Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizie Nissan Primera Visia 1,6 L, Costuri, recomandari

PSC
post 26 Feb 2008, 09:13
Post #1


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Salut!
Am o Primera Visia de 1,6 L (109 CP) si pana acum am acumulat 5.300 km parcursi.
In aprilie 2008 trebuie sa o duc la prima revizie. Service-ul in care va poposi este Badsi.
Ce stiti despre costurile primei revizii la Primera si ce anume se intampla cu aceasta ocazie? Adica ce se inlocuieste si ce se verifica? De exemplu, exista posibilitatea ca, la verificare, mecanicii sa constate ca placutele de frana sunt prea uzate si sa necesite schimbarea lor?
Si inca ceva: se poate sta langa masina in timpul reviziei?


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 26 Feb 2008, 15:57
Post #2


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




la 5300 km parcursi nu exista asa ceva... schimb de placute in 6000 km? WTF?
ptr km tai, daca ai minim 6 luni de cand ai luat masina, vei face (teoretic) schimb filtru ulei, ulei, filtru aer. atat. Se mai verifica nivelul lichidelor (servo, lichid de racire, lichid de frana). Poti cere tu o verificare din bara in bara eventual.
da, la badsi poti sta langa masina..

PS: personal prefer sa fac revizia la o reprezentanta din tara decat in bucuresti. ca un sfat pentru cine mai intreaba.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 27 Feb 2008, 10:05
Post #3


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Verificarea din bara-n bara mareste costul reviziei?
La placutele de frana ma gandeam, din cauza ca eu merg cu masina destul de rar (ca dovada si rulajul), mai precis in weekenduri - iar de la cineva stiu ca mi-a spus sa merg mai des, pentru ca ansamblul disc-placute de frana sa se uzeze uniform, sa nu prinda rugina. Locul de munca este insa foarte aproape de casa (maxim 30 minute de mers pe jos), asa ca nu e nevoie sa merg cu masina. Pe de alta parte, mi-e mila s-o arunc prin toate gropile, iar sos. Colentina (pe care sunt nevoit sa merg), desi e asfaltata, inca mai are canale mai jos decat nivelul asfaltului pe care nu le pot ocoli mereu fiindca nu sunt singur pe sosea, iar asfaltul este sub orice critica, se simte de parca masina nici n-ar avea amortizoare.
In plus, am pus de cateva ori frana brusc, de 2 ori chiar a intrat ABS in functie. Asta e, deocamdata locuiesc in Bucuresti.
De fapt, uitandu-ma pe fisa service, verificarea ar cam fi din bara-n bara.
Nu te supara pe mine fiindca sunt asa de pisalog (si nici moderatorii), insa e prima mea masina, va fi prima revizie si, din ce am citit aici si pe alte forumuri, am constatat ca multi au probleme prin service-uri, atat din cauza personalului, cat si a costurilor. Am cumparat "cea mai ieftina limuzina din Romania" si nu vreau sa am parte de revizii ce rivalizeaza, ca si costuri, cu cele de la VW, Honda sau Mercedes.

Edit: Badsi are reprezentante si in tara? In ce orase? Iar daca da, costurile sunt mai ieftine acolo?

This post has been edited by PSC: 27 Feb 2008, 13:10


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 27 Feb 2008, 13:18
Post #4


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




teoretic revizia costa in jur de 400 RON. Cea simpla, adica ulei, filtre.
Eu personal prefer Auto Sima Bayer din Focsani ptr revizii, care sunt dealer Renault-Nissan, implicit si service autorizat Nissan. Sunt extrem de profesionisti si nu sunt genul care sa spuna doar "s-a stricat, trebuie schimbat" daca piesa respectiva doar are un surub slabit sau vreun colier. Nici genul care sa spuna ca nu se poate curata vreo valva.... In Bucuresti m-am lamurit pana acum... cu orice reprezentanta, inclusiv Nissan.smile.gif
Verificarea din bara in bara nu costa nimic.

