Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

1343 Pages « < 1127 1128 1129 1130 1131 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Faze de toata jena, intr-o tara de toata jena

cj98czh
post 18 Sep 2019, 07:41
Post #33841


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




cu Franta vb. prostii ... dar m-am obisnuit sa aberezi ... am mari indoilei ca ai ajus vreodata prin FR ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 18 Sep 2019, 07:43
Post #33842


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




In Germania am senzatia ca alimentele (cel putin in Lidl si Aldi) sunt mai ieftine decat in Ro, mai ales dupa inflatia ce a umflat preturile in ultimii ani in Ro.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 18 Sep 2019, 07:48
Post #33843


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Laurentiu are dreptate intr-o privinta.

Am un prieten care lucreaza in industria aditivilor alimentari pentru produse de macelarie. Parizeruri, carnati, salamuri, d-aștea. Importa, nu importă, chestii de calitate din Germania care, evident, au un pret X. Acum vreo 10 ani ducea 5 dube de-alea L3 pe saptamana la clientii din Transilvania (centrul fiind la Cluj). Acum duce maxim 30 galeti/saptamana, adica aprox 1/3 dintr-o duba.

Peste tot i se cere un pret mai mic, mi-a zis ca mai nou se aduc chestii din China sau din Turcia care nu-s nici pe departe la fel de bune calitativ, lasand la o parte faptul ca aia au alte norme de calitate decat UE. Un client i-a zis mai in gluma sau mai in serios sa dilueze produsele cu rumegus, daca asta ii reduce lui pretul dry.gif

Asa ca da, marfa din Romania e destul de probabil sa aiba alta calitate la acelasi brand, ca aia sa poata ramane cat de cat competitivi cu pretul. In Romania, 90% din decizia de cumparare e pretul. Peste tot. La mancare, la case, la haine, la masini. Si noi, si SH. Ganditi-va, cei care v-ati scos masina ingrijita la vanzare, cu facturi doveditoare, servisata la timp, km. reali, cum era pretul in comparatie cu "proaspat adusele" din Germania cu 178.000 km. reali...

...si ma amuza discutia interminabila de pe vwforum unde se sustine sus si tare ca VW nu face masini de mana a doua pentru Europa de Est, argumentul esential fiind o intrebare retorica: pai cum adica, robotul de pe linia de productie ia repere diferite, in functie de zona unde urmeaza sa fie exportata masina?
Raspunsul e "nu", fiindca nu se fac masini diferite pe aceeasi linie, se fac loturi de productie smile.gif un lot merge in Germania, altul in Italia, altul in Romania, etc.

Cine pune intrebari de-astea, e evident ca n-a intrat intr-o unitate de productie auto.

This post has been edited by Bwwlan: 18 Sep 2019, 08:09


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 18 Sep 2019, 08:03
Post #33844


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Babaieti...atata timp cat si in legea achizitiilor publice, singurul criteriu de departajare e pretul apoi vin restul.... ce mai e de discutat?
Ca veni vorba de FR... ia sa vad eu cine ar da 2.5e pe o sticla de 1.75l de coca cola in RO? Nuuu...la roman trebuie sa fie mult! Si atat!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Sep 2019, 08:12
Post #33845


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




3.85 euro la Auchan FR bax de 4 X1.5 L Sprite/cola/pepsi .... 8.20 euro 10 doze de cola la 0.33 ..., 5.14 euro Budweiser 12X0.25 .. etc ..

This post has been edited by cj98czh: 18 Sep 2019, 08:14


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 18 Sep 2019, 08:16
Post #33846


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Asta voiam sa zic si eu: nu prea am vazut preturi sub 1 euro in supermarket-urile de prin Vest. Ori la noi vezi suficiente chestii care costa sub 4.75 lei la Mega, de exemplu.

PS: Mai sunt reclamele alea la Frutti Fresh sau Giusto pe cladiri la Victoriei?

