Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Alarma auto pe M4 Intens, modele, comportament, etc.

Balthazar
post 22 Sep 2019, 14:00
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 18 September 19
From: Bucuresti




Multumesc pentru raspunsuri. La cat dai pe masina CASCO este obligatoriu. Orice inlocuire sau revopsire a unui subansamblu sare peste valuarea unui CASCO. Mai mult eram interesat de eventualele incompatibilitati ale alarmelor Viper cu electronica masinii.


--------------------
Megane Sedan Intense 1.33 TCe 140 GPF 2019 - 10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rundas
post 23 Sep 2019, 11:15
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 12 March 19




QUOTE(Balthazar @ 21 Sep 2019, 21:56)
Buna seara, sunt un viitor posesor de Sedan Intense si nu sunt hotarat daca sa-i pun alarma sau nu. Masina vine pe la sfarsitul lui octombrie. Imi este groaza de interventia services-ului prin cablajul masinii. Merita investitia in alarma? Multumesc!
*



Dacă ți-o dă dealerul bonus nu refuza.
Dacă nu ți-o dă, cere tu să ți-o dea bonus. Eu așa am făcut.

Eu am alarmă VIPER pusă de ei și nu are nici pe dreq mașina. E perfect funcțională, nu a dat erori nu nimic.


--------------------
Renault Megane Sedan Intens 2019, 1,3 140 EDC :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru.vladescu
post 23 Sep 2019, 11:17
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 13 April 19




Eu am refuzat și alarma bonus si senzorii de parcare bonus pentru că nu îmi convenea faptul că umblă la partea electrică a mașinii. Mi-au dat până la urmă o reducere de 150E.


--------------------
Renault Clio IV 2019 SL Life EVO TCe 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Balthazar
post 23 Sep 2019, 12:25
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 18 September 19
From: Bucuresti




Da, bonus de la dealer. Am acceptat. Multumesc!


--------------------
Megane Sedan Intense 1.33 TCe 140 GPF 2019 - 10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 23 Sep 2019, 14:49
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.592
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Eu am avut tot de la dealer o alarma no-name. La nici un an de la cumparare a inceput sa se manifeste urmatoarea problema: masina incuiata, te apropii de masina, bagi mana la maner, se descuie, tragi de maner, deschizi usa, scoti mana de la maner, bagi mana inapoi la maner => motorasele de descuiere sunt actionate din nou. Cu alte cuvinte, de cate ori bagai mana la maner in decurs de 5 secunde de la prima descuiere, de atatea ori masina se descuia, chiar daca era deja descuiata. Au verificat si rasverificat si resetat si rasresetat tot ce se putea si au ajuns la concluzia ca UCH-ul e bulit si l-au schimbat pe garantie. Insa fara sa mai monteze alarma. De atunci nu au mai fost probleme. Acum nu se stie daca alarma a fost de vina sau nu...

This post has been edited by jbn: 23 Sep 2019, 14:50


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3lu84
post 23 Sep 2019, 16:22
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 January 10




Luat de val, a pus si eu alarma pe masina mea Megane 4 cumparata la inceputul acestei luni plătind minunata suma de 900 lei, asigurat fiind de cei de la Meridian Sud ca voi avea exact piesa din catalogul Renault, cea cu senzor volumetric de interior și senzor anti-tractare. În realitate am primit modelul aftermarket și cât se poate de entry-level Viper 3903V, cu senzor de șoc și nimic altceva. De fapt, cu aceeași vrăjeală m-au convins sa pun si senzori de parcare, ca sunt cu piese agreate Renault, deci e ca de fabrica, ce sa mai.

Rezultat: senzori de parcare negri mari, montați deasupra numarului de inmatriculare pe bara de culoare albă (mai are rost sa descriu ce hidos arata) și o chinezărie de indicator lipit pe oglinda retrovizoare, cu fir tras pe unde s-a putut și un buzzer infernal de zgomotos, care să te facă să urăști să bagi in R.
Senzorii i-am rezolvat cu putin bricolaj, constând în demontare, slefuire, vopsire cu spray și remontaj, rezultatul fiind aproape profi. Senzorii ar fi constat 599 lei (piesa+manopera), dar cu discount la cumpararea masini au fost gratis... deși nici așa nu m-ar fi convins să accept daca stiam ce lucrare aveau sa execute.

Și mai „distractiv”, la montarea alarmei meseriașii de la Meridian Sud mi-au deformat permanent capacul de pe stâlpul-parbriz, pe partea șoferului, incat acum are burtă pe la jumate și vreo două urme de negreala de la meserișul care a uitat sa se ștearga pe maini de ulei. În plus, unitatea centrală in care se află și minunatul senzor de șoc a fost lăsată să fluture printre cablurile de sub bord, zdranganind la trecerea peste gropi. Evident, cu piesa cea mai importantă atarnand de fire, alarma nu declanșa orice ai face.

După incă o vizită la Meridian în care am făcut cunoștinșă cu electricianul miserupist care a facut montajul initial, am plecat la fel cum am venit, cu alarma la fel de inutilă, urmand sa gesesc singur o modalitate optimă de amplasare a senzorului de sub bord, inghesuit dupa posibilitați, între firele celorlalte sisteme ale masinii. Rezultat: daca dai un șut în roata, poate sare alarma, dar poti fura cate oglinzi vrei, probabil si rotile fara sa urle, daca esti atent.

Nu stiu la altii cum e... dar eu ma gandesc serios sa dau alarma jos de pe masina ca tot inutila e, iar de Meridian.. să nu mai aud, nici măcar pentru garantie. Buni doar de jumulit bani.
De senzorii pentru parcare, ce sa mai zic.. bara e gaurita, faptul e implinit. Acum mai pot doar sa coafez rahatul facut de alții.

