Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

[Bucurest] Auto Cobalcescu, Str. Prof Gr. Cobalcescu 45 Sect 1

pheephee_11
post 23 Jan 2014, 21:48
Post #211


pe aici si eu


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 August 10
From: bucuresti





cobalcescu - berzei

eu am avut accident in spate, destul de rau, 13000lei toata distractia. mi-au schimbat portbagajul dar nu l-au vopsit complet pe interior, l-au reglat dupa ce l-au vopsit ( se vad zgarieturi mari unde se prinde capota portbagaj), probabil mi-au rupt din bumbii care tineau rombul... pentru ca era sa-l pierd. sa zicem ca astea nu ma deranjeaza, la exterior e vopsit bine... se inchide mai bine decat in prima zi cand am luat masina biggrin.gif

daaaaaar a trebuit totusi sa ma intorc la ei dupa 2-3 zile pt. ca nu prinsesera evacuarea, un tampon nu stiu sa zic care. surubul nu exista acolo. deci... concluzia o trageti voi


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 16V 2004
Ford Mondeo mk4 2.0tdci 2008

unde vedeti ma atata ceata?!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 7 Feb 2014, 21:52
Post #212


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Cobalcescu - Splai: am schimbat uleiul la cutie si la grupul hidraulic (Quick Shift) si ceva probleme electrice. Bai frate, nu aveau ulei pentru cutie automata, cica doar pe comanda si nu doar 1 litru. Dispozitia conducerii. Pai ce fac nene, cumpar io 1 bax pe comanda? Cum Elfmatic nu se gasea pe nicaieri, am luat ulei Motul Multi ATF de la colegii din club si l-am dus la ei.
In rest, baietii foarte ok, amabili, saritori. E a 2-a oara cand vin la ei, destul de multumit ...

This post has been edited by Tamango: 7 Feb 2014, 21:53


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 8 Feb 2014, 08:35
Post #213


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Or mai fi schimbat din oameni smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 9 Feb 2014, 01:03
Post #214


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




E vorba de Splai, nu de celalalt service ... tipul de la receptie m-a sunat tot timpul sa ma tina la curent, apoi mi-a explicat cu Dialogys-ul in fata ce si cum, repere piese etc, seful de service la fel de amabil si pus pe glume decente, o placere sa lucrez cu ei.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 9 Feb 2014, 11:45
Post #215


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Mda.. ma gandeam la celalalt


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 10 Feb 2014, 17:18
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Efectuat revizia de 2 ani la Cobalcescu pe Splai. schimbat: ulei (5w40) 4lt, filtru ulei, filtru aer, filtru polen, completat antigel si lichid parbriz, schimbat baterii ambele carduri, test clip, ITP, cost total 887 RON, durata 2 ore. Mi s-a recomandat sa schimb plăcuțele de frâna pe spate in maxim 10k km, ciudat ca s-au uzat atat de repede si tocmai acelea pe spate. In ceea ce privește service-ul, ma declar foarte mulțumit, atât de Meșteri cât si de amabilitate si costuri, de acum încolo aici voi face toate viitoarele intervenții.

This post has been edited by dumid: 10 Feb 2014, 17:19


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 10 Feb 2014, 18:39
Post #217


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Iote ca m-au sunat de la Cobalcescu sa-mi ceara parerea smile.gif
Le-am pus o vorba buna la baieti (pe merit) si am dat nota proasta conducerii ... asta ca m-am plimbat 3 ore prin oras dupa uleiul lor nenorocit.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 10 Feb 2014, 20:07
Post #218


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




data viit sa te duci cu uleiul. Sa iti fie invatatura de minte


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petre 1
post 20 Feb 2017, 14:46
Post #219


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 December 06
From: Bucuresti