@Bwwlan: in auto, nu lucrezi cu calitate pt Vest sau pentru Est, ci lucrezi cu coduri de piese, piese facute si furnizate de diverse fabrici de pe glob. Crezi ca stie chinezul sau brazilianul ce fabrica un senzor ca masina pe care va fi montat respectivul senzor ajunge in Germania sau Romania?
Da, sunt diferente intre echipari, in sensul ca pe versiunea mai cheala ai fete de usi din plastic de tomberon reciclat iar pe versiunile full ai capitonaje moi, dar doar atat. Defectele pe masini sunt cam aceleasi pe un anume model si in Romania si in Franta.
A, ca la noi baza masinilor vandute era de Clio Symbol si Megane sedan (ca era mai ieftin Symbolu' decat Twingo sau Clio 3) ce veneau cu anumite probleme inexistente in vest pentru simplul motiv ca masinile respective nu se vindeau in vest, partea a doua. Dar aveau alte probleme Laguna 2 si Clio 3 ce se vindeau acolo.

This post has been edited by Laurentziu83: 18 Sep 2019, 08:21


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 18 Sep 2019, 08:24
Post #33847


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




ma uitam la comparatia cu cubul Knorr, la noi are 0,1% pui, in Franta are 1%...dar de ce nu se revolta nimeni ca 99% e chimicala?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 18 Sep 2019, 08:27
Post #33848


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Ce-i ala cub Knorr si la ce foloseste?

This post has been edited by Laurentziu83: 18 Sep 2019, 08:28


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Sep 2019, 08:27
Post #33849


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




pai daca tu mananci din alea poate te intere .. pe mine personal nu ... ca noi nu mancam asa ceva ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 18 Sep 2019, 08:32
Post #33850


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.904
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Cj manaci numai acasa?

potentiatori de gust/arome mai toti pun. bine nu la ceafa la gratar..desi am ramas uimit sa vad ..nu mai tin minte ... pus si acolo.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 18 Sep 2019, 08:33
Post #33851


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(meganus_bicorpus @ 18 Sep 2019, 09:24)
ma uitam la comparatia cu cubul Knorr, la noi are 0,1% pui, in Franta are 1%...dar de ce nu se revolta nimeni ca 99% e chimicala?
*


Astea-s vremurile pe care le traim, de vreo 50 de ani. Ori hranesti toata planeta cu e-uri, ori jumate din ea, fara e-uri. Cam cinic, stiu. Aici isi dau mana si diferitele firme producatoare (stie cineva cam ce buget de marketing are Nestle, de exemplu?) in perpetuarea situatiei.



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 18 Sep 2019, 08:33
Post #33852


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@dantes. In general romanul cumpără ce i se baga sub nas, dacă sticla de Coca-Cola ar fi +50% la preț nu cred ca ar scădea semnificativ vânzările pentru ca bautorul de Coca-Cola va aprecia un gust mai bun, in schimb bautorul de "ce-o fi" se va orienta către Adria Cola sau orice alta apa cu gust de chimicale la preț de nimic.
Dacă gândim ca importatorul aduce produse slabe pentru ca "asa i se cere ca se vrea preț mic", înseamnă ca legenda "mașini slabe pentru Europa de Est" e adevărată pentru ca și la noi mașinile noi sunt mai ieftine decât in Germania, Franța sa zicem.
Eu nu am fost într-o fabrică auto, in schimb am lucrat într-o fabrica unde se făceau piese in serie. Orice proces de fabricație care produce piese in serie, nu poate da doua piese identice pentru ca intervin abaterile de prelucrare, montaj, whatever. Într-o serie exista piese aproape de cotele ideale, dar exista și piese aproape de abaterea maximă. CTC-ul le marca pe cele "bune" față de cele aproape de abaterea maxima și pe alea le trimiteam la export. Restul rămâneau la livrare in țară. Pam-Pam! Eu sunt sigur ca la fel se intampla și in industria auto, CTC-ul hotărăște ce pleacă la "pretențioși" cu ce pleacă la "pwlime".

This post has been edited by D-Ice: 18 Sep 2019, 08:34


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 18 Sep 2019, 08:36
Post #33853


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.904
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




nu e scumpa mancarea ok...trebue doar sa citesti eticheta.



--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 Sep 2019, 08:43
Post #33854


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Întrebarea este: etichetarea o controlează cineva? Nu pe hârtie, ci la propriu?
Că dacă nu avem centre de analize care să compare doo produse ca să se stabilească în ce măsură se utilizează aceeași rețetă pentru produsele vest vs est, presupun că nici o comparație între ce-i scris pe etichetă și ce e în ambalaj nu se poate...
Tare mi-e că am avea mari surprize dacă s-ar verifica inclusiv produsele ce par corecte... Nu cred că toți sunt sinceri. biggrin.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 18 Sep 2019, 08:46
Post #33855


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(Laurentziu83 @ 18 Sep 2019, 08:16)
@Bwwlan: in auto, nu lucrezi cu calitate pt Vest sau pentru Est, ci lucrezi cu coduri de piese, piese facute si furnizate de diverse fabrici de pe glob. Crezi ca stie chinezul sau brazilianul ce fabrica un senzor ca masina pe care va fi montat respectivul senzor ajunge in Germania sau Romania?
*



De-o naivitate rara ai fost in postul asta, chiar si pentru tine.