This post has been edited by Apple: 27 Feb 2008, 13:20


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 27 Feb 2008, 13:35
Post #5


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Intrebam de placutele de frana si dintr-un alt motiv: daca pun frana la viteze mari (incepand cu 80 km/h), simt o trepidatie in volan, pana cand viteza scade la 60 km/h. Apoi nu se mai simte nimic, iar franarea e din ce in ce mai eficienta. M-am gandit la placute si nu la unghiuri sau dezechilibru, fiindca anvelopele sunt uzate uniform (cat au apucat sa se uzeze), iar masina nu trepideaza in mers la nicio viteza din intervalul 0-140 km/h.
Ar fi, deci, placutele - de-aia intrebam, fiindca stiu ca nu sunt tocmai ieftine.

Edit: Focsani e cam departe. Oricum, mi s-a precizat sa nu ma duc la nimeni in afara de Badsi. Mi-au lasat o impresie favorabila, atelierul de mecanica e intr-o zona vecina cu o fabrica de ciment, o zona cu mult praf si iarna cu multa zloata - cu toate astea, atelierele sunt curate.

This post has been edited by PSC: 27 Feb 2008, 13:37


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 27 Feb 2008, 13:47
Post #6


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(PSC @ 27 Feb 2008, 13:35)
Intrebam de placutele de frana si dintr-un alt motiv: daca pun frana la viteze mari (incepand cu 80 km/h), simt o trepidatie in volan, pana cand viteza scade la 60 km/h. Apoi nu se mai simte nimic, iar franarea e din ce in ce mai eficienta. M-am gandit la placute si nu la unghiuri sau dezechilibru, fiindca anvelopele sunt uzate uniform (cat au apucat sa se uzeze), iar masina nu trepideaza in mers la nicio viteza din intervalul 0-140 km/h.
Ar fi, deci, placutele - de-aia intrebam, fiindca stiu ca nu sunt tocmai ieftine.

Edit: Focsani e cam departe. Oricum, mi s-a precizat sa nu ma duc la nimeni in afara de Badsi. Mi-au lasat o impresie favorabila, atelierul de mecanica e intr-o zona vecina cu o fabrica de ciment, o zona cu mult praf si iarna cu multa zloata - cu toate astea, atelierele sunt curate.
*



Nu exista la nimeni in afara de... Poti face revizia la orice service autorizat Nissan.
Vibratiile la franare pot insemna placute tocite inegal, insa pot fi si discuri ovalizate. Uita-te cu atentie la ambele, discuri si placute.
Si mie la inceput mi-au lasat o impresie buna, dupa care m-am linistit. (a se citi "orice minune tine putin").


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 27 Feb 2008, 14:02
Post #7


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Discuri ovalizate? Dupa 5000 km? Doamne, iarta-ma, dar n-am avut niciun accident cu ea si nici n-am participat la raliu!
Daca ar fi asa, inseamna ca se schimba discurile pe fata, macar unul... Nu cumva un disc e pe la 600 RON? Ca atunci... am pus-o... popa.gif


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 27 Feb 2008, 14:16
Post #8


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




eu ti-am zis variantele... nu-ti doresc si nici nu cred ca se poate ajunge la asa ceva...
mi-am adus aminte acum de o boala a primerelor... la puntea spate, etrierele au niste probleme. Pistonasele obosesc repede, apare astfel posibilitatea ca suprafata de frecare dintre placuta si disc sa fie mai mica decat toata suprafata normala. Astfel, daca e asa, poti vedea discul de frana ca doua cercuri concentrice, cel de la interior lucios, adica face contact placuta cu el, cel dinspre exterior cu rugina, deoarece nu mai face contact placuta cu el... asta se mai poate intampla.
Daca se intampla asa ceva, indiferent de marimea cercurilor concentrice, se face apel la garantie si ai scapat. daca nu e asa, tot poti sa te certi cu ei si sa ceri garantie ptr discuri ovalizate.... la kilometrii astia... n-ai de ce sa nu castigi. smile.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 3 Mar 2008, 15:03
Post #9


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Puntea spate? Acolo nu mi se pare nimic suspect. Eu simt in fata vibratia, ba chiar zilele trecute simteam ca, la franare, are tendinta sa traga nitel de tot stanga. Ramane insa valabil ce spuneam, adica la viteze mari. Daca incep sa franez de la 60 km/h in jos, nu se simte nimic.
O sa ma uit cu atentie la toate discurile. Pana acum m-am uitat numai superficial.
Daca sunt ovalizate, in afara de semnul cu cercurile concentrice, mai pot vedea si altceva?


