Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ce acte imi trebuie pt rar, masina este adusa din franta

alin_71
post 7 Oct 2008, 10:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 October 08




cine poate sa-mi spuna ce acte trebuie sa am la rar pt masina adusa din franta o laguna2am cumparato de curand si am primit ca acte brif-ul si un certificat de cession(in franceza) facut intre intermediar si francez va multumesc


--------------------
renault laguna2 2003 1.9 diesel 120cp - nr provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzavalau
post 7 Oct 2008, 14:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 416
Joined: 9 February 08
From: Petrosani




tre' contract vinzare-cumparare intre tine si intermediar si pe urma :vizita "revizie " rar:taxa eliberare talon"cec":la primarie , ma rog la taxe si impozite .......taxe si impozite.........abia dupa ce ai platit "taxe si impozite " si dupa ce platesti taxa de prima inmatriculare te prezinti la politie si .......cam atit (din ce-mi mai aduc eu aminte:P)


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dci - HD 13 BXL
Cugetare: "Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine".
Sursa: "Moftul Român",10 iunie 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brabus
post 7 Oct 2008, 16:46
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 401
Joined: 24 August 08
From: Baia Mare




QUOTE(alin_71 @ 7 Oct 2008, 10:36)
cine poate sa-mi spuna ce acte trebuie sa am la rar pt masina adusa din franta o laguna2am cumparato de curand si am primit ca acte brif-ul si un certificat de cession(in franceza) facut intre intermediar si francez va multumesc
*



salut
in primul rind ai nevoie de programarea la RAR, care se poate face si pe net (www.rarom.ro) si apoi mergi la ei sa ti-o printeze (degeaba ai tu printer ca la politai sau la rar nu e valabil ce printezi tu).
daca ai programare la RAR peste mult timp, incepi episodul numerelor rosii (asta daca vrei sa circuli cu masina - mie mi-au zis ca numerele de franta mi-s valabile si pot circula 1 luna - si asa am si facut).
la dosarul pentru numere rosii ai nevoie de: certificatul masinii - ala francez, de hirtia aia de cesiune (aia din franta), copia CI daca vrei sa inmatriculezi masina pe tine si nu pe firma, cererea catre comandant - formular tipizat, chitanta de 7 lei de la finante, chitanta de 13 lei de la CEC, asigurare RCI - poate fi si o luna nu musai juma de an. cind depui dosarul la politai o sa mai platesti 40 lei numerele rosii. ai grija ca daca pe hirtia de cesiune nu esti trecut tu va trebui hirtie si intre cel trecut acolo si tine.
sper ca nu am uitat nimik.

io sint la a 2-a tura de numere rosii si astept acum ziua de 28.10 sa merg la RAR.

spor


--------------------
Renault Laguna2 2001/Privilege/1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_71
post 8 Oct 2008, 13:53
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 October 08




salut.va multumesc pt informatie brabus si tzavalau
treaba cu nr. rosii am facut-o dar am vrut sa stiu daca ma-i sunt si alte acte in afara
de brif si certificat de cession la laguna2 adusa de intermediar din franta.
In 21 oct. am programare la rar si sa vad daca sunt in regula cu actele si nu ma trimit aia la plimbare.
am si contract de vanzare - cumparare intre mine si intermediar
va rog dati-mi raspuns


--------------------
renault laguna2 2003 1.9 diesel 120cp - nr provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brabus
post 8 Oct 2008, 20:01
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 401
Joined: 24 August 08
From: Baia Mare




salut
si eu mi-am adus masina din franta. am actul masinii (ceritficatul) si contractul de cesiune dintre francez si mine. am intrebat la RAR si au zis ca e suficient. daca ai si contractul de vinzare-cumparare, nu cred ca mai ai nevoie de ceva.
sa fie masina ok, vezi ce a patit un lagunist de pe forum ca l-au plimbat de 2 ori.
bafta


--------------------
Renault Laguna2 2001/Privilege/1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzavalau
post 9 Oct 2008, 09:19
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 416
Joined: 9 February 08
From: Petrosani




( post-336-1110552439.gif din prprie experienta) fa cel putin cite o copie dupa chitante,brief si alte dracii(eu am stat sa iau o copie dupa brief si dupa chitanta de la trezorerie(cu care am platit "cotizatia "de prima inmatriculare)aproape o luna blink.gif


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dci - HD 13 BXL
Cugetare: "Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine".
Sursa: "Moftul Român",10 iunie 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_71
post 9 Oct 2008, 10:16
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 October 08




va multumesc m-am mai linistit s-aveti noroc!


--------------------
renault laguna2 2003 1.9 diesel 120cp - nr provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_moga
post 9 Oct 2008, 10:52
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 716
Joined: 9 December 06




Te intreb ceva.Pe cartea gri(talonul masinii) ai cumva si partea de jos in care e trecut din nou numele fostului proprietar si seria masinii?..Pentru ca normal aia trebuie sa ramana la francez sa o radieze el..dar Politia Romana fara partea aceea nu ti-o inmatriculeaza.


--------------------
ex Dacia / Renault ex LOGAN/ Laguna 2004 LAUREATE/2002 EXPRESSION
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin_71
post 9 Oct 2008, 14:17
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 October 08




.Daca este vorba de cuponasul ala mic unde scrie coupon detachable cu un timbru argintiu imprimat da este il am


--------------------
renault laguna2 2003 1.9 diesel 120cp - nr provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brabus
post 10 Oct 2008, 09:01
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 401
Joined: 24 August 08
From: Baia Mare




si io am certificatul intreg, adica cu tot cu partea de care zici. francezul mi-a zis ca lui ii este suficienta hirtia aia (cesiunea) pentru a radia masina.


