Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

problema Laguna 2 rog ajutor!, nu trage masina!!!

kamikaze69
post 23 Oct 2009, 21:12
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 5 October 08
From: Targu Mures




buna ziua tuturor utilizatorilor acestui forum

va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu problema pe care o am la o Laguna 2 1.9 dci din 2001 masina nu trage turbo e bun egr curatat masina nu trage si scoate fum negru si la yurati mici!!!

nu pot sa imi dau seama ce ar putea fii!!

va rog frumos sa ma luminati si pe mine daca vati mai confruntat cu aceasta problema!!

This post has been edited by kamikaze69: 23 Oct 2009, 21:12


--------------------
Laguna 2 DINAMYQUE 2001 - MS10GLI
Megane 2 - 1.5 dci 80cp

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victord
post 23 Oct 2009, 23:18
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 3 May 07
From: Târgoviște




-intercoolerul l-ai verificat?..............vezi ca s-ar putea sa ai intercoolerul fisurat
- cam astea sunt simptomele de intercooler spart( sau conexiuni neetanseizate ) , pierzi presiunea in turbina , turbina nu baga aer suficient , arderea este incompleta si din cauza asta rezulta fum negru si pierdere putere
- verifica daca intercoolerul are niste chingi de rezistenta pe mijloc ( la vechimea masinii nu cred ca are, ca sunt primele modele de intercoolere ) ,ca daca nu are , sunt sanse mari sa fie el de vina
-nu se aprinde nici un martor luminos in bord ?


--------------------
Renault Laguna 2.2 DCI - Laguna III Coupe / 2002 Grandtour Initiale - 2015 Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_maf2007
post 24 Oct 2009, 10:26
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 23 September 09
From: Iasi




la mine a fost intercoolerul fisurat...acum l-am lipit...nu am apucat sa-i fac proba pe distanta mare dar pe distanta mica s-a simtit...si cand stiu ca in service mi-a spus ca e turbina sa cad nu alta.
ps: mi se aprindea si arculetzul ala galben in bord.


--------------------
renault laguna II 1.9dci 2002/ 1.9dci 107cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 24 Oct 2009, 14:14
Post #4


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Fum negru, nu trage..
Auzi un suierat cumva? Ai ulei pe bara din fata?

Daca da...atunci e intercoolerul ...


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byby
post 24 Oct 2009, 16:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 489
Joined: 29 July 07
From: IASI




Scoate mufa de la debitmetru si vezi daca trage mai bine. Daca da-> debitmetru nou.


--------------------
Renault Laguna 2003 1,9 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kamikaze69
post 24 Oct 2009, 19:17
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 5 October 08
From: Targu Mures




buna baieti va multumesc de raspunsuri intradevar am ulei akolo jos la teva care vine de la turbo pe furtunul acela e umezit cu ulei, dar cred ca si debitmetrul este o solutie trebe sa verific faza cu debitmetrul am incercat am scos mufa si a tras mai bine dar parca totusi in a 4 a facut figuri la o scnare cu ddt 2000 mi-a dat dapteur masse air asta este debitmetrul maine am sa pun un debitmetru nou sa vad daca mai face asa!!!

va multumesc de mesaje si daca mai sunt utilizatori care au mai patit aceeasi problema le-as fi recunoscator daca m-ar ajuta cu sfaturi!!!


--------------------
Laguna 2 DINAMYQUE 2001 - MS10GLI
Megane 2 - 1.5 dci 80cp

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 24 Oct 2009, 22:10
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Daca ai scos debitmetrul normal ca a ramas memorata o eroare. Trebuie sa stergi eroarea si apoi sa vezi daca cu debitmetrul conectat mai apare.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 25 Oct 2009, 00:25
Post #8


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Nu te apuca sa schimbi debitmetrul doar asa, ca e destul de scump. Fa ce ti`a zis Dan intai.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gl-25mai
post 25 Oct 2009, 22:44
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 25 October 09




SALUT,VEZI CA NU AI AER SUFICIENT AN ADMISIE,DE ACEIA SE APRINDE BECUL DE LA BUJIE,ORI AI TURBINA DUSA ORI AI MUFA DE LE ALECTROVALVA CARE DESCHIDE WEZGHETUL DE LA TURBINA SI NU FACE CONTACT CUM TREBUIE,CEIA CE AM PATIT-O EU


--------------------
renault laguna 2 2001 - gl 25 mai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon_nxt
post 25 Oct 2009, 23:49
Post #10


Membru declarat anti-bizoni


Group: Members
Posts: 216
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti




QUOTE(renodood @ 25 Oct 2009, 00:25)
Nu te apuca sa schimbi debitmetrul doar asa, ca e destul de scump. Fa ce ti`a zis Dan intai.
*



Si eu am acelasi model de masina. Poate nu e de la debitmetru neaparat. Insa nu ne-ai zis daca s-a manifestat dintr-o data sau treptat aceasta pierdere a puterii. Incearca sa descrii cat mai amanuntit comportamentul masinii.

