Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Batai la puntea fata Laguna II, Posibil bucsele de la telescoape?

Predator3
post 19 Jul 2010, 15:39
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 11 August 07




Dai pe tija culisanta a telescopului ...ce pot spune, e, ca nu mi a afectat nimic pana acum (ma refer la telescop). Oricum eu nu ti propun sa faci asta, ci ti am zis cum am rezolvat eu problema.

This post has been edited by Predator3: 19 Jul 2010, 15:42


--------------------
Renault Laguna 1.9Dci 2005 Authentique - CT 22 EVN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tibidragomir
post 19 Jul 2010, 16:04
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 16 October 06
From: Timisoara




Salut! A intrebat cineva mai sus de tiranti. Dupa numeroase schimbari am ajuns la schimbarea tirantilor. I-am schimbat in urma cu 2 zile. Comportamentul masinii s-a schimbat simtitor in bine, deci erau si ei o parte a problemei, dar bataia nu a disparut complet. Acum, deoarece nu mai am altceva ce sa schimb la ea ma voi orienta spre bucsele cadrului motor si suporti motor. Mumai bine si schimbari placute!


--------------------
Renault Laguna II 2003 Kombi, 1.9dCI, 120Cp, Initiale
Mai bun in fiecare zi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adizaha
post 26 Jul 2010, 19:36
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 31 March 08




cand aveti batai la denivelari care se simt in volan.
sunt sanse foarte mari sa fie directia
schimbati-o.


--------------------
renault laguna 2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dinu_victor_88
post 29 Jul 2010, 23:15
Post #64


Membru Ager


Group: Members
Posts: 229
Joined: 7 December 08




Salutare!Am rezolvat si eu intr-un final,dupa aprige lupte cu mecanicii,problema cu troncaneala arhicunoscuta..Am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare si s-a rezolvat.Pe langa ele am schimbat si bucsele de la bascula ca le apucase scartaitul smile.gif Se comporta mult mai bine si parca s-a mai diminuat senzatia de "barca" Numai bine tuturor!!


PS:Bara avea o uzura nesemnificativa biggrin.gif

This post has been edited by dinu_victor_88: 29 Jul 2010, 23:16


--------------------
Renault Laguna 2003 Lux Privillege - CT-07-MEV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ryder2005
post 13 Aug 2010, 08:47
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 9 March 10




Salut!
Aceiasi trancaneala maxima si la mine. Am schimbat saptamana trecuta tot ce inseamna bieleta antiruliu, capetele de bara si bucsele la brat, si pe stanga si pe dreapta.
Din PACATE, am ramas cu o clancaneala pe dreapta fata, care se aude cand are ea chef (daca pana acum auzeam clanc in viraje in special si pe denivelari, acum se cam aude la cea mai mica denivelare, indiferent daca sunt in viraj sau in linie).
Azi au urcat-o pe elevator iarasi, si au tras baietii concluzia ca am joc la caseta de directie (probabil la cremaliera dreapta). Eu parca nu prea as crede si as incerca si ce ati zis voi mai sus si in tot topic-ul.

Primele pe lista, bucsele de la bara stabilizatoare...
alte idei?

(p.s. daca mai schimb multe la ea, o sa ma ajunga cat un Fluence)

13 Aug 2010, 09:12:
si inca un PS. care mai e denumirea tirantilor? Ca sa stiu ce caut pe anumite site-uri de piese (pe exemplul bieletei anticuplu cunoscuta ca bieleta antirasturnare, antitero, anticrist sau tampon motor smile.gif

This post has been edited by ryder2005: 13 Aug 2010, 09:12


--------------------
Renault Laguna II 1.9DCi - Privilege 2004 - SV-XX-MAD
3D - Don't need, Don't know, Don't care
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 13 Aug 2010, 11:04
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara





verifica si amortizoarele si flansele;
am avut aceeasi poveste, am schimbat bielete antiruliu, cap bara, bucsa bara stabilizatoare si tot batea (dar oricum,cred ca a fost bine ca am schimbat si astea, s-au mai atenuat din zgomote); ma disperau cu caseta de directie, nu zicea nimeni de amortizozre, iar cand sa schimb flansele si am desfacut amortizoarele, ce sa vezi... amortizor dreapta varza
bafta


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ryder2005
post 13 Aug 2010, 11:59
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 9 March 10




merci Horia
o sa iau in calcul si amortizoarele. de fapt o sa incerc totul, pana la caseta smile.gif


--------------------
Renault Laguna II 1.9DCi - Privilege 2004 - SV-XX-MAD
3D - Don't need, Don't know, Don't care
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mucii_salbatici
post 19 Aug 2010, 01:42
Post #68


Membru marunt


Group: Members
Posts: 79
Joined: 28 September 07
From: Brasov




Am avut si eu diverse zgomote, troncanituri si batai pe la punetea fata.Am schimbat capete bara, bielete directie, bielete stabilizatoare, bucsi bara stabilizatoare si toate amortizoarele,care erau duse(la test au iesit24%).
Dupa operatiune, au disparut absolut toate bataile zgomotele din fata.
Sa vedem acum cat o sa tina linistea.
Caseta de directie nu are nici o problema.

