am semnalat cele intamplate celor de la Mall Security si i-am rugat sa se uite pe camerele de supraveghere si sa imi spuna daca se vede cine a fot autorul, nr de inmatriculare, etc. Cel tarziu maine voi primi un raspuns din partea lor, dar mi-au spus ca, eu ca persoana fizica, nu am acces la inregistrarire lor, doar dupa ce declar la Politie ce s-a intamplat pot pune la dispozitia Politiei dovada. In cazul fericit in care se vede clar autorul ce se intampla ? As avea ceva beneficii ?

Va multumesc pt rapusnsuri


--------------------
Dacia Logan Dacia Logan 2011 - TM65NON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 15 Aug 2012, 18:25
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Legal iti trebuie dovada de la politie pentru a-ti fi reparata masina. Amiabila nu intra in discutie in cazul tau.
In cazul in care nu dai de vita aia sapa p-aici, desi am impresia ca daca n-au existat vatamari de persoane nu te ajuta astia.

This post has been edited by Victoras2001: 15 Aug 2012, 18:27


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 15 Aug 2012, 19:10
Post #3


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




In locul tau m-as duce sa declar accidentul. Daca ala se duce si tu nu, poti avea de suferit.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 15 Aug 2012, 19:14
Post #4


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Legea iti cere sa te prezinti in termen de 24 de ore la Politie sa declari accidentul. Poti ramane fara permis in caz contrar, desi sunt slabe sanse sa se duca ala. Dar poate e un om de nadejde care se grabea in momentul ala si se va duce la Politie, se poate si asta.
Ideea e ca daca tu vrei sa iti faci masina la un service mai "rasarit" acestia nu vor accepta sa iti faca masina daca nu ai dovada de la Politie, legal nu au voie.
La fel cum au zis si colegii de mai sus, du-te la Politie, asta e, strici vreo doua ore, dar nu te doare capul.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 15 Aug 2012, 20:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




daca te duci la politie si zici ca e lovita in parcare, te trimite direct la casco.

bafta.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 15 Aug 2012, 20:49
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




la care casco? wacko.gif
QUOTE(CrisTricky @ 15 Aug 2012, 19:16)
.........NU am Casco..........
*




--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 15 Aug 2012, 20:59
Post #7


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(MuciX @ 15 Aug 2012, 20:14)
Legea iti cere sa te prezinti in termen de 24 de ore la Politie sa declari accidentul. Poti ramane fara permis in caz contrar,

Daca-mi las masina in parcare si plec in concediu 2 saptamani, sau 6 luni, si in timpul asta imi loveste unul masina?


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 15 Aug 2012, 21:35
Post #8


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Te duci la Politie, dai declaratie si ei iti vor da o autorizatie de reparatie pe care o prezinti la service daca repari masina , de asemeni o arati vreunui politist daca te opreste sa te intrebe de ce ai masina lovita.
Daca prind faptasul sau acesta s-a prezentat la randul lui , o sa iti dea si proces verbal din care rezulta cum s-a petrecut evenimentul.
Permisul ti-l pot lua doar daca ai condus masina si nu te-ai prezentat la timp sa declari evenimentul, nu daca era parcata .

This post has been edited by prody: 15 Aug 2012, 21:37


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
biscu
post 15 Aug 2012, 21:39
Post #9


...


Group: Members
Posts: 500
Joined: 24 January 07




Declara la politie(militie) cele intamplate si e cel mai simplu pentru tine.