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 4 Mar 2008, 09:40
Post #10


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




daca sunt ovalizate, nu mai sunt rotunde... vezi daca placutele au vreun semn gen taietura pe suprafata lor...


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 10 Mar 2008, 12:14
Post #11


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Am fost acum la țară și am făcut niște verificări pe un drum mai puțin circulat. Mergând cu 100 km/h și apăsând pe pedala de frână progresiv, trepidația în volan se simte numai între vitezele 80 și 60 km/h, apoi dispare. Mașina frânează uniform. Apăsând pe pedală mai ferm de prima dată, trepidația în volan apare de la 90 km/h până la 70 km/h, după care dispare. Mașina tot uniform frânează.
În schimb, nu mai are tendința de a trage stânga la frânare.
Pe o porțiune dreaptă dintre București și Urziceni am urcat până la 160 km/h, însă am constatat că motorul începe să se audă de parcă aș fi lângă el și nu în mașină.
Având în vedere că mai e o lună (și câteva zile) până la revizie, o să le spun lor să verifice plăcuțele și discurile.

This post has been edited by PSC: 10 Mar 2008, 12:15


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 10 Mar 2008, 14:07
Post #12


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




Eu tocmai am facut revizia la mine. Am cumparat eu placutze frana spate, bujii NGK, filtru aer, filtru ulei, filtru habitaclu, ulei ARAL 5w40. Total aprox. 400 RON

Am facut revizia la Auto Sima Bayer in Focsani. Cost: 270 RON. In banii astia a intrat si o diagnoza. Foarte multumit si de servicii si de costuri. Cam aglomerati baietii, dar daca esti multumit, nu mai conteaza.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 11 Mar 2008, 12:24
Post #13


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Ai cumparat piesele chiar de la ei, sau de la un magazin?

Edit: se pare ca, pe aici, numai noi doi avem Primera... cu ochiul.gif

This post has been edited by PSC: 11 Mar 2008, 12:51


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 11 Mar 2008, 18:57
Post #14


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




am cumparat de la autokarma...in mod clar erau mai ieftine...


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 14 Mar 2008, 11:33
Post #15


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Deci, tu la revizie te-ai dus cu reperele tale? Așa trebuie să fac și eu? Adică, vreau să spun: este obligatoriu să le cumpăr eu, sau le au și ei, da' mai scumpe? Scuză-mi întrebarea, dacă e puerilă. Dar am citit fel de fel de păreri despre service-urile din România (și am auzit și mai multe), încât nu știu ce să mai cred.


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 15 Mar 2008, 00:20
Post #16


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(PSC @ 14 Mar 2008, 11:33)
Deci, tu la revizie te-ai dus cu reperele tale? Așa trebuie să fac și eu? Adică, vreau să spun: este obligatoriu să le cumpăr eu, sau le au și ei, da' mai scumpe? Scuză-mi întrebarea, dacă e puerilă. Dar am citit fel de fel de păreri despre service-urile din România (și am auzit și mai multe), încât nu știu ce să mai cred.
*


Daca masina e in garantie, trebuie sa folosesti piesele lor. Care bineinteles ca sunt mai scumpe decat aceleasi piese dar care nu mai au si un logo si cutie de nissan.
Eu neavand garantia la ei am putut sa ma duc cu piesele mele.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 17 Mar 2008, 08:42
Post #17


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




OK. Deci, până la expirarea garanției, sper ca piesele să nu se scumpească, având în vedere că mașina nu se mai fabrică de 1 an de zile. Și, de asemenea, sper să nu am nevoie de prea multe.
În urma drumului făcut ieri cu ea prin oraș, am constatat că vibrația în volan la frânare nu se manifestă chiar la toate frânările. Nimeni (din cei pe care i-am întrebat) n-a știut să-mi spună ce se întâmplă. Eu m-am uitat la discuri și par a fi în regulă (din cât am putut vedea). Oricum, până la revizie nu mai e mult, sper să nu se întâmple nimic și vor vedea ei ce și cum.

