Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme iarna Radar / Active Cruise Control

kodiak23
post 13 Feb 2019, 15:10
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 6 April 15




Salut , am căutat și nu am văzut un topic dedicat pentru asta , dar aș fi curios dacă cineva a găsit o soluție pentru a menține radarul / acc funcțional pe timp de iarnă când ninge .
Am tot avut problema asta , chiar săptămâna asta , cam un grad afară și ploaie , pur și simplu a înghețat apă pe radar și se decuplează .
La fel când ninge .
Sunt convins că problema asta nu e doar la Renault , dar mă mir că nu s-au gândit să aibă zona aceea puțin încălzită .
Înțeleg că nu putea fi încălzită electric , pentru că ar fi putut interfera cu undele radio , dar cumva poate o redirecționare aer cald care să fie suflat cumva acolo cumva .

Acum mă pun să caut să văd dacă există soluții , dar poate că deja există și nu știu , motiv pentru care am început subiectul .

Problema și mai proastă e ca nu mai merge nici cruise control normal , adică înțeleg că radarul nu merge , dar să mă lase măcar cu cruise control fără radar .
Poate există ceva condiții prin developer mode , dar probabil au făcut asta pentru că există pericolul să nu mai meargă radarul , și tu să nu observi , și din neatenție să se întample un accident , pentru că tu te așteptai ca mașina să frâneze .

Momentan utilizez limitatorul de viteză când nu mai merge radarul , și asta are și optinea să îți pună automat viteza legală , trebuie doar să ții apăsat + sau - și ai limitare la viteza legală pe porțiunea aia de drum . Sincer mi-ar fi placut funcția asta mai mult pe ACC , dar cumva parcă mereu iese altfel decât vor utilizatorii .

PS. EU am Talisman , dar cred că prolema e și pe Megane , iar aici sunt mai mulți utilizatori , dacă poate un admin să facă link la acest topic și în secțiunea Talisman ar fi super dar nu stiu exact dacă e posibl . Mulțumesc

This post has been edited by kodiak23: 13 Feb 2019, 15:12


--------------------
♢ Talisman Estate - 1.6 DCI EDC 160Hp
♢ Megane II - 1.6 112Hp Automatic / 1.6 113Hp / 1.5 dCi 86Hp
♢ Twingo - 1.2 58Hp

http://www.youtube.com/c/AlexandruCaramidariu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 16 Feb 2019, 11:34
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Singura solutie pe care am gasit-o eu a fost sa ma dau jos si sa dau cu apa la temepratura din habitaclu (22-23 de grade) pe senzor. Evit sa frec cu ceva ca sa nu zgarii platicul.

Am observat ca trebuie sa fie extrem de jegos ca sa nu mai mearga. Am patit de 2 ori de cand am masina, de fiecare data iarna, la drumuri lungi. Uneori isi revine si singur. smile.gif

Nu sugerez sa se umble la soft, pentru ca ala e un sistem de siguranta. Si daca s-ar putea modifica, tot nu e bun. smile.gif


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 16 Feb 2019, 12:09
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Degeaba ar incalzi zona pentru ca nu neaparat zapada sau gheata optureaza senzorul sa mearga ci mizeria pe care ti-o arunca cel din fata. Singura varianta ar fi sa il puna undeva unde trece stergatorul adica sub parbriz, dar sunt deja 100 de senzori si probabil ca nu mai au loc pentru inca 1 care e destul de mare.
Sa modifici cu developer mode valori merge dar nu cred ca vrei sa nu vada ceva si nici sa nu reactioneze si sa te infigi in cel din fata.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodiak23
post 18 Feb 2019, 09:49
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 6 April 15




La mine sigur e problema că se pune gheață , întradevăr când îndepărtez geața și rămâne o peliculă de apă ajută pentru că fulgii care vin după se topesc , dar asta doar dacă temperatura e așa în jur la 0 grade .
Eu pe unde umblu nu prea e mizerie , stau în Germania într-o zonă mai rurală și când merg la lucru dimineața dacă prind vre-o 2 mașini să mă depășească .
Se face un strat gros de vre-o 4 mm de gheață și atunci se blochează , e clar că undele nu pot trece de gheață , fiind o substanță conductoare .
Mă gândeam că aș putea încerca spray din ala de dezghețat parbrizul , doar că nu sunt sigur dacă ar putea afecta materialul ala de pe radar , cred că e ceva plastic .


--------------------
♢ Talisman Estate - 1.6 DCI EDC 160Hp
♢ Megane II - 1.6 112Hp Automatic / 1.6 113Hp / 1.5 dCi 86Hp
♢ Twingo - 1.2 58Hp

http://www.youtube.com/c/AlexandruCaramidariu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvy22ro
post 18 Feb 2019, 10:56
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 22 June 06




Va rog o poza cu senzorul daca se poate. Multu.


--------------------
Renault Megane Sedan 2019 - B0123225
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 18 Feb 2019, 12:08
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Senzorul e in romb. smile.gif


La masinile fara, rombul are o gaura in loc sa fie cu plasticul asta deasupra.

