Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Calatorii la manastirile din nordul Moldovei, Calatorii in Moldova

sorin1967
post 2 Apr 2008, 14:35
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




De evitat drumul dintre Gura Humorului si Vatra Dornei care e JALE, chiar si pe portiunile care sunt recent refacute.Te iau toti dracii...................am facut pacate pentru 10 ani
furios.gif


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 2 Apr 2008, 15:02
Post #62


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Am facut turul Romaniei vara trecuta si am inclus si manastirile din nordul Moldovei: in 2 zile, daca nu stai sa faci prea multe matanii si cruci, ai sa poti sa le vezi pe toate! Chestia cea mai urata si care pe mine m-a dezgustat: trebuie sa platesti intrarea, la fiecare poarta sta cate un puchinos de calugar care e in stare sa te intoarca inapoi numai ca sa platesti! sad.gif Noi ne-am mai facut ca ploua si am intrat: am venit sa ne rugam sau sa platim ca sa ne rugam? Oare si manastirile reprezinta un brand in Romania?

D.

2 Apr 2008, 16:06:
QUOTE(sorin1967 @ 2 Apr 2008, 15:35)
De evitat drumul dintre Gura Humorului si Vatra Dornei care e JALE, chiar si pe portiunile care sunt recent refacute.Te iau toti dracii...................am facut pacate pentru 10 ani
furios.gif
*



Ai dreptate: anul trecut am facut traseul G.Humorului - Vatra Dornei si am facut pacate pentru 20 de ani!!! Mergeai 4-5 km, urma drum in reparatii, semafor, asteptare... numai nervi mi-am facut, apoi iar drum aiurea pana la Bistrita, cred ca e prin pasul Tihuta unde mi-am tocit nervii... plange.gif

This post has been edited by dragoselu: 2 Apr 2008, 15:06


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ergo
post 2 Apr 2008, 15:27
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 July 06




QUOTE(dragoselu @ 2 Apr 2008, 08:02)
Chestia cea mai urata si care pe mine m-a dezgustat: trebuie sa platesti intrarea, la fiecare poarta sta cate un puchinos de calugar care e in stare sa te intoarca inapoi numai ca sa platesti! sad.gif Noi ne-am mai facut ca ploua si am intrat: am venit sa ne rugam sau sa platim ca sa ne rugam? Oare si manastirile reprezinta un brand in Romania?

Imi pare rau ca te contrazic, dar nu ai dreptate ! Mi se pare normal sa platesti o taxa de intrare, cine a fost si pe la altii stie ce spun ! Teoretic, din banii aia se fac lucrari de intretinere, modernizare etc. Am fost si eu acum 2 ani la toate manastirile, am platit, am vazut si destui straini care plateau...
Si inca la noi e ieftin...sa vezi in afara scoruri la intrat in manastiri si biserici !


--------------------
Dacia Duster 1,5 DCI 4x4 2020 - B32MNZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christiansen
post 7 Apr 2008, 18:12
Post #64


Un biet invatacel


Group: Members
Posts: 136
Joined: 4 April 08
From: Bucuresti




Am fost in nordul Moldovei toamna trecuta, in jurul datei de 1 noiembrie. Nu pot sa spun ca m-au deranjat taxele de la manastiri, insa nu toate percep un tarid vizitatorilor. La Moldovita, maicutele chiar ne-au dat niste muraturi, pentru ca ne-au vazut cum poftim ... In schimb, noi le-am dat prajituri. Super tare! laugh.gif

Vis a vis de starea drumurilor ... Nu stiu cum o fi spre Vatra Dornei, dar in zona manastirilor totul este de nota 10.

Sa vedem cat va dura starea asta ...