P.S. Nu pot să înțeleg de ce a fost oprită fabricația Primerei - cineva spunea că motivul ar fi Qashqai-ul, însă în București am văzut mult mai multe Primere decât Qashqai-uri, deci nu e vorba de vânzări mici la Primera.

This post has been edited by PSC: 17 Mar 2008, 08:43


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 17 Mar 2008, 10:30
Post #18


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(PSC @ 17 Mar 2008, 08:42)
Nu pot să înțeleg de ce a fost oprită fabricația Primerei - cineva spunea că motivul ar fi Qashqai-ul, însă în București am văzut mult mai multe Primere decât Qashqai-uri, deci nu e vorba de vânzări mici la Primera.
*



Qashqai se fabrica la Sunderland, unde era fabrica ptr Primera, in restul lumii cam la fel. Asta datorita faptului ca foarte multe chestii tehnice, inclusiv motoare, provin de pe Primera.
Totodata, s-a lansat si Tiida. Care sincer mie mi se pare a fi din aceeasi gama cu Almera, nu cu primera... dar ma rog...
N-a incetat de un an de zile productia de la Primera ci din toamna. inca zece ani de acum inainte sunt obligati sa fabrice piese de schimb pe original.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 19 Mar 2008, 11:20
Post #19


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Apple @ 17 Mar 2008, 10:30)
Qashqai se fabrica la Sunderland, unde era fabrica ptr Primera, in restul lumii cam la fel. Asta datorita faptului ca foarte multe chestii tehnice, inclusiv motoare, provin de pe Primera.
Totodata, s-a lansat si Tiida. Care sincer mie mi se pare a fi din aceeasi gama cu Almera, nu cu primera... dar ma rog...
N-a incetat de un an de zile productia de la Primera ci din toamna. inca zece ani de acum inainte sunt obligati sa fabrice piese de schimb pe original.
*
Tiida seamănă dubios de mult cu Renault Clio, m-am uitat în una și nu mi se pare deloc spațioasă. Dar poate că sunt eu subiectiv din cauza Primerei... Oricum, mașina nu-mi place, eu unul nu mi-aș lua-o. Almera mi se pare mult mai reușită, cu toate că forumurile sunt pline de probleme semnalate la Almera.
Primera mi s-a părut a fi un model foarte reușit, mă refer la mașinile fabricate după 2005, dar nici celelalte nu sunt de lepădat. Qashqai-ul e un fel de n-ar mai fi: pentru oraș e prea mare, pentru un SUV e prea mică. Și cred că reviziile sunt ceva mai scumpe decât la Primera. Ciudată decizia de a retrage Primera din fabricație, dar te pui cu marketing-ul?!


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 10 Apr 2008, 11:03
Post #20


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Se apropie momentul cel mare! Ieri m-am programat la revizie. 650 lei costă revizia, în principiu. Durează o oră. Ar fi putut s-o facă ieri, instantaneu, fără programare, însă nu aveam banii la mine. De reținut: am ajuns la ei la ora 16!
Consilierul de vânzări mi-a dat o speranță: în 2009 s-ar putea lansa noua Primera. Deocamdată e un zvon.
Există și o certitudine: Qashqai nu este înlocuitorul Primerei, ci Tiida, al cărei motor a fost luat de pe Primera, nițel modificat și apoi montat pe Tiida. Primera nu a fost scoasă din fabricație din cauza Qashqai-ului.
Contrar celor scrise chiar de mine în mesajul anterior, interiorul Tiidei mi-a plăcut; e foarte încăpătoare, însă bordul sărăcăcios și tapițeria o strică. Românul, tot român: se putea să se urce în mașina din showroom altfel decât cu pantofii plini de noroi? Varianta în care m-am urcat eu era hatchback cu motor de 1,6 l și 110 CP.
Încă un amănunt: deși nu scrie nicăieri, Badsi practică sistemul buy back - mașina veche ca avans la una nouă. Să vedem dacă într-adevăr va apărea noua Primera în 2009 - și n-ar fi exclus, dacă noul Laguna e deja la vânzare. Se anunță vremuri frumoase.