Nu cred ca se intampla ceva daca dai cu solutie de aia anti-inghet pe acolo. smile.gif Trebuie doar sa citesti putin la specificatiile solutiei sa vezi daca se poate folosi in siguranta pe plastic. De regula e un fel de alcool cu 2-3 substante.

romb.jpg ( Size: 1.41mb ) Number of downloads: 504


This post has been edited by vladof: 18 Feb 2019, 12:13


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodiak23
post 18 Feb 2019, 14:04
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 6 April 15




Ar fi fost interesat sa puna acolo ceva cum e la tehnologia de spalat farurile , sa iasa o stropitoare din aia cand e nevoie si sa dea putin jet de lichid de parbriz .

La alte masini senzorul pentru franare de urgenta e pus undeva pe langa oglinda interioara , ca sa aiba mereu vizibilitate in fata , parbrizul fiind curatat mereu de stergatoare .

This post has been edited by kodiak23: 18 Feb 2019, 14:07

Attached thumbnail(s)
1a48a21c9a86614fdd7a6084592f7b61.gif ( Size: 423.34k ) Number of downloads: 484
Headlightwasher0003.gif ( Size: 3.51mb ) Number of downloads: 453


--------------------
♢ Talisman Estate - 1.6 DCI EDC 160Hp
♢ Megane II - 1.6 112Hp Automatic / 1.6 113Hp / 1.5 dCi 86Hp
♢ Twingo - 1.2 58Hp

http://www.youtube.com/c/AlexandruCaramidariu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 18 Feb 2019, 17:45
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




La care masina ai vazut senzorul acolo? smile.gif

Eu le vad pe toate in botul masinii, negresit. Ala din oglinda e doar o camera. Ajuta la functie dar radarul tot in bot trebuie sa stea.

Daca dadea cu jetul de apa de la spalator in timp ce foloseai senzorul exista riscul sa mearga prost in momentul ala si cine stie ce aberatie se mai intampla. smile.gif

La primele mercedesuri se puneau sub bara, insa nu era foarte bun nici asa, pentru ca aparent se murdarea mai repede bara. Au inceput ulterior sa treaca toti la grila de la radiator. Unii in partea de jos, altii in partea de sus, si, recent, in emblema.

Imi pare rau ca raspunsul evident devine din ce in ce mai mult de genul "asa face toate". biggrin.gif

This post has been edited by vladof: 18 Feb 2019, 17:50


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ChristianCRS
post 18 Feb 2019, 21:48
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 23 December 18
From: Timisoara




Senzorul e patrat si e in spatele siglei la cativa cm, da cu ce vrei pe sigla.la randul sau senzorul e incapsulat si cu radiator pe spate. acelasi model de pe megane il folosim pt camioane daf si la anul pe gama dacia. din 2020 e obligatoriu EBA (emergency brake assist) pe toate masinile noi. la modele premium sigla sau capacul protector e incalzit, dar nah nu si la asta biggrin.gif

This post has been edited by ChristianCRS: 18 Feb 2019, 21:49


--------------------
Renault Megane Sedan 2019 1.33 TCE 140CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodiak23
post 19 Feb 2019, 10:34
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 6 April 15




Eu am citit ca la Volvo ai intotdeauna EBA (emergency brake assist) tocmai pentru ca dispozitivul utilizat e acolo la oglinda , deci poate e posibil ca face EBA doar cu camera ?
Pentru ca mie cand mi se murdareste radarul , EBA este dezactivata , si fiind o functie de siguranta e cam nasol sa nu functioneze poate exact atunci cand se intampla ceva .


--------------------
♢ Talisman Estate - 1.6 DCI EDC 160Hp
♢ Megane II - 1.6 112Hp Automatic / 1.6 113Hp / 1.5 dCi 86Hp
♢ Twingo - 1.2 58Hp

http://www.youtube.com/c/AlexandruCaramidariu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ChristianCRS
post 19 Feb 2019, 11:02
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 23 December 18
From: Timisoara




QUOTE(kodiak23 @ 19 Feb 2019, 10:34)
Eu am citit ca la Volvo ai intotdeauna EBA (emergency brake assist) tocmai pentru ca dispozitivul utilizat e acolo la oglinda , deci poate e posibil ca face EBA doar cu camera ?
Pentru ca mie cand mi se murdareste radarul , EBA este dezactivata , si fiind o functie de siguranta e cam nasol sa nu functioneze poate exact atunci cand se intampla ceva .
*



La Volvo e fusion intre camera si radar, merg impreuna pt functia de EBA.


--------------------
Renault Megane Sedan 2019 1.33 TCE 140CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 20 Feb 2019, 10:02
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Daca dai cu niste mizerii pe-acolo si faci opac plasticul ala? Mai merge bine senzorul? smile.gif


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 20 Feb 2019, 11:26
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




nu


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ChristianCRS
post 20 Feb 2019, 14:06
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 23 December 18
From: Timisoara




matuirea nu influenteaza radarul, depunerile in schimb influenteaza.


--------------------
Renault Megane Sedan 2019 1.33 TCE 140CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baban sergiu
post 20 Feb 2019, 16:28
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 22 March 07




poze cu radaru cine doreste

https://www.reno.ro/index.php?showtopic=306091&st=1170


la postul 1193


--------------------
Rebault Megane IV EDC + Clio IV 2007 - 2015 - YC07OCW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 12:10
Dacia