Din ce ai descris, cam acelasi comportament l-am avut eu cand mi-a pleznit flansa dintre dumper si conducta ce vine de la intercooler. Nu mai era putere deloc, fum ca de la vapor si la turatii mici etc. Insa la mine s-a intamplat in mers, in plin demaraj.

Eu mi-am schimbat dumperul cam acu o luna si am dat pe el 170 RON, piesa originala, cu factura.

Uite aici povestea cu pricina cu toate detaliile: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=115...dpost&p=2021866

Dar vezi si acest topic ca poate afli si mai multe: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=455...dpost&p=1301321

Bafta!

P.S. O verificare la dumper si EGR poti sa o faci si tu, dai capacul motorului la o parte - sunt 3 piulite de 10 - si te uiti in partea din dreapta-sus, cum stai in fata masinii si te uiti la motor, din pozitia omului care tocmai a ridicat capota. E in stanga vasului cu lichid de racire al motorului (putin mai voluminos) si cel cu lichid al circuitului de franare+ambreiaj. Cel mai probabil (functie si de nr de km ai masinii) vei observa si ceva scurgeri de ulei pe langa dumper si EGR.



--------------------
Renault Laguna 2, phase 1 1.9 dCi Dynamique, 2001
"Din fericire, gandirea corecta vine din experienta. Din nefericire, experienta vine din gandirea incorecta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kamikaze69
post 26 Oct 2009, 07:55
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 5 October 08
From: Targu Mures




da multumesc baieti de ajutor vana egr am verificato era un pica afumata si am curatato cred ca tot de la turbina vine aceasta problema imi intra turbina doar pe la 3000 de turati in rest masina nu are vlaga si scoate fum negru am incercat cu un debitmetru de pe masina unui coleg de munca dar tot asa se comporta masina azi o sa desfac la turbina sa vad daca nu am vreun furtun spart sau ceva si o sa va tin la curent...

pierderea de putere mi sa intamplat direct pot spune in prima zi a avut o incercare mam oprit pe dreapta am oprit motorul si si-a revenit iar a doua zii pe drum a inceput sa numai aiba putere si nu si-a mai revenit!!

va multumesc si daca ma mai puteti ajuta astept sugestiile voatre aici va raman recunoscator!!!


--------------------
Laguna 2 DINAMYQUE 2001 - MS10GLI
Megane 2 - 1.5 dci 80cp

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrix67b
post 26 Oct 2009, 09:36
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 26 August 06
From: Targu-Jiu




Poate fi un fir intrerupt la senzorul de supraalimentare (ala de pe conducta intrare intercooler), poate ai o pierdere de vacuum...etc


--------------------
Renault Laguna 2 / Privilege 2003 1,9dci /120cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byby
post 26 Oct 2009, 11:24
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 489
Joined: 29 July 07
From: IASI




Daca tot ai luat de la un coleg debitmetrul, poti incerca si cu TRS-ul si cu senzorul de presiune admisie aceeasi treaba.

This post has been edited by byby: 26 Oct 2009, 11:25


--------------------
Renault Laguna 2003 1,9 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kamikaze69
post 27 Oct 2009, 13:28
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 5 October 08
From: Targu Mures




da o sa incerc si asa dar nici nu ma pot apuca sa ii demontez lui toata masina omu ma jutat oricum va multumesc mult ca ma ajutati cu sfaturi inca nu iam dat de capar turbina intra doar dupa 3000 cde ture akuma hmm

o sa va tin la curent ultima solutie este la service


--------------------
Laguna 2 DINAMYQUE 2001 - MS10GLI
Megane 2 - 1.5 dci 80cp

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kamikaze69
post 30 Oct 2009, 20:07
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 5 October 08
From: Targu Mures




rezolvarea... turbina dusa a 3 oara iti vine sa dai foc la toate renaulturile incep sa regert ca am cumparat asa masina mai am un audi a4 din 2001 dar nu am avut nici o problema cu el in timp ce cu laguna toate problemele am bag bani de mai luam 2 smile.gif)


--------------------
Laguna 2 DINAMYQUE 2001 - MS10GLI
Megane 2 - 1.5 dci 80cp

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_maf2007
post 30 Oct 2009, 20:15
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 23 September 09
From: Iasi




vezi sa nu ai altceva care sa-ti influenteze viata turbinei...intercoolerul fisurat ori eu stiu...


--------------------
renault laguna II 1.9dci 2002/ 1.9dci 107cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ardelut
post 30 Oct 2009, 20:20
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 21 September 08




La ce service ti-au diagnosticat-o ? Și când a mai fost defectă tot la ei ai fost ? Nu-mi pare tocmai OK ce se-ntâmplă , se mai duce turbina dar nu chiar în ritmul ăsta .