This post has been edited by PSC: 10 Apr 2008, 11:15


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 15 Apr 2008, 07:47
Post #21


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(PSC @ 10 Apr 2008, 11:03)
Se apropie momentul cel mare! Ieri m-am programat la revizie. 650 lei costă revizia, în principiu. Durează o oră. Ar fi putut s-o facă ieri, instantaneu, fără programare, însă nu aveam banii la mine. De reținut: am ajuns la ei la ora 16!
Consilierul de vânzări mi-a dat o speranță: în 2009 s-ar putea lansa noua Primera. Deocamdată e un zvon.
Există și o certitudine: Qashqai nu este înlocuitorul Primerei, ci Tiida, al cărei motor a fost luat de pe Primera, nițel modificat și apoi montat pe Tiida. Primera nu a fost scoasă din fabricație din cauza Qashqai-ului.
Contrar celor scrise chiar de mine în mesajul anterior, interiorul Tiidei mi-a plăcut; e foarte încăpătoare, însă bordul sărăcăcios și tapițeria o strică. Românul, tot român: se putea să se urce în mașina din showroom altfel decât cu pantofii plini de noroi? Varianta în care m-am urcat eu era hatchback cu motor de 1,6 l și 110 CP.
Încă un amănunt: deși nu scrie nicăieri, Badsi practică sistemul buy back - mașina veche ca avans la una nouă. Să vedem dacă într-adevăr va apărea noua Primera în 2009 - și n-ar fi exclus, dacă noul Laguna e deja la vânzare. Se anunță vremuri frumoase.
*


Primera va aparea prin 2010 abia. Cat despre motivul scoaterii din fabricatie, iti spun din surse sigure tongue.gif , linia de asamblare a Primerei a fost necesara pentru Qashqai. Motoarele de pe Primera, cel putin cele pe benzina, care sunt originare Nissan, nu Renault, n-au fost modificate deloc. Doar plasticaraia un pic stilizata. Aceleasi motoare, de 1.6, 1.8 si 2.0 benzina, au fost puse si pe Qasqai.
Cat despre revizie, sunt tare curios sa-mi zici ce anume a intrat in banii astia.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 15 Apr 2008, 10:08
Post #22


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Apple @ 15 Apr 2008, 07:47)
Primera va aparea prin 2010 abia. Cat despre motivul scoaterii din fabricatie, iti spun din surse sigure tongue.gif , linia de asamblare a Primerei a fost necesara pentru Qashqai. Motoarele de pe Primera, cel putin cele pe benzina, care sunt originare Nissan, nu Renault, n-au fost modificate deloc. Doar plasticaraia un pic stilizata. Aceleasi motoare, de 1.6, 1.8 si 2.0 benzina, au fost puse si pe Qasqai.
Cat despre revizie, sunt tare curios sa-mi zici ce anume a intrat in banii astia.
*


Da, mâine voi afla exact. Dar mi-au spus că intră schimbarea uleiului, a filtrelor de aer, ulei, polen și... cam atât. Am lista cu mine, o să vadă și de ce nu s-a deschis portbagajul toată iarna, tremuratul volanului la frânare etc.
Cineva de acolo mi-a spus că și pe Tiida este tot motorul de pe Primera, cel de 1,6 l având 110 CP față de 109, cât are pe Primera.


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 15 Apr 2008, 20:16
Post #23


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




asta e o legenda... si pe primera motorul de 1,6 are 110, daca o iei asa. Puterea este de 109,6. Au rotunjit-o ca sa se dea rotunzi.
cat despre revizie... costa cam mult doar filtre si ulei. Tot la reprezentanta, dar in Focsani si cu piesele mele am facut mult mai multe in aceiasi bani.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 16 Apr 2008, 12:10
Post #24