A venit si randul meu sa am de a face cu Autocobalcescu,deci sa incepem cu inceputul masina avea variatii la relanti si am mers la ei pentru un test.Au constatat ca erau probleme la regulatorul de presiune si trebuie inlocuit dar regulatorul nu vine simplu ci cu un fel de cablaj(o mufa cu doua fire).Zis si facut am comandat regulatorul cu,cablajul aferent si acum incepe distractia cica dome stiti ca dupa ce schimbam regulatorul pot aparea probleme la calculatorul de injectie iar acesta nu se poate repara, se inlocuieste cu unul reconditionat (3300lei).In fine au schimbat regulatorul au plecat in test si totul este ok,calculatorul de injectie nu are probleme.Cand am luat masina am gasit regulatorul vechi jos la pasagerul din dreapta iar mufa a fost inlocuita prin TAIEREA CABLAJULUI ORIGINAL cu,caterul si inadirea cablului nou si dat cu banda izolatoare.😡Nu mi-a venit sa cred ca au facut asta fara sa ma intrebe,as fi lasat mufa originala cu cablajul din fabrica schimband doar regulatorul.Masina functioneaza normal dar cu asemenea mod de lucru sigur nu mai calc pe acolo.Imi aduc aminte ca acum cativa ani ne-au invitat acolo sa se laude cu aparatele lor moderne si mecanicii scoliti.
Pentru cine este interesat preturile au fost cam asa: verificare clip +verificare injectoare 270 lei;regulator presiune 806 lei .
Am rugat persoana de la receptie sa imi faca o oferta pentru faruri,aproape 1600 lei bucata(1570 sau cam asa) :wacko 3300lei faruri st/dr cu montaj.
In incheiere nu as recomanda acest service pe partea de electrica din cauza lipsei de profesionalism,cum sa tai cablajul original apoi sa inadesti.

This post has been edited by petre 1: 20 Feb 2017, 14:59

Attached thumbnail(s)
20170220_130745.jpg ( Size: 1.48mb ) Number of downloads: 491


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 13 Mar 2017, 11:22
Post #220


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Petre, e vorba de splai sau valea oltului?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 14 Mar 2017, 09:33
Post #221


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Celalalt


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 26 Mar 2017, 10:26
Post #222


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti






--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 26 Mar 2017, 12:00
Post #223


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Locatie foarte proasta pentru un supermarket.
Dar Mega isi permit (inca).



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buf Dragos
post 9 Nov 2017, 14:13
Post #224


Buf


Group: Members
Posts: 19
Joined: 12 April 17
From: Bucuresti




[FONT=Arial][COLOR=blue]

Buna ziua,


Doresc sa va impartasesc experienta avuta cu echipa Auto Cobalcescu - sediul din Bucuresti Splai.

Am cerut oferta de cauciucuri de iarna, impreuna cu jante de tabla. Totul bine, primesc oferta, aleg produsele, primesc confirmare ca au ajuns si fac programare in service pentru montaj. Programare azi la ora 9 dimineata, masina este preluata si intra in service, intreb la receptie cat dureaza aproximativ si raspunsul este 30 de minute. Perfect, eram chiar surprins cat de bine imi incepe ziua cu o treaba mai putin de rezolvat.

Si la 9:45 primesc telefon de la receptie ( in gandul meu, e gata), si incepe distractia. Sunt informat foarte lejer ca jantele si cauciucurile nu au dimensiunile cerute de mine (vroiam jante r15 si cauciucuri 195x65) si confirmate in comanda si sunt intrebat daca sunt deschis catre alte optiuni ... no comment. Mi se propune sa merg cu r16 si cauciucuri 205 x 55.

Intrebari adresate domnilor de acolo, la care, bineinteles nu am primit nici un raspuns:

> de ce nu se verifica, inainte de a ajunge clientul in service, piesele sau produsele comandate

> de ce nu am fost anuntat inainte sa intre masina in service, sa demontezi rotile de vara si sa o urci pe butuci, ca voi de fapt nu aveti piesele cu care sa le inlocuiti - aici mi se pare ca nivelul de incompetenta demonstrat atinge un maxim

> ce puteti face pentru mine in situatia data, eu dorind sa pun pe masina ce am comandat


Frustrare, pierdere de timp, lipsa de respect, etc. Dupa aceste 3 intrebari, nu a mai avut rost sa mai intru in detalii despre conceptul de client platitor al serviciilor si produselor, asteptarile pe care clientul le are in momentul in care este dispus sa plateasca un pret premium si, prost fiind, crede ca va primi servicii premium. Nu exista asa ceva.

Personal, nu o sa mai calc pe acolo, nu ca altii ar fi foarte diferiti, insa sper sa ajut si pe altii sa nu pateasca ce am patit eu. Verificati inainte sa faceti drumul si sa va bage masina in service ca au ce le trebuie si ce clientul a comandat. Pentru ca, da, tot noi, clientii, trebuie sa ne asiguram de asta.