--------------------
Renault Megane 2007 Expression 1,6 16V - B 137 ROC
Dacia Logan 1,4MPI 66.000 km - 01.02.2011 (vandut)
Renault Megane 1,6 16V 124.000 km 10.05.2015 (vandut)
Renault Clio IV 1,2 16V 155.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77licu
post 23 Apr 2008, 21:34
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.130
Joined: 28 December 07
From: Bacau




salut.sunt si alte manastiri de vazut pe langa cele mentionate.ex:din Bacau spre Neamt in Buhusi sunt manastirile Ciolpani si Runc.drumul e acceptabil din Buhusi. intre Piatra-Neamt si Bicaz sunt manastirile Bistrita si Pangarati(aici un mic urcus dar se merita).plus multe manastiri mai mici fara aglomeratie(ex manastirea Alma intre Piatra-Neamt si Tg Neamt).la Agapia se renova acum o luna.pensiuni pe toate drumurile,indicatoare la greu.drum bun


--------------------
Dacia MCV . - BC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guliver
post 14 Jun 2009, 16:17
Post #66


No title


Group: Members
Posts: 545
Joined: 26 December 05




A mai fost cineva pe la manastiri recent? Cum mai sunt drumurile in zona si preturile la cazare?


--------------------
fosta dacie fosta solenza 1900 dar nu toamna
"Fericirea e o minge de fotbal, cînd e aproape o lovești, cînd este departe alergi după ea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grabyi
post 18 Jun 2009, 15:11
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 3 April 08
From: Bucuresti




QUOTE(guliver @ 14 Jun 2009, 16:17)
A mai fost cineva pe la manastiri recent? Cum mai sunt drumurile in zona si preturile la cazare?
*




Am fost eu la sfarsitul lui mai. Am stat 3 zile la Cacica, pensiunea Iazurile bucovinei. A fost ok pentru mine, ca eram cam in centrul bucovinei.
Manastirile, daca dai talpa le faci intr-o zi ca drumurile sunt bune si foarte bune.
Pentru 2 zile iti recomand sa vezi manastirile vestice si Putna - nu uita aici sa ai niste bani de incaltaminte ca treci pe langa vreo 3-4 fabrici de incaltaminte si chiar merita sa ai ceva bani/card cu bani de la mazinele de desfacere.
Ca traseu, eu am facut in prima zi Moldovita-Sucevita-Marginea(centru de olarit,chestii bune de luat)-Vicovu de jos (fabrici-Marelbo si Incar)- Putna (nu uita aici chilia lui Daniil Sihastrul si bisericuta din lemn, cea mai veche , de langa manastire).
Ziua 2- Mnstirea Humor-Voronet- un pic de oras Gura Humorului- Arbore(nu stiu ce am facut pe acolo, era ceva)- Patrauti (o biserica superba, mult peste Putna)- Suceava (cetatea si biserica Sf Dumitru- ne-a mintit ceva ghidul aici)- Dragomirna.
Si sa nu uit de salina de la Cacica- am stat in mina mai bine de 2 ore-superb, si am cumparat sare la plecare biggrin.gif .

Merg vizitate toate in 2 zile cu putin alergat, foarte putin. Insa 3 zile de pelerinaj sunt mai indicate. Apoi poti cobori la Targu-Neamt sa vezi Cetate Neamt, casa lui Creanga si manastirile din neamt: Neamt, Varatec, Secu,Sihastria,Agapia. Cazare in neamt la manastiri. si gratis pe deasupra.

In Bucovina, cazarea este 60-80 ron max cam dubla. Stiu ca la Putna am vazut o pensiune de 3* cu 75ron cam dubla cu mic dejun. nu mai stiu cum ii zicea.
Oricum, chiar daca nu faci rezervare, gasesti din plin la fata locului.