This post has been edited by mucii_salbatici: 19 Aug 2010, 01:43


--------------------
. Ex Laguna II 2002 Expression 1.9 dCI 79 KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin.sandu8
post 19 Aug 2010, 19:10
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 881
Joined: 7 July 10




Salut. In ultimele doua luni am reparat Leguma incontinuu si parca merge mai rau decat inainte. Am 74000 km parcursi cu masina asta in aproape 8 ani si ma mir ca nu m-am tacanit pana acum, de cati nervi mi-a facut. Am schimbat la ea 2 casete de directie pe garantie( pana la 45000 km), 2 seturi de amortizoare fata, jug motor, bielete si tot a mers cam asa: clanc, trosc, poc, clic, scart, scart, harc... In ultimele 2 luni i-am schimbat( pe langa ulei motor, ulei cutie de viteze, toate filtrele, bujii, garnitura capac culbutori) distributia, fulia de pe arborele cotit, curea accesorii, ca sa aflu ca s-a stricat si compresorul de clima( ii schimbasem si freonul). La suspensie, am schimbat toate amortizoarele( am pus KYB pe gaz) si nu mai inteleg nimic.Pe fata se aude mai rau decat inainte! Am fost la 2 service-uri si toti au spus ca nu are nimic. Ce se aude: la trecerea peste denivelari scurte se aude un zgomot ascutit si se simte de parca au ajuns amortizoare in capatul cursei. Are careva o idee ce ar putea fi? Va multumesc.


--------------------
Renault Laguna 2 2.0 16v Privilege 2002
costin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sserban22
post 19 Aug 2010, 20:11
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




La bieleta anticuplu v-ati uitat? La mine se misca tot motorul si cutia de viteze si troncanea, are o bucsa de cauciuc care cedeaza f repede, fapt pt care n-am schimbat toata bieleta (135 lei) ci am scos bucsa buclucasa care era terminata si am bagat o bucsa de dacie care garantat nu cedeaza .


--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ryder2005
post 19 Aug 2010, 20:26
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 9 March 10




sserban22 are oarece dreptate. La mine e dusa si bieleta anticuplu, iar eu am refuzat sa dau 180 de lei pe ea la service. O gasesc eu mai ieftina pe undeva. Dar ma intereseaza serbane, cum ai reparat-o tu pe a ta, si mai ales cat o sa te tina...

P.S. daca cineva e interesat sa cumpere o astfel de bieleta anticuplu, intr-o stare oarecum buna, sa-mi dea de veste


--------------------
Renault Laguna II 1.9DCi - Privilege 2004 - SV-XX-MAD
3D - Don't need, Don't know, Don't care
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin.sandu8
post 19 Aug 2010, 21:51
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 881
Joined: 7 July 10




Nu m-am gandit ca ar putea fi de la bieleta anticuplu, desi este de schimbat si ea( am vazut ca este taiata bussa aceea dinspre motor).Sper sa fie doar atat. Multumesc pentru idee.


--------------------
Renault Laguna 2 2.0 16v Privilege 2002
costin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrix67b
post 20 Aug 2010, 08:11
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 26 August 06
From: Targu-Jiu




QUOTE(sserban22 @ 19 Aug 2010, 21:11)
La bieleta anticuplu v-ati uitat? La mine se misca tot motorul si cutia de viteze  si troncanea, are  o bucsa de cauciuc care cedeaza f repede, fapt pt care n-am schimbat toata bieleta (135 lei) ci am scos bucsa buclucasa care era terminata si am bagat o bucsa de dacie care garantat nu cedeaza .
*


Pt a nu face confuzii, te referi la cea de sub motor? Banuiesc ca da pt ca aia costa cam 135lei. Eu am schimbat-o dupa 180.000km si nu era chiar terminata. Bucsa de care zici are niste aripioare pentru a-i mari elasticitatea iar inlocuirea ei cu una plina( banuiesc ca asa ai facut) nu stiu daca-i cea mai buna solutie. Dar daca nu se transmit vibratiile la sasiu , nu-i problema. Numai tu poti sa ne spui.