Multumesc daca ati citit pana aici si la cat mai putine experiente neplacute cu dealerii RENAULT.



--------------------
Renault Megane 4 Estate 1.5 dCi 90 CP 2016 Zen
Daring ideas are like chessmen moved forward. They may be beaten, but they may start a winning game.[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 9 Nov 2017, 14:32
Post #225


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Eu ii puneam sa dea combinatia pe 16" la bani de 15".


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buf Dragos
post 7 Dec 2017, 22:07
Post #226


Buf


Group: Members
Posts: 19
Joined: 12 April 17
From: Bucuresti




Salut,

Continua experienta cu service Cobalcescu Splai. Dupa povestea de mai sus cu comanda gresita si experienta neplacuta, dupa ce am spalat masina intr-o zi, mi-am aruncat un ochi mai atent la cauciucuri, mi se parea ca umplu cam mult aripa si aproape aveau aspectul de "gogoasa" (capacele rotilor pareau bagate inspre inauntru). Spre surprinderea mea, dimensiunea cauciucurilor era 205 x 60 x R16 - pe stalpul usii sofer e mentionata doar dimensiunea 205 x 55 x R16. Deci, mi-au montat dimensiunea gresita si nu cea pe care au spus ca o vor monta (205 x 55 x R16)

Rezumat:

> am dorit cauciucuri 195 x 65 x R15
> mi s-a bagat pe gat 205 x 55 x R16 (cu discount, bineinteles, ca altfel nu acceptam)
> masina a plecat din service cu 205 x 60 x R16 (dimensiune neconforma dupa verificare sticker de pe usa soferului si certificatul de conformitate).

Continuare - sunt programat pentru schimbare pneuri, din nou, sa avem ce trebuie. Sunt curios daca se va rezolva si clar ma pierd de client.

Mare grija, chiar daca e service mare si cer o gramada de bani pt servicii si produse (considerate premium), lasa de dorit si cred ca ieseam mai bine daca mergeam la vulcanizarea din colt. Dar te gandesti ca daca iti iei masina noua, sa o tratezi ca pe o masina noua...




--------------------
Renault Megane 4 Estate 1.5 dCi 90 CP 2016 Zen
Daring ideas are like chessmen moved forward. They may be beaten, but they may start a winning game.[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 19 Dec 2017, 11:24
Post #227


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




S-a rezolvat?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buf Dragos
post 19 Dec 2017, 21:30
Post #228


Buf


Group: Members
Posts: 19
Joined: 12 April 17
From: Bucuresti




Salut,

Da, am rezolvat.

Multumesc de intrebare, sarbatori cu bine!


--------------------
Renault Megane 4 Estate 1.5 dCi 90 CP 2016 Zen
Daring ideas are like chessmen moved forward. They may be beaten, but they may start a winning game.[/COLOR][/SIZE][/FONT][/I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ligrivis
post 15 Jun 2018, 10:34
Post #229


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 14 July 05
From: Bucuresti




Am vrut sa fac o programare oentru o reparatie si am cerut o estimare de cost. Cel de la receptie mi-a aruncat un pret din burta foarte mare i-am spus ca nu poate costa asa si el a spus ca este foarte ocupat si nu are timp sa se uite in calculator si sa revin mai tarziu cu un telefon.
Am incercat mai tarziu si aceasi problema ca nu are timp , am incercat a doua zi si din nou acelasi raspuns lipsa de timp. Daca era afara si nu avea timp nota datele problemei si ma suna el cand gasea timp si facea devizul .Deci au o mentalitate comunista de parca tu le datorezi ceva iti fac o favoare daca repari la ei asa ca m-am lasat pagubas si am apelat la un service privat si mi-am rezolvat problema.
Am vrut sa apelez la ei caci am mai multa incredere in service autorizat unde cred ca le trec zi de zi masini cu probleme similare decat la un service multimarca unde poate e primul defect cu tipul asta de masina.
Cred ca personalul calificat e pe afara sau noi nu suntem invatati sa cerem mai mult de la acest service e vorbba de cel de pe splai , o sa ii evit pe cat posibil.

This post has been edited by ligrivis: 15 Jun 2018, 10:35


--------------------
Megane 3 1.6 DCI 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:29
Dacia