Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema motor symbol 1.4 benzina 2008

zombesn
post 14 Jul 2019, 22:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 July 19




Buna ziua.

In timp ce plecam de la semafor, masina a inceput sa piarda viteza in timp ce apasam din ce in ce mai mult pe acceleratie. Turatiile au scazut semnificativ si in sarcina, si la relanti ( fluctueaza mult pe la 500 turatii) si motorul si-a schimbat rezonanta ( se aude mai tare in habitat si a aparut un țăcănit). Motorul are tendinta sa se incalzeasca foarte mult pe loc ( in mers se aeriseste dar tot sare peste jumate). A pierdut aproape 70% din putere si parca miroase ceva incins. Am mers cu ea doar sa ajung acasa, nu am mai folosit-o dupa. Am verificat fisele si toate par sa mearga ok. La o inspectie ochiometrica nu pare nimic stricat, sigur e ceva din inauntru motorului. Am de gand sa o duc maine la service, dar astept si niste pareri de la oameni experimentati sau cu aceasi problema aici. Masina a fost intretinuta si are doar 120k km.


--------------------
Renault Clio 2008 / 1.4 benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 14 Jul 2019, 23:24
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




Miroase a incins?
Ai probleme la plecat de pe loc cu ''scart'' (plecat brusc, cu patinarea rotilor) ?
Cumva patineaza ambreiajul??? Iti da senzatia ca smuceste intr-o depasire in care bagi piciorul in pedala? (incearca asta in mai multe viteze: 3 / 4 / 5 )

This post has been edited by z_fdd bacau: 15 Jul 2019, 08:08


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zombesn
post 14 Jul 2019, 23:42
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 July 19




M-am documentat pe internet si am gasit ca senzorul de detonatie ar fi cel cu simptomele astea. Urmeaza sa caut in continuare. Nu, ambreajul este in regula,nu pot sa testez "scărțuri" cat timp masina merge cu 40 kmh talpa.

www.thevehiclelab.com/knock-sensor-functions/

This post has been edited by zombesn: 14 Jul 2019, 23:56


--------------------
Renault Clio 2008 / 1.4 benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:00
Dacia