18 Sep 2019, 08:46:
QUOTE(meganus_bicorpus @ 18 Sep 2019, 08:24)
ma uitam la comparatia cu cubul Knorr, la noi are 0,1% pui, in Franta are 1%...dar de ce nu se revolta nimeni ca 99% e chimicala?
*


Te gandeai ca-i gaina comprimata?

This post has been edited by R19/16v: 18 Sep 2019, 08:46


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 18 Sep 2019, 08:54
Post #33856


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Dac-ar cumpara rumanu' haleala scumpa n-ar mai ramane lovele pt week end-uri pe Valea Prahovei sau litoral.Burta n-are geam,cica..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 18 Sep 2019, 08:55
Post #33857


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Nu știu cum e la auto, dar un cunoscut ce lucrează la departamentului de calitate a unei făbricuțe de mobilier PAL (gen IKEA, doar că varianta italiană) mi-a spus că nu e nici secret și nici o surpriză că produsele primeau un timbru ce releva, pe toate fazele de producție, calitatea componentelor și a asamblării. Cele care erau sub un anumit standard se opreau pe flux sau, dacă reușeau să ajungă la finish, se reîntorceau pentru remediere/reciclare. Celelalte, care corespundeau normelor de calitate, în funcție de calificativ, mergeau spre anumite piețe, cele cu premiul I mereu spre Germania sau Marea Britanie, cică acolo exigențele erau la maxim.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 18 Sep 2019, 09:23
Post #33858


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Si atunci cum de mi-a crapat mie turbina de productie RO montata pe masina cu destinatie DE?

Si nu sunt singurul cu turbina RO montata pe masina de DE crapata.

Exista si turbine de productie FR pentru aceleasi masini.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 18 Sep 2019, 09:23


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 18 Sep 2019, 09:35
Post #33859


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.904
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




era destinatia DE dar care DE...federala sau democrata? l


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 18 Sep 2019, 10:01
Post #33860


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




RFG. wink.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 18 Sep 2019, 10:56
Post #33861


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10






--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 18 Sep 2019, 11:05
Post #33862


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Motivul pentru care a apărut legea aia Sanchi a purității berii in germania (reinheitsgebot) nu avea că scop puritatea berii. Acum e folosita in marketing, dar asta e altceva. De-a lungul timpului, odată cu evoluția gusturilor și a tehnologiei au apărut fel și fel de alte produse asimilate berii. Nu însemna că sunt inferioare.

Daca articolul vorbea mai mult de calitatea ingredientelor, poate, dar sa o tii sus și tare că berea trebuie să conțină doar 3 ingrediente...

This post has been edited by MuciX: 18 Sep 2019, 11:07


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Sep 2019, 11:53
Post #33863


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




puritatea germana a berii avea ca scop evitarea folosirii graului la bere, sa nu moara prostiid e foame. Din orz nu pre faci paine, ala e ok pt bere vezi doamne.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 18 Sep 2019, 12:12
Post #33864


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(R19/16v @ 18 Sep 2019, 09:46)
De-o naivitate rara ai fost in postul asta, chiar si pentru tine.
*


Ca tot suntem in ograda Reno, da si tu niste exemple despre Reno-uri fara probleme pentru vest iar aceleasi masini pentru Europa de Est sunt rebuturi. Ca eu vad probleme si la unele si la altele, aceleasi probleme le vad si in vest si la noi, pe aceleasi modele.