--------------------
Renault Laguna2 2001/Privilege/1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobert
post 16 Dec 2008, 19:56
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 16 December 08




am si eu o intrebare.am un bmw cu nr de franta si am la el cert ala gri asa fara partea de jos si o cesiune pe care scrie POUVOIR si vroiam sa stiu daca cu aceste acte pot merge la politie pt nr rosii si mai departe la rar pt insciere va rog sa-mi rasp daca stiti si multumiri anticipate


--------------------
bmw 325 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naighba
post 18 Dec 2008, 15:49
Post #12


Benzinar din mosi stramosi


Group: Members
Posts: 589
Joined: 27 February 07
From: Bacau (Ro) / Bar sur Aube (Fr)




Pouvoir ..... inseamna "a putea, putere,"......

Certificatul de cession este actul de vanzare cumparare
"Carte gris" trebuie sa fie barata si pe ea marcat "Vendu le....." (vanduta la data xx lui xx).
Partea aceea de jos de pe "carte gris" am folosit-o cand am reinmatriculat masina in Franta.....si mi-a luat "carte gris" lasandu-mi sa circul cu acea bucatica drept inlocuitor de certificat de inmatriculare.

Pentru @Brabus
Fracezul ala se poate uita la masina mult si bine....cu certificatul de cession nu inmatriculeaza in viata lui o masina in Franta. De aceea masinile fara certificat se vand la jumate de pret ....... si certificatele (carte gris)....la aproape jumate din pretul unei masini.

Cand vine vorba de hartii....francezul sta cam rau la capitolul asta.
Va fac o lista cu actele pe care sunt obligati francezii sa le ofere la cedarea unui vehicul.

1. Carte gris - barat si marcat "vendu le.....lui....serie buletin etc"
2. Control tehnic - nu trebuie sa fie mai vechi de 3 luni
3. Contract de cession - act vanzare cumparare semnat de ambele parti
3a. Factura .... daca se achizitioneaza de la firma
4. Certificat de conformitate (nu e neaparat....a mea era inmatriculata in Luxemburg si a trebuit neaparat....pentru inmatriculare in Franta)
5. Declaration d'achat d'achat d'un vehicule d'ocassion (daca se cumpara de la firma....prin asta dovedeste firma ca masina e vanduta si o scoate din "inventar")
6. Declaratie fiscala (precum masina nu are amenzi, nu e furata, are taxele platite etc - se ofera atat la firma cat si la particular) (la firma...il ajuta sa isi scoata TVA-ul sau ceva asemanator....nu am inteles exact tongue.gif)

Inca o chestie.....nu stiu cata lume stie....dar in Franta exista o lege care interzice "traficarea" numarul real de km al masinii. De aceea pe acte se marcheaza .." ex. 80.000 km garatati"

This post has been edited by naighba: 18 Dec 2008, 16:17


--------------------
Renault Laguna 3 GT 2.0T 4Control 2008
Laguna 2001 1.8 16v - Privilege
Clio 2002 1.4 16v - Privilege
Peugeot 206 1.4 HDI - Comercial
Solenza 1.4 MPI - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heisenberg23
post 20 Jan 2015, 13:46
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 January 15




Buna ziua. As avea si eu o intrebare. Am cumparat un Renault Laguna 2, din 2001, de la un prieten. masina este inmatriculata in Franta, cu numere vechi.Iar proprietarul masinii este un roman din Teleorman cu domiciliu in Paris.Proprietarul masinii a vandut-o unui domn din Alba, la randul lui domnul din Alba a facut schimb cu prietenul meu, de la care am cumparat masina. masina are actele valabile pana in februarie. acum as vrea sa o inmatriculez si doresc sa stiu daca actele pe care le detin imi sunt bune pt inmatriculare.

Acte: Certificat D'Immatriculation (din Franta)
Visite Tehnique Periodique (Franta)
Asigurare (franta)
contract de vanzare cumparare (intre prop. din franta si cel din alba)
contract de vanzare cumparare (intre prop. alba si prietenul meu)
contract de vanzare cumparare (intre prieten si mine)
fisa fiscala de la primarie de la ultimul posesor





--------------------
Renault laguna 2 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 20 Jan 2015, 18:34
Post #14


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




@heisemberg=Trebuie mai multe acte pentru inmatriculare.
Posteaza pe topicul de la sectiunea Legislatie....aici pe sectiunea tehnica primesti raspuns mai greu.

http://www.reno.ro/Inmatriculare-Masina-Se...and-t17378.html


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slucianus
post 3 Jul 2016, 21:37
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 28 January 08




Va salut
Am cumparat de curand o masina adusa din Franta si am primit:
Actul de ajudecare de la licitatie
talonul
factura intre mine si vanzator
Ce trebuie sa fac pentru inmatriculare?
Va multumesc


--------------------
Dacia Supernova 2001 - il02lss
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin1
post 3 Jul 2016, 21:45
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 680
Joined: 4 July 13
From: Dobrich




sscoti nr rossii in primull rand suni la rar faci programare deci acte necesare certificat vanzare cumparare dintre tine si cel de la care ai luat masina , certificat fiscal al tau RAR efectuat , si actele masinii in original care trebuie sa le traduci cu aceste acte incepi dosarul de imatriculare sau dute la un centru de imatriculari auto ca se ocupa ei si iti acorda consultanta pt imatriculare, succes


--------------------
Renault Megane 1,4 2000 phase 2 - B 25 wiz
Decat la o nunta falsa mai degraba la un divort distractiv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:31
Dacia