--------------------
Renault Clio III 2007 - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 15 Aug 2012, 21:40
Post #10


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(tribunul @ 15 Aug 2012, 21:59)
Daca-mi las masina in parcare si plec in concediu 2 saptamani, sau 6 luni, si in timpul asta imi loveste unul masina?
*


Aici nu stiu ce sa zic. biggrin.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 15 Aug 2012, 21:43
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Te duci la politie, declari accidentul, politia declanseaza o ancheta eventual cer si inregistrarile Mall-ului si poate ai noroc si rezolvi pe asigurarea aluia daca-l identifica. Daca trec 24h de la acident si il prinzi pe ala nu mai ai ce sa-i faci pentru ca nu ai declarat accidentul in termenul legal. Bafta


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 16 Aug 2012, 13:09
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(mariusd4 @ 15 Aug 2012, 22:43)
politia declanseaza o ancheta eventual cer si inregistrarile Mall-ului
*


radmasa.gif

Va rog sa ma scuzati dar n-am putut sa ma abtin.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 16 Aug 2012, 13:16
Post #13


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Esti invidios.Nici nu le trebuie inregistrarile mallului.Iau porba din vopseaua autorului ,o baga in super baza lor de date si il gasesc in 20 secunde.


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 16 Aug 2012, 13:27
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Aia cu vopseaua face parte din ancheta.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 16 Aug 2012, 14:38
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Super pertinente ultimile 3 comentarii, i-ati fost de mare ajutor initiatorului.

CrisTricky, eu am avut un accident similar , unu mi-a zgariat bara, nu a vrut sa mearga la politie, nu a vrut sa imi dea asigurare nu a vrut sa incheiem amiabila.
M-am dus la politie am declarat cum s-a intamplat si le-am dat numarul masinii si dupa 3 luni l-au adus pe ala cu MANDAT pentru ca numeroasele citatii nu le-a luat in seama si atunci au obtinut asigurarea de la el .
Probabil ca cei de la Mall nu iti vor da inregistrarea de pe camere decat la solicitarea politiei. Daca esti norocos si se vede pe camera evenimentul + numarul autoturismului poti rezolva problema asa cum am descris mai sus. Bafta

This post has been edited by mariusd4: 16 Aug 2012, 15:01


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 16 Aug 2012, 15:00
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi i-au fost de ajutor în măsura în care l-au scutit de speranțe inutile. tongue.gif
Dacă vreun burtos de la accidente ușoare își va mișca vreodată fundul ca să ceară înregistrarea de la mall, într-un simplu caz de tamponare în parcare, atunci eu mă las de meserie și mă fac popă. biggrin.gif
A, dacă s-ar fi lăsat cu victime, atunci da, poate ar fi fost o șansă. Dar pentru o lovitură ușoară nu va mișca nimeni un deget.

Edit: tu ai fost norocos, ai dat poate peste unul începător, care încă mai credea în meseria lui.
Eu am nimerit cîndva la secția 1, unde un burtos morocănos se uita la telenovele și era foarte nervos că l-am deranjat. Începuse să urle că ne ia carnetele la toți, că el e detașat de la Călărași și ce treabă are el cu noi, că să-l lăsăm în pace. L-am lăsat în pace și m-am dus a doua zi și am declarat la altă secție. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 16 Aug 2012, 15:05


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 16 Aug 2012, 15:17
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Vlad si la mine a tipat gretosu' ala, l-am lasat sa-si termine pledoaria iar cand i-am cerut potiticos numele intreg ca vreau sa merg mai departe cu cazul meu daca el e prea ocupat brusc a devenit mai respectuos, s-a pus la masa si a inceput sa scrie, am mers la masina am facut constatarea ca la carte si in 3 zile asa cum mi-a promis m-a sunat sa ma tina la curent cu ancheta, iar dupa 3 luni aproximativ m-a sunat din nou ca s-a inchis cazul si ca pot merge sa-mi ridic actele pentru a-mi repara masina.


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 16 Aug 2012, 15:51
Post #18


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.224
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(MuciX @ 15 Aug 2012, 20:14)
Ideea e ca daca tu vrei sa iti faci masina la un service mai "rasarit" acestia nu vor accepta sa iti faca masina daca nu ai dovada de la Politie, legal nu au voie.
*



Subscriu. Nici un service intreg la minte nu indreapta o masina lovita fara autorizatie. Cine risca sa inchida sandramaua pentru cativa lei?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 16 Aug 2012, 20:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(mariusd4 @ 16 Aug 2012, 15:38)
1. Super pertinente ultimile 3 comentarii, i-ati fost de mare ajutor initiatorului.