This post has been edited by grabyi: 18 Jun 2009, 16:23


--------------------
RENAULT Symbol 1.4 16v GPL , Laguna3 2.0 16v GPL 2008
Laguna3 42.000[km][03.01.2014]
Symbol 100.000[km][5.08.2013]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 11 Jul 2009, 19:04
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(grabyi @ 18 Jun 2009, 15:11)
Am fost eu la sfarsitul lui mai. Am stat 3 zile la Cacica, pensiunea Iazurile bucovinei. A fost ok pentru mine, ca eram cam in centrul bucovinei.
Manastirile, daca dai talpa le faci intr-o zi ca drumurile sunt bune si foarte bune.
Pentru 2 zile iti recomand sa vezi manastirile vestice si Putna - nu uita aici sa ai niste bani de incaltaminte ca treci pe langa vreo 3-4 fabrici de incaltaminte si chiar merita sa ai ceva bani/card cu bani de la mazinele de desfacere.
Ca traseu, eu am facut in prima zi Moldovita-Sucevita-Marginea(centru de olarit,chestii bune de luat)-Vicovu de jos (fabrici-Marelbo si Incar)- Putna (nu uita aici chilia lui Daniil Sihastrul si bisericuta din lemn, cea mai veche , de langa manastire).
Ziua 2- Mnstirea Humor-Voronet- un pic de oras Gura Humorului- Arbore(nu stiu ce am facut pe acolo, era ceva)- Patrauti (o biserica superba, mult peste Putna)- Suceava (cetatea si biserica Sf Dumitru- ne-a mintit ceva ghidul aici)- Dragomirna.
Si sa nu uit de salina de la Cacica- am stat in mina mai bine de 2 ore-superb, si am cumparat sare la plecare biggrin.gif .

Merg vizitate toate in 2 zile cu putin alergat, foarte putin. Insa 3 zile de pelerinaj sunt mai indicate. Apoi poti cobori la Targu-Neamt sa vezi Cetate Neamt, casa lui Creanga si manastirile din neamt: Neamt, Varatec, Secu,Sihastria,Agapia. Cazare in neamt la manastiri. si gratis pe deasupra.

In Bucovina, cazarea este 60-80 ron max cam dubla. Stiu ca la Putna am vazut o pensiune de 3* cu 75ron cam dubla cu mic dejun. nu mai stiu cum ii zicea.
Oricum, chiar daca nu faci rezervare, gasesti din plin la fata locului.
*



salutare,

1) sa intelegem ca drumurile pe care ai fost mai sus sunt ok?
2) dinspre iasi spre sucevita ce recomandati: prin suceava sau prin campulung?

alte recomandari (pt 5 zile in bucovina cu cazare la Sucevita)?

This post has been edited by Kata: 11 Jul 2009, 19:04


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 12 Jul 2009, 12:05
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Daca vrei sa ajungi cat mai repede, Suceava; Daca vrei sa vezi cat mai multe, Campulung.

PS: numai pasul dintre Moldovita si Sucevita iti ia juma' de ora de traversat...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex G.
post 12 Jul 2009, 23:46
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 9 July 06




QUOTE(yO_ @ 11 Mar 2006, 14:40)
...
La vreo doi-trei km de poteca prin padure se afla schitul Daniil Sihastru (a nu se confunda cu chilia de la Putna). Acolo nu exista nici electricitate si nici drum de acces. Au costruit bisericuta carand materialele de constructie cu spatele. Mai sunt si alte chilii prin zona insa nu prea le cunosc, numai localnicii si calugarii au acces.
*


Subscriu, imi amintesc cum am carat si eu o caldare cu balast de la drum pana sus la schit. A fost o experienta unica, imi amintesc de parca ar fi fost ieri. Desi eram racit groaznic si vremea de afara era destul de rece, am simtit totusi, prin efortul depus si prin natura locului, ca ma apropii de credintele mele.

Este o zona superba si, dupa cum spunea si antevorbitorul, slujbele la lumina lumanarilor sunt niste experiente unice. Linistea si pacea de pretutindeni te face sa-ti schimbi parerile despre tot ce te inconjoara (pana te intorci in furnicarul de zi cu zi - adica in oras).

Merita vizitata zona! Eu in concediul de anul asta (mai sunt cateva zile de munca) am sa merg in zona Putnei sa vizitez si ce este acolo.

Alex


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hanuka
post 9 Apr 2014, 20:52
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 April 14




Va recomand sa nu mergeti printr-o agentie de turism, cautati pe internet sunt pelerinaje acuma de paste organizate de biserici in care este inclusa cazarea si transportul.


--------------------
audi audi 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 10 Apr 2014, 08:01
Post #72


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Si de ce , ma rog, sa nu mergem prin agentii de turism? Ai o argumentatie valabila? In afara de lacomia deranjant de fericitului Daniel.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:54
Dacia