Bielete de directie la Megane 2 si flanse de amortizoare, injectoare la dci, fulii defazoare la K4M, fulii de alternator au picat intr-o veselie si la noi si dincolo. Ah, ca scartaia bordul la Megane sedan si la Hatch nu, partea a doua, dar romanii nu prea s-au inghesuit sa ia hatch si nici in vest nu prea vezi sedan-uri in clasa asta, stii ce zic?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Sep 2019, 12:17
Post #33865


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




sedanu e din turcia, hatchul din spania sau frata, si plansa de bord e din matrite diferite....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 18 Sep 2019, 12:30
Post #33866


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pai da, pentru ca sedan-ul e destinat unor piete mai sarace.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Sep 2019, 12:47
Post #33867


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nu, pentru ca matrita de plansa de bord e langa fabrica de amsini, nu trimiti planse din spania in turcia....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 18 Sep 2019, 20:17
Post #33868


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Stiti probabil cu totii despre merele stropite cu ceara (plina cu chimicale). Scriu pe topicul asta pentru ca nu gasit unul dedicat mortii care vine prin alimentele pe care le consumam, mai ales ca ceara asta am inteles ca nu se elimina dupa ce mancam marul, ci se depune pe organele interne, cauzand, dupa o vreme, cancer si alte boli. Asa scrie pe internet.

Am facut azi cateva teste cu niste mere luate din 'hypermarket', unele din Romania, altele din Italia. Le-am ales sa nu fie prea stralucitoare, deci cu mai putina ceara.

Am fiert apa de la robinet, apoi am turnat-o peste cele 2 mere. Marul din stanga (cum priviti imaginile "apa_robinet_1" si "apa_robinet_2") este din Italia, cel din dreapta este din Romania. Cele 2 mere au stat apoi cateva minute in apa (jumatate din fiecare mar in apa fiarta, jumatate afara). Partea superioara a ceea ce se vede in poze a stat in apa. Apoi le-am scos si le-am lasat sa se evapore apa. Rezultatul se vede: ceara ramasa pe ambele mere.

Am zis ca poate si din cauza apei rezulta acele pete albe. Asa ca am fiert si apa dintr-o sticla imbuteliata de Aqua Carpatica (cea mai buna apa conform reclamei), repetend testul pe alte 2 mere. La fel, cel din stanga este din Italia, cel din dreapta este din Romania. Rezultatul, exact la fel, se vede in poza apa_aqua_carpatica.

Am mers mai departe, cu alt test. Am luat alte 2 mere pe care le-am spalat normal, la chiuveta, cu apa rece. Am luat un cutter si am inceput sa dau cu el pe coaja. Rezultatul se vede in pozele cu "cutter": ceara care ramane si dupa spalarea la robinet, deci ceara pe care o bagam in noi cand consumam mere (si probabil si alte fructe).


Concluzia?
Trista, dar si mai trist este ca dam si copiilor asa ceva.

This post has been edited by centurion: 18 Sep 2019, 20:20

Attached thumbnail(s)
apa_robinet_1.jpg ( Size: 46.62k ) Number of downloads: 177
apa_robinet_2.jpg ( Size: 78.95k ) Number of downloads: 180
apa_aqua_carpatica.jpg ( Size: 59.37k ) Number of downloads: 181
cutter_1.JPG ( Size: 4.37mb ) Number of downloads: 180
cutter_2.JPG ( Size: 4.69mb ) Number of downloads: 169
cutter_impreuna.JPG ( Size: 3.82mb ) Number of downloads: 49


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 18 Sep 2019, 21:21
Post #33869


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Sa zic si eu de apa de la robinet. Mi.am montat filtre de 25u, 5u si 1u cu carbune activ si argint.
Diferenta enorma, dar vizual a doua zi cel mai mult.
Atasez poza cu filtrul de 25u la montare, o zi dupa montare si 1 saptamana de la montare.
Desi nu folosim apa de la robinet decat pentru spalat sau fiarta penttu gatit, am sa le schimb pe toate maxim lunar. Nu vreau chestiile alea prin organismul meu sau al familiei mele.
Dupa montare vad ca nu mai am iritatii pe piele dupa duș

Attached thumbnail(s)
IMG_20190905_WA0008.jpg ( Size: 78.58k ) Number of downloads: 60
IMG_20190905_WA0006.jpg ( Size: 100.95k ) Number of downloads: 57
20190912_075814.jpg ( Size: 2.43mb ) Number of downloads: 57


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 18 Sep 2019, 21:28
Post #33870


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@centurion. Parafina obținută din petrol conserva de minune. Ne conserva și pe noi dar la interior. wink.gif

This post has been edited by D-Ice: 18 Sep 2019, 21:28


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1343 Pages « < 1127 1128 1129 1130 1131 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 10:00
Dacia