Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Afisare DVD pe LCD-ul standard, Primera Accenta 2005

eminescu0
post 8 Mar 2008, 18:56
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




Nu stiu daca mai e vreo masina sub 20 000e care sa ofere in standard display LCD color de 5,8" sau 7". Impreuna cu ceasurile pe mijloc permanent aprinse si forma plansei de bord continuata pe usi creeaza, dupa parerea mea, unul din cele mai atractive interioare (exceptand automobilele premium).

E tentant LCD-ul asta si cred ca-i pacat sa fie folosit doar pentru informatiile clasice de audio, clima, computer de bord, camera de mers inapoi. As vrea sa-l fac sa afiseze si semnal video de la o sursa externa si pentru asta am gasit niste interfete aici. Asta dupa ce am cautat pe forumuri straine, insa n-am gasit pe cineva priceput sau care sa fi facut vreo schimbare in acest sens.

Pe de alta parte, LCD-ul nu cred ca e unul prea performant ca rezolutie si numar de culori afisate, motiv pentru care nu stiu cat de bine s-ar vedea un clip video pe el. Dac-ar fi sa-l inlocuiesc raman fara functiile pe care le are in prezent, asta daca gasesc o modalitate sa-l conectez la portul actual... care nu stiu de ce tip este.

Concluzionand:
- ce tip de mufa leaga LCD-ul de sursa video a masinii ?
- se poate adapta un LCD aftermarket la mufa respectiva ?
- sper sa gasesc pe cineva priceput sa-mi spuna ce-i de facut, eventual sa se implice;


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 17 Mar 2008, 11:26
Post #2


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




nicuna din intrebarile puse de tine nu-si va gasi vreodata un raspuns. in Romania n-ai parte de oameni care sa se priceapa.
Tipul de mufa care leaga LCD-ul de sursa video a masinii nu exista. Vin direct niste fire de la computer. Nu se poate adapta nici un LCD aftermarket la mufa respectiva pentru ca orice ai pune exista o modulare de frecventa inconstanta si diferita in functie de informatiile care le proceseaza computerul masinii.
Orice interfata de genul celei din linkurile date de tine va duce la acelasi rezultat: prajirea computerului dupa aproximativ 3-4 luni (maxim, ca se poate intampla si mai repede).
Versiunile care au si navigatie, adica tekna si tekna plus, implicit si ecran de 7" (acela fara banda neagra pe margini) au posibilitatea unui tv tuner, insa tot specific Nissan. Mai exista posibilitatea unor magazii de cd-uri care sa stie sa citeasca si fisiere video, urmand sa ruleze pe ecran ca fiind semnal auxiliar.
Daca tii neaparat sa ai cele spuse mai sus, inseamna ca va trebui sa faci un upgrade la computerul masinii (aproximativ 2-3000 euro chiar si de pe la firmele de dezmembrari de afara - pret minim aproximativ), un upgrade la LCD, un upgrade la conexiuni si fire.
Adauga la costurile astea 1000 euro ptr tv tuner si o magazie care citeste MPEG si avi, adica inca 400-500 euro.
Ca o cireasa de pe tort, doar intr-o reprezentanta Nissan poti face asta (iti trebuie anumite softuri si anumite interfete de programare) costul e pe masura, si in Romania nu se baga nimeni.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 18 Mar 2008, 14:14
Post #3


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Cei de la Badsi mi-au spus că și pe Visia mea (fără navigație, ecran de 5,8) se poate monta fără probleme TV tuner, ba chiar s-au oferit să mi-l monteze, 1000 euro cu tot cu manoperă. Dacă m-ar fi dat banii afară din casă, aș fi făcut scamatoria asta, însă nu știu cât din timpul petrecut în mașină l-aș fi alocat TV-ului. Pe de altă parte, auzisem că TV tunerul se întrerupe odată ce mașina depășește 5 km/h.
"Banda neagră" care înconjoară ecranul reprezintă, de fapt, rama carcasei în care e montat ecranul, carcasă universală atât pentru ecranele de 5,8", cât și pentru cele de 7". Ecranul de 7" ocupă toată carcasa, cel de 5,8" e pus în mijloc.


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 18 Mar 2008, 15:50
Post #4


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




iti spun sigur ca nu se poate decat la tekna si tekna plus. Si la Visia se poate daca schimbi computerul ptr instrument cluster, iar daca schimbi computerul schimbi si restul. biggrin.gif iar de mers tv-tunerul merge la orice viteza... smile.gif

This post has been edited by Apple: 18 Mar 2008, 15:51


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 22 Mar 2008, 15:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




sumele sunt mult prea mari pentru categoria din care face parte masina, nu inteleg cine face aceste preturi. ar trebui sa fie adaptate tipului de client care cumpara masina asta.
in fine, e prea scumpa distractia si nu cred ca merita pentru ca LCD-ul are performante slabe.

dry.gif alternative ?

This post has been edited by eminescu0: 22 Mar 2008, 15:51


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 21 Apr 2008, 11:47
Post #6


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(eminescu0 @ 22 Mar 2008, 15:41)
sumele sunt mult prea mari pentru categoria din care face parte masina, nu inteleg cine face aceste preturi. ar trebui sa fie adaptate tipului de client care cumpara masina asta.
in fine, e prea scumpa distractia si nu cred ca merita pentru ca LCD-ul are performante slabe.

dry.gif  alternative ?
*


În vitrină la Badsi există un DVD player, cu ecran de 7" (parcă), care se montează cumva pe bord și care știe să citească și filme DivX (nu cred că și DivX 6, totuși). Mergi la ei și întreabă-i, pe mine nu m-a pasionat problema. Nu știu nici măcar prețul aparatului.
Oricum, ecranul din bordul mașinii nu se pretează la vizionări de filme pe el.


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 29 Apr 2008, 14:17
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




iti spun direct ca mi-e si frica sa merg sa intreb. cred c-o sa merg dupa sfatul lui j.d cu un carPC + touch LCD pe locul celui stock, acesta urmand a fi mutat in spatiul de jos acoperit de capacul glisant.


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gedan
post 7 Jul 2008, 15:14
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 7 July 08
From: Dr. Taberei




am intrebat si eu acelasi lucru, peste tot pe unde am gasit pe cineva priceput.
nu poti sa montezi nimic in plus, nici macar un bluetooth pt mobil.
pe de alta parte, cine vrea sa se uite la filme isi pune un lcd pe parasolar sau pe tetiera, de obicei soferul se uita la drum...

ca veni vorba de service-uri, a fost cineva afara la nissan? poate viena, budapesta?

ai nostrii isi prind urechile rau de tot..


--------------------
renault twingo 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 18:18
Dacia