--------------------
Renault Laguna 2 2004 , Expression , 1,9 dCi 79 kw - MS 07 NAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 1 Nov 2009, 04:52
Post #18


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Dusa a 3a oara? Aia nu se duce de capul ei asa repede, alta e buba...


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 1 Nov 2009, 19:28
Post #19


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




QUOTE(kamikaze69 @ 30 Oct 2009, 20:07)
rezolvarea... turbina dusa a 3 oara iti vine sa dai foc la toate renaulturile incep sa regert ca am cumparat asa masina mai am un audi a4 din 2001 dar nu am avut nici o problema cu el in timp ce cu laguna toate problemele am bag bani de mai luam 2 smile.gif)
*




frate a treia oara blink.gif pai cati km ai 500-600k? poate acum s a stricat pentru prima oara si mecanicii tai nu au mai putut sa iti ia banii degeaba
sper sa gresesc
Doamne Ajuta


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 1 Nov 2009, 21:22
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




@kamikaze....Verifica presiunea de ulei. Trebuie sa fie un motiv pentru care turbina pica asa repede....iar asta ar putea fi unul. Cauta in postarile lui Silviu ca el a patit-o cu presiunea de ulei.
Oricum fumul negru, cum s-a spus si mai sus, vine de la lipsa aerului. Eu cred ca ai o problema cu vreun furtun din ala de la intercooler fisurat. Daca fumul negru e din cauza exclusiva a turbinei atunci palele turbinei ating deja in carcasa iar viata ei e foarte aproape de sfarsit. Fii atent la zgomot care e musai prezent daca palele nu se mai invart liber.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 1 Nov 2009, 21:23
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Pai eu is patit.
Mi s-a dus turbina apoi o bucsa de la o biela.
Era decalit arcul de la supapa de suprapresiune din pompa de ulei.
Mergi la un service si masoara presiunea uleiului.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kamikaze69
post 3 Nov 2009, 16:47
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 5 October 08
From: Targu Mures




da au zis cei de la service ca poate fi de la presiunea de ulei faza e ca prima data sa dus deoarece nu a fost reconditionata corect and reconditionato la turboserv in brasov si ma tinut 2 zile dupa care a rupt palele de la turbina, am duso inapoi abia a vrut sa o faca pe garantie deoarece mi-a aratat ca ei ofera garantie pe 2 surube smile.gif), pana la urma au refacuto si ma tinut vreo 7 luni dar din start cand am scoso axul avea joc destuld e mare, acuma am cumparat una second si baiatul care se ocupa de masina spune ca ii ok turbina el fiind inginer la reprezentanta renault sper sa nu se mai duca ca o arunc in Mures!! smile.gif))

a zis si el ca este o supapa la ulei care se blocheaza dar pusca filtrul de ulei in cele mai dese cazuri!! astept sa termine masina si va mai spun ce am rezolvat

inca un lucru care la constat acest baiat erau puse cele 2 furtune de la supapa aceea incevrs unu care duce la turbo si unu la motor cele 2 subtiri erau puse invers, turbina am montato la un service si am fost la ei si au zis ca nu au importanta cum le pui smile.gif)

This post has been edited by kamikaze69: 3 Nov 2009, 16:52


--------------------
Laguna 2 DINAMYQUE 2001 - MS10GLI
Megane 2 - 1.5 dci 80cp

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kamikaze69
post 5 Nov 2009, 13:27
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 5 October 08
From: Targu Mures




ieri am scos masina de la service insa nu este ok pana la turatia de 2000 masina trage dar nu ca inainte dar dupa 3000 masina e glontz parca are motor de 5000 diesel baiatul spune ca nu prea ok treaba asta deorece nu are o crestere de cuplu constanta dar deocamdata nu stie exact ce are a zi sa ma plimb cu masina sa ii fac un rodaj la turbina ca s-ar putea sa isi dea drumul!!

astept pareri este normal asa ceva??

eu pun a 3 turbina pe masina si la celellte 2 nu sa comportat asa masina!!! oricum merge mult mai bine decat inainte dar inca scoate fum negru banuiesc ca de pe toba funingina cum a ramas cand nu a mers bine!!!



--------------------
Laguna 2 DINAMYQUE 2001 - MS10GLI
Megane 2 - 1.5 dci 80cp

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 5 Nov 2009, 14:06
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




vezi egr daca functioneaza corespunzator, ar putea sa iti influenteze modul in care functioneaza turbina. Mai verifica si catalizatorul s-ar putea sa fie plin de ulei.