--------------------
Renault Laguna 2 / Privilege 2003 1,9dci /120cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver_tavi
post 20 Oct 2010, 17:40
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 3 March 09




Am avut si eu un cloncanit pe fata, sau cum sa-i spun. Datorita acestei probleme, am descoperit ca aveam capetele de bara si pivotii varza. Dupa ce le-am schimbat acel cloncanit nu a adisparut. Din greseala sau cum sai spun, am desfacut capacul negru de plastic, care mascheaza sistemul de prindere al amortizorului si am descoperit ca acesta era slab. L-am strans cu o cheie de 22 inelara si un imbus si surprinzator nu se mai auzea nici un zgomot. Dupa vreo 10 km de mers prin oras, am luat o groapa mica si a inceput sa se auda un troncanit de parca lovea cineva cu ciocanul deasupra rotii. Am redesfacut acel suport de plastic si sa constat ca amortizorul batea in caroserie. Am fost la un mecanic si mi-a spus ca s-a rupt tamponul din capul amortizorului si daca sunt cu sighinau, e posibil sa se fi indoit si telescopul. Soarta. Am telescop pe gaz, care costa circa 350 lei(Monroe), plus tamponul 170 lei...........soarta. Oricum pana vineri la pranz nu pot sa fac nimic. Dupa ce o sa desfac si inlocuiesc piesele defecte, revin cu amanunte.


--------------------
Renault Laguna II 2001, 1.9dci - xx.12.xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 16 Jan 2011, 21:16
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Ce parere aveti despre piesele marca Ruville (bielete, cap bara, antiruliu).


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ryder2005
post 17 Jan 2011, 20:27
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 9 March 10




@jordi Nu am folosit, dar te intreb o chestie...cu cat sunt mai scumpe decat FEBI de exemplu? daca diferenta e de 5 lei, ia FEBI ca macar de alea stim ca tin 6 luni biggrin.gif ...glumesc. Mie mi-au pus in service FEBI si MOOG parca, si nu am probleme.

@driver tavi: am inlocuit TOT! si inca clancane. Deci ma uit si eu la telescop si la flasa aia sau cum ii zice.


--------------------
Renault Laguna II 1.9DCi - Privilege 2004 - SV-XX-MAD
3D - Don't need, Don't know, Don't care
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rosniper
post 6 Feb 2011, 20:54
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 222
Joined: 6 August 07




Salut, am si eu o problema cu un zgomot la roata dreapta fata, se aude de parca bati intr-o ''toba" binenteles numai cand dau in gropi. Deci nu e un troncanit pur si simplu se aude ca o bataie in toba. Am fost la service si au spus ca am joc la bieletele de directie nu foarte mare, in rest nimic. Daca sunt duse bieletele de directie se aud asa, sau sa fie altceva?

This post has been edited by Rosniper: 6 Feb 2011, 20:54


--------------------
Renault Laguna 2002
Renault Laguna 1.9 DCI Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi75
post 14 Apr 2011, 07:25
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 8 June 09
From: craiova




Salut. Stie cineva cum se da jos bratul (bascula) fata ? Unul din suruburi este foarte lung si loveste in caroserie blink.gif


--------------------
Renault Laguna2 2001 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_lag2.2
post 15 Apr 2011, 10:20
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 530
Joined: 5 August 09
From: Timisoara




Aveam un "tup-tup" aproape continuu inclusiv la cele mai mici denivelari. Am descoperit ca de vina sunt bucsele de la bara de stabilizare. Am comandat bucse, iar cand sa le schimb... nu erau cele potrivite. Cu masina deja pe elevator, mecanicul s-a gandit la o improvizatie: a slabit bridele bucselor si a bagat sub fiecare cate o bucata de curea de accesorii si a strans apoi bridele. Zgomotul a disparut in totalitate.
Nu o vad ca o rezolvare a problemei initiale, iar cand sa schimb bucsele cu unele corespunzatoare la magazinul de piese, am primit vestea ca bucsele pentru Laguna 2 facelift vin doar impreuna cu bara de stabilizare si nu costa decat 680 ron.


--------------------
Renault Laguna 2 Carminat, 1.9 dCI FAP, 110 CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 15 Apr 2011, 17:48
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Solutia cu bucatile de cauciuc suplimentare nu-i chiar rea. Din experienta am constatat ca, cauciucul din care sunt confectionate piesele de suspensie/directie de pe laguna este de o calitate indoielnica. Cand este cald se inmoaie si incepe sa troncane, iar cand este mai rece devine mai rigid si masina este mai incheiata. Un comportament de genul asta era normal pentru o dacie 1300 si nu pentru masini fabricate dupa 2000 si pline de electronica. Bafta.