2. dupa 3 luni l-au adus pe ala cu MANDAT pentru ca numeroasele citatii nu le-a luat in seama si atunci au obtinut asigurarea de la el .
*




1. Omul a inteles din primele posturi ce are de facut.

2. Foarte interesant. Poti detalia putin? Nu de alta, dar seful Politiei Municipiului si seful Inspectoratului de Politie Judetean, mi-au explicat destul de clar ca n-au ce-i face aluia mai mult decat sa-i dea amenda, pt ca n-a savarsit vreo fapta penala pentru a-l aduce cu mandat. Mi-au explicat "destul de in scris" ca raspuns la cererile mele inregistrate si "destul de verbal" in birou, ulterior. Respectivul s-a ales c-o amenda pe care probabil ca nici in ziua de azi n-a platit-o, dar de venit la politie n-a venit niciodata.
Asa ca sunt curios cum au facut politistii cu mandatul dupa numeroasele "citatii" pe care le-au trimis. Asta cu citatiile e mai noua la politie, n-o stiam. blush.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 17 Aug 2012, 08:03
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Nu cunosc procedura politiei, asa mi-a explicat "gretosu" de la birou ca a durat 3 luni pentru ca i-au trimis 5 citatii si a fost nevoie de mandat pentru ca tipul le-a ignorat pe toate. Ideea este ca ala a ramas si fara permis si a platit si amenda la 3 luni de la eveniment. La vremea respectiva am relatat intamplarea intr-un jurnal de bord parca.

Fuga de la locul accidentului (daca nu sunt victime ) culmea este contraventie, dar fapta de distrugere este penala. Depinde de cine dai si cum vrea sa ancheteze .... si va dau si un exemplu :
"Un coleg de serviciu, la nunta lui, a fost blocat un smenar in parcarea din fata blocului, nu numai pe el il blocase, blocase tot traficul pe strada. Colegul meu stiind ca intarzie la biserica ia 3 nuntasi si imping masina cat sa elibereze traficul, ghinionul lui a fost ca s-a infuntat tabla in zona unuia dintre "impingatori".
Dupa nunta se trezeste cu smenaru la usa cerandu-i o suma astronomica drept despagubire si colegul meu a fost nevoit sa refuze . Smenarul l-a dat in judecata pentru distrugere, judecatorul i-a motivat in sala ca trebuia sa se duca la biserica cu tramvaiul, pana la urma s-a inteles cu ala, i-a platit banii si uite asa a scapat de neinceperea urmaririi penale dupa cateva luni de procese si declaratii .... "

This post has been edited by mariusd4: 17 Aug 2012, 08:25


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 17 Aug 2012, 10:00
Post #21


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Tu vorbesti din filme ?
Si pe mine m-a blocat unu care nu vroia sa se dea nici de-al dracului. Am sunat la politie si am spus ca ma simt amenintat si ca s-ar putea sa plec de acolo cu tot cu masina lui. Si aparent nu as fi patit mare lucru pentru ca fapta de "sechestrare" sau cum se numeste este cam la fel de grava.
Dar nu a fost cazul ca s-a inmuiat omul instant dupa ce a vorbit cu politsitul la telefon.

This post has been edited by Shush: 17 Aug 2012, 10:01


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 17 Aug 2012, 10:11
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Vorbesc din realitate, nu din filme ... am dat exemplul de mai sus pentru a vedea cum poate fi interpretata legea si cum iti poti complica viata dintr-o banalitate.

Si ca sa revenim la subiect, da cel mai bine este sa fie organul anuntat si sa ai un act la mana ca nu stii cum te opreste pe strada un alt organ coleg cu "gretosu" si din exces de zel iti mai ia si talonul si poate te mai invita si pe la politie si si uite asa din victima mai esti si f____t si cu banii luati.

This post has been edited by mariusd4: 17 Aug 2012, 11:06


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 09:03
Dacia