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kamikaze69
post 5 Nov 2009, 18:42
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 5 October 08
From: Targu Mures




egr l-am verificat curatat tot baiatul zice ca merge ok!!

de data asta nu a luato turbina pe ulei nu mi-a consumat ulei de loc insa turbina cand invart axul merge greu loveste in perete la cea defecta!!


--------------------
Laguna 2 DINAMYQUE 2001 - MS10GLI
Megane 2 - 1.5 dci 80cp

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrix67b
post 6 Nov 2009, 00:37
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 26 August 06
From: Targu-Jiu




QUOTE(kamikaze69 @ 3 Nov 2009, 16:47)
inca un lucru care la constat acest baiat erau puse cele 2 furtune de la supapa aceea incevrs unu care duce la turbo si unu la motor cele 2 subtiri erau puse invers, turbina am montato la un service si am fost la ei si au zis ca nu au importanta cum le pui smile.gif)
*



Ai pus furtunele cum trebuie la TRS? Parerea mea este are importanta asezarea lor. Nici nu ai cum sa le incurci numai daca iti propui asta. Sunt legate impreuna si in plus de asta unul este mai scurt.

This post has been edited by matrix67b: 6 Nov 2009, 00:52


--------------------
Renault Laguna 2 / Privilege 2003 1,9dci /120cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kamikaze69
post 6 Nov 2009, 08:23
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 5 October 08
From: Targu Mures




pai mi le-a pus baiatul asta de data asta cred ca sunt bine desi masina nu prea targe bine in 1 si 2 da la peste 3000 e glontz nu imi palce deloc cum merge si in continuare la rece scoate fum dupa accea numai scoate sa mai fi ramas pe esapament nu stiu !!!


--------------------
Laguna 2 DINAMYQUE 2001 - MS10GLI
Megane 2 - 1.5 dci 80cp

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nasshu
post 17 Nov 2015, 09:59
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 August 09
From: Pitesti




Salut.
De curind am avut o problema cu masina , mai exact am fost nevoit sa refac motorul ( schimbat cam tot prin el mai putin arbore si biele - nu era nevoie) + reconditionat turbina .
Toate bune si frumoase dupa asamblare mai putin doua aspecte :

1. intre 2200 si 2400 ture am un usor trepidat mai accentuat in vitezele 1-4 si mai slab in 5-6.
2. aseara pe autostrada m-am dat un pic la ea . Nu mi s-a parut prea puturoasa , dar nici senzatia aia de bagat in scaun nu am mai avut-o . Am urcat pina pe la 160 cu pedala blana, dar de aici mai sus nu prea a mai vrut. Cu ajutorul unei mici pante am ajuns la 180 ( greut) si cam atit.
Cind masina era noua am mers si cu 200 cu ea , acum asa cum e nu cred ca mai ajunge la viteza aia.
Care ar putea fi cauzele pentru cele doua probleme?
Nu se aprinde niciun ''licurici'' la bord.
Multumesc.


--------------------
Renault Laguna II 2004 - AG 13 VAL
Renault Laguna 2 - 2004 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
orhan87
post 18 Nov 2015, 20:51
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 30 September 11




Pai tu ai refacut motorul si deja ii dai 180 :| nu ti-a spus mecanicul sa nu o fortezi acum cand este in rodaj daca tot l-ai refacut ... eu din cate stiu 500 1000 km nu prea trebuie sa o fortezi ... ca si eu am reparat motorul si mi-a zis sa nu o turez


--------------------
Renault Laguna 2 2004 1.9 dci hatchback privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandar
post 10 Mar 2016, 16:31
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 5 October 14
From: Timisoara




QUOTE(Nasshu @ 17 Nov 2015, 09:59)
Salut.
De curind am avut o problema cu masina , mai exact am fost nevoit sa refac motorul ( schimbat cam tot prin el mai putin arbore si biele - nu era nevoie)  + reconditionat turbina .
Toate bune si frumoase dupa asamblare mai putin doua aspecte :

1. intre 2200 si 2400 ture am un usor trepidat  mai accentuat in vitezele 1-4 si mai slab in 5-6.
2. aseara pe autostrada m-am dat un pic la ea . Nu mi s-a parut prea puturoasa , dar nici senzatia aia de bagat in scaun nu am mai avut-o . Am urcat pina pe la 160 cu pedala blana, dar de aici mai sus nu prea a mai vrut. Cu ajutorul unei mici pante am ajuns la 180 ( greut) si cam atit.
Cind masina era noua am mers si cu 200 cu ea , acum asa cum e nu cred ca mai ajunge la viteza aia.
Care ar putea fi cauzele pentru cele doua probleme?
Nu se aprinde niciun ''licurici'' la bord.
Multumesc.
*




Ai gasit intre timp vreo rezolvare?


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 88 kW
Renault Laguna II GT 175
Renault Laguna II GT 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 02:21
Dacia