Concluzie: daca tocmai ți-ai luat mașină nouă și ții la lucrul tău, atunci renunță la idea de optiuni after-market. Nu iese ca de fabrica, iese ca la colțul blocului, lucru facut cu Dorei antrenați pe Dacii și Oltcit.

This post has been edited by r3lu84: 23 Sep 2019, 16:31


--------------------
Renault Megane 4 Hatch Business (1.33 TCe 140GPF) 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 23 Sep 2019, 16:34
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




@r3lu84 Eu zic sa iti faci upgrade la ea direct la service autorizat. Sensibilitatea alarmei ar trebui sa se poata regla, dar daca tu vrei sa sune la furat o oglinda sigur te vor injura si vecinii foarte des pentru ca un hot dibace nu face mari socuri in ea si va trebui sa o pui extrem de sensibila si va suna si cand se urca o pisica pe ea. Mai de graba te-ar ajuta acest senzor: https://store.falcon.ro/modul-senzor-proxim...u-directed-508d


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3lu84
post 23 Sep 2019, 16:47
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 January 10




QUOTE(RveMO @ 23 Sep 2019, 16:34)
...

Sensibilitatea e deja data la maxim.. răspunde daca dai cu palma in bord mai tare, in zona unde e amplasat senzorul. Afara, poti da cu palma pana joaca tabla pe masina, ca tot degeaba. Poate o faci sa bipaie de avertizare si cam atat. Senzorul de care zici tu, din ce vad eu ar fi cam ilegal. Plus ca am vecini care parcheaza paralel cu mine si nu vreau sa-i scot din sărite cand se duc la propria lor masina. Nu cred ca sunt chiar atat de precisi incat sa-i poti limita doar la cativa cm de masina ta.
Ma gandesc la senzorul volumetric de interior si cel de inclinatie. Problema e ca alarma a fost pusa la cativa cm de cutia cu sigurante, cu fire trase la vedere. Ma gandesc, cine vine chitit, o smulge de acolo si gata.
Poate sa ma duc sa cer refacerea completa a montajului, evident, platind manopera din nou. Insă nu mai sunt asa convins ca merita. Din ce am bibilit până acum la ea, alarma asta de la Viper pare mai mult marketing, decât ceva real

This post has been edited by r3lu84: 23 Sep 2019, 16:48


--------------------
Renault Megane 4 Hatch Business (1.33 TCe 140GPF) 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 23 Sep 2019, 17:02
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Pai nu poti sa le ai pe toate, oricat de mult ai vrea. Ei au destule solutii pentru diverse lucruri.
Eu stiu caz concret de E Classe furat cu tot cu abonament la ei pentru satelit. L-au dezactivat baietii si la revedere.
Alarmele sunt sa fereasca gainarii sa faca diverse necazuri, eventual de vandalism. E ca si cu sistemul de supraveghere la casa. Daca ai o mare valoare si cineva isi pune in minte sa ti-o ia, o va face. Dar o sa te feresti de cei care sar gardu` sa fure o gaina si sa dea geana prin casa.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Balthazar
post 23 Sep 2019, 19:36
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 18 September 19
From: Bucuresti




Domnilor, orice lacat nu este facut contra hotilor ci pentru oameni cinstiti. Vede omu ca este pus lacat, pleaca, inseamna ca nu ai voie acolo. Pentru un hot este exact invers. Tot asa si cu alarmele la masini, la case sau cu sistemele de supraveghere video. Sunt pentru descurajare sau cum spunea mai sus cineva, pentru "gainari". Nu stiu daca ati vazut reportajul de la o televiziune cu romanul care fura din masini in Londra. Avea un cititor de frecventa si cum pleca proprietarul intra in masina si se servea cu ce gasea(bani,telefoane, etc).
Hai sa va spun o poveste amuzanta. Acum vreo 23 -24 ani aveam o dacia 1300 si ca bolovanu m-am dat jos din masina fara borseta cu acte (banii erau la nevasta). M-am indepartat aprox. 20 m de masina, dar nu aveam vedere directa la ea din cauza unui spatiu verde. Cand am auzit alarma sunand am fugit repede inapoi dar nu am vazut pe nimeni si nimic. Atunci mi-am dat seama ca nu mai am borseta. Daca nu asi fi avut alarma nu sar fi speriat si mai cotrobaiau linistiti, aveam si targuieli facute, puteau sa care tot ce aveam in masina, numai asa ca sa-si bata joc. Borseta cu acte mi-a adus-o un nene peste vreo saptamana si m-a scutit de alergatura. A gasit-o in boscheti la cateva statii de tramvai.
De atunci am tot parcat acolo dar daca nu am lasat nimic la vedere nu s-a mai intamplat nimic.
PS. Pentru Bucuresteni: intamplarea de mai sus se a vut loc in parcarea de la Mega (pe atunci La Fourmi) de la Lizeanu. "O zona foarte selecta".

This post has been edited by Balthazar: 23 Sep 2019, 19:53


--------------------
Megane Sedan Intense 1.33 TCe 140 GPF 2019 - 10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rundas
post 26 Sep 2019, 09:41
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 12 March 19




QUOTE(r3lu84 @ 23 Sep 2019, 16:22)
...


Înainte de măsura radicală de a elimina alarma, îți sugerez să mergi până la Serus pe Timișoarei (nu cel de pe centură). Mie ei mi-au montat alarma și nu am nicio problemă.


--------------------
Renault Megane Sedan Intens 2019, 1,3 140 EDC :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 16:59
Dacia