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 16 Apr 2011, 22:36
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut baieti! Sa va povestec ceva......in urma cu 2 saptamani, am mers la un mecanic, care imi spusese ca am defecta bieleta directie drepta si dupa ce a dat-o jos a constatat cu surprindere ca este ok. A schimbat burduful de la capatul de bara, l-a gresat si l-a mai strans in presa (n-am prea inteles eu care-i treaba) dupa are am plecat si am facut directia, ca de.... imi arata ora 15. Bun, inainnte sa plec i-am aratat ca imi vibreaza roata stanga fata, si dupa mai multe verificari, a concluzionat ca sunt duse si bucsele de la bascula si un pic cele de la H. Eu nu prea cred, pentru ca nu imi bate rau, doar la denivelari se simte ceva. Dupa o alta vizita la un alt mecanic, au ajuns la concluzia ca este dusa caseta de directie. Curge f. putin la burdufuri, in borcan a scazut 1 cm, insa la miscari se aude in caseta; la fel si la denivelari. Astept niste pareri, ale celor care au avut aceste simptome...credeti ca este posibil sa fie caseta....!!!Multumesc.


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 16 Apr 2011, 23:54
Post #82


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Au revenit zgomotele
si recent am schimba bucsile pe fata 30 ron bucata, 100 manopera
si tot nu am rezolvat
ramane doar flansele de verificat, pentru ca la fiecare denivelare se aude un sunet infundat si ma scoate din sarite
pana si cielo-ul lui taica-meu e mai tacut la denivelari si gropi

si in plus, resimt altfel damburile in masina, ca si cum ar fi praf amortizoarele, deci si alea trebuie verificate biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 16 Apr 2011, 23:54
Post #83


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




apropo de asta, arcurile pot schimba mult din senzatia de confort? ma gandeam sa trec pe ceva mai tari, ca in curbe, am impresia ca se rastoarna masina...

This post has been edited by renodood: 16 Apr 2011, 23:55


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_lag2.2
post 17 Apr 2011, 00:02
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 530
Joined: 5 August 09
From: Timisoara




Jocul la bieleta se "vede" cu ea montata, nu trebuie data jos.
Cum vibreaza roata? In mers sau daca o lovesti? Daca e in mers poate trebuie echilibrata.
Bafta!


--------------------
Renault Laguna 2 Carminat, 1.9 dCI FAP, 110 CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 17 Apr 2011, 08:55
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Vibreaza daca o lovesti. In mers nu, de asta am ridicat problema. Un mecanic mi-a spus ca asa este construita laguna.....are bucsi oscilante, care constructiv au o miscare/vibratie de genul acesta. Ar mai ramane amortizoarele, dar nu sunt convins. Pe spate le-am schimbat cu unele kayaba si n-am observat nicio modificare. Multumesc.


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_lag2.2
post 17 Apr 2011, 13:08
Post #86


Membru


Group: Members
Posts: 530
Joined: 5 August 09
From: Timisoara




E normal sa vibreze pe loc din cauza elasticitatii bucselor.


--------------------
Renault Laguna 2 Carminat, 1.9 dCI FAP, 110 CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucianC
post 24 Apr 2011, 23:43
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 12 April 09
From: Arad




am un joc pe spate , shimbat bucse punte, amortizoare . se aude ca un pocnet in habitaclu cind trec pe dum denivelat .initial am crezut ca e toba avusesem un suport rupt dar le am scimbat pe amindoua si tot se aude pocnetul


--------------------
renault laguna 2 2001 - 111
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanbby
post 25 Apr 2011, 23:21
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 13 March 11




salutare tuturor
as avea si eu nevoie de putine lamuriri. am masina de o saptamana si deja incepe sa ma innebuneasca zgomotul pe care il face cand trec peste denivelari sau cand merg pe drum mai rau. am fost la un mecanic ca sa vad ce are si mi-a zis ca totul e ok si ca nu e nimik stricat. problema e atunci cand merg pe drum de piatra sau cand trec peste calea ferata etc. se simte si la volan, imi vibreaza in stanga si in dreapta. as schimba ceva pe acolo dar nu stiu la ce sa ma uit
ms


--------------------
renault laguna 2 model privilege 2002 2,2 dci - bh 24 bby
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 19 May 2011, 18:56
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut! Poate sa-mi spuna si mie cineva de ce bat rotile fata la viteza. Astazi am mers la vulcanizare si meseriasul mi-a spus ca nu era dezechilibrata decat f. putin, in schimb undeva pe la 100km/h tremura volanul si parca bate roata dreapta fata. Rotile sunt umflate, echilibrate si directia facuta. Care ar putea fi alte cauze in afara casetei? Stiu ca la dacie sau altele cand bate casete incepe si "cerne" .... ceva de genul.... Multumesc.


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12AHD
post 19 May 2011, 19:55
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 24 December 09
From: Ploiesti




Sa nu fie planetara stramba, sau sa ai jocuri la rulmenti (cu toate ca rulmentul uzat se mai si aude ca huruie)...Sau cauciucuri uzate neuniform pe suprafata de rulare.E o idee de verificat

This post has been edited by 12AHD: 19 May 2011, 19:58


--------------------
Renault Laguna 3 110kw 2009 break automata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 09:58
Dacia