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




Am fost la revizie. Până la urmă m-a costat 570 lei, față de 650 cât mi-au zis inițial. Au schimbat uleiul, filtrele, au verificat toate sistemele, chiar și la fixarea țevii de eșapament s-au uitat.
S-a lămurit enigma trepidației în volan la frânare: discurile de frână. Cu greu și-a dat seama inginerul de acolo din ce cauză trepidează, fiindcă la teste a ieșit totul OK. În decurs de 1 an de zile, cei de la spălătoriile auto, tot dând cu jet de apă rece pe discuri, au reușit să le facă să se ovalizeze. Încă 300 lei mă costă rectificarea lor.
Service-ul Badsi, OK din toate punctele de vedere. Nu numai că am stat lângă mașină, dar m-am învârtit prin tot atelierul, pe la toate mașinile. (M-am uitat lung la niște Infiniti-uri QX56...) N-am stat tot timpul lângă mașină, dar mi-a plăcut de ei cum lucrează. Sunt foarte aglomerați acum, în perioada asta, fiindcă au vacanță între 25 aprilie și 4 mai. Totuși, au răbdare cu fiecare, le explică ce și cum, o reexaminează dacă le ceri.
Dacă vouă vi se pare mult 570 lei costul primei revizii la Nissan Primera, mie nu. La Opel Astra Classic a costat 630 lei.

This post has been edited by PSC: 16 Apr 2008, 12:18


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apple
post 18 Apr 2008, 14:41
Post #25


O sageata neagra


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 October 07
From: Bucuresti




ptr o revizie de reprezentanta nu e mult. Desi, sincer, parca costa maxim 4 mil o revizie completa nu de mult...
Cat priveste discurile, eu ti-am spus... Nu le rectica, nu merita. 2 discuri de frana fata costa 4 mil, iar spate 2 mil. Vrb de preturi aftermarket. In acelasi timp nu au cum sa se ovalizeze discurile de frana de la spalarea cu jet de apa rece.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008 Instyle - XXX
culoare BlackMica, 143 CP, 1.8 M/T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PSC
post 21 Apr 2008, 11:21
Post #26


O cafea cu lapte (cafe latte) e bună oricând


Group: Members
Posts: 56
Joined: 12 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Apple @ 18 Apr 2008, 14:41)
ptr o revizie de reprezentanta nu e mult. Desi, sincer, parca costa maxim 4 mil o revizie completa nu de mult...
Cat priveste discurile, eu ti-am spus... Nu le rectica, nu merita. 2 discuri de frana fata costa 4 mil, iar spate 2 mil. Vrb de preturi aftermarket. In acelasi timp nu au cum sa se ovalizeze discurile de frana de la spalarea cu jet de apa rece.
*


Până la urmă, le-au rectificat. De fapt, numai discul de pe stânga era ovalizat rău, cel de pe dreapta se prezenta bine. Plăcuțele de frână sunt bune, puțin uzate (ca la 5600 km smile.gif ), însă nici discurile și nici plăcuțele nu aveau șanțuri pe ele. Frâna funcționează acum ca înainte, nu mai trepidează nimic, doar pedala e nițel mai elastică.
Mașina e în garanție, așa că nu poate fi vorba de alte piese decât ale lor până în aprilie 2010. Reviziile făcute în provincie sunt mai ieftine decât în București, am mai auzit asta, dar am preferat Badsi și, deocamdată, nu m-au dezamăgit. Oricum, puține reprezentanțe auto cu service propriu sunt la fel de cooperante precum Badsi, tot din auzite spun și asta. Unii nu te lasă deloc lângă mașină, alții te lasă să intri în atelier, însă când începe lucrul la mașină te scot frumos afară, la alții poți sta în primele 10 minute și tot așa. Nu dau nume, pentru că nu știu exact. Eu am putut sta lângă mașină de la început la sfârșit, iar la rectificarea discurilor am urmărit îndeaproape operația, ba chiar rectificatorul mă chema să-mi arate progresul operației.
Discurile de frână reprezintă o problemă cam la toate Nissan-urile. Cu ochii mei am văzut un disc pe o Primera cu jante de aliaj, care în dreptul urmei lăsate de plăcuța de frână era deformat, deci se cerea rectificat. Rectificatorul mi-a spus că a avut un Infiniti cu aceeași problemă ca a mea, numai că mașina avea vreo 7000 km și nu 5600. Cât costă o Infiniti și cât costa o Primera...


--------------------
Nissan Primera 2006 Visia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:39
Dacia